Фронт кібербезпеки: що радять західні експерти Україні

Провідні експерти із питань кіберзахисту та протидії дезінформаційним кампаніям зібралися 24 травня у Києві, щоби обговорити нові виклики
фото MyTechLogy
25 травня 201820:16

Цивілізований Захід з великою увагою спостерігає за гібридною війною в Україні. Адже кожна із великих країн Європи та Америки може стикнутися із нею на своїй території найближчим часом. Такі процеси, як втручання у вибори з боку російських хакерів, кібератаки на ключові об’єкти інфраструктури – свідчення того, що військова агресія тепер відбувається не тільки у фізичному вимірі.

Провідні експерти із питань кіберзахисту та протидії дезінформаційним кампаніям зібралися 24 травня у Києві, щоби обговорити нові виклики, які кинули міжнародній спільноті Росія та її союзники. У своїх виступах вони відзначили, що Україна зараз лідирує у цих процесах і має навчити інших захищатися від пропаганди та кіберзагроз.

INSIDER побував на панельній дискусії “Кібербезпека та дезінформація в Україні та на Заході” і занотував найважливіше.

Генерал Кіт Александер – головний виконавчий директор та президент IronNet Cybersecurity, директор Агентства Національної Безпеки (2005-2014).

 

В 2016 році за 3 місяці перед виборами президента США люди масово ділилися фейковими новинами у соцмережах. 8,7 мільйона шерів стосувалися політичних фейків, 7,3 мільйона були про справжні політичні новини – на 15% більше фейку, тому що він більш сенсаційний та цікавий.

Якщо хтось хоче зашкодити країні – нині, насамперед, йдеться про втручання у вибори. Ви із цим стикнетеся вже наступного травня і маєте бути готові захищатися. Вони будуть атакувати ваш уряд, фінансовий та енергетичний сектор, намагатимуться показати всьому світу, що ви не можете керувати державою у кризовій ситуації.

Для того, щоби створити Україні внутрішні проблеми, у вас почнуться бунти, які будуть викликані кібервійною – вони будуть проводити дезінформаційну кампанію. Те, що на вас очікує, може торкнутися й інших країн. США також не може захистися від деяких із цих речей.

Для цього потрібно, щоби компанії із різних секторів співпрацювали із урядом, щоби нація згуртувалася для протистояння цій проблемі. Це не те питання, яке може вирішити хтось самотужки, для цього потрібно працювати всім разом. Україні потрібно об’єднати зусилля із іншими країнами регіону, тому що кіберзагроза із часом ставатиме все більшою.

Ви – те місце, де відбувається війна в кіберпросторі. Ми маємо вирішити цю проблему не тільки заради України, але й заради всього світу. Ви будете лідирувати у цій сфері і допоможете вирішити її іншим країнам.

Я читав про Голодомор, який був в історії України, тепер уявіть, що ви не можете захистити свою їжу та розподіляти її по всій країні – це може статися внаслідок кібератаки. Уявіть: немає телебачення, телефонів, кондиціонерів, ви йдете до магазину, а там немає харчів, тому що не працює енергосистема. Навіть якщо так продовжуватиметься всього місяць – вплив буде величезний.

Вам потрібно виробити бачення оборони у кіберпросторі, щоби захистити майбутнє своєї країни. Одна компанія не може самостійно захистися від кібернападу іншої держави, тому це завдання уряду захищати всіх людей, а не тільки окремі частини.

Джаред Коенколишній радник двох Державних секретарів США та головний виконавчий директор Jigsaw.

 

Те, що відбувається зараз в Україні, окреслює виклики для всієї міжнародної спільноти в інтернеті в майбутньому. Дезінформаційні процеси, які ми бачимо тут, чекають і на нас за кілька років. Це таке собі попередження для всіх нас.

Технології і міжнародна безпека мають іти пліч-о-пліч. Існує загальна загроза тероризму і злочинності, просто хтось робить це у фізичному розумінні, а хтось у цифровому світі. Кожен великий злочин, конфлікт чи війна зараз можуть розпочатися із кіберпростору.

Кібератака може вимкнути електроживлення величезного міста після чого розпочнуться бомбардування – так конфлікти будуть виглядати у майбутньому. Зараз ми стикнулися із тим, що певні сили також намагаються дестабілізувати інформаційне поле, викривлювати правду та взяти під контроль вільні потоки інформації.

Фейкові новини – це цифровий аналог пропаганди. Над інформаційними атаками працюють цілі “фабрики тролів”, спонсоровані урядами зацікавлених держав. Йдеться навіть про парамілітарні угруповання у кіберпросторі. В Україні конфлікт відбувається одночасно у фізичному та цифровому просторах, це унікально.

Останніми роками було багато історій про соцмережі і політику. Політики намагаються зрозуміти про, що думають люди. Але пересічна людина сьогодні має в середньому 12 альтер-его в мережі: акаунт для роботи, приватний, для друзів, для сім’ї і так далі. 80 мільйонів осіб це вже мільярд в онлайні. Ви маєте різні версії себе.

Соцмережі все пришвидшили, однак розвиток пригальмувався. Стало важче дійти згоди з якихось спільних питань. Революції починаються легко, але завершити їх важко. Демократія передбачає створення “інформаційного гомону”, найважливіше тепер зрозуміти як забезпечити ефективність і розвиток серед усього цього галасу.

Думаю, із часом ми зможемо взяти під контроль цю проблему із “тролями”, хоч і не повністю. Спеціальне програмне забезпечення зможе виявляти рівень токсичності коментарів від певних акаунтів і тоді дозволяти їх модерувати.

Однак ми маємо вводити розуміння цих процесів в освіту дуже рано. Батьки повинні пояснювати дітям, як дописи в інтернеті можуть вплинути на людину. Ці розмови мають виникати набагато раніше, аніж нотації на тему: не приймай наркотики та будь безпечний у сексі.

Тоомас Хендрік ІльвесПрезидент Естонії (2006-2016).

 

На жаль, Естонія завжди в історії буде згадуватися як перший випадок кібервійни. Це було 11 років тому, в квітні-травні 2007 року. Світ нам фактично не вірив, бо ми мали справу із тим, чого люди просто не розуміли.

Нас фактично бомбардували у кіберпросторі. Ми мали закрити всі банки, урядові офіси, газети і фактично відрізати нашу країну від зовнішнього світу, щоби залишити інтернет тільки всередині країни. Така атака тоді була частково для того, щоби покарати нас і показати приклад.

В 2008 році під час війни в Грузії був перший випадок гібридизації цього процесу. Росіяни спочатку вимикали цілі регіони DDOS-атаками, а потім бомбардували їх уже фізично. 2014 рік – ми вперше побачили, як Росія масово використовує фейки навіть не для того, щоби вплинути на вашу країну, а щоби вплинути на західні ЗМІ.

Це було ефективно, журналісти були наївні: BBC, New York Times, Deutsche Welle в репортажах традиційно писали, що українці кажуть так, росіяни так, а правда десь посередині. Проте росіяни просто вигадували якісь жахливі історії, найвідоміша це розп’яття 3-річного хлопчика у Слов’янську.  

Ми побачили нові виклики після скандалу із Cambridge Analytica, коли соцмережі показують вам таргетовану рекламу в залежності від ваших якостей та вподобань, а ви навіть не знаєте, що це реклама. Така технологія застосовується зараз для маніпуляції на виборах. Україна правильно вчинила, що заборонила “ВКонтакте” в цьому ключі.

В Україні ми бачимо весь спектр: кібератаки, відключення електростанцій, інформаційні маніпуляції, фальшиві історії. Так само німці під час іспанської громадянської війни 1936-1939 років тестували нові засоби і зброю, а потім в 1939-му побачили бліц-кріг, атаку на Польщу, Бельгію, Францію і згодом на всю Європу. Україна має навчити нас всіх, як протистояти у цій новій війні.

Панельна дискусія “Кібербезпека та дезінформація в Україні та на Заході” була організована за підтримки Фонду Віктора Пінчука.

Фото прес-служби фонду

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 16:58
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus