Аптечка ціною в життя

"Нічого не може бути ціннішого за людське життя, аптечка за 90 доларів дешевша, ніж виплати по смерті"
14 листопада 201810:24

Шлях еволюції від джгута "Есмарха" радянського зразка до турнікета типу "CAT" зразка країн НАТО - це стисла ілюстрація розвитку української тактичної медицини загалом. Вірніше навіть не розвитку – а зародження, адже п’ять років тому слова "назофарингіальна трубка", "голка для декомпресії", "оклюзійна наліпка" тощо були відсутні у лексиконі пересічного українця. У лексиконі військового – теж.  

П’ять років танців по граблях і практики, зробили такмед можливим та навіть дієвим. Ті, хто хотів опанувати цю майстерність – досяг успіху, працює та передає досвід іншим. Спробуємо розглянути деякі "зради" і "перемоги" на цьому шляху.

Фото: "Народний тил"

"Аптечка Шредінгера"

Наприкінці літа соцмережі збурило фото, опубліковане у Фейсбуці волонтерки "Народного тилу", координаторки медичного напрямку Ірини Гук, де була зображена реально доісторична аптечка з двома "Есмархами" й ІПП, старшим за віком більшість тих, хто нині воює. "Таке бійцям видають на п’ятому році війни!" - ішлося в дописі. Зі слів Ірини, такий випадок – не поодинокий, і має місце не в тилових частинах.

Поза тим, у Міністерстві Оборони запевняють: аптечки є, і їх вистачає на всіх, хто воює на передовій.

"Передній край забезпечений стовідсотково, - запевняє полковник медичної служби Ігор Хоменко, начальник Головного військово-медичного управління (ГВМУ), начальник медичної служби ЗСУ. –  Ми здатні забезпечити аптечками, і забезпечуємо".

Наповнення аптечок регламентується Наказом №6 від Міністерства охорони здоров’я (дійсний від січня 2017) та Наказом начальника Генерального штабу №7. За словами пана Ігоря, ці накази ідентичні.

Ігор Хоменко, начальник медичної служби ЗСУ
Передній край забезпечений стовідсотково. Ми здатні забезпечити аптечками, і забезпечуємо

"Ті аптечки, які були видані раніше, в 2014-15-му роках, і вони не відповідали цій комплектації, ми зараз проводимо їх доукомплектування, - розповідає Хоменко. - Крім того, в цьому нами закуплено в цьому році 6000, і до кінця року буде 30000 закуплено нових уже аптечок. Тому зараз із аптечками проблем немає. Міняється витратний матеріал, терміни придатності виходять, нам доводиться доукомплектовувати, оновлювати їх. І саме основне, що дуже багато було різних аптечок різного виробництва – особливо 14-15 років – хто видавав їх, різної комплектації, тому зараз основна задача – це довести ці аптечки до цих наказів – що ми і робимо. А частково міняємо, або якщо новий підрозділ створюється, то видаємо зразу їм нові аптечки".

Начальник медичної служби ЗСУ Ігор Хоменко. Фото: mil.gov.ua

Як же виникла ця прірва між оптимістичною статистикою і реаліями?

Тобто, за 2018 рік за найкращими прогнозами лише буде придбано 36000 тактичних аптечок. Закон України про чисельність Збройних сил регламентує не більше 204000 військовослужбовці. Головнокомандуючий в серпні цього року на міжнародному волонтерському і ветеранському форумі зазначив, що суверенітет України на Донбасі захищає 340000 військових (вочевидь, маючи на увазі також тих, хто уже відслужив), а 160000 учасників бойових дій перебувають в резерві. Із них на передовій нині знаходиться близько 60000 (минулого року Степан Полторак озвучував цифру 34000), проте точне число є державною таємницею. Із таких приблизних розрахунків випливає, що поточний рік дозволить покрити потреби по аптечках трохи більше, ніж половині тих, хто воює на передовій – лишається припускати, що решта були забезпечені раніше.   

Волонтери "Народного тилу" переконані, що інформація про таку забезпеченість не відповідає дійсності, мовляв, навіть самих лише турнікетів у достатній кількості наразі немає.

"Зараз нарікань на аптечки немає, якщо десь фотографують якусь стару аптечку, це фотографують, скоріше за все, небойові частини, тому що, приміром, наша розвідка повністю укомплектована нашими новими аптечками, - запевняє Хоменко. - Зараз ми ще доукомплектуємо 20 000 турнікетів – ми отримуємо додатково в цьому році". Розвідники, з якими вдалося поспілкуватися, підтверджують, що проблем із медзабезпеченням не мають, проте фронт тримається не самою розвідкою.

Інше джерело із ГВМУ не під запис пояснило: аптечки і комплектація до них дійсно є, але проблеми виникають на рівні штабів бригад – нерідко стається так, що вони не доходять до адресатів із провини начмедів абощо, а самі бійці, в свою чергу, не завжди вдаються до написання рапортів, заявок та інших форм боротьби за власні права.

"Тут похибка не Міноборони, а начмедів, тому що по кількості у нас дійсно є аптечки для всіх, - запевняє Тетяна Ярошенко, сертифікований Міністерством оборони інструктор із тактичної медицини, кризовий психолог, що тривалий час працювала у раді Волонтерів при Міністерстві оборони. – Інша справа – де вони лежать. Траплялися випадки, коли начмед у себе під ліжком зберігав щось близько 150-ти аптечок "натівського" зразка, а хлопцям не видавав… Проблема в тому, що Головне військово-медичне управління мале ще наразі, воно тільки прийняло після військово-медичного департаменту всі справи. Там працює 20 людей, вони не все встигають робити".

Якщо проїхатись лінією фронту, то ситуація буде досить неоднорідною: в одних бригадах і справді є аптечки, видані державою, укомплектовані на достойному рівні (тобто, не "Есмаркхами" і допотопними ІПП), в інших аптечки як і в старі-добрі 2014-2015 зібрані друзями або волонтерами. А деякі особливо запасливі і фартові бійці можуть похвалитися навіть двома повноцінними аптечками: одну видали, другу зібрали "всім колгоспом", бо не сподівалися, що видадуть.

Тетяна Ярошенко, сертифікований Міністерством оборони інструктор із тактичної медицини
Траплялися випадки, коли начмед у себе під ліжком зберігав щось близько 150-ти аптечок "натівського" зразка, а хлопцям не видавав…

Людський фактор

Кожен випадок відсутності аптечки унікальний, але спільний знаменник у цій історії є. Пересічному бійцю, котрому не видали те, що мали би видати при виїзді в зону ООС, часто простіше попросити про допомогу волонтерів, аніж з’ясовувати, чому йому не видали аптечку (або видали черговий "музейний експонат"), або ж на якій ланці вона "застрягла". Рапорти і заявки можуть тягнути за собою прикрості у вигляді доган та урізань виплат, отже, боротися за свої права наважуються одиниці "нарваних".

Внаслідок відсутності скарг складається враження, що підрозділ забезпечений. "Є випадки, коли люди присилають фото цих аптечок, - говорить волонтерка. - Кажеш їм: ідіть захищайте свої права, вимагайте! Вони пишуть: отримали догани, штрафи вирахували із зарплатні, і на тому самі пішли купувати ті аптечки. Санінструктори поодинокі, які зважуються скандалити чи якимсь чином публічно заявляти, що в них не належне забезпечення, або їм прислали турнікет невідомого походження, невідомо, в якому гаражі його скрутили, вони отримують дуже багато проблем. Можуть отримувати догани, погрози і так далі…"

Більшість смертей на фронті відбуваються внаслідок крововтрати. Різниця між джгутом "Есмарха" і турнікетом приблизно така, як між друкарським станком і ноутбуком. Тобто, у критичній ситуації кровотечу можна спинити і паском з джинсів або шарфом і паличкою – якщо дуже пощастить. Але ефективно скористатися турнікетом шансів на порядок більше. Якщо, звісно, це якісний турнікет.  

"Це реально комплексна проблема – від небажання вищого керівництва серйозно поставитися до реформування взагалі військової медицини, забезпечення санінструкторів, забезпечення і навчання особового складу і санінструкторів… - переконана вона. - Я не можу пояснити те, що постійно, дуже часто, систематично з усіх боків з’являються ці аптечки формату 2014-го року, де в кращому випадку лежить "Есмарх", де нема турнікету, а якщо і є, то абсолютно незрозумілої якості… Начмеди батальйонів, бригад не виконують свою роботу. Командири взводу, роти не вважають, що це їхня проблема паритися з приводу того, чи є аптечки, чи є в санінструктора рюкзак… Взяти з самого низу, самого військового – середньостатистичний громадянин, який потрапляє в Збройні сили, він піде купить новий смартфон, але не купить собі аптечку! Немає розуміння, скільки це коштує, чому це потрібно".

Ірина розповідає – один раз до армії надійшла "гуманітарка" у вигляді 15000 укомплектованих аптечок американської фірми "NAR" - один із найкращих на сьогодні форматів аптечки у світі: "Я пам’ятаю, у нас був пост за постом – і волонтери, і військові писали: "О Боже, це зрада! Це "темні мутки" Міноборони, бо військовим видають ті аптечки, і пишуть, що вони коштують 5000 гривень!" Ти приходиш і пояснюєш, що вони реально коштують стільки! Тобі пишуть, що ти козел, "агент Кремля", "порохобот"… це величезна проблема – я знаю підрозділи, де видають ці аптечки, люди їх не хочуть брати! Бо не хочуть брати на себе матеріальну відповідальність – аптечку за 5000 гривень! Це вавка в голові, таке щось "неважливе", та аптечка! Є санінструктор з однієї великої бригади, вона зокрема розвідкою опікується – їй люди оці "нарівські" аптечки залишають перед виходом!"

"Третій полк спецпризначення теж лишає "нарівські" свої аптечки, а бере з собою всяке лайно…" - додає бойовий медик Микола Андрієвський, засновник проекту "Генетика виживання" та позаштатний інструктор 205 навчального центру.

Не бракує випадків, коли "нарівські" аптечки "губилися", і до волонтерів надходили запити: "У вас є такі аптечки?", "Треба такі аптечки! Саме такі"!

"Чого всі медики мовчать, що у них немає забезпечення?! – обурюється Тетяна Ярошенко. - Чого мовчать інструктори 205 центру? Коли люди одягають погони і попадають у систему, вони починають дуже дивно поводитися: "А що ми можемо зробити?" "А нічого не зміниться, скільки б ми рапортів не писали, що б ми не казали!". Оце є. Треба до людей, які ідуть на службу, доносити, що ви не йдете в ту стару систему, це не рабство! Ніхто не має права з вас знущатися і не давати вам працювати так, як ви вмієте працювати! Пишіть рапорти! Вимагайте! І якби це вимагали всі – 200 чи 300 осіб, які вже є на фронті інструкторами, можливо, щось би змінилося! А то ж мовчать! "Прийдіть, допоможіть нам…" - це смішно виглядає – здорові дядьки, які не можуть написати рапорт!"

Сертифікований Міністерством оборони інструктор із тактичної медицини Тетяна Ярошенко. Фото: Fb Тетяни Ярошенко

Смислове наповнення

Само собою, одного факту наявності аптечки недостатньо. Навіть якщо припустити, що їх кількість дійсно відповідає кількості бійців, котрі воюють – аптечку робить її вміст. Згаданий вище наказ №6 чітко регламентує перелік засобів, що має бути в індивідуальній аптечці: засіб для зупинки кровотечі механічний по типу "CAT" (дві штуки), назофарингіальний повітровід із лубрикантом, термоковдра, оклюзійна торакальна пов’язка на гелевій основі, засіб для зупинки кровотечі хімічний, бинт марлевий стерильний, ІПП стерильний з еластичним компресійним компонентом першої допомоги із захисною вологостійкою оболонкою, ножиці для розрізання одягу і взуття. Також медикаменти – парацетамол, мелоксикам, ципрофлоксацин (або левофлоксацин) та дріб’язок типу водостійкого маркеру, гумових рукавиць, лейкопластира і картки постраждалого бійця. Детальніший список "must have" можна побачити тут.

"В 6-му і 7-му наказі сказано, що там два механічних кровозупинних засоби, в 6-му написано – два типу "турнікет", - уточнює Ігор Хоменко. - Але в нових аптечках у нас іде і турнікет, і "Swat", як в американських аптечках, а в старих у нас було два резинових джгута. А зараз замість тих резинових докладені турнікети. Цей процес установлюється".

Джгут типу "Swat" - у нас виробляється під назвою "Омега" - це, по суті, широка гумова стрічка без застібок та фіксаторів, котру можна використовувати і як джгут, і як бандаж. Є менш зручним у порівнянні з турнікетом, і більш болісним для пораненого.

"Те, що ми проговорили – внесли зміни відповідно до Наказу №6, коли я сказав, що там не має бути джгут типу "Swat", а має бути хоча б два механічних турнікети" – будь-яких! – згадує Микола.

Пан Ігор уточнює, що, всупереч наказу, в аптечки не закладаються згадані антибіотики, тому що в Україні вони не випускаються у потрібних дозуваннях: "Ми їх не закладаємо, але нема в них навіть ніякого смислу, тому що у нас всі поранені, травмовані доставляються на медичний пункт батальйону протягом години. Якби ми в пустелі воювали, або ходили в рейди на три тижні, воно би може і було би актуально, а так у нас нема потреби. А якщо якісь підрозділи, які виконують задачі специфічні, то ми туди не дві-три таблетки, а зразу 50 таблеток, щоб було".  

При укладанні наказу брали приклад із аптечок "натівського" зразка. Здавалося б, дуже непогано, але при цьому є вимога: усі препарати мають бути вітчизняного виробництва. "Ми працюємо з нашими виробниками – це і робочі місця, і якість вони перевіряють, вже відійшли від того, що хто захотів, той і робить!" - запевняє Ігор Хоменко. А наш виробник до "натівських" стандартів дотягує не завжди.

Так, скажімо, з "оклюзійками" у нас досі не склалося. Оклюзійна наліпка - це засіб, котрий використовується при пневмоторексі – пошкодженні легень – спеціальна наліпка, котра має перекривати доступ повітря в рану на грудях або спині. За відсутності спеціальної наліпки, така рана може бути закрита підручними засобами: будь-яким шматком поліетилену та пластирем по периметру. Ті наліпки, що надсилалося на тендери до сьогодні, не витримували випробувань. "У нашій країні не виробляються оклюзійні наліпки, - признається Хоменко. - Спробували закупити – але ці плівки стали непридатними, ми їх повернули. Один із наших виробників. То ми вийшли з цього положення – ми закладаємо пакет ІПП, де розриваєш – і там ця плівка. І коли його фотографують – кажуть, старий ІПП – ну і що, що старий – ми його використовуємо як плівку! На жаль, поки нічого кращого не було придумано! Але обіцяють до кінця року деякі виробники представити цю плівку. Як тільки вона буде представлена, ми її закупимо і просто доукомплектуємо".

Ігор Хоменко, начальник медичної служби ЗСУ
Ми працюємо з нашими виробниками – це і робочі місця, і якість вони перевіряють, вже відійшли від того, що хто захотів, той і робить!

Найвідоміший з механічних турнікетів нашого виробника – "Січ". В перші роки війни були не поодинокі випадки, коли "Січ" звалася на поранених, відтоді виробник вдосконалив турнікет, але, як то кажуть, "осад лишився". За словами волонтерів "Народного тилу", це найкраще, що є в Україні, проте низка недоліків існує. "Якщо ним комусь надавати допомогу, він, в принципі, згодиться, - говорить Микола Андрієвський. - Але є ряд факторів. По-перше, його дуже довго крутити і важко зафіксувати. Більшість українських "благоволонтерів", інструкторів такмеду – їм "Січ" нормально платить, або просто закидає безкоштовні турнікети, і вони всі поють хвалу "Січі"…

Сам же ж "Народний тил" закупає "CAT", і пропонував закупати Мінобороні по нижчим цінам – мовляв, краще використовувати перевірене, аніж п’ятий рік поспіль намагатися винайти своє.   

"Що стосується турнікетів, у нас, здається, п’ять виробників проходило тести, - коментує Тетяна Ярошенко. - Турнікет повинен бути шириною не менше ніж 4,5 см, витримувати навантаження на 130 кг і так далі. Пройшов класно цей тест "Січ" і ще хтось…"

Ще одна проблема – кровоспинні засоби. Кровоспинний засіб "Спас" від ВО "Тетерів" вважають ефективним – він перевірений в бою.

"Я та інші колеги просили виробника – ми хочемо подивитися клінічні випробування – це хімічна речовина, яка напряму контактує з кровообігом, там може бути що завгодно! – згадує Ірина Гук. - На будь-який препарат роблять клінічні випробування. Що кажуть в цій ситуації: "А нам кажуть, що воно працює!" Ви уявляєте, щоб, наприклад, виробник антибіотиків, скажімо, "Байєр", зробив новий препарат, почав продавати в аптеках, і на питання, а можна подивитися клінічні випробування – який він тип бактерій вбиває, які побічні ефекти, сказали би – ну, кажуть, що він вбиває бактерії, цей препарат! Два роки я чекаю на результати випробувань "Кровоспасу", і нема жодних…"

У самому ВО "Тетерів" з цього приводу дають дещо суперечливу інформацію: мовляв, відповідно до техрегламенту, для подібних виробів клінічні випробування не потрібні; проте вони таки були здійснені Медициною катастроф на етапі реєстрації в 2016, з приводу чого є відповідний звіт.

Фото: "Народний тил"

Місія – зібрати аптечку

Наповнення аптечки, як видно з затвердженого списку, вкрай різнопланове, і видається наївним очікувати, що всі компоненти гідного рівня робитиме один український виробник. Проте тендери, які виставляє Міноборони, передбачають саме такий розклад.   

"Зараз є тендер, він висить на "Прозоро", якщо його не зняли, - розповідає Тетяна Ярошенко. - Один тендер був влітку, який вони зняли – він був на 48 млн. грн – ніхто на нього не вийшов. Умови були прописані такі, що не дозволяли нікому вийти на ринок крім, можливо, "АВ-Фарми", тобто, склад аптечки весь прописаний під "Фарму". Міноборони не хочуть купувати окремо компоненти, а хочуть, аби їм зробили повну аптечку".

Повний склад аптечки пропонують "АВ-Фарма" та "Київгума". "АВ-Фарма" в свою аптечку потягнула шини виробництва Макса Шеннона, - говорить Тетяна. - Вони зробили недолугу і недосконалу назофарингіальну трубку – я вже не кажу про турнікети… "Київгума" зробила трубки, але в них немає шин. І у них немає турнікету, тобто вони мають робити ще один тендер для себе, ретендер, чи як воно називається, щоб укомплектувати".

Тетяна Ярошенко, сертифікований Міністерством оборони інструктор із тактичної медицини
Міноборони не хочуть купувати окремо компоненти, а хочуть, аби їм зробили повну аптечку

Назофарингіальна трубка - гумова трубка, що вводиться пораненому в ніс. Використовується, аби уникнути можливих проблем із проходженням повітря в дихальні шляхи – коли поранений без свідомості, або ж пошкоджене обличчя.

До слова, турнікет від "АВ-Фарми" під назвою "Пітон-2" не пройшов польового тестування – це можна побачити на відео від "Дніпро-такмед":

За словами Тетяни Ярошенко, ГВМУ від початку планувало розбивати закупки лотами і закупати територіально, аби будь-яка структура або госпіталь, або військова частина, могла собі купити той медичний склад, який вважає за потрібне. Можливо, до цього плану повернуться знову.

Окрім цього, у нас немає єдиної системи контролю якості засобів надання домедичної допомоги (окрім поодиноких ініціатив із тестуванням типу вже згаданого "Дніпро-такмеду").

"З точки зору сумісності з іншими державами, у нас має бути щось по типу "ката", - коментує Микола. - І коли почали розбиратися, перша аптечка, що була закуплена "Київгума", то весь тендер був тупо прописаний під "Київгуму". Розбиратися в цьому довірили мені, тому що я при Міністрі оборони "Січ" погнув і порвав – випадково! І за 15 хвилин мене уже призначили розбирати, що з аптечками. Я двічі був присутній на засіданнях… і власне, на мене написали дві догани на Міністра оборони, що я підриваю обороноздатність країни, тому що я зірвав тендер по закупках…"

Проблема аптечок подібна до бездонної кролячої нори, і кожен її елемент відкриває низку больових точок і питань. Механізм, що ніби функціонує "з горем навпіл", якщо не торкатися і не дмухати в його бік. А це ж лише одна грань тактичної медицини! Проблема якості і контролю цієї якості; фірми-монополісти, доходження аптечки до бійця, закупки і виробництво, негнучка система зворотнього зв’язку й реагування на скарги, і звісно, вічний як світ людський фактор, що грає часом у плюс, а часом у мінус… Добре одне: маємо неабиякий простір для розвитку. І групу ентузіастів, котрі якимось чином досі не опустили рук.

"Нічого не може бути ціннішого за людське життя, аптечка за 90 доларів дешевша, ніж виплати по смерті" - запевняє Тетяна. Хочеться вірити, що саме цей принцип ляже в основу усіх майбутніх закупівель та виробництва.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 14:45
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus