Скриня Пандори Олександра Онищенка

Березенко якось мляво відповідав на ці листи Онищенка. І тільки в 2017 стало зрозуміло чому. Згадані родовища в часи Януковича раніше були передані в експлуатацію ТОВ "Голден Деррік"
15 травня 201807:34

Переписка Олександра Онищенка з оточенням президента, опублікована Дмитром Гнапом – це те, чого завжди бракувало журналістові, який пише про кулуарні договорняки, щоб йому повірили необізнані.

Всі давно знали, що початком справи по Мартиненку був конфлікт з президентським оточенням по ОПЗ, всі чули, що Онищенко нібито купив у Тимошенко посаду міністра екології, про договорняки по 112, але до цього часу всі пояснення - це були лише чутки.

Тепер ці чутки мають цілком матеріальний доказ і всі можуть побачити, з якої саме "конини" зроблена ковбаса української політики.

Завдяки цим повідомленням з меседжера WhatsApp, який сам депутат-втікач показав журналісту Дмитру Гнапу в Куршавелі, стає зрозуміло, як, Ігор Кононенко заходив на ринок газу, з Курченком торгувалися про 112 канал в оточенні президента, включаючи "реформатора" Ложкіна, а "Батьківщина" ще навесні 2016 року була дотаційним фармвілем АП.

І хоча Онищенко зараз заперечує цю переписку, частково він її вже засвітив у інших виданнях. А в решті, вона просто додає кілька яскравих пазлів в сумну картину дійсності.

Друзі по ренті

В перших з оприлюднених повідомлень від Онищенка Ігорю Кононенку, які датовані червнем 2015, депутат просить політика включити його в схему поставок газу на Одеський припортовий. При цьому вказує, що добро на це отримав у президента Петра Порошенка, якого називає "першим".

На що друг президента відповідає: Ок. Но у меня пока проблемы с Мартыном. Нужно пару дней, чтобы его додавить.

 

Кононенко не уточнює, що має на увазі, але саме наприкінці травня йому вдається влаштувати в правління ОПЗ Ольгу Ткаченко, яка до того ніколи не працювала в хімічній промисловості, зате була знайома зі ще одним другом Кононенка – Олександром Грановським. Таким чином, оточення президента і тодішнього прем’єра Яценюка поділили вплив на завод, на якому колись заробляв Фірташ, поставляючи дорогий газ і продаючи дешеві добрива. Тепер в правління заводу завели Сергія Перелому від Мартиненка і Ткаченко – від президентських.

Свої керівники в найбільшому хімічному підприємстві країни потрібні для лобіювання підконтрольних компаній у підписанні контактів.

Так, у листопаді новим постачальником газу для ОПЗ стала таємнича австрійська компанія Antra GmbH. Вона змінила компанію групи "Приват" Ігоря Коломойського. Компанія мала постачати газ підприємству по давальницькій схемі. Публічний скандал змусив керівництво припинити договірні відносини з Antra.

Кононенко пропонує Онищенку схему заходу в постачальники ОПЗ за 2000 гривень  відкату з ціни газу, бо саме за такою ціною її поставляє фірма від Переломи. Той же канючить, що це зависока ціна і просить мінусувати хоча б 1500. Або ж змінити ренту на газ.

 

При цьому паралельно політики обговорюють поставки газу на Центренерго, яке також перебуває у сфері впливу Кононенка, і куди Онищенко вже відправляє газу на 55 мільйонів гривень. Розрахунки відбуваються в офісах депутатів. При цьому депутат тут же просить президентського друга вирішити питання з податковою.

Нагадаємо, справа НАБУ проти Романа Насірова стосується того, що в період 2015-2016  він незаконно дозволив компаніям Онищенка не сплачувати державі рентну плату за користування надрами. Ці дії Насірова завдали державі збитків на суму понад 2 млрд гривень.

Захист Насірова досі наполягав, що він не був в курсі цих оборудок, але виходить, що Онищенко просив Кононенка пролобіювати саме несплату податків.

Натомість Кононенко просить в Онищенка змусити Тимошенко підтримати його закон про розподіл продукції, який знизить ренту для СПД з 70% до 1,25. Закон не був підтриманий, але це не завадило реалізації схем з тим же юзівським родовищем і скважинами Онищенка.

В рамках переписки Кононенко цікавиться в депутата діями компанії "Пласт" на Стрілковому родовищі в Генічеську. Жителі скаржилися на можливу техногенну катастрофу.

Натомість знову отримує цікавий гешефт. І тут треба згадати, як бізнесмен дістався до цих надр.

Угода фірми Онищенка про спільну діяльність з державною компанією "Чорноморнафтогаз" була підписана навесні 2014, уже після того, як її захопили російські окупанти. "Чорноморнафтогаз" передавав "Пласту" два родовища на морському шельфі — Стрілкове та Архангельське, разом з усім обладнанням та інфраструктурою, що виглядало більш ніж дивно в умовах війни. Сам "Пласт" мав українську і кримську філії. І частину добутого в Генічеську газу закачував у кримське Глібовське газосховище.

У переписці з Кононенком Онищенко просить допомоги від РНБО з оплатою окупантам. Пізніше він напише вже Березенку, що прибуток в 1 мільйон будуть ділити навпіл.

 

"Мне Посный вопрос написал. Уточни, пожалуйста, у Кононенко, вытащим мы крымский объем или нет. Мы на этой неделе должны Крымской таможне заплатить а переходный период 2,5 млн грн А потом крымскому Черномору, когда будем забирать газ, заплатить за хранение и транспорт 7,5 млн грн. Если по транспорту и хранению ждет, то по таможне надо решение сейчас принимать, платить или хоронить. Можешь дать ответ?"

Кононенко обіцяє підтримку від Гладковського і Турчинова.

На початок 2017 року "Пласт" був винен відновленому в Україні "Чорноморнафтогазу" 71 мільйон гривень, але Онищенко тоді вже стверджував, що газ не добуває і прогнозував перехід родовища в руки Кононенка.

Це було після втечі у Лондон, а в 2015 депутати постійно переписувались щодо надр та кадрів.

В одному з листів Онищенко передає президентському другу контакти заступниці міністра екології Світлани Коломієць, через яку слід вирішувати всі питання. Ця пані не мала жодного досвіду роботи в галузі, але працювала в Меритократичній партії міністра Ігоря Шевченка. А в міністерстві була людиною Онищенка, і він її єдину просив захистити, коли Яценюку вдалося витурити Шевченка з посади.

Кадри вирішують усе

Як відомо, Онищенко "розкрутив" Тимошенко цю посаду міністра екології, коли та не змогла провести по списку брата Анни Безсонової Олександра, за що бізнесмен-коняр начебто вже заплатив 7 мільйонів доларів.

Тепер же заступниця, а потім і виконувач обов’язків міністра Світлана Коломієць відробляла в "схемах".

В листі до Кононенка вона писала, що не може провести потрібне йому призначення по Чорнобильському спецкомбінату, бо цю сферу курує зять Тимошенко Артур Чечоткін. І друг президента просив Онищенка вплинути на "мадам".

 

В іншому листі він вже просив депутата дати Свєті "по жопе" за те, що вона виключила з радників Мінекології Володимира Ігнащенка.

 

Це той самий Ігнащенко, який у 2016 курував роботу конкурсної комісії з відбору компанії, яка шукатиме поклади сланцевого газу на Юзівській площі. Його виграла нідерландська "Yuzgas B.V." , створена за місяць до конкурсу і яку вважають формальним прикриттям оточення президента. 

А цього року син Ігнащенка став одним з бенефіціаріїв фірми "Петро-консалтинг", яка отримана в Держгеонадра "безвоздмєздно" на 20 років Шевченківське літієве родовище, навіть не провівши оцінку впливу на довкілля.

В квітні 2015 через Сергія Березенка, на той момент ще керівника Державного управління справами, Онищенко передає на погодження президенту свої кандидатури по "Укртранафтопродукту" та "Укртранснафті". В цей же час він ініціює звернення до ГПУ про перевірку дій тодішнього керівництва Укртранснафтопродукту.

19 травня Березенко уточнює в Онищенка, чи узгоджена з ним кандидатура Ярослава Климовича на Держгеонадра. Той підтверджує, хоча уточнює, що краще був би чоловік на прізвище Гончаренко.

А далі по тексту вже Онищенко уточнює у Березенка, чи офіційно уповноважений Гліб Загорій вирішувати питання по бурштину. На що соратник президента відписує, що це стане зрозуміло в неділю, після зустрічі зі згаданим депутатом.

В вересні 2015 Онищенко скаржиться Березенку, що після того, як мініекології очолив в.о. Курикін, в Полтавській області ТОВ "Ангро-інвест" намагається прибрати до рук 8 нафтогазових родовищ. Йдеться про зокрема про Жарковську, Андріївську, Дубровську і Свістунковсько-Червонолуцьку площі.

Онищенко вказує, що за цим стоять інтереси нардепа від "Народного фронта" Павла Унгуряна, хоча пізніше цю компанію пов’язуватимуть з соратником Арсена Авакова Ігорем Котвіцьким.

 

Він вже повідомляє про тиск Курикіна на Климовича в цьому питанні. Березенко лише радить триматися. І це, схоже, вдається кадру Онищенка, бо  за всіма заявами фірма фронтовиків отримала відмову від Держгеослужби, і почала з нею судові тяжби.

Але не можна не помітити, що Березенко якось мляво відповідав на ці листи. І тільки в 2017 стало зрозуміло чому.

Згадані родовища в часи Януковича були передані в експлуатацію ТОВ "Голден Деррік", яке було наближене до тодішнього міністра Едуара Ставицького. Фірма мала 30 спецдозволів на роботу в Полтавській області, які були анульовані після зміни влади. Але в 2017 році "Голден Деррік" через суд відновило дію 19 ліцензій. Це співпало зі зміною назви фірми на "Іст Юроуп Петролеум" та її власника. Ним став бізнесмен  Павло Фукс, якого називають прикриттям оточення Порошенка.

Крім того, у травні 2017 року Державна служба геології та надр без конкурсу видала ТОВ "Аркона Газ-Енергія", пов’язаній з оточення президента, спецдозвіл на користування Свистунківсько-Червонолуцьким родовищем у Полтавській області.

Голосова пошта Тимошенко

Березенко почав вирішувати з Онищенком питання по забезпеченню голосами законів ще до того, як став народним депутатом. Зокрема, ще навесні 2015 він цікавився в нього, чи підтримувати правку народного депутата від НФ Ксенджука по ринку газу. Онищенко відповів, що ні. Втім це не завадило Ігорю Кононенку підтримати правку, як і іншим представникам БПП.

Саме з Онищенком Кононенко, Березенко і Пасенюк ведуть перемовини про отримання голосів від Тимошенко і через нього ж передають фінансування у вигляді "книжок" і "касет", як називають мільйон доларів.

Періодично депутат висилає звіти у вигляді лінків , як він "мочить" Яценюка і Ляшка. І отримує повне схвалення дій.

Онищенко висловлює готовність допомогти Березенку з Валерієм Дубілем, коли той вирішує балотуватися по Чернігову.

Як відомо, на той момент соратник Тимошенко не зміг обратися до парламенту за списком, і готовий був пройти в мажоритарці, оскільки мав хороші позиції в області.

Його балотування в 205 окрузі зіпсувало би плани Березенка. Але Дубіль також стояв наступним у черзі на входження до парламенту за списком "Батьківщини". І ось диво - в червні, за якихось загадкових обставин депутат "Батьківщини" Дмитро Шлемко раптом склав депутатські повноваження, і чернігівський соратник Тиошенко опинився в Раді, а в серпні Березенко святкував перемогу на окрузі. 

В листопаді Онищенко скидає Березенку проект розпорядження Тимошенко, хто керуватиме київським штабом "Батьківщини" на виборах. А у відповідь отримує прохання терміново організувати зустріч з лідером "Батьківщини" або ж дати відповідальну людину.

 

 "Уже срочно по регионам"

У відповідь Онищенко передає йому контакти Івана Кириленка.

Саме з ним Березенко і узгоджуватиме розклади, коли потрапить у об’єктив фотокора Богдана Бортакова.

 

В цей момент перед ним з Кириленком лежатимуть дві шахматки. Зокрема, Березенко виписуватиме собі на листочок, в якій області крісло керівника облради віддається "БПП", а крісло першого заступника – "БЮТ", а в яких, відповідно, навпаки.

В січні 2016 Онищенко пише Березенку, що готовий займатися проектом "Наш край". Як відомо, перед місцевими виборами цю партію вигадав перший заступник АП Віталій Ковальчук, щоб підібрати електорат Партії регіонів, і завів туди чимало своїх людей. Але президент і його найближче оточення завжди вважали партію своєю і намагались перевести під повний контроль.

На раніших записах "Страны" є фрагмент слів Онищенка, що Порошенко пропонував йому фінансувати НК 50/50.

З лютого 2016 Онищенко постійно скаржиться Березенку на дії НАБУ, але фактично не отримує від нього ніякого фідбеку.

Водночас він продовжує вмовляти Тимошенко в рамках коаліційних торгів.

Тому так і дратується: "Вчера ЮВ по моей просьбе подписала поддержку яре и гро. Сегодня утром у меня обыски???".

У відповідь Березенко пише, що це "беспредел" і пропонує телефон Олександра Грановського.

Онищенко судячи з переписки, до останнього супроводжував Тимошенко в коаліційних торгах по уряду Гройсмана.

 

Принаймні учасники зустрічей тоді так описували цей процес:

"Вона прийшла сама. Сказала, що підтримає новий уряд без всяких умов. А на завтра вже принесла купу своїх популістських законів, Кожемякіна віце-спікера і ренту для Онищенка. Вона постійно його за собою тягає".

Втім офіційно Тимошенко так і не повернулася в коаліцію, про що сповістив Онищенко.

Оскільки оточення президента не могло допомогти Онищенку з НАБУ, то і він почав ігнорувати їх прохання. В травні він не голосує за прокурорські законопроекти. А на запитання Березенка відповідає, що поїхав на кубок націй і що картка в Олеся Довгого. І дозволяє її використати при потребі.

Але при цьому зауважує, що був на 4-му поверсі АП і там йому сказали, що краще, якщо в.о. генпрокурора лишиться Юрій Севрук.

Після того як Онищенко втік, АП втратила ефективні шляхи комунікації з Тимошенко.

А ще через рік всі корупційні маневри оточення президента стали предметом шантажу і політичного вбивства.

Схеми ж залишилися, в них просто зайшли нові старі персонажі.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 15:10
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus