Справа Скрипаля: Чи завершиться протистояння з Росією висилкою дипломатів

Все це нагадує початок роману "Злочин і кара". Ми всі знаємо, хто винен. Питання в тому, чи визнає він сам, чи його зловлять”, - заявив Джонсон
2 квітня 201811:00

26 березня 2018 року 27 країн Європи та США погодились вислати 140 російських дипломатів. Серед них 23 дипломати вислала Британія, 60 – США та 13 – Україна. Ця безпрецедентна акція стала відповіддю на отруєння у Солсбері колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії. До неї не долучилась хіба що Нова Зеландія, де не знайшлось російських розвідників.

Чи закінчиться справа просто висилкою шпигунів, і чи можна покарати Росію за поширення хімічної зброї, намагався розібратися INSIDER.

Скрипаль і 39 постраждалих з Солсбері

4 березня 2018 року для колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля був звичайним вихідним днем. Разом з донькою Юлією вони пішли в місцевий торговий центр, який був головним центром розваг  у 50-тисячному місті на півдні Англії. Зараз слідчі головною версією вважають, що отруту намастили на ручку дверей Скрипалів.

Колишній розвідник з Росії опинився в Британії у 2010 році. Перед цим Скрипаль 6 років провів у російській в’язниці за звинуваченням у державній зраді за співпрацю з британською розвідкою. Згідно з матеріалами справи, він передавав британцям інформацію про військові об’єкти. Серед них і про військовий космодром Плєсєцк. При цьому, за даними слідства, співпрацювати з британцями Скрипаль почав ще у 1995 році. За це суд у Москві засудив Скрипаля до 13 років ув’язнення.

 

Проте в червні 2010 року в США заарештували уродженку Харкова Анну Чапман та ще 10 шпигунів. Вона визначала, що всі вони працювали на російські спецслужби. Того ж року президент Росії Дмитро Медвєдєв помилував Сергія Скрипаля та ще трьох екс-агентів російської розвідки. Потім їх обміняли на групу Чапман. Після цього Скрипаль опинився у Британії.

Про нього забули до початку березня, коли його та доньку Юлію знайшли непритомними біля на лавці біля ТРЦ в Солсбері.

Такі самі симптоми були і в сержанта поліції Ніка Бейлі. Їх трьох відразу госпіталізували. Всього ж за даними британських спецслужб, за допомогою до лікарів звернулись ще 39 осіб. Так світ вперше почув назву "Новачок".

Що таке "Новачок"

Вперше про цю речовину відкрито заговорили у 1992 році. Тоді у газеті "Московські новості" вийшла стаття колишніх радянських науковців Віла Мірзаянова і Лева Фролова, які раніше працювали в Державному союзному НДІ органічної хімії і технології (ДСНДІОХТ).

За словами Віла Мірзаянова, "Новачок"  - це наступна генерація бойових нервово-паралітичних газів. Він мінімум в 10 разів сильніший, ніж відомі до цього речовини. В першу чергу "Новачок" вражає нервову систему - відключає центральну нервову систему від функціональних органів людини. Розпилення на вулиці виключені - вологість у повітрі та вода знищать реагент. Саме тому, отруту підклали в домі. До того була версія, що її лишили в автомобілі.

Після отруєння спочатку настає міоз - зіниці звужуються і людина починає погано бачити. Це перша ознака. Потім, якщо доза збільшується, починаються конвульсії, дихання переривається, взагалі припиняється. Здається, що людина ніби забуває дихати. Смерть настає після безперервних конвульсій і блювоти. Антидот має бути введений протягом 24-48 годин, або ефект стає невиліковним.

 Віл Мірзаянов

При цьому роботи над створенням нової хімічної зброї почались ще у 1960-х роках. Вся операція отримала назву "Фоліант". У 1970 році команда вченого Петра Кірпічова синтезувала речовину, яка була в кілька разів отруйнішою, ніж усі інші відомі на той час.

Тому, як стверджує Віл Мірзаянов, таку речовину дуже складно синтезувати самотужки.

"Тут не може бути жодної самодіяльності. Таку речовину можуть синтезувати лише хіміки, які вже мають досвід з бойовими отруйними речовинами. Але такий досвід приходить не за рік чи два - за кілька десятиліть. Це і називається школа. Лише такі центри здатні на це. Самодіяльності тут не може бути", - стверджує учений.

13 березня 2018 року сенатор Ігор Морозов заявив, що Росія знищила запаси "Новачка". За його словами, останні запаси знищили ще в вересні 2017 року, більш, ніж за 7 місяців до отруєння Скрипаля.

Але РФ, як підписант Конвенції із заборони хімічної зброї, не задекларувала існуванння “Новачка” серед 40 тисяч тон знищених реагентів. Це дає змогу звинуватити Кремль у не повному виконанню умов Конвенції.

Мірзаянов продовжує стверджувати, що синтезувати "Новачок" могли лише в Росії. Крім того, отруйний газ є бінарним – він стає небезпечним, якщо змішувати дві окремі речовини. При цьому поодинці вони не становлять небезпеки для людини. Таким чином, "Новачок" могли завезти у Британію у вигляді окремих речовин.

Удар у відповідь

12 березня 2018 року прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей офіційно визнала, що Росія може бути причетна до отруєння колишнього розвідника та його доньки нервово-паралітичною речовиною "Новачок".

Крім того, офіційно ця речовина була на озброєнні лише у російській армії. Хоча Росія через усі дипломатичні канали наполягає, що немає відношення до отруєння Сергія Скрипаля у Лондоні.

Але отруєння колишнього російського розвідника – це не єдиний випадок, коли в Англії загадково помирали бізнесмени і політики так чи інакше пов’язані з Росією. За останні 12 років, які минули після смерті в Лондоні колишнього російського розвідника Олександра Литвиненка, на території Британії померли ще 14 осіб. Серед них і колишній російський олігарх Борис Березовський, який загадково помер у березні березня 2013 року.

 Тереза Мей. Фото: Reuters

20 березня 2018 року, через п’ять років після загадкової смерті російського олігарха, уряд Британії прийняв рішення вислати 23 російських дипломатів. Після цього до Лондона приєднались ще 26 країн Європи та США. Всього вони погодились вислати 140 російських дипломатів.

Найбільше представників дипмісій Росії вислали зі США – 60 осіб. 13 працівників дипустанов Росії погодилась вислати й Україна. Інші країни Європи планують вистали від одного до чотирьох російських дипломатів. У тому числі з такі "проросійські" країни, як Угорщина, Італія і Чехія.

Як стверджує прем’єр-міністр Чехії Бабіч, в першу чергу йдеться про те, щоб вислати працівників спецслужб.

За словами політолога Євгена Магди, лише ледачий не звинувачував в середині березня в слабкості відповіді на застосування Росією бойового отруйної речовини "Новачок" в Солсбері проти Сергія Скрипаля та його дочки Юлії.

"Схоже Мей витримала гросмейстерську паузу, знайшовши спільну мову не тільки з більшістю держав ЄС всупереч триваючому процесу Brexit, але і заручившись підтримкою США, Канади та Австралії",  - стверджує він.

Колишній посол України в Білорусі Роман Безсмертний вважає, що висилка дипломатів може спричинитися до зрушень в нормандському форматі.

“Після отруєння у Британії колишнього розвідника Скрипаля у світі сформувалася потужна антипутінська коаліція. Вона уже дуже чітко окреслилася. Паралельно пішли повідомлення, що Чемпіонат світу з футболу у Росії може не відбутися. А це річ дуже важлива для Путіна. Кремль поставлений перед необхідністю вести діалог. Передусім у питаннях введення миротворців і створення перехідних адміністрацій на Донбасі”, - зауважує він.

Що далі?

Але все ж багато хто вважає висилку дипломатів слабким і недієвим кроком. Скоріше, ритуальним.

Швейцарське видання “Der Bund" пише, що ефективніше було вдарити по російських грошах в Лондоні, де давно відмиваються російські мільйони, в тому числі і через нерухомість.

“Навіть  в розпал скандалу з отруєнням Скрипаля російська держава розмістила в Лондоні цінні папери, попит на які, як повідомляється, був більш ніж великий”, - пише видання.

“Справжні друзі порадили б британському уряду як відповідь на напад із застосуванням нервнопаралітіческого газу зайнятися осушенням олігархічного болота і розібратися нарешті з "візами інвесторів" і з російськими грошима неясного походження. Саме такого роду дії, а не символічні висилки дипломатів, стали б джерелом справжнього занепокоєння при путінському дворі ", - зауважує газета" Der Bund ".

Крім того, висилка дипломатів не вирішує і питання незаконного застосування хімічної зброї, якою є “Новачок”.

Варто згадати, що розслідування вбивства Кім Чен Нама в лютому минулого року закінчилось по суті нічим. 24 лютого 2017 поліція Малайзії підтвердила, що брата Кім Чен Ина отруїли токсином VX. Вперше відкритий у 1950-х роках, він входить числа найтоксичніших речовин, що застосовують у хімічній зброї. Ця речовина немає ні кольору, ні запаху. При великих дозах смерть людини настає за 15 хвилин. Перебуває на озброєнні у Росії та США.

Тому вже 8 березня 2017 року прем’єр-міністр Малайзії Ніджиб Тун Разак заявив, що у смерті Кім Чен Нама винна КНДР.

У відповідь Кім Чен Ин фактично взяв у заручники всіх громадян Малайзії, що перебували на території КНДР. Тому вже в кінці березня 2017 року Разак змінив тон і погодився віддати КНДР тіло Кім Чен Нама.

На відміну від КНДР Росія підписувала конвенцію про забезпечення нерозповсюдження хімічної зброї. Але за останні 4 роки Росія порушила стільки угод з виразом обличчя “нас здєсь нєт”, що чекати адекватної реакції не варто.

 Посольство Росії у Лондоні


"Як і у випадку з вбивством старшого брата Кім Чен Ина, можна очікувати поширення санкцій проти Росії. Але цього замало. Має бути підняте питання щодо того, скільки насправді таких нервово-паралітичних речовин у Росії і чи не порушує вона правила їх зберігання та застосування", - вважає журналіст-міжнародник Анатолій Максимов.

Чи не єдине, що можна зробити - запустити інспекції підприємств, які потенційно виробляють хімічні речовини з боку Організації із заборони хімічної зброї (OPCW).

"Закликати Кремль контролювати ці реагенти можна. Бо одна з версій - Росія втратила контроль над деякими зразками, які могли незаконно покинути РФ. А це вже серйозна діра у захисті. "Новачок" розроблявся у цілковитій таємниці, лише у кількох секретних лабораторіях СРСР. Хоча отрута і належить до заборонених реагентів, “Новачок” був створений з таких речовин, щоб уникнути цього, тому довго не вважався забороненим", - стверджує аналітик.

Що точно вже зрозуміло зараз - Британія не прийме “відмазку” Росії - це не ми. І яскраве свідчення тому промова очільника британського МЗС Бориса Джонсона.

“Спочатку нам говорили, що речовини "Новачок" ніколи не було. Потім сказали, що вона була, але тепер все знищена. Потім заявили, що її запаси виявилися в Швеції, Чехії, Словаччині чи США. А днями взагалі назвали творцем "Новачка" [прем'єр-міністра Великобританії] Терезу Мей. За ці дні ми почули, що Сергій Скрипаль міг постраждати від передозування. Що він вирішив накласти на себе руки і заодно намагався вбити свою дочку. Що це замах на вбивство - помста за те, як Великобританія нібито отруїла Івана Грозного. Або що це все для зриву чемпіонату світу. МЗС Великобританії нарахував уже 24 версії цих безглуздих домислів. Я дуже радий, що 27 країн вирішили більше не слухати цю нісенітницю. Все це нагадує початок роману "Злочин і кара". Ми всі знаємо, хто винен. Питання в тому, чи визнає він сам, чи його зловлять”, - заявив Джонсон на пасхальному банкеті в Лондоні.

 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 01:18
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus