Секретні торги Онищенка і НАБУ

В розпорядженні INSIDER опинилася перша частина розмови. З неї зрозуміло, що прокурори не знають про розмову, зате НАБУ вже перевіряє переписку Онищенка з Кононенком на предмет доказу злочину друга президента.
16 травня 201810:24

Війна між НАБУ та САП виходить на новий виток, тепер уже через скандального депутата-втікача Олександра Онищенка. САП підозрює працівника НАБУ Андрія Калужинського в перевищенні повноважень при спілкуванні з обвинуваченим. А Назар Холодницький вирішив особисто стати прокурором в цій справі.

Якщо керівник САП доведе зловживання НАБУ, то він фактично перекриє цим скандал з прослуховуванням власного кабінету, з якому теж відбувалося спілкування щодо матеріалів справ і спроби торгів. Бо НАБУ отримає аналогічні звинувачення. При чому, в своїй першій найгучнішій справі.

Довгий час очільники НАБУ заявляли, що Онищенко не дає їм свої плівки розмов з президентським оточенням. Але виявилось, що спілкування таки було, і Онищенко надавав частину переписки.

Він викинув у ЗМІ уривки цих розмов за тиждень до засідання апеляційного суду щодо дозволу заочного слідства у його справі.

Онищенку в принципі вдалося підмочити репутацію НАБУ, хоча зараз відомство і заперечує, що саме вони ініціювали угоду з депутатом-втікачем. Ніби збирали лише докази. Щоб довести зловживання Калужинського, САП має довести, що це був він, взяти зразки його голосу, ідентифікувати обличчя. Це історія на місяці.

І вона затьмарить те, про що говорить втікач. Текст розмови, який має в своєму розпорядженні INSIDER, дещо псує попередні заяви депутата-втікача, що оприлюднена Слідство.інфо переписка – підробка.

Як Онищенко розповідав НАБУ про Кононенка і Центренерго, а також перемовини зі Злочевським, і як це вплітається в корупційну канву, дізнався INSIDER.

Цілком таємно

11 травня в передачі Наташі Влащенко на телеканалі ZiK вийшло відео фрагмента розмови Олександра Онищенка з керівником підрозділу детективів НАБУ Андрієм Калужинським. В ній депутат-втікач дає згоду визнати вину, відшкодувати 700 мільйонів гривень і відмовитись від участі в підприємстві Quickpace Limited.

Це те саме підприємство, про яке йшлося в рамках матеріалу "Al Jazeera ".

В ньому розповідалося, як бізнесмени Олександр Онищенко і Павло Фукс придбали у Сергія Курченка компанію, яка володіє 160 мільйонами доларів заморожених активів екс-президента Віктора Януковича.

НАБУ арештувало активи цієї компанії в рамках справи Онищенка, але пізніше вони потрапили в інший кошик – коштів арештованих Краматорським судом.

Антикорупційне бюро пів року робило все залежне в медійному плані, щоб повернути собі перемогу в боротьбі за цей актив, але марно. Втім, як виявилось, відомство вело і кулуарні ігри в цій справі.

Про що і свідчить наведений фрагмент розмови.

Детектив НАБУ: - Давайте зустрінемося десь в посольстві України - за кордоном. Там вас точно ніхто не чіпатиме. Тому що Генеральна прокуратура не має юрисдикції за кордоном.

Онищенко: - Добре, ви ж можете підготувати угоду, щоб дати там юристам? І тоді будемо говорити про угоду.

Детектив НАБУ: - Тобто ви готові відшкодувати 700 млн гривень і відмовитися від своєї ролі на підприємстві, на якому всього 150 млн доларів.

Онищенко: - Так.

Детектив НАБУ: - Якщо так, тоді ми почнемо займатися цим питанням. Ви готові дати свідчення у цій справі, перебуваючи в Британії?

Онищенко: - Готовий.

Детектив НАБУ: - Ми домовимося і зустрінемося в посольстві України і там вас допитаємо, вас це влаштує?

Онищенко: - Так ".

Юридично Калужинський не мав повноважень вести такі переговори. Про угоду зі слідством можуть говорити лише прокурори, а судячи зі сказаного представником НАБУ, вони не були навіть в курсі цієї розмови. Зараз НАБУ заявляє, що переговори ініціював сам Онищенко, а детективи лише намагалися дізнатись, що в нього є.

Так чи інакше, цей фрагмент відео став підтвердженням того, що Онищенко вже розповідав в інтерв’ю "Українській правді".

"Спочатку вони вийшли на мене разом - САП і НАБУ, це було в грудні. Потім НАБУ вийшли самі по собі - сказали, що з САП не будуть домовлятися.

Спочатку у них були умови - вони хотіли забрати у мене плівки на Петра Порошенка. Відразу ж сказали, що я не можу нічого говорити або спілкуватися на цю тему, тому що я перебуваю під кримінальним переслідуванням. Зі мною тоді перебував журналіст Дмитро Гнап, він може підтвердити.

Вони хотіли поміняти статті справи, почали маніпулювати: "Ми приберемо все погане, тільки певну частину, ви заплатите штраф і залишитеся з цими компаніями. Ми вам поміняємо всі статті та закінчимо весь цей процес". Я був готовий на той період, ще не було рішення Інтерполу, я був в підвішеному стані. Я не розумів, що буде далі. Я з ними домовився зустрітися в Іспанії, але вони відразу ж відправили на мене запит на екстрадицію".

На початку травня в інтерв’ю РБК-Україна директор НАБУ Артем Ситник заперечував факт таких перемовин.

"По-перше, ми не можемо пропонувати угоду про визнання провини, тому що цю угоду підписує тільки прокурор. По-друге, крім опосередкованих, через несплачені податки, держава зазнала і прямі збитки через дії Онищенка та його групи. Тому такі переговори не велися", - запевнив журналістів керівник НАБУ.

Після оприлюднення відео Ситник дещо підкоригував позицію і визнав принаймні існування переговорів.

В розпорядженні INSIDER опинилася перша частина розмови. З неї зрозуміло, що прокурори не знають про розмову, зате НАБУ вже перевіряє переписку Онищенка з Кононенком на предмет доказу злочину друга президента.

Детектив НАБУ: Ми доповіли керівництву про попередні переговори, але є бачення, що треба уточнити певні моменти. У зв’язку з цим і виникла пропозиція поспілкуватися з вами ще раз. Перше питання, яке цікавить… ясно, що ви не готові поки давати матеріали, що підтверджують корупцію, але чи можете ви сказати, про що вони? Не пред’являти їх, але, сказати про що вони, щоб була конкретика…

Онищенко: Я ж вам один матеріал уже давав – по Кононенку і Центренерго, як вигравались всі тендери…

Детектив НАБУ: Це по поставках газу?

Онищенко: Так. Про те, як Кононенко забирав гроші. По моєму, навіть є відео з камери спостереження, як він приїздив до нас в офіс. Є вся переписка його, як він там рахував, всі розрахунки щомісяця і куди які суми завозити. В мене з ними переписка близько 2,5 років.

Детектив НАБУ: Це та переписка, яку ви опублікували?

Онищенко: Та я там тільки одну смс опублікував, яку Лещенку давав.

Детектив НАБУ: Ми подивилися, попередньо збираємо інформацію, але як такого завищення ціни ми не бачимо. Газ продавався за плюс-мінус ринковою ціною.

Онищенко: А відкат?

Детектив НАБУ: А по відкату дивіться, з цього моменту вже цікаво.

Онищенко: Там же він писав про 2 тисячі гривень, і ось ці дві тисячі гривень Кононенко забирав собі.

 

Колообіг скважин і доларів в природі

В переписці, яку оприлюднив Дмитро Гнап, дійсно є повідомлення від Кононенка Онищенку, де йдеться про те, що треба віддати 2000 гривень, щоб отримати контракт на ОПЗ.

 

Там також містяться і розрахунки по Центренерго. І запрошення приїхати за грошима на вулицю Електриків, де знаходиться клуб 5 елемент та офіс одного з керівників БПП. Гроші можна навіть залишити помічниці Тетяні. Кілька разів зустрічі призначає і Онищенко в себе в офісі.

 
 

Однак, судячи з подальшого спілкування Онищенка з детективом НАБУ, ця переписка не може служити достатнім доказом.

Детектив НАБУ: А ці гроші ви передавали готівкою чи переказом?

Онищенко: Готівкою.

Детектив НАБУ: Тобто по факту підтвердити це можна лише цими смсками та тим, що він відвідував ваш офіс?

Онищенко: Ну в нас же там є камери спостереження…

Детектив НАБУ: Ви хочете сказати, що на них видно, що він гроші брав?

Онищенко: Звісно

Детектив НАБУ: Тобто є саме такий запис.

Онищенко: Машина його під парадне під’їжджала. Грошей, може, і не видно, але пакети з сумками він забирав.

Детектив НАБУ: Але ж у вашому кабінеті камери не було?

Онищенко: Ні. Але ми з ним спускалися вниз, бо з однієї машини на іншу передавали.

 

Детективу не достатньо цих фактів, і він питає, що ще є в Онищенка. На що той відповідає, що вони вже стосуються першої особи. Він сумнівається, чи треба їх публікувати, якщо мова йтиме лише про тихе закриття справи. За його словами, він почав ці переговори з НАБУ, бо в них в Україні сидять заручники, "над якими знущаються".

Детектив НАБУ: Ніхто не знущається.

Онищенко: Як не знущається? А юриста навіщо побили? Я ж бачив, що він там увесь у крові. Для чого?

Детектив НАБУ: Юрист нападав на наших людей.

Калужинський пропонує припинити цю дискусію, бо тут вони не дійдуть згоди і запевняє, що просто так насилля ні до кого не застосовують. Натомість просить розповісти, які ще докази злочинів має в своєму розпорядженні Онищенко.

Депутат-втікач каже, що був свідком домовленостей президентського оточення з колишнім міністром екології Миколою Злочевським.

Онищенко: Є факт домовленостей між Порошенком і Злочевським, бо я брав участь, як посередник.

Детектив НАБУ: Давайте уточнимо - це була зустріч вас трьох?

Онищенко: Ні, я говорив окремо зі Злочевським. Тобто я літав в Дубай, де був Злочевський - я їздив між Києвом і Дубаєм - вів переговори між ним і президентом, що треба Злочевському віддати, щоб зняли арешти з його кампаній. Але я не знаю, чи треба чи не треба це говорити, щоб не казали, що я розкачую ситуацію, бо там замішаний президент.

Це не вперше Онищенко говорить про свою обізнаність у справах Злочевського.

В розмові з Миколою Мартиненком, яку депутат-втікач передав виданню "Страна", він розповідає, що екс-міністр екології наводив мости з оточенням президента.

 

Як відомо, станом на середину 2016 в Україні було порушено 4 кримінальні справи проти Миколи Злочевського. Одна велася ГПУ і була закрита так званим департаментом Кононенка-Грановського після сплати податків, а ще дві, які перебували в провадженні НАБУ, були влітку 2017 року закриті САП. Йшлося про зловживання службовими особами Міністерства екології своїм службовим становищем під час видачі спеціальних дозволів на користування надрами приватним підприємствам у 2010-2012 роках (ч.2 ст. 364 ККУ), у тому числі на користь підприємств, що входять до групи компаній "Burisma" Злочевського.

При цьому весь цей час Злочевський міг добувати газ.

Влітку 2016 нині скандально відомий слідчий ГПУ Дмитро Сус з того таки департаменту КГ допоміг зняти арешт з свердловин компаній екс-міністра. Слідчий просто не з'явився в суд, який на прохання ТОВ "Парі" скасував арешт 14 свердловин в Західній Україні. Сус проти задоволення вимог клопотання не заперечував.

Через пару днів після цього рішення суду група Burisma, якою володіє Злочевський, ввела в експлуатацію нову свердловину на Карайкозовському родовищі (Харківська обл.), де планувала добувати на свердловині 290 тис. куб. м. газу і 100 тис. куб. м. конденсату на добу.

Що стосується справ НАБУ, то в САП запевняють, що їх колеги за 2 роки провадження не змогли здобути доказів.

Перед закриттям справ антикорупційні органи програли суди трьох інстанцій, де САП просило анулювати 5 дозволів на видобування газу, видані Мінприроди, через суд.  

В січні 2018 Злочевський ненадовго приїжджав у Київ, але потім знову виїхав за кордон.

"Днями він був у Києві, а потім поїхав. Але якщо вас цікавить, чи вирішив він свої питання по бізнесу, то так", - зазначив співрозмовник INSIDER.

Пояснення не треба довго шукати. У грудні минулого року Злочевського помітили в ресторані Відня у компанії нардепа від БПП Ігоря Кононенка. Сам депутат перемовини з екс-міністром заперечив.

А влітку 2017 українська офіційна делегація відвідала Міжнародний форум з енергетичної безпеки майбутнього у Монте-Карло (Князівство Монако), співорганізатором якого є Burisma Group. Туди поїхали віце-прем’єр Володимир Кістіон, голова комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, народний депутат Ніна Южаніна та заступник міністра енергетики Наталія Бойко.

 

Зашквар розірвав соцмережі, а Ніна Южаніна виправдовувалася, що не впізнала Злочевського.

Кононенко теж заперечував зустріч. Через рік Онищенко виклав запис, де обговорює з чоловіком, голос, якого схожий на президентський, умови "мирової" зі Злочевським. З цього діалогу стає зрозуміло, що внаслідок річних перемовин з Ігорем Кононенком екс-міністр вклав у наближені до президента підприємства через поставки газа понад 10 мільйонів доларів. Що міністр Януковича готовий іти на мирову і ділитися прибутками навпіл. А ще - придбав компанію Яна Кульчика КУБ-газ, на яку можна повісити всі президентські фірми, щоб ніхто не здогадався, куди течуть гроші.

На момент розмови – цих угод не досягнуто.

Але у своїй книзі від 2018 Онищенко стверджує, що Злочевський таки домовився з президентом і його фірма постачає газ на його склозавод, а також 5 елементу та тенісній академії Кононенка.

За даними програми "Схеми", "Пісківський завод скловиробів", який належить команді президента, у 2016 році заплатив за газ фірмі Злочевського ТОВ "Парі" майже 100 мільйонів гривень. Це та сама ТОВка, якій Сус врятував доступ до 14 свердловин.

Онищенко стверджує, що цей газ Злочевський постачає безкоштовно. INSIDER доводилося чути іншу версію – ця компанія вже президентських, але її не переоформляли, щоб не було скандалу.

От тільки питання, чи дійдуть до цього руки в антикорупційних органів, які в рамках внутрішньовидової конкуренції зайняті пошуком компромату одне на одного?

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 19:55
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus