З моменту нападу російського флоту на українські військові кораблі у нейтральних водах лідери іноземних держав встигли сформувати свою думку та висловилися щодо конфлікту. Більшість розказує про вже відому нам “глибоку стурбованість”.
Деякі міжнародні лідери говорять, щоправда не надто акцентувано, про необхідність впровадження нових санкцій проти Росії, замороження проекту Північний потік-2. А президент США Дональд Трамп навіть роздумує про скасування зустрічі з президентом Росії Владіміром Путіним.
INSIDER підготував матеріал про те, як у світі відреагували на агресію Росії на Азові.
Реакція США
26 листопада голова Державного департаменту США Майкл Помпео видав заяву, в якій закликав Росію до припинення агресії.
“Сполучені Штати засуджують цю агресивну російську акцію. Ми закликаємо Росію повернути Україні судна і затриманих членів екіпажу та поважати суверенітет та територіальну цілісність України у межах міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води”, - йдеться у заяві.
Держдепартамент закликав закликав президентів України та Росії вирішити конфлікт.
“Сполучені Штати підтримують суверенітет та територіальну цілісність України у межах її міжнародно-визнаних кордонів, в тому числі територіальних вод, а також право суден на міжнародні води”, - написано в заяві.
![]() |
Голова Державного департаменту США Майкл Помпео. Фото: blogs.state.gov |
На думку спецпредставника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера, російська агресія свідчить про бажання Росії отримати доступ до українських портів, йдеться у повідомленні Укрінформу.
“Я думаю, що це питання доступу до Маріуполя для українців. Росія претендує на одностороннє право контролювати цей доступ, в цьому проблема. Це не обов'язково означає, що Росія здійснить новий наступ на суші”, - сказав Курт Волкер.
За його словами, США не визнають російські заяви про те, що води Азовського моря виключно російські. У Держдепі вважають, що Росія має дотримуватися договору з Україною від 2003 року про спільне використання вод Азовського моря.
США не визнають російські заяви про те, що води Азовського моря виключно російські
У зв’язку з агресією, у США вирішили провести консультації країнами Європи на предмет закриття Північного потоку-2. Про це розповіла офіційний представник Державного департаменту США Хізер Нойєрт.
“Північний потік-2 пролягає через велику кількість країн і я думаю, що європейські країни повинні себе запитати: Північний потік-2 - це те, що вони хочуть продовжувати, бо це допомагає російському уряду і чи це та підтримка, яку вони хочуть надавати російському уряду?”, - сказала Хізер Нойєрт.
Відреагував на агресію з боку Росії і президент США Дональд Трамп. Йдеться про скасування зустрічі Трампа і Путіна в Аргентині під час саміту G20.
“Можливо, у мене не буде зустрічі”, - сказав Трамп у інтерв’ю The Washington Post, передає The Bloomberg.
![]() |
Президент США Дональд Трамп. Фото: Fb Дональда Трампа |
За словами Трампа, наразі він чекає повний звіт від команди з національної безпеки.
Реакція Німеччини
Міністерство закордонних справ Німеччини закликало Росію зняти блокаду Азовського моря. Про це відомство повідомило в своєму Twitter.
“Події викликають тривогу. Російська блокада переходу [українських кораблів] в Азовське море - неприйнятна. Важливо, щоб ця блокада була знята. Ми закликаємо обидві сторони до деескалації”, - йдеться у повідомленні.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель мала телефонну розмову з президентом Росії Владіміром Путіним, повідомили в прес-службі уряду Німеччини.
“У центрі розмови був інцидент у Керченській протоці. Канцлер підкреслила необхідність деескалації та діалогу. Сторони обговорювали варіант аналізу інциденту за участю російських та українських фахівців прикордонної служби. Вони погодилися залишатися в тісному контакті”, - написано в повідомленні.
![]() |
Ангела Меркель мала телефонну розмову з Владіміром Путіним. Фото: Fb Ангели Меркель |
У німецькому парламенті блок правлячої фракції ХДС/ХСС прийняв заяву через російську агресію.
“Фракція ХДС/ХСС у німецькому Бундестазі засуджує військові дії Росії в протоці Азовського моря. Якщо російські військові кораблі затримують і захоплюють українські кораблі, то у цьому випадку йдеться про цілеспрямовану провокацію зі сторони російської влади. Можна здогадуватися, що президент РФ Володимир Путін свідомо йде на курс нової ескалації, щоб відволікти увагу від жалюгідної економічної і соціальної ситуації в далеких регіонах Росії”, - йдеться у заяві.
Депутати Бундестагу вважають, що захоплення українських кораблів та військових невипадково співпало у часі із п'ятою річницею початку протестів на Майдані 21 листопада 2013 року в Києві.
“Ми вважаємо це послідовним, що Європейський Союз розширив санкції проти Росії, після того, як в Криму були проведені незаконні вибори президента, і після того, як між містом Керч на півострові та материковою частиною Росії було побудовано міст, який позначає вхід до Азовського моря”, - написано в заяві.
Реакція Франції
Міністерство закордонних справ Франції виступило із заявою, в якій закликало Кремль відпустити українських моряків.
“Згідно з інформацією, яку ми маємо на даній стадії, застосування Росією сили видається необгрунтованим. Ця ситуація - прямий наслідок анексії Росією Криму в березні 2014 в порушення міжнародного права. Франція нагадує про свою прихильність збереженню суверенітету і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Закликаємо Росію і Україну проявити максимальну стриманість і не допустити ескалації військових дій”, - йдеться в заяві.
Дипломати закликали Росію дотримуватися свободу руху в Керченській протоці, а також свободу судноплавства в акваторії Азовського моря.
Під час виступу у Нью-Йорку заступниця постійного представника Франції в ООН Анна Гоген нагадала, що Росія та Україна повинні дотримуватися Мінських угод, передає Укрінформ.
“Франція та Німеччина й надалі стоятимуть пліч-о-пліч із народом України, який вже довгий час страждає від конфлікту на Донбасі і анексії Криму. Запевняємо, що ми продовжуватимемо наші зусилля у рамках “Нормандського формату” та інших відповідних майданчиків”, - сказала Анна Гоген.
Франція та Німеччина й надалі стоятимуть пліч-о-пліч із народом України, який вже довгий час страждає від конфлікту на Донбасі і анексії Криму
Реакція НАТО
НАТО закликало Росію забезпечити безперешкодний доступ до українських портів і дозволити свободу навігації.
“Застосуванню Росією військової сили проти українських кораблів і військових моряків немає виправдання. Ми закликаємо Росію негайно звільнити українських моряків і захоплені кораблі”, - йдеться у заяві.
“Ми рішуче засуджуємо незаконну і нелегітимну анексію Криму, яку ми не визнаємо і не будемо визнавати. Будівництво і часткове відкриття Росією мосту через Керченську протоку є ще одним порушенням суверенітету і територіальної цілісності України”, - повідомили у НАТО і зазначили, що будуть надавати політичну підтримку Україні.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після засідання Комісії Україна-НАТО заявив, що цей інцидент - нагадування про те, що в Україні вже 4 роки йде війна.
“Росія повинна припинити підтримувати групи бойовиків і вивести всі свої сили з української території. Поточна мілітаризація Росією Криму, Чорного моря і Азовського моря становить ще більшу загрозу незалежності України і підриває стабільність усього регіону”, - сказав Столтенберг.
“НАТО здійснює найбільше посилення нашої колективної оборони за життя покоління. Росія повинна розуміти, що це наслідки її дій”, - розповів журналістам генсек організації.
Реакція Європи та Євросоюзу
Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні у своєму Twitter закликала звільнити українських бранців та повернути українські кораблі.
“Події, який відбулися в Азовському морі - неприйнятні. Посли ЄС зустрілися сьогодні й продовжать обговорення завтра. Ми закликаємо всіх до стриманості. Ми очікуємо, що Росія негайно звільнить українські екіпажі та кораблі”, - написала вона.
![]() |
Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні. Фото: Twitter Федеріки Могеріні |
Речниця Європейського союзу Майя Косьянчич повідомила, що в ЄС чекають на відновлення безперешкодного судноплавства в Керченській протоці.
“Ми очікуємо, що Росія відновить свободу руху в Керченській протоці, а також закликаємо сторони бути максимально стриманими для якнайшвидшої деескалації ситуації. Будівництво Керченського мосту відбулося без згоди України та є черговим порушенням її суверенітету та територіальної цілісності. Воно призвело до посилення контролю руху суден через протоку; паралельно відбувається мілітаризація Азовського моря. Європейський Союз очікує, що Росія припинить такі перевірки”, - сказала вона.
Депутатка Європарламенту Ребекка Гармс вважає, що через напад на українських моряків на Азові Європа може посилити антиросійські санкції.
“Якщо буде підтверджено напад, а ви знаєте, що Європейський Союз після порушення Росією міжнародного права запровадив економічні санкції та особисті санкції проти Російської Федерації, після вчорашніх подій ці санкції мають бути посилені”, - сказала вона.
За її словами, в найближчі дні у Європарламенті має відбутися нова дискусія щодо посилення санкцій.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua