Суд у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича триває понад рік.
Обвинувачення щодо Януковича ґрунтується на листі до Путіна, написаного 1 березня 2014-го. Нагадаємо, в ньому президент-утікач просив голову РФ ввести до України війська для "відновлення законності, миру, правопорядку". Того ж таки 1 березня Рада Федерацій Росії дозволила Путіну використовувати російські збройні сили за межами території РФ.
Згодом цей лист продемонстрували на засіданні ООН. Це відбулося 3 березня 2014-го, під час засідання щодо ситуації в Криму. За версією слідства, саме за допомогою листа від Януковича Росія намагалася виправдати свої дії щодо анексії українського півострова. Звернення президента-утікача продемонстрували представникам іноземних держав, а сам лист отримав статус офіційного документа.
За цей час у залі засідань Оболонського районного суду Києва встигли допитати перших осіб держави – президента Петра Порошенка, секретаря Ради нацбезпеки Олександра Турчинова, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, дипломатів, учасників Антимайдану, наближених до Януковича осіб, мешканців окупованого Криму.
Коли процес тільки починався, в самій ГПУ планували його закінчити до Дня незалежності. Але якщо минулого року за підрахунками юристів таке провернути не вдалося, то цього року шанси були.
Але влітку адвокати Януковича зробили все від себе залежне, що цієї перемоги президента і генпрокурора не сталося. Фінальну стадію процесу – дебати – пробували розпочати ще 31 липня. Однак адвокат Януковича Віталій Сердюк заявив, що не згодний з діями колегії суддів і залишив залу судових засідань. Суду довелося призначати Януковичу безоплатного захисника.
Але звісно ж такий варіант захист Януковича не влаштовував. Перед засіданням прокурори отримали листа від Януковича не виконувати волю Банкової і продовжити допит.
А адвокати в засіданні відіграли це по своєму. Як, спостерігав INSIDER.
Захист Януковича проти
9 ранку 18 серпня . Біля будівлі Оболонського райсуду зупиняється легковий автомобіль. Із нього вивантажують різного роду аудіоапаратуру: кілька великих колонок, пульт, металеві кейси з мікрофонами тощо. Хлопці спортивної статури тягнуть техніку на 5-й поверх – до зали засідань, де за годину мають початися судові дебати.
![]() |
Біля дверей до зали суду тісно: у довгу чергу збилися журналісти й телеоператори. Вони очікують, коли судовий розпорядник відкриє приміщення. З протилежного боку коридору стоїть поліція та хлопці спортивної статури. Хтось із них представляється помічниками адвокатів AverLex, які захищають Януковича, хтось говорить, що він "фрілансер". Але деталей не уточнюють. Врешті, приблизно за півгодини до старту засідання двері відчиняються. Журналісти займають свої місця.
Адвокати Януковича налаштовують колонки й перевіряють мікрофони. Кажуть, що планують допит свідків: Аркадія Ярощука – пілота гелікоптера, який нібито летів з Януковичем під час його втечі, та колишнього прем’єр-міністра Миколу Азарова. Власне, аудіоапаратура й була для цього потрібна - нібито, аби краще чули свідків захисту.
Реальні ж причини дещо інші. Під час минулих засідань, коли суддя Владислав Дев’ятко намагався перейти до дебатів, адвокати Януковича, очікувано, намагалися цьому протидіяти. Наприклад, залишали залу засідань, викликали поліцію, аби заявити про злочин, просто перекрикували прокурорів, які намагалися читати свою дебатну промову. Проблему спробували вирішити за допомогою підсилення звуку: на двох шестах у залі суду встановили дві колонки, а прокурори читали свої тексти у мікрофони. Втім, прискоренню процесу дебатів це не допомогло. А цього разу власну апаратуру прихопив із собою і захист Януковича.
"Скажіть, навіщо вам пульт, колонка?" – допитувалися в адвокатів Віктора Федоровича журналісти.
"А чого прокурори виступають в суді за допомогою колонок? Не ми перші це почали", – відказували адвокати.
![]() |
Адвокат Януковича Віталій Сердюк |
Поки їх помічники перевіряли і налаштовували звук, входи до зали судових засідань заблокували. З одного входу до кімнати стали адвокати Януковича, очолювані паном Сердюком, з іншого – їх спортивні помічники. Останні свою присутність взагалі майже ніяк не пояснювали й ситуацію не коментували.
О 10-й до зали засідань зайшли судді. Пан Дев’ятко оголосив про старт судового засідання і запросив адвокатів до зали – зайняти свої місця. Натомість, з коридору було чути крики адвоката Сердюка: "Вам заборонено заходити до зали засідань! Янукович відмовився від ваших послуг пане Рябовол! Ви не маєте права бути захисником!" На вході до приміщення почалася штовханина – це захист президента-утікача блокував безоплатного адвоката на прізвище Рябовол, якого Януковичу призначив суд. Дев’ятко оголосив перерву на 15 хвилин, аби учасники процесу заспокоїлися і зайшли до зали. Натомість адвокатів (і платних, і безоплатного) до суду "занесли" працівники поліції. У певний момент захисників Януковича, попри їх гучне незадоволення, посунула поліція, безоплатного адвоката завели до зали. Помічники захисту Віктора Федоровича почали телефонувати в поліцію, аби заявити про злочин. Мовляв, Сердюка і К° били й навіть погрожували зброєю.
Варто пояснити, що не так давно захист Януковича заявив: колишній президент відмовляється від послуг безоплатних адвокатів. І категорично забороняє їм представляти свої інтереси в суді. Власне, подібна історія була рік тому. Але тоді Янукович відмовився від послуг платних адвокатів. І суд, очікувано, призначив йому захисників з Центру безоплатної правової допомоги. Щоправда, більшість із них дивним чином підігрувала представникам AverLex: хтось брав самовідводи, хтось вимагав місяці для читання матеріалів справи. Суд був змушений замінювати захисників доти, доки один з них не почав працювати. І в цей момент адвокати Януковича повернулися. Мовляв, він передумав. Цього ж разу, судячи з усього, була робота над помилками. Формальний привід відмови від безоплатних адвокатів – Генпрокуратура начебто намагається завести у справу "свою людину".
Адвокат Сердюк трясе на камери пожмаканими під час сутички з правоохоронцями документами. Каже, що адвокат Рябовол не має права захищати Януковича. Бо він нібито не провів конфіденційну зустріч із клієнтом і не узгодив стратегію в захисті. Суд, тим часом, читає клопотання від Януковича: Віктор Федорович заявив, що хоче відмовитися від адвоката Рябовола. На цьому наполягає і сам Рябовол: "Пане суддя. У Януковича є професійні захисники. За таких умов йому не потрібний адвокат за призначенням з центру безоплатної допомоги. Прошу мене відвести".
Суд відмовляє. Каже, що відмовлятися від безоплатних адвокатів Віктор Янукович не має права. До всього, адвокати AverLex неодноразово намагалися зірвати судовий процес: не ходили на засідання, самовільно залишали залу судових засідань. Тож для забезпечення права на захист суд змушений був просити про призначення безоплатного захисника. Який попри позицію Януковича та його адвокатів все ж буде приймати участь в судових засіданнях.
Хто гучніше
"У нас є ще велика кількість клопотань, але оскільки у нас уже стадія судових дебатів, то ми їх не розглядаємо. Спочатку виступлять прокурори, а потім слово отримає захист", – заявив суддя Дев’ятко.
Прокурор Руслан Кравченко встає і починає зачитувати текст. Разом із ним з місця схоплюється адвокат Сердюк.
![]() |
"Панне суддя! У нас допит свідків! Ви не допитали двох важливих свідків! У нас на зв’язку люди!" – перекрикує прокурора Сердюк.
Підхоплюються й інші його колеги.
"Ви не розглянули клопотання про відвід адвоката! Я недавно зайшов у справу, мені треба час на ознайомлення з матеріалами справи! Рябовол не має права представляти інтереси нашого клієнта!" – лунає залом крик адвокатів.
Представники прокуратури намагалися говорити гучніше, однак пробитися через білий шум виступів адвокатів не вдається. Врешті, захист Януковича вирішив влаштувати собі власний суд. До ноутбука підключили великий монітор, зателефонували по Skype Ярощуку і почали його допитувати. Аби присутнім було краще чути, до колонок ноутбука поклали мікрофон.
"І ось тоді ми…" – залунало на всю залу з великих колонок.
"Оголошується перерва на 30 хвилин. Я прошу судового розпорядника, аби він звернувся до поліції. Необхідно вилучити аудіоапаратуру, аби повернути порядок до зали", – сказав Дев’ятко і залишив залу засідань. Замість нього зайшла поліція.
"Хочу нагадати поліції, що ви можете не виконувати завідомо злочинних наказів! Ми користуємося цими колонками цілком законно! І маємо на це право згідно законодавства!" – продовжував кричати Сердюк.
Його помічники все намагалися підняти стрім на телефонах, аби показати, як силовики будуть виносити колонки. Втім, цього не відбулося. Поліція, постоявши у залі кілька хвилин, вийшла у коридор, так і не спробувавши евакуювати багатостраждальні колонки. Помічники адвокатів Януковича кинулися їх перевіряти, налаштовувати звук.
"Ви хто взагалі? І на яких підставах тут ходите?" – роздратовано питав у них прокурор Кравченко, висмикуючи дроти й шнури там, де їх можна було висмикнути.
За півгодини повернувся суд. Але, очікувано, засідання відновити не змогли, оскільки Сердюк разом із друзями знову заблокував безоплатного адвоката Януковича. Поліція знову була змушена застосувати силу й заштовхати багатостраждального безоплатного адвоката до зали. Захист Януковича намагався відвести колегію суддів, але їх перебив пан Дев’ятко.
![]() |
"Хочу нагадати шановному захисту, що суд 4 місяці викликав свідка Азарова. Він міг дати свідчення особисто. Міг дати їх через відеоконференцію. Але цього не зробив. Щодо допиту пана Ярощука – за цим епізодом (про політ Януковича на гелікоптері – ред.) в суді допитали Олександра Турчинова, Костянтина Кобзаря (екс-начальник служби охорони Януковича – ред.). Суд не бачить сенсу з тих же підстав допитувати ще одного свідка, – Сердюк спробував вставити свої аргументи, але суд продовжив, – Не перебивайте! Ми допитали свідків і захисту, і обвинувачення. По кожному аргумент у й обставині. Досягли балансу. Допитали експертів. Дослідили аудіо та відео. Тож вважаю, що подальші дії захисту для "з’ясовування обставин" (злочину – ред.) спрямовані на перешкоджання правосуддю. Ви керуєтеся примхами свого клієнта, а не законом. Але вказівки Януковича для суду жодного значення не мають", – у цілковитій тиші завершив суддя Дев’ятко. І попросив прокурорів продовжити дебатний виступ.
Відео Азарова хоче зробити звернення
Щойно почали говорити представники прокуратури – адвокати Януковича зірвалися з місць. Вакханалія набирала обертів.
"Перестань читати! Прокурор! Перестань читати! Сядь! Сядь відпочинь!" – кричав один адвокат.
"Мені треба час на ознайомлення з матеріалами справи, я недавно зайшов у провадження, мені треба три місяці…" – кричав другий.
"Тебе не чути! Прокурор! Не чути!" – кричав третій.
"Я хочу заявити відвід колегії суддів! Згідно висновків Громадської ради доброчесності суддя Дев’ятко…" – голосно читав четвертий.
"Зупиніть дебати! Прокурор зупинись! Не виконуй злочинних наказів! Зупиніть дебати!" – кричав п’ятий адвокат.
"… таким чином він закликав іноземні збройні сили…." – проривався крізь потік голосів прокурор Кравченко.
Загалом, через какофонію, створену адвокатами Януковича, розібрати, що говорить прокуратура було майже неможливо. Голоси державного обвинувачення пробивалися крізь крик і гамір лише тоді, коли п’ятірка захисників президента-утікача робила паузу, аби перевести подих. Суддя Дев’ятко, між тим, уважно дивився на прокурорів. Його колеги-судді то закривали обличчя руками, то стримували сміх, який рвався назовні. У певний момент виступу над цим хаосом вкотре почувся голос Сердюка: "З нами на відеозв’язку прем’єр міністр Азаров! Він хоче дещо сказати!"
![]() |
"Колишній прем’єр-міністр", – чулося з рядів журналістів.
"А може майбутній? Часи у нас такі, не прості", – коментували спортивні помічники адвокатів.
"Добрый день, дорогие соотечественники! Я готов дать свидетельские показания! Я очень сожалею, что суд отказал мне в моем праве донести народу Украины свой взгляд на те процессы, которые происходили при государственном перевороте!" – підсилений голос Микола Азарова на хвилину заглушив усі інші.
Адвокати й далі викрикували клопотання й протести.
"Прокурор! Сядь! Сядь! Припини читати! Припини читати!!!" – чулося з їх рядів.
Руслан Кравченко роздратовано подивився на своїх опонентів, потім на суддю Дев’ятка. Той не реагував.
"Мені треба час на ознайомлення з матеріалами", – кричав один з адвокатів Януковича – Олександр Байдик, який нещодавно зайшов у справу.
"Добрый день, дорогие соотечественники! Я готов дать свидетельские показания! Я очень сожалею…", – раптом знову заговорила колонка. Прямий зв’язок із колишнім прем’єром виявився однохвилинним записом, який адвокати запустили з власного комп’ютера.
"Прокурор, припини! Припини читати! Я хочу оголосити відвід колегії суддів!!!" – кричали адвокати.
Врешті, після 50 хвилин хаосу виступ прокурорів завершився. Текст виступу передали суду.
Адвокати зупинилися трохи згодом. Вони спробували відвести суд, але у такій можливості їм відмовили. В той же час, суддя Дев’ятко дослухався до вимог і адвоката Байдика, і адвоката Рябовола. Останні вимагали час на ознайомлення з матеріалами справи. Щоправда, просили багато – три місяці. Мовляв, забагато томів у кримінальному провадженні.
![]() |
"Суд найбільш поінформований про те, скільки у справі Януковича томів. В той же час, суд розуміє необхідність підготовки. Відтак, порадившись на місці, ухвалив: дати місяць. Наступне засідання відбудеться 13 та 14 вересня о 10:00" – виголосив Дев’ятко і залишив залу.
Під будівлею Оболонського райсуду було людно: роз’їжджалися журналісти, спортивні помічники адвокатів Януковича спускали на плечах колонки з 5-го поверху. Прокурори втомлено пили каву дорогою до свого авто. Частина адвокатів Януковича захоплено обговорювала судове засідання і безкоштовного адвоката.
"На все добре!" – радісно попрощався Віталій Сердюк із судовим розпорядником, яка нервово курила біля входу. Жінка лише похитала головою.
Автор: Єгор Федорів