Тріанонська травма чи політичні спекуляції: навіщо Орбану Закарпаття

12 квітня 201813:24

8 квітня в Угорщині відбулись парламентські вибори, які завершились тріумфом нинішнього прем’єр-міністра країни Віктора Орбана. В них також брали участь і майже 100 тисяч угорців, які проживаються на території Закарпаття. Останнім часом угорські політики багато уваги приділяють саме питанню становища угорців на території України. INSIDER вирішив дізнатись, чому так сталось і як зміняться українсько-угорські відносини після виборів.

Мрії про "Велику Угорщину"

В угорському політичному дискурсі раз за разом випливає поняття "Велика Угорщина" (Magna Hungaria). У своєму первісному значенні цим поняттям позначали історичну батьківщину угорців в Азії. Однак після 4 червня 1920 року воно набуло й другого значення.

Саме цього дня був підписаний Тріанонський мирний договір. Він став складовою частиною Версальсько-Вашингтонської системи, яка визначала порядок світу після Першої світової війни. За умовами цього договору Угорщина втратила більшу половину своїх територій. Підкарпатська Русь (Закарпаття) та Словаччина відійшли до складу Чехословацької республіки. Інші території розділили між собою Румунія, Югославія та Австрія. Нині за межами Угорщини опинились близько 2 млн угорців.

Хоча країна підписала Тріанонський договір, однак в самій країні і майже через 100 років доволі популярні ідеї про "Велику Угорщину". У політиці вони набули рис особливої угорської виключності, які нині вміло плекає Віктор Орбан та його партія "Фідес".

Як зауважує експерт Українського інститут майбутнього Ілія Куса, Орбан і його однопартійці активно взялися за тему культури, історії, мови, державності Угорщини, підкреслюючи їхній "особливий" характер.

"Гіперболізація усього угорського та піднесення унікальності та винятковості характерних особливостей нації були покладені в основу націоналістичної риторики Віктора Орбана, що дозволило йому завоювати симпатії багатьох людей. Угорська мова – одна з найскладніших у світі? Чудово, значить вона особлива. І лише "обрані" можуть нею оволодіти! Угорська культура – це мікс десятків різних соціально-культурних течій? Прекрасно, це робить Угорщину ледь не центром усієї Європи", - каже експерт.

Своїм популізмом і націоналізмом Обран фактично вибив ґрунт у партії "Йоббік", що паразитувала на ідеях угорського націоналізму. Дійсно результати вражають – на виборах "Фідес" Обрана отримала дві третини депутатських мандатів у парламенті. Це 133 місця із 199. "Йоббік" зазнав на виборах катастрофічної поразки, здобувши трохи більше 20 місць у парламенті.

Навіщо Угорщині Закарпаття

До 2014 року Віктор Обран небагато говорив про Закарпаття. Однак ще з 1990-х Угорщина активно фінансувала розвиток угорських інституцій в Україні. У 1996 році в місті Берегове відкрився Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ. Формування інституту відбулося за великої спонсорської допомоги з Угорщини. Якщо спочатку Орбан більше цікавився мовно-культурними питаннями, то навесні 2014 року Орбан зажадав автономії для угорців Закарпаття.

"Становище 200 тисяч угорців за національністю, які живуть в Україні, надає цьому питанню особливої гостроти. Угорська громада там повинна отримати подвійне громадянство, всі права національної спільноти, а також вона має отримати можливість самоврядування", - заявив у травні 2014 року друг Путіна.

Потім вимоги національної автономії для угорців Закарпаття повторив прем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн у книзі "Права меншин. Представлення інтересів. Автономність".

Міжнародний скандал виник у 2017 році, після ухвалення закону про освіту. За цим документом викладання національними мовами має бути лише в початковій школі. В середній і вищій школі предмети викладатимуть українською мовою. Як стверджувала міністр освіти Лілія Гриневич, це мало спростити для угорців інтеграцію в українську систему освіти.

Тоді Україну одночасно атакували Віктор Орбан і міністр закордонних справ Петер Сіятро. Якщо Орбан говорив про недопустимість зменшення обсягу прав меншин, то заяви міністра закордонних справ були більш радикальними.

