Свого часу задумувалось, що “велика економічна справа Януковича” має стати візитівкою для генпрокурора Юрія Луценка. Але коли він прийшов на посаду виявилося, що попередники не так вже й наслідили. За винятком газових схем Сергія Курченка. Більше того, підмурки для цієї справи заклали ті ж “папєрєдніки” в рамках своїх кланових війн.
Як розповіли джерела INSIDER, у 2013 екс-міністр енергетики Юрій Бойко за порадою Віктора Пшонки написав заяву в ГПУ, щоб перевірити законність виділення газу. Офіційно підтвердити цю версію на Різницькій відмовились. Так чи інакше, після революції військова прокуратура використала цей лист для того, щоб розпочати справу по газовим аукціонам під Курченка.
Йшлося про те, що компанії Сергія Курченко отримали через аукціонний комітет газ за цінами, передбаченими для населення, завищивши потреби певних областей.
Найактивніше справу розкручували влітку 2016 року, коли були арештовані член аукціонного комітету з продажу нафти і газу Олександр Сухомлин, виконавчий директор "СЄПЄК" Андрій Кошель та екс-заступник голови "Нафтогазу України" Олександр Кацуба. Всім трьом інкримінують махінації на користь компаній "младоолігарха" Сергія Курченко.
Через рік вони всі вийшли на волю через угоду зі слідством. Кацуба, за якого вимагали заставу 450, вийшо в з СІЗО, заплативши до бюджету 100 мільйонів гривень.
Сухомлин відбувся ще меншим відшкодуванням - у 22 мільйони.
Але, виходячи з-під справи, ці свідки “передавали естафету” іншим, часто своїм ворогам.
Так зусиллями одного зі свідків, родина якого, здається, налагодила непогані стосунки з певними представниками ГПУ, у справі з'явився власник INSIDER Олексій Тамразов.
Генпрокуратура інкримінує йому отримання зиску від газових оборудок та приписує роль в злочинній організації Януковича.
23 серпня Печерський районний суд, вочевидь не вдовольнившись доказами ГПУ, відпустив Тамразова, обравши йому запобіжний захід у вигляді застави у 20 мільйонів гривень.
Процесуальні сторони оскаржили таке рішення судді Олесі Батрин в апеляційній інстанції. На думку прокуратури, сума застави мала складати 577 мільйонів гривень, адвокати, в свою чергу, зазначили, що через відсутність складу злочину у діях підозрюваного запобіжний захід слід скасувати.
INSIDER побував на засіданні Апеляційного суду у справі свого власника та уважно слухав аргументи сторін.
Слово прокурора
Розгляд апеляції у справі Олексія Тамразова розпочався із більш ніж годинним запізненням. Весь цей час під дверима зали чатували кілька десятків його прихильників – волонтерів, ветеранів війни на Сході України та націоналістів з організації “С14”. Попри бойовий склад групи підтримки, поліція цього разу на засідання не прийшла.
Прокурор Олександр Говорущак на початку виглядав дещо знервованим, в той час як суддям, здавалося, цілком комфортно: поки головуюча Тетяна Росік вела процес, двоє її колег почергово дрімали. Після з’ясування формальних моментів, сторони перейшли до обгрунтування скарг.
“Підозрюваному інкримінується особливо тяжкий злочин, за який передбачено покарання до 12 років позбавлення волі із конфіскацією всього належного майна”, – повідомив прокурор.
Він нагадав, що бізнесмен отримав підозру у ще одному провадженні: за спробу передати хабар процесуальному керівнику з метою зняття арешту з майна нібито підконтрольної Тамразову ТОВ “Фаворит Систем”.
“Він намагався зняти арешт з рахунків підприємства, яке фігурує у даному кримінальному провадженні. Такі дії розцінюються як спроба уникнути відповідальності. Підозрюваний надав неправомірну вигоду і може надалі вчиняти правопорушення, для нього це, виходить, норма”, – уточнив Говорущак.
![]() |
За його словами, Тамразов, перебуваючи на посаді першого заступника голови “Укргазвидобування”, наніс цій компанії та ПАТ “Укрнафта” збитків понад 2,196 мільярда гривень. Кошти, за версією слідства, легалізувалися через нібито підконтрольну йому “Західну нафтогазову компанію” (ЗНГК).
“За період близько року це підприємство провело з іншими дев’ятьма компаніями взаєморозрахунків на загальну суму більше 1,5 мільярда гривень. Хоч офіційно Тамразов до ЗГНК наразі стосунку немає, слідство вважає, що він зберігає на компанію сильний вплив”, – відзначив прокурор.
На його переконання, ця фірма надто швидко (за день) надала адвокатам бізнесмена лист з інформацією про взаєморозрахунки, де було вказано, що вона не мала господарських відносин із більшістю компаній, які вказані у кримінальному провадженні. За версією слідства, через них на аукціонах куплявся газ та нафтопродукти за заниженою ціною для населення.
“В ПАТ “Реал банк” в Харкові був проведений огляд документів ще в 2014-му році, серед них був флеш-носій, на якому міститься інформація, що “Західна нафтогазова компанія” мала відповідні розрахунки за газ, газовий конденсат і нафтопродукти”, – повідомив Говорущак.
Прокуратура вважає, що різницю між тим, скільки насправді коштував газ та нафтопродукти, і скільки за нього заплатили нібито підконтрольні підприємства, отримав Олексій Тамразов та ще одна посадова особа ПАТ “Укргазвидобування”. За підрахунками слідчих, вона склала 577 мільйонів гривень на двох.
Щоправда Говорущак визнав, що місцезнаходження коштів наразі невідоме, бо вони були виведені за кордон, але пообіцяв, що “ці кошти є і слідство їх знайде”. Тому сторона обвинувачення попросила суд змінити бізнесмену запобіжний захід, арештувавши його на 60 діб із альтернативою внесення застави у такому ж розмірі. Вона мала “забезпечити виконання ним процесуальних обов’язків”.
В обґрунтуванні клопотання Говорущак використав класичну “під копірку” схему ризиків перебування підозрюваного на свободі: вплив на свідків, знищення доказів та можливість втечі. За його словами, за участь в інкримінованих Тамразову епізодах вже притягнуто до відповідальності більше 20 осіб, інші причетні перебувають у розшуку.
“Не перебуваючи в місцях попереднього ув’язнення, підозрюваний має можливість узгоджувати з ними показання та дії щодо доказів і залишити територію України, отримавши ще один закордонний паспорт”, – додав він.
– Також Тамразов сам розповідав, що може оминути офіційні пункти пропуску, і контрабандним шляхом як завезти будь-яку людину, так і самостійно виїхати, для нього це не проблема.
– Це він вам розповідав? – з посмішкою уточнила суддя Росік, в залі розсміялися.
![]() |
– Це зафіксовано на НСРД під час надання неправомірної вигоди, – ображено відповів прокурор.
За його словами, під час цієї зустрічі з Костянтином Куликом підозрюваний передав тому флешку з інформацією про різні схеми та злочини, попередньо нібито видаливши дані про себе. Передати відомості, на думку обвинувачення, він вперше спробував у 2018-му році, “вчиняючи злочин протягом п’яти років”. Це мало слугувати підтвердженням тому, як Тамразов знищує докази.
Позиція Тамразова
Власник INSIDER у своєму виступі зазначив, що прокурор, на жаль, не дуже обізнаний зі справою про ймовірні розкрадання державних коштів. Наприклад, флешку, про яку йшлося, він передав правоохоронцям і деяким журналістам ще в 2014-му році. Про це також йшлося в матеріалах НСРД.
“Щодо листа від компанії, до якої я, на думку слідства, маю стосунок, хоча це нічим не доведено. Отримати його ми змогли за один день, як і довідку із Сервісного центру МВС – це ніяк не значить, що я маю стосунок до цього центру”, – уточнив бізнесмен.
Тамразов нагадав, що досі в рамках процесу не надано доказів отримання ним коштів від незаконних оборудок: ні перерахунків, ні показів, крім невідомого свідка, який раптово вирішив “все розповісти” за день до затримання. Так само не підтверджений його матеріальний стан, який, за словами прокурора, дає змогу виплатити більш ніж півмільярда застави.
“Вже ніхто не згадує про 75 автомобілів, про які йшлося в суді першої інстанції, бо це просто помилка в базі. І про нібито мого дядька російського олігарха, бо я не маю до нього жодного стосунку. Але це також було в обґрунтуванні розміру застави”, – додав він.
![]() |
Тамразов повідомив, що навіть чинну заставу у 20 мільйонів гривень він не виплачував особисто. Її внесла юридична особа, яка належить його хорошим знайомим. Він наголосив, що тепер має фінансові зобов’язанні та відповідні ризики, пов’язані із коливанням курсу валют.
“Прокуратура знає, що цих 577 мільйонів не існує і їхня єдина мета – це тримання мене під вартою. Все, що там викладено, дійсності не відповідає. Прокурор нічого нового не сказав, тільки переплутав деякі факти”, – запевнив бізнесмен.
Підозрюваний розповів, що здав закордонні паспорти, не збирається ховатися від слідства та покидати територію країни. Також він пояснив, що ризику нелегального перетину ним кордону не існує.
– Розмова стосувалася справи, яку сфальсифікували стосовно Михеїла Саакашвілі. Ми обговорювали з Куликом, що я знаю, що він збирається повернутися і кордон перетнути не складно. Тепер прокурор каже, що нібито я можу все, що завгодно, організувати…
– Повернення Саакашвілі?, – саркастично уточнила суддя.
– Так, повернення Саакашвілі, – розсміявся Тамразов.
Прокурор в цей час щось зосереджено вивчав у своїх паперах.
Тут варто нагадати, що Олександр Говорущак входив до групи слідчих, яка займалася справою про ймовірне фінансування протестів під Радою минулої зими “младоолігархом” Сергієм Курченком. Постановою саме за його підписом Саакашвілі був затриманий.
Його керівник, Костянтин Кулик, у цій справі також відзначився. Як розповіли в ГПУ, він на особистому автомобілі “героїчно” наздоганяв соратника екс-лідера “Руху нових сил” Северіона Дангадзе, який згодом пішов на угоду зі слідством, давши покази проти Саакашвілі в обмін на домашній арешт.
Цікаво, що ще один фігурант справи Курченка і витурення Саакашвілі, завдяки якому і з'явилися ті самі записи розмов, Олександр Динник раптово зник з розшуку. Так само як і старший брат Кацуби Сергій.
Сам Кулик, як відомо, також є фігурантом кримінального провадження. Його звинувачують у незаконному збагаченні за часів роботи прокурором сил АТО. Після переходу Кулика в департамент міжнародного співробітництва, Генпрокуратура порушила справу проти НАБУ через “втручання у приватне життя” його цивільної дружини.
Втім це просто як нотатки на полях.
Підпис Порошенка
Адвокат Микола Ореховський звернув увагу суду на невідповідність слів прокурора позиції слідчих. Той акцентував увагу на привласненні саме коштів, хоча в підозрі Тамразову йдеться про заволодіння скрапленим газом, що належить ПАТ “Укргазвидобування”.
Захисник відзначив, що “головний фігурант” схеми на понад 2 мільярди гривень – голова аукціонного комітету, який підписував продаж газу за заниженими цінами – отримав умовний термін і повернув арештоване майно.
Для того, щоби довести відсутність в діях Тамразова злочину та спростувати залученість його до корупційних оборудок, адвокати наочно показали, як працювала схема продажу скрапленого газу.
Ореховський розповів, що профільний закон передбачає продаж газу виключно через аукціони. Порядок їх проведення ухвалює Кабінет міністрів, виконання цього порядку було покладено на два міністерства: палива та енергетики, і економіки.
![]() |
“Так само можна вважати фігурантом чи учасником цієї схеми, наприклад… чинного президента, який в 2012-му році займав посаду міністра економіки. В матеріалах, прокурора, є два документи, які підписані Петром Олексійовичем”, – пояснив він.
Адвокат уточнив, що серед них є конфіденційна службова записка, в якій описана вся схема і запропоновано прем’єр-міністру передати продаж скрапленого газу для населення у Держрезерв, який був підконтрольний Мінекономіки.
Другий документ: доповідна Порошенка, в якій він скаржиться, що міністр енергетики не виконує Порядок і не утворює новий аукціонний комітет. Цей орган проводив конкурс на купівлю ресурсу “Укргазвидобування” (УГВ) фірмами, які були допущені до торгів.
![]() |
“Тамразов, як перший заступник голови УГВ, не був членом аукціонного комітету. Туди призначалося по три особи від міністерства енергетики та міністерства економіки і четверо від НАК “Нафтогаз України””, – розповів Ореховський.
Саме цей комітет вирішував, який об’єм газу потрібно продати допущеним до аукціону компаніям. Прокуратура стверджує, що населенню потрібно було менше газу, однак об’єми завищувалися, тож фірми Сергія Курченка купляли пільговий газ і частину його продавали вже значно дорожче іншим підприємствам.
“Цікаво, що на кожен новий аукціон ці компанії мали подавати довідки із обласних адміністрацій про напрями реалізації газу і його обсяги. Підозрюю, що ця інформація була неправдивою і дешевий газ йшов не населенню, а на АЗС, до прикладу”, – сказав адвокат.
Ціна формувалася за результатами попереднього аукціону. За його словами, на ці процеси ніяк не могла впливати ні УГВ, ані сам Олексій Тамразов. Більше того, в той час суди зобов’язували компанію укладати договори з фірмами-переможцями, навіть коли “Укргазвидобування” спробувало зруйнувати схему.
Захисник Віталій Коломієць в свою чергу відзначив, що найбільший доказ зв’язку Тамразова і Курченка у розумінні прокуратури – це користування одним літаком. Однак, виявилося, що цим чартером тільки за один рік скористалися 57 разів різні люди, бо його надавали в оренду туристичні компанії.
“Рейс на цьому літаку родина Тамразова замовила всього один раз і це було за місяць до того, як його у вересні 2012-го року викупив Курченко”, – пояснив він.
Майновий стан бізнесмена підтверджується даними свідка на прізвище Тюрін. В матеріалах справи вказано тільки, що він бізнесмен. Наскільки відомо виданню, це залегендований свідок. Раніше Тамразов розповідав, що у цих “свідченнях” є дезінформація, яку він розповідав тільки одній людині – Костянтину Кулику.
“За словами Тюріна виходить, що вся “Сім’я” Януковича заробляла на газі 20 мільйонів доларів за місяць, а один тільки Тамразов – 30 мільйонів. У всій справі тільки він один говорить про Тамразова, жоден інший свідок про нього навіть не згадує”, – уточнив Коломієць.
За словами захисників, усе звинувачення будується на словах одного свідка, достовірність даних якого нічим не доведена. В той час, як прокуратура досі не змогла довести участь та прояснити роль Олексія Тамразова у газовій схемі. На цих підставах адвокати просили суд скасувати запобіжний захід взагалі.
Після недовгої наради колегія суддів вирішила відхилити обидва клопотання, залишивши в силі чинну заставу у розмірі 20 мільйонів. Власник INSIDER зауважив, що не вважає таке рішення програшем і подякував всім тим, хто підтримує його у даному процесі.