Одеський міський голова Геннадій Труханов залишив Україну 25 грудня. І більше ні в місті, ні в країні його ніхто не бачив.
В останній раз одесити могли бачити мера на відео новорічного привітання.
Спочатку Труханов поїхав у відпустку, потім у відрядження, і знову у відпустку. І так по колу. Майже одразу серед одеситів почали розповсюджуватися чутки, що їхній мер вже не повернеться до України.
В місті не було секретом, що очільника Одеси розшукує Національне Антикорупційне Бюро. І давно. Детективи вже не перший рік розслідують фінансові махінації в одеській міськраді, до яких Генадій Труханов за даними слідства причетний.
І ось сьогодні детективи Національного антикорупційного бюро України заочно повідомили про підозру Одеському міському голові Генадію Труханову. Цю новину мер зустрів у Чехії.
Чому ж Труханов зник з міста і чи справа лише в заводі "Краян", спробував розібратися INSIDER.
Все почалося з відпустки
На своєму робочому місці Генадія Труханова в останній раз бачили ще торік - 25 грудня. На той момент він готувався до своєї дванадцятої в 2017 році відпустки. Вона мала закінчитися 18 січня.
Проте, на своє робоче місце Труханов не вийшов. З офіційних пояснень відсутності мера було лише повідомлення на сайті міськради: "Заступник міського голови Анатолій Орловський продовжив відпустку Труханова ще на три дні - до 22 січня".
А ось 22 січня одесити дізналися, що мера вони поки не побачать. Цього разу Орловський підписав розпорядження згідно з яким Труханова разом з його заступниками Павлом Вугельманом і Андрієм Котляром, а також директором КП "Агентство програм розвитку Одеси" Олександром Олейниковим відправили у відрядження до грецької столиці Афін. Мета відрядження – провести робочі переговори з питань розвитку і співпраці. Щоб підтвердити статус відрядження, на офіційній сторінці Труханова в Інстаграмі виклали фотозвіт робіт в Греції.
![]() |
Щоправда, як тільки відрядження міського голови закінчилося, він одразу полетів у іншу країну. Теж у відрядження – до Давосу (Швейцарія). Як було зазначено на сайті одеської міськради, Труханов полетів туди для участі у презентації нової стратегії на Всесвітньому економічному форумі.
У даному випадку ані фото, ані відео звітів на офіціних сторінках мера не було.
Організатор форуму Наталя Поддубенко підтвердила, що вона дійсно бачила Геннадія Труханова на форумі, проте безпосередню участь у ньому мер Одеси не брав.
Попри очікування, Генадій Труханов до Одеси по закінченню форуму так і не приїхав. 29 січня він мав з’явитися на апаратній нараді. Але з’ясувалося, у нього нова відпустка – за власні кошти. Спочатку до 5 лютого, потім вже до 9 і 12 лютого.
У понеділок 12 лютого мер знову не вийшов на роботу - згідно з розпорядженням, опублікованим на офіційному сайті Одеської міськради, мер Геннадій Труханов разом із директором департаменту економічного розвитку Одеської міської ради Сергієм Тетюхіним перебуватиме у Чехії до 16 лютого.
Перші підозри та припущення
Одними з перших на затяжну відсутність чинного мера відреагував головний опонент Генадія Труханова - екс-мер Одеси Едуард Гурвіц.
На своїй сторінці в Facebook він поставив під сумнів повернення Труханова. Гурвіц припустив, мер Одеси може не повернутися через розслідування НАБУ щодо справ фінансових махінацій за участю одеської міськради.
Цю інформацію моментально підхопили місцеві ЗМІ. Самі ж одесити почали розповсюджувати чутки, мовляв, як тільки Труханов приїде до Одеси, його одразу затримують. У НАБУ тоді про підозри чи якісь докази провини міського голови мовчали.
Хоча пресі було відомо, що бюро розслідує справи Генадія Труханова та його прихильників. Це стосується справ Одеського міжнародного аеропорту, будівлі заводу "Краян" та ремонту доріг. Тепер докладніше.
Одеський міжнародний аеропорт
Одеський аеропорт був побудований ще в 60-ті. Весь цей час він належав міській громаді. А в 2011-му році з подачі регіоналів (фракцію яких очолював Геннадій Труханов) його вирішили передати приватним інвесторам. Міськрада створила ТОВ "Міжнародний аеропорт Одеса", де КП "Міжнародний аеропорт Одеса" стало її частиною.
Саме через через цю оборудку бюджет країни втратив більше 100 мільйонів гривень.
Таким чином, 75% аеропорту опинилось у "Одеса аеропорт Девелопмент" (цю фірму пов'язують з Борисом Кауфманом і Олександром Грановським) і 25% - міськради.
![]() |
Кауфман |
Справою приватизації зацікавилися в НАБУ. Після чого міськрада вирішила вийти зі складу ТОВ.
Пізніше в мерії підписали так звану "мирову угоду" з інвестором "Одеса аеропорт Девелопмент" з гарантією повернення частини активів і будівництва нового терміналу, і з ТОВ "Міжнародний аеропорт Одеса", яка повинна повернути міській громаді 10 комунальних власностей. Однак організація їх так і не повернула.
Власне ця угода і підштовхнула детективів до розслідування. У матеріалі справи НАБУ сказано:
"Службові особи Одеської міської ради за попередньою змовою з ТОВ "Міжнародний аеропорт Одеса ", КП "Міжнародний аеропорт Одеса" і ТОВ "Одеса аеропорт Девелопмент "заволоділи комунальним майном".
Тим часом новий термінал одеського аеропорту будувався в кредит. При чому, в матеріалах справи НАБУ сказано, що кредит узятий у фірм, у яких був борг перед банком Олександра Грановського. А половина коштів інвестора були оформлені як застава за кредитами різних компаній. Слідчі вважають, що інвестор вніс до статутного фонду аеропорту ті ж самі гроші, які фірми раніше позичили в банку Грановського.
І так як сам Генадій Труханов брав участь в підписанні "мирової угоди", обшуки проходили як в аеропорту, так і в його будинку.
Справа Краяну
Слідом за Трухановим з міста поїхали і деякі його соратники. А ось до тих, хто залишився, навідалися робітники НАБУ. Зокрема, детективи повідомили про підозру депутату Одеської облради Олегу Бабенко. Його підозрюють у хабарництві у 500 000 $ співробітнику бюро. Таким чином, за словами детективів, депутат намагався зняти арешт зі 185 млн гривень з рахунків нової Євромеріі. Йдеться про гроші, отримані від продажу мерії Одеси непрацюючого корпусу заводу важкого кранобудування "Краян" за завищеними цінами.
Також про схему з заводом розповів і розсекречений агент НАБУ Євген Шевченко.
"Схема по заводу "Краян" проста: спочатку Дубовой поставив Бабенка директором заводу, загнали держпідприємство в фіктивні борги і успішно викупили за 10 млн грн. Ще 10 млн грн. витратили на косметичний ремонт. Після цього домовилися з Трухановим і Галантерніком і продали назад місту вже за 185 млн грн. Але НАБУ вчасно заарештувало ці кошти, після чого Бабенко став шукати вихід на детективів. У підсумку запропонував 0,5 млн за те, щоб справу стосовно цієї афери було закрито. Все це зафіксовано: на суді журналісти і громадськість зможуть побачити справжнє обличчя цих "бізнесменів", а також почують прізвища відомих на всю країну високопоставлених політиків, які активно намагалися вплинути на хід слідства", - заявив Шевченко Цензору.
Олег Бабенко усе заперечує. Говорить, до корупційних схем відношення не має і готовий до співпраці з НАБУ.
А почалося все раніше. Литовська компанія UAB Naster, якій належала будівля заводу, продала корпус площею 14394,5 квадратних метрів компанії "Девелопмент Еліт" в 2016 році. Його продали за 11,5 млн. грн. А восени того ж року під контролем Труханова його придбала Одеська мерія вже за 185 млн грн. Різниця майже в 17 разів
"Була значно завищена ціна при купівлі будівлі і зроблено це було за змовою сторін. Якісь чиновники одеської міської ради домовилися з власниками будівлі, що воно буде закуплено за завищеною ціною. Цей факт змови і є злочинним, його і потрібно довести", - пояснює голова організації "Антикорупційний офіс" Олексій Чорний
Корпус планували відремонтувати і перемістити туди всі структурні підрозділи мерії, які в даний час розташовані по різних куточках міста.
За планом, це дозволило б заощадити не менше 15 млн гривень на рік на оплату комунальних послуг, і в місті звільнилося би багато офісів, які можна продавати або здавати в оренду.
![]() |
завод Краян. Фото Думской |
Завищена ціна була і в даному випадку. В результаті проведення тендерів, на косметичний ремонт виділили близько 105 мільйонів доларів. Однак, ціни на обладнання, техніку і будматеріали були спочатку завищені в порівнянні з ринковою.
У зв'язку з цим, суд наклав арешт на 185 мільйонів, які призначалися компанії "Девелопмент Еліт" для сплати будівлі.У НАБУ побоюються, що ці кошти можуть бути переведені у офшорні компанії.
Цікаво, що окрім Генадія Труханова, фігурантами цієї справи стали і його заступник Павло Вугельман, директор департаменту комунальної власності Олексій Спектор, а також голова комісії міськради з питань комунальної власності Василь Шкрябай. Як і самого мера Одеси, цих чиновників на своєму робочому місці також нема.
Через відсутність мера і вищезазначених депутатів питання щодо зниження вартості "Краяну" зі 185 до 90 мільйонів гривень досі не внесено до порядку денного сесії міськради, запланованої на 16 лютого. Зниження вартості передбачає додаткова угода з компанією "Девелопмент еліт", яка вже підписана директором департаменту комунальної власності Олексієм Спектором. Але без рішення сесії вона юридично не діє.
А чи відбудеться сесія – питання. Все залежить від того, чи з`явиться міський голова на своєму робочому місці.
Дорожні ремонти
Останні гучні візити до одеського мера проходили 23 жовтня 2017 року, коли детективи бюро прийшли з обшуком в робочий кабінет і за місцем проживання Генадія Труханова. Обшуки проходили в рамках розслідування двох кримінальних проваджень. Перше – по справі одеського аеропорту. Друге - можливого "зловживання службовим становищем посадовими особами Одеської міськради і привласнення коштів місцевого бюджету шляхом завищення вартості робіт по реконструкції автодоріг".
Детективи підозрювали чиновників одеської мерії в розтраті понад 800 млн гривень на дорожніх тендерах. Ще в 2016 році згідно з рішенням Солом'янського суду Києва НАБУ вилучили деякі документи з Одеської міськради та Держфінінспекції. Детективи керувалися ч. 5 статті 191 КК України - "привласнення майна в особливо великих розмірах, вчинене шляхом зловживання службовим становищем".
Справа в тому, що під час проведення тендерів на проведення дорожніх робіт, більшість учасників були пов'язані з депутатами міськради. Причому, фірми - учасники також були пов'язані між собою. Так, наприклад, згідно з державним реєстром "Odnodata" фірми ТОВ "ДРСУ-КОМ" та ТОВ "ПІК-БУД" та ТОВ "Ростдорстрой", які брали участь в тендері, мають одну й ту ж юридичну адресу. Такі випадки найчастіше говорять про конфлікт інтересів і наявність корупційної складової. Власники ж цих компанії - нині депутати партії "Довіряй справам", якою керує Геннадій Труханов.
![]() |
НАБУ проводить обшуки влітку |
Велика сума, виділена з бюджету і одні і ті ж, по суті, фірми в тендерах привернули увагу детективів бюро. У таких випадках тендерні процедури - формальність, виграють свої. А конкуренція - штучна. Це було фактичним приводом для НАБУ запідозрити перших осіб міськради в змові з метою правомірною вигоди. Більш того, за підозрою детективів, кошти з цих підприємств виводилися за межі України, в офшори.
Поки Труханова нема
Зараз обов’язки Генадія Труханова виконує заступник мера Анатолій Орловський.
А поки одеський голова повертатися в місто не поспішає, співробітники НАБУ в черговий раз навідалися в мерію. Детективи повідомили про підозру Генадію Труханову та трьом депутатам мерії. Про це спочатку написав на своїй сторінці в Facebook місцевий активіст Михайло Кузаконь. Пізніше цю інформаці підтвердили і у бюро.
Поки що це стосується лише справи "Краяну". На думку слідства, міський голова та депутати причетні до схеми розкрадання місцевого бюджету Одеси.
"13 лютого 2018 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП повідомили Одеському міському голові про підозру у вчиненні кримінального правопорушення за ч.5 ст.191 КК України.", повідомляють на офіційній сторінці НАБУ.
Окрім мера, про підозру повідомили і заступнику мера Павлу Вугельману, директору департаменту комунальної власності Олексію Спектору та голові постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради Василю Шкрябаю.
Наразі всі вони перебувають за кордоном.
Зараз у НАБУ роблять все можливе для пошуку чиновників.
Генадій Труханов обіцяв повернутися з відпустки через п’ять днів. І якщо він обіцянку не виконає, НАБУ вирішуватимуть питання про оголошення його у розшук. Це стосується і решти підозрюваних депутатів Одеської міськради.