"Що стосується України, то в Угорщині немає інших інструментів, ніж блокування міжнародних, європейських та євроатлантичних прагнень. Відповідно, Угорщина також не підтримує проведення засідання міністрів оборони країн-членів ЄС-Україна, запланованого на квітень, або саміту Україна-НАТО, який планується провести цього літа", - заявив Петер Сіятро 19 березня 2018 року.

Однак за високими словами угорських політиків про автономію та самовизначення націй стоять дуже банальні причини. Після вступу до ЄС Угорщина зіткнулась з масовою міграцією угорців до більш розвинених країн Євросоюзу. Лише за останні чотири роки з Угорщини виїхали майже півмільйона громадян. Проблема також ускладнюють низькі темпи приросту населення Угорщини.

Це підтверджує депутат Європарламенту від партії "Фідес" Дьордь Шопфлін.

"Нині наша економіка непогано розвивається, ми відчуваємо нестачу кваліфікованих робітників, які могли б займатись фізичною працею", - зазначив депутат.

Крім того, угорці за межами Угорщини – це також і електоральна база Віктора Орбана, за якого голосує переважно угорська провінція та "нові" угорці, які лише нещодавно отримали угорський паспорт за спрощеною процедурою.

Досвідчений політик, Обран це чудово знає і вміло використовує у своїх цілях. Тому однією з цілей угорського політика відновити Притисянський виборчий округ, що існував на території Закарпаття до 1998 року.

Угорщина та сусіди

Через таку політику Угорщина має напружені відносини не лише з Україною, а зі своїми сусідами – Румунією, де живуть близько 1,2 млн угорців, та Словаччиною, де мешкає майже півмільйона угорців.

Словаччина ще у 2010 році заборонила подвійне громадянство для жителів країни. Ті, хто мав два паспорти, не лише втрачав громадянство Словаччини, а й мав заплатити штраф у розмірі 3 тис. євро.

Значно складніше розвиваються відносини між Будашептом і Бухарестом. Угорська діаспора на території Румунії компактно проживає у так званому "Секейскому краї". У 2009 році угорці намагались проголосити національно-територіально автономію, однак Бухарест її не визнав. З тих пір відносини між країнами залишаються напруженими.

На думку аналітика Дмитра Тужанського у заявах угорських високопосадовців немає спекуляцій чи особистої позиції когось із угорських високопосадовців.

"Ці резонансні заяви – це озвучення державницької позиції, візії розвитку нинішньої угорської влади. В основі всього цього лежить концепція розбудови Угорщини як національної держави (nation state). Це політика, яку Орбан проголосив ще 25 років тому, а нині впроваджує на посту прем’єра", - стверджує Тужанський.

Що далі?

Дмитро Тужанський звертає увагу на те, в Україні спочатку склалося певне хибне уявлення, що різка реакція Будапешт на закон про освіту пов’язана з виборами в Угорщині, які пройшли 8 квітня. Але це далеко не так.

Тому марно сподіватися, що після цих виборів позиція Угорщини якось принципово зміниться. Тим паче, що проблеми у відносинах між Києвом і Будапештом виникли не тільки через закон про освіту, він став лише приводом.

"Водночас, саме зараз, у цей післявиборчий період, коли йде формування нового уряду Угорщини та визначення пріоритетів, є шанс перезапустити діалог між двома країнами та вийти на конструктив, аби принаймні зняти блокаду євроатлантичної інтеграції України та співпраці з НАТО. Це шанс для обох сторін, вони в ньому зацікавлені, і сподіваюся, скористаються", - стверджує аналітик.

Він також звертає увагу на те, що Угорщина хоча і втратила свої території з результаті Тріанонського договору, однак мова не йде територіальні претензії щодо Закарпаття за аналогією до анексії Криму та війни на Донбасі.

"Наразі йдеться швидше про амбіції Будапешта щодо розширення самоврядування угорців у місцях компактного проживання. Це можна втілити в ході реформи децентралізації, і звісно це передбачає певні ризики. Але це не означає, що цей процес слід штучно блокувати, його слід правильно організувати", - стверджує він.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 10:06
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus