Залиш Надію всяк, що сюди сходить: Як Рада віддала Луценку Савченко

Савченко розповіла, як її зваблювали, принесла гранати і назвала Ляшка кандидатом "ніочом" під оплески залу. Втім це її не врятувало
22 березня 201819:11

У четвер 22 березня парламент дав згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата, героя України Надії Савченко.

Генеральний прокурор передав до Ради відповідне подання ще тиждень тому. За цей час Савченко встигла побувати в прайм-таймі ледь не всіх центральних телеканалів та навіть спробувала зіграти на випередження, розповівши, які відео Луценко покаже про неї в парламенті.

Ще зранку більшість опитаних народних депутатів сходилися на тому, що голосів у залі вистачить тільки на зняття з неї недоторканності. Проте їх змусили змінити своє рішення. І це був не генпрокурор зі своїм фільмом, а сама ж нардеп та її фінальна промова.

Як Надія Савченко залишила себе без надії на свободу, спостерігав INSIDER.

Розповідь льотчиці

Зняття недоторканності з Надї Савченко стало кульмінацією її “пригод” після повернення з російського полону. Шлях від народної героїні, удостоєної найвищої державної нагороди — Зірки Героя України, до підозрюваної у плануванні терактів в центрі Києва та вбивства ряду високопосадовців, вона пройшла всього за 2 роки.

“Ви ж згадайте, як її брали в полон – їй же тоді казали, що той танк працює тільки як таксі – їде, але не стріляє. Вона все одно поперлася, нарвалася на сєпарів. Через неї загинув айдарівець, десяток поранили, а вона чогось героїчно не підірвалася, а пішла в полон. А в Москві їй ясно що ще промили мізки – вона для того дуже підходяща особа", — розповідав INSIDER один з депутатів тиждень тому.

Суть висунутих проти Савченко звинувачень частково була розкрита після затримання очільника Центру звільнення полонених “Офіцерський корпус” Володимира Рубана. Саме із ним, за версією слідства, нардеп планувала державний переворот.

Рубан був затриманий 8 березня на пропускному пункті “Майорське”. В кузові мікроавтобуса, за кермом якого перебував переговірник, силовики знайшли цілий арсенал зброї та боєприпасів. Голова СБУ Василь Грицак тоді заявив, що з неї мали розстрілювати людей у центрі столиці.

У військовій прокуратурі ще тоді заявили, що Рубану “світить” довічне ув'язнення. Надія Савченко двічі намагалася взяти свого соратника на поруки. На стадії апеляції їй відмовили — прокурор натякнув, що невдовзі і сама нардеп може опинитися на його місці.

За регламентом Верховної Ради, депутат в разі внесення генеральним прокурором подання на зняття з нього недоторканності, має 5 днів на письмові пояснення. Цей строк спливав ввечері середи, тож засідання регламентного комітету щодо Савченко призначили на 8:30 четверга, 22 березня.

Суто технічний процес розгляду відповідності подання генпрокурора чинному законодавству переріс у театр одного актора: Надії Савченко. При чому моментами вона навіть виглядала переконливою. За умови, якщо не намагатися шукати логічних зв'язків у її розповіді.

 

Попри те, що цілий тиждень колишня льотчиця не сходила з екранів, їй вдалося  здивувати слухачів новими подробицями свого життя та подробицями операції “Сюрреалізм”.

Так вона розповіла, що спеціально “годувала байками” приставлених до неї агентів спецслужб. За її словами, вона не збиралася підривати Раду, а просто хотіла, “щоби влада злякалася і відчула себе смертною”.

Мовляв, від самого початку Савченко зрозуміла, що її слова та дії фіксують, тому почала висувати абсурдні ідеї, щоби зробити політичну провокацію.

Нардеп стверджує, що недавно її намагався спокусити спеціально підісланий агент влади.

"Так ось, коли тебе починають вербувати, в перший же день знайомства затягуючи в ліжко, а коли не виходить тебе, то затягують твою сестру, не виходить сестру, затягують твою помічницю. Ну якось знаєте, у нього не встав, у мене не змокло. Ну так вийшло. Не ведуся я на такі дешеві вербування", - заявила вона.

Цю тему нардеп чомусь у сьогоднішньому виступі підіймала кілька разів. Про сексуальні домагання вона згадала і в контексті реформування армії та власного досвіду “роботи агентом СБУ”.

“Коли я була ще рядовим, мене сексуально домагався начальник штабу військової частини, у якій я служила. Мені було 22 чи 23 роки. Він дуже багато дівчат зіпсував. І це факт нашої армії. Саме смішне, що зараз  цей начальник штабу є Героєм України", - заявила вона.

За її словами, щоби захиститися вона написала проти себе анонімну заяву, вказавши, що є “коханкою начальника СБУ”. Ви б побачили, як мене почало боятися командування. Тоді я вперше зрозуміла, наскільки слабка наша армія", — розповіла Савченко.

По суті висунутих на її адресу підозр нардеп говорила не так багато, однак зазначила, що технічно виконати теракти, підготовку яких їй приписав генпрокурор, неможливо.

“Товщина дерева у ложах парламенту така, що її жодна граната не візьме. Купол Ради скріплений металевими конструкціями, від попадання міни там максимум посипалося би скло. Будівлю Кабміну взагалі неможливо чимось пробити – це моноліт", – пояснила вона.

Тиждень тому, розповідаючи про деталі подання на зняття недоторканності із Савченко, Луценко заявив, що вона планувала кинути в залі дві гранати, мінометом зруйнувати купол Ради, а тих, зо виживуть, добивати із автоматів.

Депутати-комбати спростовують Савченко - за їх словами, справа не в тому, чи рухнули би Кабмін і Рада, чи ні, а в тому, що від осколків постраждала б величезна кількість людей. “Та й палаючий купол Ради був би достатньою картинкою для ЗМІ, бо це ж для вас робилося - показати неспроможність влади”, - каже співрозмовник INSIDER.

Минулого четверга Савченко достатньо налякала депутатів, особливо, коли пішли чутки, що вона принесла дві бойові гранати.

Цей момент вона обіграла і на комітеті, заявивши, що таки принесла гранати в Раду. І виклала на стіл два червоних фрукти.

 

"Дуже важливо показати зараз вам, що ви ходите дуже близько від смерті. Вас всіх лякає, були у мене гранати або не були в сумочці. Були у мене гранати. Гранати були. Ось. Гранати були", – сказала Савченко.

Під час фінальних суперечок, коли комітет таки визнав законним подання проти неї, а сама нардеп звинуватила Луценка в злочинах на Майдані, генпрокурор порадив їй “жувати гранату”.

Напередодні голосування активно обговорювався альтернативний фінал парламентської історії Савченко. Мовляв, Рада зніме з неї недоторканність, а потім суд відправить її на психіатричне обстеження. Цю ідею активно просував Антон Геращенко.

"Кажуть, що я психічно хвора? Знаєте, це намагалися доводити вже не раз. Сербського точно так же судили. Я 10 років служила в Збройних силах в авіації і проходила перевірки кожні півроку. І будь-який інститут, будь-яка перевірка покаже вам, що я абсолютно здорова психічно людина", – відповіла на це нардеп.

Проти такого варіанту пізніше виступив і сам генпрокурор. На його переконання, Савченко чудово усвідомлювала наслідки своїх дій, а ті, хто розгорнули кампанію про визнання її психічно хворою, допомагають їй уникнути кримінальної відповідальності.


Слово генпрокурора

Між рішенням регламентного комітету та початком розгляду “питання Савченко” у сесійній залі пройшло півтори години. Весь цей час депутатка курсувала між кулуарами та мітингом під Радою, де зібралися її прихильники та противники.

На вулиці вона в оточенні камер походжала між бабусь із плакатами “Савченко із приБАБАХнутою головою” та “Тётя Надя, за что ты меня хочешь убить???”. Нардеп вишукувала голос, який раз по раз вигукував з натовпу “Ганьба!”, однак його власник зустрітися їх Савченко віч-на-віч так і не ризикнув.

 

Надя повернулася до зали. Коли на трибуну вийшов генпрокурор, вона із посмішкою стала прямо навпроти нього, зчепивши руки на грудях. Промову Луценка нардеп завершила вигуком “Бабах!” із вірусного відеоролику, який кілька днів активно поширювався в мережі.

Виступ генерального прокурора на трибуні не можна назвати повним новин чи подробиць. Він знову повідомив, що в 2017 Рубан та Савченко придумали схему державного перевороту та звернулись за допомогою в реалізації цієї ідеї до офіцерів 8 полку спеціального призначення, які дислокуються у місті Хмельницьку, а саме: до офіцера Березня, Захарченкова, Леща  та Кота.

“Другого грудня 2017 року Савченко та Рубан прибули в Хмельницький для випробування снайперської гвинтівки "Топаз", яка виробляється виключно в так званий "Донецькій народній республіці" і пробиває броньовані автомобілі для підготовки терористичного акту проти вищих посадових осіб держави. Там на полігоні під санкціонований судом запис Рубан повідомив про свої плани, а пізніше того ж дня у вечорі Рубан та Савченко повідомили чотирьом офіцерам полку спецпризначення, які за санкцією суду записували на відео цю зустріч, і ви її скоро побачите, розповіли про свій план терористичної атаки”, - розповів генпрокурор.

Відео мало бути довгоочікуваною родзинкою його виступу. Але, як на злий жарт, його змогли завантажити лише з третього разу.

 

Воно розпочиналось темним екраном, з криками чоловіків: “Надя, відкривай двері”.

“Це що ті, що її зваблювали у спальню ломляться”, - пожартували журналісти. Але вже з наступних кадрів стало зрозуміло, що Савченко просто витягають з машини зі зброєю.

Далі йшло вже відео зустрічі на території 8 полку спецназу, де Надя та Рубан описували свій план.

Рубан відповів, що має бути три етапи. На першому людей виведуть на мітинги, на другому - підірвати парламент (“снести красивое здание на чертовом месте”), на третьому - "выгоняем Товарища либо загоняем его”.

В рамках розмови Рубан і Савченко розповідають, що Порошенко вже розробив стратегію виграшу виборів, зробивши головних суперників з Юрія Бойка та Олега Ляшка.

“Юлька їм не конкурент. Її не сприймає ні Росія, ні Америка. Тому він домовився з олігархами і підбирає конкурентів на другий термін. У Бойка він зразу виграє, це кандідат ніочом. І Ляшко ніочом - він його купить, а потім продасть”, - ці слова Савченко викликали бурхливий регіт і оплески депутатів у залі, а Ляшко в цей час стояв з обличчям, скривленим як печене яблуко.

Далі Савченко розповіла, що бойовики просять віддати особисто їм Турчинова, а в план знищення входять секретар РНБО, президент та Аваков.

 

“На сьогоднішній день достеменно встановлено з показів свідків, що зловмисники планували встановити гранатомети або на Трухановому острові, або на баржі з Дніпра і обстріляти центр Києва, як ви розумієте, не прицільно. Хто при цьому постраждав би більше депутати чи прості українці, які тут знаходяться, живуть, працюють? Відповідь очевидна: це був теракт, направлений на повалення  української держави, більше мені додати нічого. І за це має настати відповідальність. ... Не в депутатах справа, хоча і в них також, а в тому, що люди без держави стають відразу мішенями для терористів, які, як ви чули на плівках, на стадіонах "будем репрессировать" тисячі”, - заявив Луценко після перегляду відео.

”Якщо ще вранці народні депутати розповідали журналістам, що Рада зможе підтримати тільки зняття із Савченко недоторканності, то після її фінальної промови навіть Євген Рибчинський із “Волі народу” заявив, що голосуватиме за всі три подання.

“І якщо хтось сьогодні не проголосує, а я не збирався голосувати ще зранку, я буду вважати його особистим своїм ворогом”, – запевнив депутат.

Його особистими ворогами тепер можна назвати депутатів від Опоблоку Шуфрича, Добкіна, Шурму, Рабіновича, Скорика, Новинського, Балицького, а також двох депутатів БПП - Аркадія Корнацького та Вадима Кривохатька.

“Корнацький сказав на фракції, що він за президента, але проти генпрокурора, бо в них конфлікт через справу по Пшонці. А Кривохатько - це окрема субстанція.”, - пояснив INSIDER представник БПП.

Натомість нардеп Ігор Лапін, який ще вчора відмовлявся голосувати за зняття недоторканності, сьогодні передумав. “Це було комплексне рішення. Не тільки після відео і виступу генпрокурора. Мені писали смс побратими: Пристрели її в залі”.

Андрій Білецький сказав журналістам, що не голосував за арешт Савченко, бо вважає її психічно хворою людиною. “І робити заколот і теракт з дій неадекватної людини, як мінімум, не серйозно”. “Так, вона возила цю зброю з ДНР і ЛНР, і вона людина хвора, і аморальна, але я не побачив там серйозної змови і роботи ФСБ”, - зауважив депутат.

Після голосування Савченко спокійно вийшла на вулицю та пішла до людей, а потім попрямувала до готелю “Київ”. Хтось журналістів кинув їй навздогін: "То це початок вашої виборчої кампанії?". За домовленістю, спецслужби дозволили їй побачитись з мамою і сестрою. Ще за кілька хвилин вона знову повернулася до Ради. Тут на сходах депутатку зустрів слідчий Служби безпеки України, який зачитав їй повідомлення про підозру.

 

Після цього вона в оточенні своїх соратників та натовпу журналістів самостійно пішки рушила до слідчого ізолятора СБУ на Аскольдовому провулку.

Представники цієї спецслужби, які супроводжували імпровізовану колону, пересміювалися між собою: “Не вистачало на оце ось ще й бензин тратити”.

Вочевидь, розуміючи весь абсурд того, що відбувається, із вікна будинку на Грушевського невідомий чоловік почав скандувати “Свободу попугаям!”. Герой України Надія Савченко під акомпанемент цих вигуків впевнено крокувала до СІЗО.

Наостанок, різко розвернувшись, вона в своїй манері попрощалася із прихильниками: “Українці, влада прийняла своє рішення, а ваше рішення за вами!”, – і зникла в нетрях СБУ.

Засідання суду, ймовірно, призначать на п'ятницю. Слідчі проситимуть про арешт без альтернативних заходів і грошової застави.

 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 02:27
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus