Торгівельна криза: чому президентські і фронтові знову не можуть домовитися про ЦВК

У квітні на фракції НФ Бернацька розповіла, що БПП кине їх при голосуванні, завівши лише 8 членів ЦВК, щоб мати кворум
5 липня 201809:32

Якщо хочеш насмішити Бога, розкажи йому про плани Верховної Ради проголосувати за новий склад ЦВК. Два роки спікер Андрій Парубій, на якого тиснуть всі посли, обіцяє внести це питання до сесійної зали. І два роки фракції коаліції не можуть домовитись, як поділити склад багатостраждального органу.

Майже рік "Народний фронт" не міг визначитися зі своїми кандидатурами. І ось тепер, новий глухий кут. Що знову не так в діалозі коаліціантів, збирав INSIDER.

Склад нині діючого ЦВК затвердили в 2007, перед достроковими парламентськими виборами. Його строк повноважень минув для 12 членів у 2014 році. 23 лютого, коли стало зрозуміло, що Віктор Янкович втік, журналісти бачили, як капітулювати новій владі в Раду прибіг Михайло Охендовський. Через два роки НАБУ почало проти нього розслідування через амбарну книгу Партії регіонів і незаконне збагачення, але далі заяв у ЗМІ справа не просунулась. Як і обіцянки президента сформувати новий склад комісії.

Якийсь рух почався лише під тиском Заходу.

Список нового ЦВК почали складати на Банковій у 2016 році. Питання курував перший заступник глава АП Віталій Ковальчук. Але торги велися в рамках славнозвісної "сімки, вісімки, дев’ятки, стратегічної ради і просто звєрьсовєта" - засідань президента, спікера, генпрокурора, міністра внутрішніх справ, глави АП, прем’єр-міністра та екс-прем’єр-міністра.

Не сторгувалися. Влітку 2016 депутати Народного фронту почали говорити журналістам, що 3 з 4 кандидатур від партії ними не погоджені. В АП на це неформально відповіли, що кандидатури взагалі-то подав Арсеній Яценюк. А погодив він їх з фракцією чи ні - не їхнє питання.

На одній з фракцій Павло Пинзеник прямо запитав у Арсенія Яценюка, чи правда, що три кандидати в члени комісії від партії, про які ніхто не знав, таки були подані особисто головою партії. Відповідь не пролунала. Натомість лідер партії запропонував членам фракції визначиться - чи не хоче хтось попрацювати на площі Лесі Українки.

Охочих не знайшлося. Замість цього частина депутатів запропонувала відстоювати на цій посаді Андрія Магеру, підтримати спікерського Леоніда Шипілова та знайти ще двох добровольців.

На пошук і домовляння пішов майже рік. Добровольцями стали заступниця міністра юстиції Наталія Бернацька (Севастьянова) та близька до Арсена Авакова депутатка Ірина Єфремова. Магера випав, оскільки президент оголосив принцип, що жодного старого члена в новому ЦВК не буде.

Фракція 18 січня затвердила 3 кандидатів – Шипілова, Єфремову і Бернацьку.

23 січня президент вніс подання на нових членів ЦВК до Верховної Ради. До списку увійшли:

Басалаєва Алла Валентинівна (квота "Відродження"),

Бернацька (Севастьянова) Наталія Іларіонівна (НФ),

Вербенський Михайло Георгійович (БПП),

Єфремова Ірина Олексіївна (НФ),

Желтова Ольга Миколаївна (БПП),

Конопольський Олег Миколайович (БПП),

Кустова Світлана Миколаївна (БПП),

Лотюк Ольга Степанівна (БПП),

Плукар Віталій Володимирович (БПП),

Радченко Євген Володимирович (Самопоміч),

Синиця Надія Любомирівна (???),

Сліпачук Тетяна Володимирівна (Воля народу, але фактично БПП),

Шипілов Леонтій Миколайович (НФ),

Юзькова Тетяна Леонідівна (Радикальна партія).

 

Детально про кандидатів можна прочитати тут.

В списку не було представників двох опозиційних сил – "Батьківщини" і Опоблоку. Зате була Надія Синиця – подруга ударівки Наталії Агафонової та Юлії Льовочкіної, яка працювала в її банку, а потім була заступником міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака за  квотою УДАРу. Саме через останню посаду при Семераку її вносили у квоту НФ , але фракція її не затверджувала.

24 тижня "Батьківщина" заявила, що внесла подання президенту на викладача університету Шевченка Андрія Євстігнєєва.

Президент опонентку почув, прибрав зі списку Синицю і поставив на її місце Євстігнєєва.

На запитання, а чому нема кандидата від Опоблоку – так же недемократично – в АП відповіли, що нехай спочатку визначяться з одним кандидатом, а не подають двох. На що Юрій Бойко на останній погоджувальній раді заявив, що в них третя за кількістю фракція Ради, тому вони мають право і на двох кандидатів.

"У них там два крила – Ахметова і Фірташа. Вони не можуть домовитися між собою про кандидата до ЦВК", - кажуть у БПП.

Теоретично, голосів за новий склад ЦВК могло б вистачити і без Опоблоку. Але тепер проблема в іншому – в списку 14 кандидатів, а вакантних місць у ЦВК лише 13.

Свої посади зберігають обрана за квотою "Свободи" колишня помічниця Андрія Магери, а нині дружина Олега Махніцького Катерина. А також член ЦВК за квотою УДАР Олег Діденко.

 

У квітні на одній з фракцій НФ Наталія Севастьянова (Бернацька) гіпотезу, що БПП проголосує лише всіх своїх та двох представників груп "Воля народу" та "Відродження", одного від НФ, а решту кандидатів НФ прокине.

Слід визнати, що ідея така і правда була, але її відкинули, бо голосів без НФ немає.

Тільки бажання голосувати від того в НФ не з’явилось. Вже в травні Арсеній Яценюк сказав колегам, що голосувати не будуть, поки не зрозуміють, хто буде головою ЦВК, а хто секретарем.

Теоретично – це питання віднесено до повноважень самого ЦВК, але насправді є таким самим договорняком. Теоретично в цій ролі бачили або заведену президентськими за квотою "Волі народу" Сліпачук, або Бернацьку.

Був ще кілька версій, як вирішити ситуацію.

Перша – вмовити піти у відставку двох членів ЦВК, які можуть працювати ще 3 роки, і на їх місце завести нинішніх 14+1 від Опоблоку. Ідея виходила від НФ.

Щоправда, цього тижня вона отримала інше трактування – хтось з нардепів розповів журналістам, що Катерині Махніцькій дзвонили з АП і просили звільнитися. Дзвінки вона підтвердила, але не сказала від кого.

В БПП цю історію розцінили як ігри збоку НФ.

"Вони самі придумали цю історію, а тепер все перевішують на нас. Підозрюю, що вони пообіцяли Тимошенко підтримку її кандидата, але не впевнені, що будуть голоси. Тобто вилетить її кандидат. І це поставить під загрозу інші їхні домовленості. Більше того, і Тимошенко, і НФ, і Опоблок зараз мають кращі позиції в ЦВК, ніж матимуть в наступному. Тому і не поспішають її міняти. Єдиний, кому потрібна нова ЦВК - президент", - каже депутат в президентській політсилі.

Нинішній просрочений ЦВК справді вигідний Тимошенко і Опоблоку, але навряд чи результати виборів від цього муміфікованого мамонта прийме Захід.

Ще тиждень тому в БПП були переконані, що вони дотиснуть колег.

"У них безвихідне становище через Парубія. Бо з того часу як президент вніс подання, посли питають, коли буде ЦВК не в нього, а в спікера. І йому вже набридло віддуватися перед ними. Тому він рішуче налаштований ставити це питання. А далі як буде . Ми налаштовані голосувати. Якщо Фронт не хоче, то в тому, що нема нової ЦВК будуть винні вони", - каже співрозмовник в керівництві фракції БПП.

Тільки проблема в тому, що буде, якщо всі 14 кандидатів наберуть 226 голосів. Стаття 209 закону про регламент Верховної Ради не передбачає рейтингового голосування щодо членів комісії.

"Поки Порошенко не забере одну свою людину з цього списку друзів Оушена, ніхто не буде голосувати", - кажуть в "Народному фронті". 

У понеділок його лідери навіть не прийшли на фракцію, оскільки пішли вчергове торгуватись на Банкову. Їм там вкотре відмовили.

БПП начебто намагалися примусити колег голосувати за ЦВК тим, що інакше вони не проголосують за кандидатуру доцента кафедри цивільного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олега Первомайського, якого НФ пропонує в КС.

В БПП кажуть, що НФ все придумав: просто вони не хочуть голосувати кандидата в КС від БПП Наталію Якимчук - депутата Чернівецької міськради, яка має якийсь конфлікт з Максимом Бурбаком. А ми не можемо відмовити професіоналу, професору кафедри фінансового права юридичного факультету університету Шевченка, яка працювала на нас на виборах.

Таким чином, ситуація знову застигла на нулі.

Періодично депутати НФ використовують у своїх поясненнях тезу Сергія Лещенка, що новий склад ЦВК – це сигнал до того, що Банкова піде на дострокові вибори Ради. Насправді, це лише гра слів.

Історія про дострокові вибори була вигадана виключно для примусу до миру Володимира Гройсмана і НФ.

"Порошенко сам не піде на це, бо розуміє, що таким чином його соратники забезпечать парламентське майбутнє на 5 років для себе, але не для нього", - визнають у тому ж НФ.

"Більше того, теоретично він може через місяць оголосити дострокові вибори, але що буде, якщо Гройсман заблокує їх фінансування?", - питають в БПП.

А ЦВК знову може стати "варенням на завтра" з казки Луїса Керрола.

Хоча Андрій Парубій наполягає, щоб питання винести в сесійну залу в четвер.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 11:39
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus