Клінічна смерть, втрата майже 2 літрів крові, два тижні у реанімації та куля у легенях, яку неможливо витягнути – ось наслідки акції проти забудовників для активіста Олега Михайлика. Раніше активістів били та залякували, зараз – калічать та вбивають.
Як Південь України перетворюється на "Гуляй-Поле" спостерігає Insider.
Вечірня Одеса у теплий суботній вечір наповнена туристами та містянами. У центрі – не проштовхнутися: місць на літніх майданчиках, попри закриття сезону, бракує на всіх бажаючих. Однак на вулиці Осипова (кілометр від Дерибасівської) напрочуд малолюдно. Тільки-но одесит Олег Михайлик підійшов до дверей свого будинку – пролунав постріл.
Куля пройшла крізь руку і застрягла у грудині. Через отвір повітря виходило з легень і Олег почав непритомніти. Здолавши 30 метрів, він впав. Патрульні поліцейські помітили його у багряній калюжі – як з'ясувалося, активіст втратив понад 1,5 літра крові.
![]() |
Михайлик в реанімації |
Вже у реанімації його серце зупинилося на декілька хвилин, однак попри клінічну смерть реаніматологам вдалося повернути Олега до життя. Вранці він прийшов до тями, однак подробиці нападу не запам'ятав.
"Після двох днів реанімаційних заходів медикам вдалося стабілізувати його стан, хоча він й дуже важкий. Коли він прибув до нас його тиск становив 30 на 10, нам довелося штучно вентилювати його легені. В реанімації він буде щонайменше ще півтора тижні. Кулю з легень нам дістати не вдалося – дуже велика ймовірність великої втрати крові та нової кризи. Провести операцію буде можливо лише за два місяці, коли тканини нормально регенерують", – розповів про стан Михайлика головний лікар Міської клінічної лікарні №1 Євген Григор'єв.
![]() |
Машина нападників |
Допоки медики опікуються життям активіста, поліцейські намагаються знайти нападників. Однак за три дні жодного підозрюваного не було затримано попри особистий контроль очільника місцевого ГУНП та обласної прокуратури. Наразі відомо, що нападник був за кермом універсалу Renault, а цілив із револьверу системи Наган. Калібр кулі – 5,6мм, однак знайти гільзи на місці злочину не вдалося.
"Задіяно типовий план, як для проведення слідчих дій з розкриття умисного вбивства. Ми взяли матеріали з 25 відеокамер і зараз аналітики їх обробляють. Також призначені експертизи на місці інциденту. Наразі у нас є декілька версій нападу на громадського діяча", – заявив голова ГУНП України в Одеській області Дмитро Головін.
![]() |
Місце нападу |
За даними джерел у поліції, слідчі розглядають 5 версій нападу: хуліганський напад, особисті конфлікти, помста за боротьбу із недобудовами (Олег – інвестор недобудови, один з перших у місті почав боротися проти проблемних будівельних компаній), конфлікт із владою щодо ринку "Успіх" (міська влада періодично намагається скасувати оренду підприємцям на найбільшому авторинку Одеси) та громадська діяльність.
Три останні версії тісно пов'язані із міською владою, їх спонсорами та партнерами. Варто зазначити, що Олег Михайлик був з категорії "паперових активістів" – на відміну від радикально налаштованих молодиків, він не ліз у бійки, а фіксував правопорушення, збирав документи та зрідка виступав із мегафоном.
За 7 годин до нападу Олег прийшов на акцію до центрального пляжу Ланжерон, на якому планує зводити багатоповерховий готель депутат-бізнесмен Андрій Кісловський з партії мера Геннадія Труханова "Доверяй делам". Молодики у масках повалили будівельний паркан та побилися із поліцейськими, які охороняли майданчик депутата. Однак Михайлик у штовханині участі не брав.
"Олег завжди був мирним хлопцем, котрий був дуже стурбований зловживанням навколишнім середовищем місцевою владою, наприклад, як наша природна спадщина, що була продана незаконно. Він не молодий радикал. Однак і за таку діяльність можна бути покаліченим або вбитим. І це робить громадську діяльність не просто складною, а й небезпечною. В Одесі є дуже потужні сили, які мають вплив на наше місто", – сказав друг Олега, професійний гравець у шахи Михайло Голубєв.
За останній рік в Одесі та загалом на Півдні України сталося більше 10 нападів на активістів. Рік тому невідомі жорстко побили екоактивістку Світлану Підпалу, потім намагалися зарізати члена наглядової ради НАБУ та голову одеського “Автомайдану” Віталія Устименка, схожий напад був і на Сергія Стерненка – невідомі ввечері напали із ножем на активіста та його дівчину. У більшості випадків нападники не були знайдені. Ті ж, кого затримали, жодної відповідальності не понесли.
Здавалося, що апогеєм жорстокості в регіоні став напад на Катерину Гандзюк. Волонтерку та чиновницю "нової хвилі" облили кислотою. Слідство нашвидкуруч знайшло підозрюваного, відкрило провадження за статтею "хуліганство" та залякуваннями змусило Миколу Новікова дати свідчення.
![]() |
Миколу Новікова змусили дати свідчення проти себе. Фото: Главпост |
Загалом поліція затримала 5 осіб, які "підозрюються слідством в організації та співучасті у скоєнні замаху на вбивство" Гандзюк, однак і нині ніякої конкретики немає. Зазначимо, що Катерина раніше критикувала роботу МВС Херсонщини та говорила про зловживання міської влади Херсона.
В результаті виявилося, що людина, яку від початку назвали головним нападником, до злочину стосунку немає. Чоловіка відпустили, змусивши дати свідчення, що він “проходив повз місце інциденту”.
Тож особливого оптимізму щодо розслідування нападів – тепер в Одесі – немає. Спільнота громадських активістів відреагувала одностайно, звинувативши в них міську владу, яка, на їхню думку, "повертає Одесу до 90-х".
"Це питання не тільки терору активної частини громади. Це питання в цілому тотального паралічу української влади в окремо взятому місті. Коли рішення центральних органів виконавчої влади, наприклад щодо Медінституту, або в сфері захисту історико-архітектурної спадщини, використання рекреаційних ресурсів – місцевим феодальним князьками типу Труханова, Ківалова й Галантерніка – не указ. Власники ОНР вже показово плюють на Київ. Закон не працює. І дуже наївно припускати, що той саме Труханов в 2019 буде посилено думати, як забезпечити Порошенко голоси, а не як скинути цю мотузку кримінальної залежності, і царювати в особистій маленькій квазі-державі", – зазначив громадський активіст Павло Поламарчук.
"Коли ми говорили, що активістів почали знищувати, Київ грався в договорняки з міською владою. Щоб було спокійно і стабільно. Певне, як на цвинтарі. Я пам‘ятаю, що відбувалось в Одесі в 90-х. Тоді вбивали бандитів. А ті, що вижили, вбивають тих, хто заважає мати необмежену владу і гроші", – сказала медіа-експерт Зоя Казанжи.
![]() |
Мітинг під ГУНП. Фото: Сергій Ляшонок |
У неділю під стінами місцевого ГУНП пройшла акція з вимогою якнайшвидше розслідувати замах. Однак до обурених одеситів не вийшли ані представники поліції, ані чиновники. Лише голова Одеської ОДА Максим Степанов написав пост у Facebook, в якому вимагав "швидкого розкриття і покарання винних". На цьому публічне обговорення інциденту завершилося.
Аби розбити стіну мовчання, містяни почали збирати підписи до "спільної заяви представників громадянського суспільства в Одесі".
"Вимагаємо від президента України Петра Порошенка — негайного обговорення ситуації, що склалась у місті Одеса на позачерговому засіданні Ради національної безпеки України та створення єдиного штабу щодо контролю за розслідуванням усіх фактів нападу на журналістів та активістів. Ситуація, що склалась в Одесі, може призвести до вкрай негативних наслідків для громадської та національної безпеки і потребує негайного втручання органів центральної влади", – зазначається у повідомленні.
Звернення підписали вже 7 партій та три десятка громадських організацій. Однак першими у Києві станом на понеділок ситуацією зацікавилися у посольстві США. Та й ті знов "глибоко занепокоєні".
Вже надвечір генеральний прокурор Юрій Луценко у Facebook розповів, що провів із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим нараду "у зв’язку із черговим нападом на активістів". Він додав, що посилена група правоохоронців сьогодні вилетіла із Одеси до Києва.
"Ситуацію в області, в тому числі – із нападами на активістів, буде проаналізована на спільній координаційній раді правоохоронних органів у першій декаді жовтня", – написав генпрокурор.