Воскреслий Берлусконі, учень Макрона і актор-політик: Хто прийшов до влади в Італії

У неділю, 4 березня мільйони італійців після католицької меси пішли на виборчі дільниці. Їм потрібно було обрати 630 членів нижньої палати парламенту та 315 сенаторів
6 березня 201814:45

4 березня, парламентських виборах в Італії правляча нині лівоцентристська коаліція зазнала нищівної поразки. Італійці віддали перевагу правим та популістам. При цьому Сильвіо Берлусконі поступився більш молодим політикам на своєму полі.

Хто вони - переможці італійських виборів – та чого від них чекати, розбирався “INSIDER”.

Як голосувала Італія?

У неділю, 4 березня мільйони італійців після католицької меси пішли на виборчі дільниці. Їм потрібно було обрати 630 членів нижньої палати парламенту та 315 сенаторів.

При цьому, що голосування відбувалось за новими правилами, які мали б зменшити кількість фальсифікацій на виборах. На дільниці виборець отримував картку з кодом, який заносився у спеціальну програму. Оскільки таке голосування в Італії відбувалось вперше, це призводило до плутанини з бюлетенями та до черг на виборчих дільницях.

Але явка була дуже висока - всього на виборах проголосували 36 млн італійців, це майже 73% від кількості виборців у країні.

Найбільш активними були жителі півночі Італії (Умбрія, П’ємонт). Тут на виборчі дільниці прийшли 78% жителів. Менш активним виявився південь - Апулія, Калабрія. Там явка була на 10% нижче, ніж на півночі.

Як і очікувалось, переможцем виборів стала партія “Рух 5 зірок” (Movimento di cinque stelle), заснована актором-коміком Беппе Грілло. Вони випередили своїх суперників з результатом 32,1% голосів італійців. Голосували за “Рух 5 зірок” переважно жителі півдня та частково центру Італії.

 Луїджі ді Майо, лідер партії-переможця "5 зірок". Фото Reuters

На другому місці - Демократична партія колишнього прем’єра Маттео Ренці. Демократи здобули на виборах -19%. Третє місце на виборах здобула партія проросійська “Ліга Півночі”, яка йшла на вибори з гаслом “Італія понад усе!”. Партію підтримали 17,8% італійців.

Такий успіх “Ліги” можна пояснити поразкою демократів, навіть у такому “демократичному” регіоні як Тоскана.

Після “Ліги Півночі” розташувалась “Італія вперед!” колишнього прем’єра Сильвіо Берлусконі. Вона здобула 13,9% голосів. Берлусконі підтримали, як і в Палермо, звідки він починав свою політичну кар’єру, так і на півночі та в центрі країни.

4,3% голосів здобула партія “Брати Італії”, яку багато хто вважає фашистською. Найбільше в неї прихильників на півночі країни.

Фактично вибори показали, що навіть через півтора століття після об’єднання Італії досі зберігається поділ країни на Північ і Південь. За винятком деяких міст, Південь здебільшого підтримав “Рух 5 зірок”, на Півночі тріумфували партії правого спрямування, які разом здобули майже 36% голосів італійців.

Від політичних клубів до парламенту

Днем народження партії-тріумфатора “Рух 5 зірок” можна вважати 8 вересня 2007 року. Саме тоді засновник партії Беппе Грілло почав рух Vaffanculo (якщо геть літературно перекласти, то "Іди геть!"), спрямований проти італійських політиків. Рух був дуже успішний і охопив 220 міст Італії.

У своїх блогах Грілло почав публікувати списки депутатів італійського парламенту, що мали судимість. В інтерв'ю німецькій газеті Die Zeit він так описав італійський парламент: "Там ви знайдете 24 депутатів, засуджених в останній інстанції. Їм ставляться в провину злочини від організації збройного угруповання до шахрайства, лжесвідчення і приналежності до мафії". За словами Грілло, "якщо додати до них тих, хто засуджений судами першої та другої інстанції або не потрапив під суд за давністю років, то в цілому вийде сотня шахраїв". Депутатів і сенаторів вибирають не італійці, а партійні секретарі, казав Грілло: "Тому в парламенті засідають дружини, коханки, угодовці, члени мафії і камори".

При цьому сам Грілло теж мав судимість за ДТП, в якій загинуло три людини.

Вже у 2008 році партія Беппе Грілло вперше взяла участь у регіональних виборах в Сицилії. Тоді актор-політик зізнавався, що не планував створювати політичну партію, а зруйнувати існуючі. При цьому нині актор вже відійшов від керівництва партією, але його і досі сприймають як символ руху.

З самого початку партія Грілло відрізнялась від інших. Прихильники партії створювали політичні клуби в містах і містечках в південних регіонах Італії. Вони часто навіть не мали власного приміщення, а збирались у кафе і ресторанах. Цим партія продовжувала політичні традиції італійців, які сформувались ще до об’єднання країни.

Крім того, багато молодих італійців виросли на передачах і виступах Беппе Грілло. В тому числі й нинішній голова партії Луїджі лі Майо, який народився у 1986 році. Саме цього року Грілло вперше звинуватив правлячу тоді соціалістичну партію в корупції. Через це коміку на багато років заборонили доступ до телебачення, проте це не завадило акторові і далі критикувати політиків під час своїх виступів.

 Беппе Грілло. Фото EPA-EFE/SIMONE ARVEDA

Якщо подивитись програму партії, то вона є сумішшю різних політичних вчень. “Рух 5 зірок” складно зарахувати до лівих чи до правих. З одного боку, прихильники партії виступають проти корупції, а також захищають екологію. Це зближує їх з демократами. З іншого боку, риторика проти мігрантів та євроскептицизм зближує партію Грілло з правими.

Самі ж члени партії називають свою силу “антисистемною”, а причиною її успіху можна вважати активну позицію партії щодо боротьби з корупцією та антиіммігрантську риторику. Це особливо актуально для півдня країни, тому там віддали найбільше голосів за “Рух 5 зірок”. В деяких містах, зокрема в Неаполі, за партію проголосували понад 50% виборців.

При цьому популярний рух не лише на півдні Італії. Зокрема, представниками саме цієї партії є мери ключових міст півночі і центру Італії - Турина та Риму.  

Відразу після виборів лідер партії де Майо заявив, що головними його пріоритетами будуть мігранти та створення робочих міст, оскільки рівень безробіття серед молоді на півдні найвищий в Італії і складає 37%.

Що далі?

Після виборів ситуація у країні буде розвиватись за двома сценаріями:

  1. формування коаліції;
  2. нові вибори восени 2018 року.

Поки що жодна партія або блок не набрали 40% голосів, необхідних для самостійного формування уряду. При цьому обидва переможці виборів - Луїджі ді Майо і Маттео Сальвіні "Ліги"- вже оголосили про бажання сформувати уряд.

“Рух 5 зірок” навіть вже оголосив кандидатури потенційних міністрів уряду. Серед кандидатів професор Андреа Ровентіні, якого висувають на пост міністра економіки. Сам ді Майо порівнює його з президентом Франції Макроном. яким захоплюється.

Крім того, особливістю “Руху 5 зірок” є велика кількість жінок-політиків, тому 4 місця у майбутньому уряді ді Майо пропонує передати жінкам.

Маттео Сальвіні також бачить себе у прем’єрському кріслі. Як і 81-річний Сильвіо Берлусконі. Тут все буде залежати від подальших коаліційних переговорів, адже праві також мають лише 36% голосів.

 Матео Сальвіні. Фото: Stefano Rellandini / Reuters

Проте здається малоймовірним, що партія Грілло віддасть свій шанс сформувати уряд. Тому цілком можливі різноманітні варіанти коаліцій. Це може бути, як коаліція з Лігою Півночі, так партією Берлусконі.

Крім того, не варто скидати з рахунку також і демократів, які хоч і оголосили себе опозицією, теж можуть увійти до широкої коаліції, як це сталось в Німеччині. В протилежному випадку президент Італії Серджіо Матарелла оголосить перевибори, і вже восени італійців знову підуть на виборчі дільниці.

При цьому очікувати хаосу не варто, оскільки часті зміни урядів є особливістю італійської політики - за 73 роки, що минули після закінчення Другої світової війни, в Італії змінились 60 урядів.

Що це означає для України?

Аналітики Financial Times вже назвали перемогу націоналістів і популістів вкрай неприємною для Євросоюзу.
Такі результати виборів мають негативне значення і для України, оскільки переможці не лише є євроскептиками, а ще й прихильниками російського президента Володимира Путіна і виступають за зняття санкцій з Росії.

Ще у 2015 році група депутатів з партії “Рух 5 зірок” планувала відвідати окупований Крим.

“Ми вважаємо, що дуже важливо відновити контакт між Італією і Росією. Ми поїдемо до Криму, щоб відновити цей контакт. Щоб зробити те, що наш уряд зробити не в змозі", - заявляв депутат італійського парламенту Манліо ді Стефано. Однак візит так і не відбувся, а в результаті у вересні 2017 року кілька італійських політиків з партії Сильвіо Берлусконі відвідали місто Алеппо у Сирії.

 Сильвіо Берлусконі. Фото Stefano Rellandini / Reuters

Зараз партія поступово відходить від крайнощів, які були властиві їй на початку. Наприклад, ще на початку 2017 року "П'ять зірок" вийшли з фракції британського політика Найджела Фаража "Європа за свободу і демократію", що об'єднує євроскептиків в Європарламенті.

Таке рішення викликало дискусію всередині партії, однак майже 80% партійців вирішили підтримати таке рішення.

Під час передвиборчої гонки в партії мало говорили про зовнішню політику, зосередившись переважно за внутрішніх проблемах Італії.

Водночас, боятись зняття санкцій з Росії поки не варто, оскільки Італія не може це зробити одноосібно. А головні партнери Італії по європейському блоку - Німеччина і Франція - є прихильниками збереження санкцій.

При цьому незалежно від політичних розкладів, Україна продовжує активно торгувати з Італією. За даними Кабміну,  у 2017 році Італія стала шостим торговельним партнером України серед країн світу за обсягом торгівлі товарами. Обсяг українського експорту в Італію перевищує сукупний експорт у США, Великої Британії,  Франції, Японії, Греції, ПАР та Канади разом узятих.

Як вважає заступник директора Центру "Нова Європа" Катерина Зарембо, що незалежно від результатів виборів навряд чи відносини між країнами радикально зміняться. “Італія завжди була складною країною”, - стверджує вона.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 16:43
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus