День зРади: Апофеоз річних торгів і повна безНадія

Як Матіос впіймав Надю, Кличко виторгував своєму депутату Рахункову палату, а похоронні правки до КПК не скасували, бо їх не встиг прочитати президент
15 березня 201823:20

Четвер, 15 березня, мав стати знаковим в роботі Верховної Ради. В цей день мали нарешті дійти до результату річні торги за посади голови Нацбанку, Рахункову палату та омбудсмена. Але в це й без того перестигле дріжджове тісто додав своїх родзинок генпрокурор, який анонсував подання на Надію Савченко за звинуваченням у підготовці теракту в парламенті.

Зрештою саме вона і стала головною героїнею дня, спочатку давши феєричний брифінг під СБУ про те, що чи не кожен українець мріє підірвати парламент, а потім заявившись у парламент з двома гранатами.

Тим самим вона залишила в тіні, як Кличко таки виторгував своєму депутату Рахункову палату, а похоронні правки до КПК не скасували, бо їх не встиг прочитати президент.

Як минув день в парламенті, стежив INSIDER.

 

О 10-30 Верховна Рада почала розглядати перше ключове питання дня – подання про зняття недоторканності з депутата Опоблоку, екс-керівника "Нафтогазу" Євгена Бакуліна.

Як відомо, нардеп звинувачується в незаконних оборудках з нафтопродуктами на користь компаній Сергія Курченка, що принесло збитків державі на 500 мільйонів гривень та в придбанні бурових вишок для "Чорноморнафтогазу" з переплатою у 150 мільйонів доларів. INSIDER вже писав про матеріали обвинувачення в понеділок.

Після виступу генпрокурора депутати не втратили нагоди поцікавитись, а коли ж буде подання на Юрія Бойка, без якого цих оборудок бути не могло.

На що генпрокурор відповів, що наразі доказів проти лідера Опоблоку немає.

"Повідомляю вам також про те, що слідство через інститут угоди зі слідством при підписанні двох таких угод із Кацубою, а також із Мельником, отримали інформацію про конкретні рахунки, куди члени злочинної організації спрямували 144 мільйони крадених коштів. Всі ці рахунки мають відношення до конкретних членів злочинної організації, прізвище Бойко серед них наразі не встановлено", - заявив генпрокурор.

"Проте в ході слідства ми дали подання про міжнародну допомогу до відповідних країн, де знаходяться банки з відповідними рахунками, щоб відстежити рух коштів. В разі, якщо хоча би незначна сума була звідти переведена на рахунки, до яких має відношення пан Бойко чи підконтрольні йому особи, подання до Верховної Ради буде підготовлено  в стислий термін", - додав він.

Втім, слід зауважити, що свідок Олександр Кацуба дав такі покази, що в матеріалах підозри немає і рахунків, на які він сам отримав гроші.  Так само, як і його брат Сергій, який за інформацією INSIDER, теж дав свідчення у справі, на території Чехії.

Єдиним, хто міг дати свідчення проти Бойка, був заступник голови "Нафтогазу" Геннадій Юр’єв, який наклав на себе руки перед тим, як до нього прийшли військові прокурори.

 Сергій Лещенко ще раз спробував нагадати, що  слідчим Адріаном Лупу ще в 2015 році було зроблено подання на Віктора Шокіна щодо участі Бойка в аферах Курченка по скрапленому газу.

Але генпрокурор запевнив, що отримав відповідь від керівника Лупу - начальника Департаменту спецрозслідувань  Горбатюка, що "такого подання не готувалося, не надсилалося  і його не існує".

На цьому тема Бакуліна і Бойка була вичерпана (зрештою парламент дав голоси і на зняття недоторканності, і на арешт), бо нардеп-радикал Ігор Мосійчук спитав, що мав на увазі генпрокурор, коли обіцяв незабаром подання на Надію Савченко.

 "У слідства є незаперечні докази того, що Надія Савченко, народний депутат України, особисто  планувала, особисто вербувала, особисто давала вказівки про те, як провести терористичний  акт тут, у цьому залі, знищивши бойовими гранатами дві ложі – урядову і посадову – мінометами, обрушивши купол Верховної Ради і автоматами добиваючи тих, хто виживе. У нас є незаперечні на це докази. І тому сьогодні я як Генеральний прокурор України внесу до Верховної Ради подання про притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Савченко", - заявив у відповідь Луценко.

Насправді, заява генерального не стала новиною для депутатів. Вони вже два дні активно обговорювали, як спецслужбісти зустрілися з Савченко в готелі і там вона щось сказала про замах на керівництво держави. На наступний день військові пішли доповіли про це керівництву, а на наступну зустріч вже пішли обвішані апаратурою, на яку і зафіксували всі плани Наді.

 

"Пуля-дура, я навіть не сумніваюсь, що вона не тільки по п’яні могла таке задвинути, а й дійсно носитися з таким планом. Ви ж згадайте, як її брали в полон – їй же тоді казали, що той танк працює тільки як таксі – їде, але не стріляє. Вона все одно поперелася, нарвалася на сєпарів. Через неї загинув айдарівець, десяток поранили, а вона чогось героїчно не підірвалася, а пішла в полон. А в Москві їй ясно що ще промили мізки – вона для того дуже підходяща особа", - розповів один з депутатів на умовах анонімності.

Втім дехто з його колег до цієї історії поставився більш скептично: "Мені здається, що в Порошенка десь на стіні в кабінеті висить такий собі план дій: звинуватити Тимошенко в заколоті – N балів на виборах, стати жертвою замаху Савченко – ще 50 балів, перерізати стрічку під туалетом – 5 балів".

"Коли ми почули про ці плани теракту, то дехто з колег жартував, що було б добре, аби Надя кинула гранату в президію, з президії кинули гранату в люстру. Та прибила б всіх ідіотів, а нормальні депутати сховалися за колонами", - розповів один з депутатів.

Втім його колегам стало не до жартів, коли в парламенті з’явилась  сама Надя.

Справа в тому, що депутати  з’ясували, що Савченко прийшла в парламент не сама, а начебто з тими самими двома гранатами.

Як вони розповідають, сталося це цілком випадково.

Після виступу генпрокурора Луценка в Раду прийшов військовий прокурор Анатолій Матіос, власне з текстом підозри. Він якраз першим і зустрів Савченко на виході з 5-го під’їзду і поцікавився, а що вона носить із собою в Раду. Підваживши сумку депутата, він зрозумів, що там дві гранати.

В цей час повз них проходив нардеп від Народного фронту Андрій Левус, йому то військовий прокурор і передав "бойову подругу".

За законом працівники УДО, які охороняють Верховну Раду, не мають права обшукувати депутатів. Вони знають, що велика кількість парламентарів, включаючи Володимира Парасюка і депутатів-комбатів, ходять зі стволами, але зробити з цим нічого не можуть. Приклад – коли Левченко кинув шашку в залі засідання.

Тому Левус і колеги кинулись зупиняти Савченко. Також в кулуари заради цього вибіг спікер Андрій Парубій, який свого часу і нагородив Савченко зброєю.

Зрештою депутати змогли завести Надю до кімнати спікера, "дати їй 50 грам коньяку" і вивести на вулицю з Ради. Їм якось вдалося її вмовити. Єдине, що попросила Савченко, дозволити зайти в зал зареєструватися.

 

Перед тим як піти з Ради, Савченко порадила журналістам читати Рея Бредбері та Ричарда Баха, і  підтвердила, що прийшла зі зброєю. Але з якою - ніхто так і не побачив.

Поява "Пулі" в Раді таки змусила понервувати депутатів. Принаймні багато хто саме в цьому побачив причину, чому депутати не захотіли голосувати кадрові питання в обід і працювати без перерви.

Спікер Парубій просив їх піти на це, щоб встигнути розглянути зміни до КПК, які б мали виправити похоронні поправки Лозового, що вже завтра призведуть до паралічу правоохоронної системи.

Але депутати обмежились голосування за звільнення голови НБУ Валерії Гонтарєвої та призначення на її посаду Яківа Смолія.

Ця кадрова ротація мала відбутися ще в грудні, але її не відбулося через торги "Народного фронту" за посади двох заступників голови НБУ.

Крім того, в цьому ж пакеті НФ хотів отримати і свого омбудсмена Людмилу Денисову. Ще одним елементом розкладки мала стати посада голови Рахункової палати, яку мав отримати Валерій Пацкан.

 

Домовленості були ще два тижні тому, але зірвалися в останній момент.

У понеділок на фракції "Народного фронту" Андрій Парубій сказав, що "БПП тримає весь парламент на гачку і шантажує відмовою голосувати".

Тоді ж лідер НФ Арсеній Яценюк повідомив своїм депутатам, що зустрічався минулого тижня з Віталієм Кличком і що вони досягли домовленості щодо Рахункової палати.

На ранок вівторка всі домовленості знову рухнули. І представник президента Ірина Луценко навіть припустила, що голосування з кадрових питань не буде. До обіду все знову перегралося - і спікер Андрій Парубій викликав до себе Людмилу Денисову, Сергія Алексєєва, щоб обговорити, як відбудеться голосування.

Ударівець Алексєєв, який був одним з трьох переможців конкурсу, мав знятися на користь Денисової. Йому запропонували з трибуни виголосити формулу про коаліційну підтримку колеги, але той відмовився. Денисова, як стверджують депутати, обізнані в подробицях розмови,  влаштувала скандал і сказала, що її призначення хочуть знецінити, а її зразу підставити під нелегітимність.

"А те, що вона перетворює цю посаду в аваківській апедикс вона не бачить. Мало того, що в нас конкурс просрочений і його результати вже скисли, як кефір тримісячної давнини, так вони її ще хочуть призначити відкритим голосуванням", - обурювались депутати БПП не під запис.

З призначенням омбудсмена дійсно сталася колізія, бо змінами в Конституцію голосування закріпили відкритим, а в законі лишилася таємна процедура.

Тому депутати з НФ відповідали, що за наявності такої колізії правильний той закон, який ухвалили останнім. "Так говорять перехідні положення", - заявив співрозмовник видання.

Але на момент цієї розмови-  а це була перша година дня - не було жодних гарантій для голосування.

 

"Кличко прийшов в Раду і сказав, що його депутати більше ні за що не голосуватимуть, якщо їм не віддають Рахункову. У нас є чоловік 10, які не хочуть голосувати за Смолія. Тому пакетного голосування точно не буде. Голосуватимуть все окремо, і хай буде, що буде", - сказав депутат НФ.

Але голосування виявилось на диво продуктивним – Рада призначила нового голову НБУ, омбудсмена і голову Рахункової палати, яку віддали Валерію Пацкану.  

До завершення засідання лишалося пів години, коли депутати взялися скасовувати скандальні правки в КПК імені Лозового.

Щоб пояснити маштаби трагедії на трибуну Ради знову вийшов Юрій Луценко.

"Шановні народні депутати, я вийшов на цю трибуну за дорученням керівників усіх правоохоронних органів. Наша позиція є спільною через те, що проголосовані декілька законів, не тільки кодекси, але й інші закони призвели до повного ступору роботи правоохоронної системи. Але якщо сьогодні не внести певні поправки у кодекси, з завтрашнього дня правоохоронна система України може "впасти в кому", - заявив він.

Генпрокурор окреслив головні проблеми, які потребують змін.

"Перше. В кожній кримінальній справі відтепер можна оскаржувати підозру. Такої практики на території ЄС є лише в одній країні, в братській, але в одній – в Хорватії", - зазначив Луценко.

"Друге. Ці закони передбачають також, що будь-яка експертиза, включно з судово-медичною експертизою старших чоловіків чи жінок з неявними ознаками, з відсутніми навіть ознаками насилля, мають пройти експертизу за рішенням суду. Це ще 150

тисяч подань до суду, які і так не можуть пропускати рішення на сьогоднішній день. Шановні народні депутати, я не жартую, кожну другу годину ночі кожного дня в судах займають черги прокурори і адвокати, б'ються між собою, щоб отримати рішення. Зверху ще 150 тисяч звернень, при чому не у всі суди, а тільки в центральні обласні, вб'ють систему", - додав він.

Слова генпрокурора не переконали зал. Спікер 5 разів ставив це питання на голосування, але максимум, який дали депутати – 219 голосів.

При цьому, якщо НФ недодав лише 10 голосів, то БПП – 40.

Частина ударівців втекла з зали після призначення Пацкана. Але депутати назвали і іншу причину – з текстами правок не встиг ознайомитися президент, тому їх і завалили.

"Думаю, до вівторка прочитає. Тоді і проголосуємо", - сказав один з депутатів.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

19.11.2018, 08:00
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus