Мальдівський орден, або ігри на нервах в передчутті виборчої кампанії

4 лютого, сторони все ж сіли за стіл переговорів, і знову почали обговорювати стратегію дій. І це знову створення єдиної партії.
5 лютого 201816:20

На Старий Новий рік президент покликав до себе в президентську резиденцію в Гуті представників "великої вісімки", щоб визначитися з політичною стратегією.

Тоді діалогу не вийшло. Як вже писав "Лівий берег" на Івано-Франківщину не долетіли Арсеній Яценюк, Арсен Аваков та Борис Ложкін. Тому решті запрошених – генпрокурору Юрію Луценку, голові АП Ігорю Райніну, секретарю РНБО Олександру Турчинову, Ігорю Кононенку та прем’єру Володимиру Гройсману з дружинами – не лишилось нічого іншого як просто святкувати.

Через три тижні, 4 лютого, сторони все ж сіли за стіл переговорів, і знову почали обговорювати стратегію дій. І це знову створення єдиної партії.

Як відомо, припинення цих переговорів офіційно оголосив Арсеній Яценюк на з’їзді "Народного фронту".

"Поки що все йде дуже кволо, у кожного свої амбіції – один Гройсман чого вартий - але таки сіли домовлятися", - розповів один з представників коаліції.

Як запевняли джерела INSIDER, на зустрічі в Гуті не повинно було бути і Гройсмана, який начебто домовився про це з Яценюком та Аваковим, але в останній момент прем’єр передумав.

Тепер і в оточенні президента, і "Народному фронті" все частіше кажуть, що прем’єр веде занадто самостійну гру. В "Народному фронті" все чіткіше проходить вододіл між інтересами Яценюка-Авакова та Турчинова-Пашинського.

І хоча між лідерами коаліції все більшою стає недовіра страх втрати влади їх все ж тримає разом.

Автономна республіка Гройсман

Ще коли взимку 2014 Арсеній Яценюк покликав Володимира Гройсмана у перший свій Кабмін, один з представників політикуму на питання, чи можна нинішнього прем’єра назвати людиною Порошенка, відповів: "Гройсман – це людина Гройсмана, і більше нікого".

У 2016, коли Порошенко зробив Гройсмана прем‘єром,  один з представників його адміністрації сказав: "Не здивуюся, якщо через півроку "Народний фронт" з ним домовиться і Гройсман буде грати свою гру".

В листопаді 2017 на з’їзді "Народного фронту" Порошенко зміг наочно переконатися в тому, що прем’єр у нього сам собі господар.

"Після того випадку він постійно повторює "Петро Олексійович, я ж з вами", "я ж як ви скажете", але чомусь їх при тому обох дуже кривить", - розповідають присутні при особистих зустрічах на 4-му поверсі Банкової.

Публічні вислови політиків також свідчать, що їх інтереси зовсім не співпадають і кожен веде свою гру.

На останньому Кабміні Гройсман як мінімум двічі перейшов дорогу президенту.

Перше, коли знайшов механізм передачі державних земель у власність об'єднаних територіальних громад без зміни чинного законодавства.

"Ми знайшли механізм передачі об'єднаним територіальним громадам усіх державних сільськогосподарських земель у комунальну власність. Він не потребує змін до законодавства. Держгеокадастр спільно з ОТГ відведе землю та передасть громадам. Цю роботу треба завершити у 2018 році", - сказав Гройсман.

фото прес-служби Кабміну

Для стороннього глядача ця заява мало що значила. Але перед цим Порошенко два місяці не міг провести ці зміни в закон через Верховну Раду. Саме цей закон гарантував би президенту лояльність новообраних голів ОТГ. Минулого року без цих змін вони навіть відмовлялися балотуватися і влаштовували істерики керівнику штабу "Солідарності" Сергію Березенку.

Закон двічі був на порядку розгляду, але так і не був проголосований. Через небажання давати голоси "Народного фронту"

"Після того як президент влаштував на нараді травлю екс-голови Держгеокадастру, і Гройсман змушений був його звільнити, прем’єр домовився з "Народним фронтом" і заблокував розгляд закону. А тепер зробив з барського плеча подарунок громадам", - пояснюють в оточенні президента.  

Другий "сюрприз" був зі звільненням голови "Укроборонпрому" Романа Романова.

"Я недавно заявив про те, що не буду працювати з керівником "Укроборонпрому" Романовим. Я зробив паузу для того, щоб людина сама визначилася й подала у відставку, але цього не сталося. Тому сьогодні я пропоную прийняти рішення уряду і подати Президентові клопотання про звільнення з посади генерального директора "Укроборонпрому" Романа Романова", - сказав прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Насправді, доля звільнення Романова була вирішена ще восени. В цьому президента переконало оборонне крило "Народного фронту" в особах Турчинова і Пашинського, оскільки вони були невдоволені виконанням оборонного замовлення.

Після цього президент звернувся до прем’єра з проханням зробити формальне подання на звільнення, бо так потрібно за процедурою. Справу мали вирішити полюбовно для всіх сторін, бо Романов –все таки людина президента.

Натомість Гройсман написав таке подання на звільнення, яке можна зразу передати в ГПУ замість підозри.

Тобто те, що мало бути технічним питанням раптом двічі стало приводом для піару прем’єра, чим немало здивувало і "потішило" тих, хто був в темі.

Ще один нюанс – звільнення відстороненого голови ДФС Романа Насірова.

З одного боку, прем’єр мав формальне подання від міністра фінансів Олександра Данилюка, який давно і вперто не любить підозрюваного в корупції Насірова.

З іншого, бажання не всякого міністра знаходять відгук у серці прем’єра.

"Після того, як влітку Данилюк спалив всі мости з адміністрацією президента, він дуже здружився з прем‘єром", - каже не під запис один з міністрів.

А зараз ця дружба буде необхідна обом, адже з одного боку, країні потрібен транш від МВФ, а з іншого підвищення цін на газ так як хоче Фонд перетворить країну на 100% товариство субсидіантів. А це вже йде врозріз з заявами Гройсмана про підвищення благополуччя. Бо всі підвищені пенсії і зарплати кануть у Лету комунальних платіжок.

 На сьогодні в Кабміні є лише схема, як більш-менш безболісно підвищити ціну на газ на 7%. Але не на 17,6% як пропонують в МВФ.

Після перемовин з керівником МВФ Крістін Лагард у Давосі президент заговорив про необхідність підвищення ціни на газ задля отримання траншу МВФ. Але прем’єр не поспішає це робити.

"Ціна на газ цього опалювального сезону не змінюватиметься. Я про це сказав, я дотримуватимуся свого слова. Справді є питання, і про це заявив представник МВФ в Україні, в тому, щоб вирівняти комерційну ціну газу та ціну для населення. Ми наразі працюємо з МВФ, ми маємо свою думку, я з деякими питаннями не погоджуюся - я вважаю, що має бути справедливе формування ціни в країні", - заявив два дні тому на брифінгу в Богуславі Гройсман.

"Судячи з того, що вся його внутрішня і зовнішня риторика – тільки я, я, я, то нікого не здивує, якщо він раптом піде окремо в президенти", - кажуть співрозмовники INSIDER.

Єдність перед обличчям ворога

Самостійність прем’єра – це не єдине, що періодично дратує президента Порошенка. Є ще не менш самостійний міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, навколо якого хвилями розбігаються чутки то про зустрічі з Юлією Тимошенко, то про підігрування Михеїлу Саакашвілі.

Зустріч в Амстердамі з Ігорем Коломойським внесла сум’яття у дружбу генпрокурора Юрія Луценка і президента. Генпрокурора теж запідозрили в тому, що він починає свою кампанію. Але конфлікт тривав недовго. Президент намагається якомога ближче тримати до себе Луценка, щоб не створювати собі зайвого конкурента на електоральному полі. Тому мир був поновлений ще до Нового року.

Крім того, Порошенко намагається повернути в свою орбіту і мера Києва Віталія Кличка. Рік тому, коли запрацював закон про держслужбу, який забороняв поєднувати партійність і посадові обов’язки голови держадміністрації, Кличко з радістю написав заяву про складання повноважень голови партії "Солідарність", після чого пішов у тихе, але відносно самостійне плавання. Періодично в ньому, правда, траплялись перепони у вигляді труднощів з підписанням відрядження то на з’їзд ЄНП на Мальті, то на форум в Давосі. Поява на таких заходах Кличка чомусь викликає у президента ревнощі, кажуть в оточенні мера. Та й бізнес-оточенням президента стосунки у Кличка не складаються.

Але нещодавно президент анонсував "своїм", що Віталій Кличко знову очолить "УДАР-БПП". Щоправда, в мера про це ще не чули.

 

"Вони давно від нас цього хочуть, але врагу не здається наш гордий "Варяг", - відповідають там.

Повернення Кличка потрібне Порошенку скоріше для демонстрації єдності сил. Тому що саму партію "Солідарність" мер Києва очолює і нині, оскільки з’їзд партії з цього питання за рік так і не скликали - не знайшли хоч якоїсь заміни.

А зміни в закон про держслужбу, які внесли з "легкої руки" Ярослава Москаленка дозволяють лишати Кличка на посаді голови "Солідарності" як завгодно довго… аж до створення нової об’єднаної партії.

Штаб президентської кампанії Порошенка, вочевидь, очолить Олександр Турчинов. Учасники стратегічних рад сприймають це як єдино можливий варіант. Як відомо, півроку тому президент не був такий певний в цьому рішенні, що і призвело до внутрішньої опозиції "Народного фронту", включно з показним з’їздом.

Тоді Порошенко хотів обійтися своїми силами, а штаб міг очолити Сергій Березенко. Натомість "Народний фронт" знову підняв на щит ідею з політреформою.

Наразі політреформа не обговорюється попри бажання Яценюка,  Турчинов вимагає вибудувати від президента чітку вертикаль, а Березенко потрапив в опалу до генерального прокурора, який  його не хоче бачити поряд.

Сталося це після того як САП закрила справу проти Олеся Довгого, а друг Березенка і Довгого Максим Саврасов (один з керівників партійного штабу "Солідарності" )дав коментар, що в конфлікті треба поставити крапку і що  Довгий не винен.

Втім страх втратити владу змушує багато чого забувати.

Починаючи з жовтня минулого року у влади є 4 сценарії розвитку подій на президентських виборах:

1)     Перемога Порошенка;

2)     Висування наступника;

3)     Перемога Тимошенко;

4)     Перемога американського тандему Вакарчук-Коболєв.

Наразі Вакарчук не збирається брати участь у виборах, а Тимошенко шукає гроші, яких їй катастрофічно не вистачає. Після останньої перемоги на виборах до ОТГ вона намагалась зустрітись з Рінатом Ахметовим, але невдало.

Тому в Петра Порошенка не такі вже й погані шанси перемогти, якщо їх остаточно не знищать сюжети про ICU та відпочинок на Мальдівах.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 15:50
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus