БПП: без Петра проголосували

"Коли президент запропонував 14 кандидатур, він заклав процедуру кидка. Нє, ми, може, і кинули б когось, але, де в цій грі наша вигода?"
6 липня 201801:45

У вівторок один з лідерів БПП розповів INSIDER, що якщо "Народний фронт" не захоче голосувати за новий склад ЦВК, то вони заблокують трибуну.

"Це ситуація win-win, і я таке обожнюю: якщо склад ЦВК проголосують – ми перемогли. Якщо не проголосують – ми теж перемогли, бо все зірвав "Народний фронт". А ми можемо під завісу заблокувати трибуну, щоб продемонструвати свої принципи", - сказав співрозмовник.

Однак навряд чи він підозрював, що історія з демонстрацією принципів завершиться тим, що в парламенті з’явиться більшість без БПП.

Як торги за Центральну виборчу комісію завершилися тектонічними зсувами у коаліції і парламенті, спостерігав INSIDER.

У четвер зранку спікер Андрій Парубій давав у свідчення у справі про державну зраду Олександра Єфремова. Точніше, мав давати.

Спікер прибув до суду, але одразу попросив суд перенести його свідчення, бо парламент "має розглядати дуже важливе питання – про новий склад Центральної виборчої комісії".

"Через двадцять хвилин Рада почне розгляд цього надважливого для держави питання", - запевнив спікер суд.

Зважаючи на те, що станом на вечір середи "Народний фронт" і БПП так і не домовились про голосування – ця заява була більш ніж самовпевненою.

"Ну молодець, наш спікер, а голосуватиме хто?", - відповів нардеп НФ на запитання, чи не змінились за ніч розклади щодо голосування.

Вони не змінилися – в списку було 6 кандидатів від БПП і 3 від "Народного фронту". 14 кандидатів, які претендували на 13 місць за відсутності рейтингового голосування.

І хоча лідери БПП запевняли, що члени коаліції досягли домовленості – це була неправда.

Близько 12 години Андрій Парубій виніс це питання на розгляд Ради. І тут понеслося все, що депутати приховували два роки.

"Ми за те, щоб змінити склад ЦВК, але ми категорично проти того, щоб новий склад ЦВК 10 із 15 нових членів були контрольовані Президентом Порошенко, тому що треба йти чесно перемагати, а не фальсифікувати вибори", - заявив з трибуни Олег Ляшко.

"Партія "Відродження" теж заявляє про те, що ми рахуємо, що склад ЦВК має бути  представлений абсолютно всіма політичними партіями, які є представлені в парламенті. І має бути представлений в першу чергу опозиційними партіями і групами, які тут є.", - слідом заявив Віктор Бондар.

"Я хочу нагадати Голові Верховної Ради України поправку до Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи від 18 січня поточного року. Пане Голово, я хотів би, щоб ви її знали. Де чітко і ясно в імперативній формі записано, що в ЦВК мають бути представники усіх політичних партій представлених в парламенті, усіх політичних фракцій. Якщо ви не хочете виконувати Резолюцію Парламентської Асамблеї Ради Європи, вдихніть в   себе повітря, наберіться сміливості і скажіть про це прямо", - ці слова виголосив опоблоківець Михайло Папієв.

За ним виступив соратник Юлії Тимошенко Сергій Соболєв зі звинуваченням, що влада сформувала ЦВК нечесно.

Вишенькою на торті були слова лідера фракції НФ Максима Бурбака, що неможливо обрати з 14 кандидатів за існуючою процедурою 13 членів ЦВК, бо неясно, хто не підходить. І що треба дати представників від усіх фракцій.

Голосування за те, щоб почати розгляд постанови про оновлення Центральної виборчої комісії набрало аж 189 голосів - "Блок Петра Порошенка" дав 117 голосів,  "Народний фронт" – 10, "Опозиційний блок" – 0, "Самопоміч" – 17, Радикальна партія – 16,  "Батьківщина" – 1, "Воля народу" – 9, "Партія "Відродження" – 0.

Реакція БПП не забарилася – і фракція залишила залу сесійних засідань, допоки не буде поставлене питання про новий склад ЦВК.

 

"Думаю, що такий демарш свідчить про те, що хтось хоче зайнятися шантажем дострокових парламентських виборів. І всім очевидно, хто це", - заявила журналістам депутат від НФ Вікторія Сюмар, після того як БПП залишили залу.

Її колеги ще менш стримано пояснювали хід подій.

"Коли президент запропонував 14 кандидатур, він заклав процедуру кидка. Він з того отримає більшість в ЦВК. А що отримаємо ми? Нє, ми, може, і кинули б когось, але, де в цій грі наша вигода?", - простодушно спитав один з соратників Арсенія Яценюка.

Він же розповів, що поки спікер покликав на нараду голів фракцій, в цей же час на Банкову поїхав Арсеній Яценюк. Його понеділковий вояж завершився фіаско. Сторони обговорювали моливість того, щоб звільнити всіх 15 членів ЦВК. Але президент відмовився від цієї схеми, бо під це треба було б зібрати 300 голосів.

 

Президент сподівався, що НФ здасться, не бажаючи бути головним грішником в очах Заходу. Але не вийшло.

"Кажуть, там вже дійшло до погроз президента, що якщо ми не голосуємо за ЦВК, то він піде на розпуск парламенту", - розповідали в кулуарах журналістам депутати НФ.

Насправді в АП в приватних розмовах не підтверджують намір розпустити парламент, але дискусії НФ і БПП – це вже якась збірна солянка фобій, що давно затуманила реальність.

Стаття 90 Конституції України встановлює вичерпний перелік підстав розпуску Ради:
Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо:
1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції;
2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України;
3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

Рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України приймається Президентом України після консультацій з Головою Верховної Ради України, його заступниками та головами депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Повноваження Верховної Ради України, що обрана на позачергових виборах, проведених після дострокового припинення Президентом України повноважень Верховної Ради України попереднього скликання, не можуть бути припинені протягом одного року з дня її обрання.

Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради України або Президента України.

Тобто, якби теоретично 5 липня Артур Герасимов заявив, що БПП не просто виходить з зали, а ще й з коаліції, то в президента було б право розпустити Раду через 30 днів, якщо депутати не сформували іншу. Тільки питання, як рахувати ці дні.

Президент Порошенко уже раз розпускав Верховну Раду. Але тоді це відбувалось за умов згоди сторін і в рамках незакритої сесії.

24 липня 2014 року фракції УДАР та "Свободи" вийшли з коаліції, а Віталій Ковальчук вніс постанову про розпуск Верховної Ради. 25 серпня президент Петро Порошенко підписав указ про розпуск, а вибори призначив на 26 жовтня.

Згідно з нинішнім календарним планом ця сесія Верховної Ради має завершись наступного тижня, 13 липня 2018. І розпочатись у перший вівторок вересня, 4.09.2018.

У 2004 Леонід Кучма отримав роз’яснення КС, що розпустити Раду можна протягом 30 календарних днів, коли Рада не може зібратись на засідання. При цьому підрахунок терміну розпочинається з дня, коли заплановані пленарні засідання однієї чергової сесії не могли розпочатися, а якщо останній день випадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, то днем закінчення цього терміну є наступний робочий день.

Судячи з того, що в четвер в АП не могли нормально порахувати, скільки часу їм треба на розпуск Ради, до цього варіанту ніхто нормально не готувався.

"Взимку президента штормили цим Грановський і Кононенко, але він відповів їм достатньо грубо, що вони займаються порятунком власних шкур, а не його, і на тому все затихло", - каже один з депутатів НФ.

Але коли цей варіант був на слуху, з’явилась антитеза від НФ – якщо БПП вийде з коаліції, зайти в зал і сказати, що в них є інша коаліція.

І саме цей план в міні-варіанті втілили в життя лідери НФ 5 липня, хоч і не без карткової хімії.

Перед вечірнім засіданням Ради депутати БПП отримали смс не заходити до зали і не реєструватися. Але цим оперативні заходи не скінчилися. Під дверима сесійної зали з’явились представники секретаріату фракції, які просили депутатів не заходити до залу.

 

- Так а я вже зареєструвалася, що мені робити, - спитала зупинена під дверима депутат Ольга Червакова.

-  А ви головне в зал не заходьте і не вставляйте картку там, - відповіли їй апаратники.

Таку ж процедуру пройшли і інші кандидати.

-   Так що, на перевибори?, - спитала представників ведуча телеканалу "Рада".

-  А ми б ще самі хоч щось розуміли, - знизали плечима депутати БПП, розходячись з Ради.

В цей час у їхніх колег по коаліції був геть інший план – максимальна мобілізація.

-  Наша мета в цій грі – дати президенту ганчіркою по обличчю, і показати, хто є хто. Ми мобілізуємо своїх, а також треба затягти десь 20 бппшних аграріїв, щоб вони проголосували за закони, які в порядку денному. І ми покажемо президенту, що можемо і без нього.

В зал правда зайшов аграрій Леонід Козаченко, але голосувати не залишився.

Там також були три ударівця – Наталія Новак, Павло Різаненко та Віктор Чумак. А також трійця єврооптимістів – Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук. І ще 4 депутатів.

Присутні в залі не взялися за аграрні закони, а розглядали в першому читанні законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення офіційної публікації законів України та інших нормативно-правових актів".

Це правда не завадило висловитися з його приводу аж 29 депутатам.

А коли на табло загорілася цифра 240 – радості депутатів не було меж. І байдуже, що в залі депутатів було менше.

-  Без Петра Проголосували, - запропонувала нове прочитання абревіатури БПП нардеп від НФ Олена Масоріна.

Ця подія ввела депутатів в такий раж, що вони вирішили піти на більш радикальні кроки по демонстрації свого "фе" президенту.

 фото сайту Верховної Ради

Лідери НФ намагалися вмовити Андрія Парубія внести зміни в календарний план, і закрити сесію в четвер або п’ятницю.

- Дочекайтеся 17:30, і все буде, - запевняв журналістів Віктор Чумак.

Але нічого не сталося. Все знову зламалося через фобії, якби зробити так, щоб не нарватися на розпуск парламенту.

Лідери фракцій, що дали антипрезидентські 240, виступили з заявами, як президенту не вдалося їх нагнути через коліно, і розійшлися.

"Ми вирішили не нагнітати ситуацію і не створювати для себе зайвий негатив", - сказав один з фронтовиків на виході.

Їм вистачило того, що вперше за 4 роки вони показали, що президент їм не указ і в них і без БПП є більшість.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 07:49
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus