Юля по-новому: як Тимошенко шукає шляхи до нового електорату

Лідер "Батьківщини", будучи впевненою у своєму базовому електораті, презентувала ідейну концепцію, яка, на її думку, дозволить їй "перемогти Фейсбук"
15 червня 201820:17

Зранку п’ятниці київські Нивки ледве рухалися у заторах – більше тисячі людей приїхали до виставкового центру “КиївЕкспоПлаза”. Причина ажіотажу: презентація “Нового курсу” незмінної лідерки “Батьківщини” Юлії Тимошенко, реклама якого за кілька тижнів до події заполонила білборди та соцмережі.

Близько десятої перед входом до павільйону стояв її близький соратник Олександр Абдуллін та насолоджувався сигарилою. Із задоволеною посмішкою він спостерігав за галасливою юрбою експертів та партійців, яка поспішала зайняти місця в залі перед виступом “хазяйки балу”.

– Чого стоїш? Йди конспектуй! – зі сміхом прогнав він колегу з курилки.

Три роки тому в цьому ж виставковому центрі проходив партійний з’їзд “Батьківщини” напередодні місцевих виборів. Тоді ключовою фігурою, як і десятиліття до цього, була сама очільниця партії, та й сама подія нагадувала, радше, зустріч потужної секти зі своїм духовним пастирем.

Однак цього дня, хоч виступ Тимошенко вже традиційно затягнувся на кілька годин, спостерігати за цим дійством моментами було навіть цікаво, принаймні тому, що вона спробувала вийти за власні ж рамки.

 


Лягла на “Новий курс”

Кілька місяців тому в партійному офісі “Батьківщини” на Турівській вчергове раділи цифрам у нових соціологічних опитуваннях, ледь не святкуючи перемогу за рік до виборів. Однак очільниця цієї політсили загальної ейфорії не розділяла.

– Не впевнена, що виграю. Я програла вже двічі. Так що не розслабляємося і працюємо далі, – переповідає слова Тимошенко один із її соратників.

Приблизно тоді ж в офісі на регулярній основі почали збиратися українські експерти різноманітного профілю. Власне, вони і допомогли розробити програму, з якою Тимошенко вийшла 15 червня в рамках презентації “Нового курсу України”.

– Юля збирає кімнату людей, всі здають гаджети і 4 години вона думає вголос, спостерігаючи за реакцією і емоціями, ти можеш вставити 5 копійок, але головна все одно вона. Для тих, хто на неї працює, це виглядає як хаос. Але це така модель: розбити всіх на кластери, які не перемішуються, і тільки самій бачити цілісну картинку зверху, – каже учасник таких зустрічей.

Наближені до Тимошенко експерти та політики переконують, що концепцію “Нового курсу” вона виносила самотужки, відточуючи її на своєму оточенні.

– ЮВ сама цю ідею придумала і збирається з нею йти на вибори. Вона розуміє, що своє ядро – десь 15%, не втратить. Тож тепер працює над тими, хто може не любити її особисто, але кому імпонують ці ідеї. Це взято зі стратегії Трампа, – пояснює співрозмовник.

Не виключено, що сформувати таке бачення передвиборчої кампанії їй таки допомогли. При чому люди, які мають прямий зв’язок до перемоги чинного американського президента – політичні консультанти із компанії Avenue Strategies.

У розслідуванні “Громадського” йдеться, зокрема, про тандем Джорджа Бірнбаума та Влади Галан, які нібито працюють над стратегією Тимошенко та аналізом даних соціальних мереж. Офіційно компанія підписала контракт на просування її іміджу в США, але зміни у курсі лідерки “Батьківщини” можуть свідчити і про додаткові консультації у передвиборчому процесі.

Першим кроком, який свідчить про спробу Тимошенко вийти на нову аудиторію, стала поява її особистої сторінки у Facebook. Відео із приготуванням сирників також можна зарахувати до спроби стати “своєю” у Facebook-спільноті.

– Її штаб працює традиційними методами: наганяють підписників, ботів, закупляють рекламу, але все це вже не працює. Я їй пояснюю, якщо ти переманиш на свій бік 10 суперЛОМів із сотні, то в Facebook ми вже перемогли. При чому, тут розмова не про гроші, – розповідає один із технологів Тимошенко.

Для цієї касти людей, які в подальшому впливають на думку великої аудиторії, як онлайн, так і через ЗМІ, і було вирішено придумати “Новий курс”. Тобто, набір передових ідей, які Тимошенко тільки озвучить, але не претендуватиме на істину в останній інстанції.

Власне, однойменний форум був презентований як своєрідний дискусійний майданчик, суть якого долучити лідерів суспільної думки та експертне середовище до обговорення “нового суспільного договору”. Мовляв: ви пропонуєте, а ми прийдемо до влади і реалізуємо. Ідею форуму їй запропонував Інститут Горшеніна.

 


Конституанта Руссо

Сама ідея звучала досить непогано, а от до виконання лишилися запитання. У звичній для себе манері лідерка “Батьківщини” виголосила марафонський спіч. Не зважаючи на те, що навпроти неї стояв таймер запущений на 80 хвилин часу, виступ Тимошенко розтягнувся більш, ніж на дві години.

При чому і тут здалося, що вона аж надто виважено намагається втримати баланс між звичним популізмом і презентацією нових ідей для потенційної аудиторії. Так, наприклад, вона прокоментувала дані Світового банку про 7 мільйонів українських емігрантів.

“Вони беруть свої родини, колег та навіть домашніх тварин і їдуть туди, де можуть знайти для себе територію для життя. Ми недооцінюємо цей процес. Ми помічаємо, як з України вивозять ліс-кругляк чи нечесно видобутий бурштин. Ми цей процес зупинимо. Однак, якщо втратимо українців, це буде трагедія, наслідки якої бачитимемо ще століття”, – заявила вона.

А вже через кілька хвилин Тимошенко примірювала образ українського Ілона Маска із містечковим нальотом, пропонуючи побороти корупцію блокчейном та ввести біометричне голосування в парламенті.

“Якщо ми не діятимемо негайно, можемо відстати від всього світу на сотні років. Коли інші держави розроблятимуть методики, що дають можливість використовувати нано- та ІТ-технології, друкуючи на ІТ-принтерах цілі міста, ми лише будуємо магазини для цукерок”, – уточнила Юлія Володимирівна.

Якщо запрошені експерти та активісти із молодого крила “Батьківщини”, здавалося, щиро намагалися простежити за логічним ланцюжком її роздумів, то більш поважні партійці почали куняти десь між філософськими роздумами про Конрада Аденауера та Жан-Жака Руссо. Задрімав навіть екс-депутат Володимир Бондаренко.

Трохи розважив присутніх дивний інцидент. Молодий хлопець під час виступу Тимошенко вийшов до неї на сцену, вручив квіти і зняв футболку. На оголеному торсі спереду була намальована емблема руху Тимошенко, а ззаду – надпис “Новий курс” зі стрілкою, яка вказувала йому нижче пояса.

 


Молодик пояснив, що таким чином продемонстрував свою незгоду із ідеями очільниці “Батьківщини”. Хоч в її піар-супроводі божаться, що це не їх витівка, проте згадування форуму в соцмережах та онлайн-ЗМІ за лічені хвилини виросло в десятки разів. При тому, що на той момент його дивилися аж 400 осіб.

Чого таким жестом могли б домогтися опоненти Тимошенко, також незрозуміло. Це все ж було не так жорстко як на виступі Джамали на Євробаченні в Києві.

Сама Тимошенко начебто знітилася буквально на кілька секунд, подякувала за букет і пояснила, що це експромт. Однак вже незабаром продовжила розповідати про Палату честі, нову Конституцію, парламентську модель управління державою із канцлером на чолі, Національну асамблею самоврядності – та інші прогресивні і часом навіть утопічні ідеї.

Більшість журналістів вже на середині виступу вийшли в кулуари. Після того як на екрані за спиною Тимошенко висвітилося слово “конституанта”, не витримали і деякі учасники форуму. Однак охорона відмовилася випускати їх із зали до закінчення промови ЮВТ. Вона ж тим часом спробувала додати жартів у свою доповідь.

– Кажуть: якщо Юля президент, то все в порядку. Не в порядку, – засміялася Тимошенко і продовжила лекцію про реформування влади та економічний розвиток, нагадавши принагідно, що Україна має стати новим Сингапуром.

 

Враження двозначні

На сесії запитань-відповідей учасників таки почали випускати із зали. Їх можна було розділити на умовні дві групи: запеклих активістів Тимошенко зі всієї країни, яким за щастя слухати її кількагодинний невпинний діалог, та експертів і лідерів думок, які обговорювали власне суть сказаного.

Останні погоджувалися, що її месседжі були красиво упаковані медійно, однак на першому етапі їм не вистачило співучасті. Проте спробу вийти за межі свого поля і охопити креативний клас опитані оцінили як позитивний крок.

“Ядерному електорату було достатньо бачити Юлію Володимирівну в хорошій формі, вони їй і так довіряють. Тим, хто не буде бігти за нею, вона дає ресурс, щоби рухатися разом. Але тоді потрібно не продавати вже готовий товар, бо за словом “ми” ми чітко бачимо абревіатуру ЮВТ. Було би набагато краще сказати: я готова реалізувати програму, яку зробите ви”, – пояснив правник Геннадій Друзенко.

Голова районної партійної організації “Батьківщини” в Кодимському районі Людмила Сажана розповіла, що вона у цій політсилі із самого дня її заснування і “з Юлею пройшла все”.

“Ми їй вдячні за те, що вона своїм розумом може донести навіть самому тупому те, про що він повинен думати і вкладати в голову своїм дітям. В неї молода, сильна команда, але їм не хватає досвіду, і коли вони попадають в оцю корумповану систему – їх затягує в це кодло. Тому треба такі форуми проводити. Саме цікаве мені сьогодні було про судову систему: верхня, нижня палата, який суд має бути над суддею”, – уточнила жінка.

Молодий хлопець на ім’я Дмитро, теж із бейджем учасника, представився консультантом народного депутата. На його думку, Тимошенко своїх цілей цим форумом таки досягла:

“Вона намагається охопити максимально всіх: якісь меседжі для свого базового електорату, якісь - для молоді. Вона говорить про те, що світ рухається і розвивається, рухають це все люди. Думаю, що з цим всім вона піде на вибори, це було і раніше, просто тепер в іншій обгортці – поза звичними рамками”.

Однак для багатьох навіть у декларованому новому образі Тимошенко залишається надто авторитарною. Мовляв, поки вона біля мікрофону, іншим місця на сцені немає. Це враження очільниця “Батьківщини” спробувала змінити пізніше, виступаючи модератором панельних дискусій.

“Враження суперечливі і двозначні. З одного боку є дуже цікаві ідеъ, з іншого очевидні пробіли в команді, яка писала цей спіч. Питання в тому, чи вдасться Юлії Володимирівні із позиції лідера, який біжить попереду і тягне всіх за собою, перейти до концепції Мандели “lead from behind”, тобто, пастуха, який йде позаду і тільки трошки підправляє рух стада”, – резюмував учасник форуму Віктор.

Судити про справжність намірів Юлії Тимошенко наразі зарано. Форум може бути як щирою спробою змінити політичний дискурс, так і черговою спробою продати себе ж, проте вже в новій обгортці.

“Дизайн красивий, режисура хороша, поліграфія якісна. Якщо по суті: вона правильно зробила, що провела цей форум перед літом, в неї буде 2 місяці, щоби заміряти реакцію. Традиційні теми тарифів, землі не звучали, якщо новий імідж не пройде – ще буде час повернутися до коси і зубожіння”, – уточнив один із політологів.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 06:14
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus