Створення ДБР: конкурс, впливи, дві партії

Були випадки, коли кандидат починав свій виступ зі слів "Ваша честь". Члени конкурсної комісії в той момент аж переглянулись, ледве стримуючи сміх.
Фото: 24.tv
10 серпня 201813:00

Цього тижня закінчився черговий етап формування Державного бюро розслідувань. Нагадаємо, цей орган досудового розслідування перебере на себе функції слідства від Генеральної прокуратури. Йому стануть підслідні екс-президенти, члени уряду, народні депутати, очільники НАБУ і САП, а також ще ціла плеяда публічних службовців. Не станемо деталізувати по об’єктному складу злочинів. Врахуємо лише те, що корупційні злочини також будуть підслідні ДБР, окрім тих, які вже знаходяться у фарватері повноважень НАБУ.

Умовно весь процес запуску Бюро можна поділити на 3 етапи: відбір вищого керівництва (директор і двоє заступників), відбір співробітників (держслужбовців та слідчих/оперативників) для центрального апарату і територіальних управлінь, а також безпосередній початок роботи ДБР. Почнемо з того, що все керівництво Бюро – вищої та середньої ланок – обирають через так звану "зовнішню" комісію, що складається з 9 членів (по троє від Верховної Ради, Кабміну та Президента).

Як показала практика, кожен раз спостерігається абсолютно заангажований відбір через вищезгадану комісію. Спочатку півтора роки репрезентанти волі БПП та НарФронту, адже саме так "умовно" поділена комісія, не могли визначитись з прізвищами тих, хто очолить Бюро. Згодом вони обрали 27 кандидатів на керівні посади середньої ланки, більше половини з яких мають плями на репутації або майно, джерела походження коштів на яке викликають величезні сумніви.

Весною стартувала робота ще двох комісій – для центрального апарату і 7 територіальних управлінь. Через них обирали державних службовців та слідчих. Оперативний склад обирати наразі неможливо, оскільки цьому заважає недосконалий закон, що потребує змін. До речі, відповідні зміни вже більше півроку очікують свого прийняття у Верховній Раді. Знову на заваді стали навколополітичні баталії, а тому потреба у швидкому запуску ДБР – на задніх ролях.

Проте повернемось безпосередньо до конкурсних подій. Станом на сьогодні конкурсна комісія №1 (центральний апарат) закінчила свою роботу. На 219 вакантних посад Роману Трубі ми рекомендовали 152 кандидати на посади слідчих. У профільному законі слідчих розподіляють на 3 квоти: "прокурорські" (квота А), "інші слідчі" (квота Б - Нацполіція, СБУ, ДФС) та особи, що не мають досвіду у слідчих підрозділах органів досудового розслідування (квота В).

Як наслідок, по квотам А та Б потрібно дообрати 22 слідчих, бо серед тих, хто претендував цього разу, не вдалось знайти кандидатів на всі 102 посади. По квоті В – треба оголосити конкурс ще на 4 посади. Держслужбовці більш-менш "закриті" по посадам. Шкода, правда, що директор ДБР Роман Труба тягне з призначенням давно обраних чиновників.

Нелогічно намагатись всіх паралельно призначити 1 вересня. Чому саме ведемо мову про цю дату? Бо такими були прогнози очільника Бюро щодо запуску ДБР. Але, вочевидь, не складеться – бо ні офісу, ні співробітників, ні плану запуску в керівника Бюро немає.

Лише бажання, які поки не конвертуються в реальність. І політичні ігри, які затіюють ляльководи (Сергій Пашинський та Олександр Турчинов), оточивши Романа Трубу радниками – екс-генпрокурором Махніцьким, екс-митником Моргуном та ще кількома досить сумнівними персонами – не дають запустити Бюро максимально ефективно.

Проте час не чекає, навіть Генпрокурор відреагував на процеси запуску ДБР, на початку липня реорганізувавши два підрозділи ГПУ в Департамент процесуального керівництва у кримінальних провадженнях, підслідних Державному бюро розслідувань. Звісно, його персональний склад далекий від ідеалу. Організація StateWatch наразі в процесі аналізу цих співробітників по критерію доброчесності. Проте це хоч якийсь крок до передачі функцій слідства і налагодження процесуального керівництва провадженнями ДБР.

Між тим, цікаво розглядати не тільки процедурні моменти, але й проаналізувати кандидатів, які подались на конкурс до нового органу правопорядку. Якщо брати серед числа вакансій на держслужбу, то мова йде про дуже різнопрофільних спеціалістів – від бухгалтерів і аудиторів до юристів та кадровиків. Більш показовим став відбір слідчих для центрального апарату Державного бюро розслідувань.

Як вже зазначалося вище, згідно з вимогами закону існує три квоти (А, Б і В). Набір проводився відразу до 3 слідчих управлінь ДБР. І на додаток до цього, варто "ускладнити" для конкурсної комісії процедуру можливістю для кожного з кандидатів податися відразу на 8 посад слідчих. Цей фантастичний "конкурсний ребус" і мали розгадувати члени комісії, відбираючи кращих кандидатів на відповідні посади в Бюро.

На "прокурорську" квоту було чи не найбільше кандидатів на місце. І профільними знаннями, як показала практика, вони володіють найкраще. Проте занадто питань майнового характеру і окремі провадження, розслідувані ними, мали неабиякий негативний резонанс. Серед одізних персон, кого наша комісія безкомпромісно відсіяла – член прокурорського угрупування "Лисі птахи" Антон Дрозд, що відомий за своєю скандальною перепискою прямо в залі судових засідань, або Павло Головко, що не тільки засвітився на справах Євромайдану, але й незрозуміло пояснив походження майна з декларації.

Окремі кандидати "погоріли", заплутавшись в поясненні джерел коштів, на які куплена нерухомість. Дехто у відповідь на запитання "звідкіля взяли 350 000 доларів США?" відповідав "Продала Rang Rover". Один зі слідчих, що розслідував справу проти Центру протидії корупції, називав цю організацію "благодійною".

Був також випадок, коли кандидат з "прокурорських" на посаду слідчого емоційно розказував, як після "реалізації" (затримання підозрюваного у вчиненні злочину) більше години рахував гроші, бо там були мілкі купюри, і в нього "губи потріскались". Були ще більш потішні випадки, коли кандидат починав свій виступ зі слів "Ваша честь". Члени конкурсної комісії в той момент аж переглянулись, ледве стримуючи сміх. Окремі кандидати відверто брехали про знання мов, стверджуючи що можуть продовжити співбесіду англійською мовою, а потім на елементарне запитання не могли і двох слів зв’язати.

Психологічний портрет таких людей досить легко визначити, коли комісія попередньо пройшла тренінг від професійного HR-експерта, що працював з нами на запрошення Консультаційної місії Європейського Союзу. Тим більше, за доброчесністю посадовців ми стежимо з 2012 року, а тому знайти невідповідності між кількома деклараціями, ідентифікувати сумнівне майно і співвіднести це все з офіційною біографією – простіше простого.

По мірі проходження співбесід зменшувались не тільки практичні навички кандидатів – прокурорські слідчі, інші слідчи та особи без слідчого досвіду – але й зменшувалась кількість негативних згадок в ЗМІ та сумнівного майна. І саме в таких надскладних умовах конкурсна комісія мала заповнити 219 вакантних місць (включаючи держслужбовців).

В цілому, жоден з умовно "червоних" кандидатів не дійшов до перемоги під час фінального голосування. Кілька зі слідчих, до яких були грунтовні запитання стосовно згадок в ЗМІ, спромоглись пояснити ситуацію. Але це лише кілька осіб з десятків, що фігурували в негативному світлі в ЗМІ.

Восени продовжиться донабір слідчих для центрального апарату. Логічно припустити, що в той час ДБР має не тільки отримати відремонтовану будівлю в повноцінну експлуатацію, але й мати доступ до ЄРДР, щоб реєструвати і розслідувати підслідні їм злочини. Ці всі непрості питання вчергове постануть перед керівництвом ДБР, як квазі-колегіальним органом. І тут важливо зрозуміти контекст політичних впливів, уникаючи гострих кутів, що досить непросто, зважаючи на тиск з боку керівництва держави.   

Розділи :

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 17:36
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus