5 грудня зранку правоохоронці затримали лідера "Руху нових сил" Михеіла Саакашвілі.
Операція відбулася у квартирі Саакашвілі на вулиці Костельній, хоча до цього опальний політик обіцяв жити в регіонах України або в наметі під Верховною радою.
Правоохоронці інкримінують екс-президенту Грузії підтримку діяльності злочинної організації. Зокрема, за даними слідства, акції протесту прибічників Саакашвілі під парламентом фінансував "гаманець" родини Януковича, бізнесмен-втікач Сергій Курченко, від якого помічник політика Северіон Дангадзе отримав приблизно півмільйона доларів. Генпрокурор Луценко оприлюднив на брифінгу особисті телефонні розмови Курченка та Саакашвілі.
За інформацією INSIDER, траншів було кілька, але гроші з одного з них витратили на придбання нового автомобіля, а не на оплату людям.
"Установлено, що Северіон Дангазде звернувся до наближених до Курченка людей з цією пропозицією. Метою цих дій було захоплення державної влади, відновлення преференцій оточення Януковича та відновлення контролю над активами, які вони набули в Україні незаконним шляхом", - сказав Луценко.
"Загалом було отримано приблизно півмільйона доларів, половина з цих коштів пішла на забезпечення акцій протесту",- додав генпрокурор, оприлюднивши відео та аудіо переговорів Дангазде з людьми Курченка.
Коли стало відомо про візит СБУ, до будинку підтягнулося до 300 прихильників Саакашвілі. Вони заблокували виїзди з вулиць Трисвятительської та Костельної. Під час затримання Саакашвілі виліз на дах будинку та погрожував зістрибнути звідти. Представникам спецслужб довелося виводити Саакашвілі через дах.
— Роман Рябчук (@ryabtchuk_roman) 5 грудня 2017 р.
Прибічники Саакашвілі почали перекривати Костельну та прилеглі до неї вулиці щоб завадити вивезенню політика.
![]() |
Кілька годин у центрі Києва тривали тактичні сутички з застосуванням газу. Мікроавтобус із затриманим екс-головою Одеської ОДА зміг доїхати з Костельної лише до вул. Трисвятительської, де був заблокований автомобілями протестувальників. Активісти кидали клумбами в поліцію, унаслідок сутичок постраждали понад 10 протестувальників та правоохоронців. За повідомленням поліції, було затримано 5 осіб.
![]() |
Підтримати Саакашвілі на Костельну прийшли й депутати. Зокрема, фракція "Самопомочі" анонсувала там збори у повному скаді, а молоде крило "Батьківщини" попросило старших товарищів підтримати протест. У свою чергу Луценко вже проанонсував іхні арешти, заявивши, що всі, хто прикривав антидержавницькі дії Саакашвілі своїми мандатами, будуть притягнені до відповідальності.
Тим часом прибічники опального політика спочатку пошкодили в мікроавтобусі СБУ скло та попробивали колеса, а в підсумку - виламали у ньому двері та витягли звідти Саакашвілі, разом з підголовником, до якого той був прикутий наручниками. Після звільненння Саакашвілі разом з прихильниками попрямували "окопуватися" до свого наметового містечка біля Верховної ради.
![]() |
Сам Саакашвілі назвав звинувачення на свою адресу "фейком", а правоохоронців, які його викрили, "брехливими тварюками". У відповідь на втечу політика, прокуратура Києва завела на його визволителів справу за фактом втручання в діяльність правоохоронних органів.