Ситник VS СБУ та ГПУ: удар по агентах

В оприлюдненій НАБУ нарізці розмов Діни Пімахової та "агента" Сергія немає того епізоду, де вона просить принести 15 тисяч доларів. А саме там СБУ та ГПУ вбачають провокацію хабара.
30 листопада 201721:43

У середу стався черговий скандал. Прокуратура затримала агента НАБУ, який намагався дати хабара заступниці голови Державної міграційної служби Діні Пімаховій. Зранку НАБУ звинуватило ГПУ та СБУ у "диверсії" проти себе та САП. Сама Пімахова заявила, що її відносини з детективом НАБУ "мали товариський характер і не стосувалися роботи", однак підтвердила, що написала на нього заяву. О 10 ранку керівники НАБУ і САП прийшли до генпрокурора і повідомили інші деталі справи – виявилось, що до написання заяви, Пімахова таки вже взяла один хабар у "друга"-агента.

До сьогодні кейс агента Катерини з викриття бурштинової схеми за участю депутатів Розенблата та Полякова був найвдалішою спецоперацією НАБУ. І історія з Пімаховою могла б його серйозно підірвати, якби та виявилась дійсно чесним держчиновником. Так само, як і шанси НАБУ отримати право на окрему прослушку.

Що відбувається у протистоянні НАБУ з іншими силовими органами, розбирався INSIDER.

15 тисяч для заступниці ДМС

До вчорашньої заяви державної митної служби Діна Пімахова мало була відома широкому загалу. Хоча з 2011 обіймала посади в міграційній службі.

За двома поданими електронними деклараціями, у 2015 вона працювала в НЕК "Укренерго" та управлінні справами Верховної Ради (аж за 1 тисячу гривень), в 2016 – у ГУДМС України в м. Києві та Голосіївському управлінні Нацполіції.

У власності родини Паміхової дві квартири в Києві та автомобіль Porsche Cayenne. Квартира на 120 квадратів та автомобіль з’явились в 2016 і оформлені на матір чиновниці.

Офіційно одружена, матір двох дітей, вчора Пімахова стала головним новинарем дня.

Співробітники Служби безпеки України затримали 29 листопада агента Національного антикорупційного бюро (НАБУ) під час спроби передачі хабаря Першому заступнику Голови Державної Міграційної служби Діні Пімаховій.

"Впродовж декількох місяців агент НАБУ, син колишнього народного депутата від Партії Регіонів Юрія Боярського, виконуючи незаконні вказівки окремих керівників НАБУ, неодноразово намагався спровокувати Діну Пімахову, пропонуючи великі суми хабарів за прийняття нею незаконних рішень з легалізації в Україні громадян В‘єтнаму та Ірану, яких навіть не існувало в реальності", - йдеться у повідомленні.

Вже на 10 ранку Пімахова зібрала брифінг, на якому розповіла про свою версію хабара.

 

За твердженням чиновниці, її знайомство з агентом почалося у квітні  через родичів , у яких він хотів купити авто. Він представився представником арабської фірми. Так само, як і свого часу агент Катерина в бурштиновій справі.

"Він звернувся по оголошенню. Спочатку на зустріч прийшов чоловік, що представився його водієм, сказав, що сам він на зустрічі з головою Запорізької ОДА. Потім прийшов він сам, і став розповідати, що хоче не купити, а орендувати автомобіль", - розповіла Пімахова.

За її словами, родич потоваришував з агентом, а через місяць познайомив з нею. І через якийсь час запропонував їй реалізувати злочинну схему.

"Ми спілкувались, як друзі. Він знав, що я виховую зараз сама двох дітей, дзвонив, питав, як я, як діти, запрошував кудись. Коли я казала, що хвора чи діти хворі, то пропонував допомогу. Казав: я знаю, як тобі важко, може допомогти грошима?", - описала чиновниця стосунки з агентом.

Вона також згадала випадок у Львові, коли Сергій їй зателефонував. "Тепер вже заднім числом я здогадуюсь, що він за мною стежив. Але тоді він дзвонив, питав, як справи, де я. Чи не хочу зустрітися? Коли сказала, що у Львові, то він раптом відповів: Боже, невже? Я теж тут. А в нас поїздка з колегами на тиждень була. Уявіть!", - продовжувала ділитися подробицями приватного життя представниця ДМС.

Іноді вона помітно нервувала, часто повторювала те саме. Зокрема фразу про те, що заяву написала сама, без ніяких підказок.

Коли журналісти запитали про дороге майно, то чиновниця розповіла, що її рідний батько мешкає не в Україні, натякаючи, що це придбано за його гроші. Та й Cayenne, за її словами, вже не дорога аввтівка, адже він 2008 року випуску.

Вона обіцяла довести як законність набуття свого майна, так і те, що не просила і не брала хабара в агента НАБУ.

Зустріч трьох

На запитання, навіщо НАБУ півроку вела не таку вже й значну чиновницю, один з високопоставлених співрозмовників INSIDER припустив, що це могла бути відплата одного з керівників НАБУ Гізо Углави Міграційній службі за проблеми з громадянством у нього і Михеїла Саакашвілі.

В НАБУ ж говорять про викриття великого злочинного угрупування, яке зірвалося.

В той час, коли Паміхова давала брифінг, на зустріч до генпрокурора на Різницьку прямували очільники НАБУ та САП. В кабінеті Юрія Луценка Артем Ситник та Назар Холодницький пробули понад дві години. Звідки вийшли з повідомлення, що ГПУ не була в курсі всієї операції, і тому представників НАБУ затримувати не будуть. Як відомо, до того була інформація про затримання 7 детективів.

Нічого по суті Холодницький та Ситник не сказали. Через годину після них на брифінг вийшов генпрокурор. Він також розповів, що детективи НАБУ відпрацьовували три епізоди з заступницею голови ДМС, в одному з яких вона взяла незначні кошти, в другому – назвала суму, а в третьому –звернулася з заявою до ГПУ і при передачі коштів детектив був затриманий.

На запитання про 7 затриманих детективів,  Луценко відповів, що вони після обшуків знайшли лише одного агента, та й того в коробці з-під телевізора.

Тільки на вечір НАБУ видало роз’яснення до ситуації, додавши записи розмов агента та чиновниці.

27 серпня 2017 року у детектива НАБУ відбулася неформальна зустріч із чиновницею, під час якої детектив НАБУ (за легендою представник іноземної компанії "Мудала") звернувся за порадою з приводу отримання іноземцем – громадянином Ірану паспорта України. Пімахова сказала, що є лише одна схема - через наявність родичів в Україні, суд, аналіз ДНК - яка займе кілька місяців і коштуватиме 30 тисяч доларів.

Під час зустрічі 7 вересня вона ще раз підтвердила озвучену суму, і сказала, що за менші гроші нема сенсу і говорити.

Проте, коли на початку жовтня детектив Національного бюро приніс пакет документів, про які йшлося раніше, чиновниця вже, ймовірно, будучи обізнаною про особистість детектива під прикриттям та його належність до НАБУ, відмовилася їх прийняти.

У відповідь на реакцію чиновниці детектив НАБУ під прикриттям в подальшому підтримував виключно неформальне спілкування з метою підтримання легенди.

"23 листопада з ініціативи першого заступника голови ДМСУ відбулася зустріч за вечерею, під час якої вона поцікавилася, чи вдалося владнати справу іноземця, в отриманні громадянства якого вона колись обіцяла сприяння, а потім — відмовилася. Детектив відповів їй, що не володіє інформацією щодо того іноземця, але є інший, якому потрібно отримати посвідку про тимчасове проживання на території України", - повідомили в НАБУ.

24 листопада чиновниця запропонувала принести їй документи. Після передачі документів 27 листопада вона сама зателефонувала детективу під прикриттям і повідомила: питання вирішити легше, ніж із громадянством, однак сума буде така сама, яку обговорювали раніше, тобто 30 тис. дол. США. У разі згоди вона запропонувала передати їй половину від цієї суми 29 листопада.

29 листопада під час передачі цієї суми детектив був затриманий працівниками СБУ та прокурорами ГПУ.

Agent Provocateur

НАБУ стверджує, що СБУ та ГПУ своїми діями зірвали їх спецоперацію по викриттю злочинної схеми ОЗУ, де Пімахова була однією з ключових осіб.

Натомість Юрій Луценко відповідає, що навіть цим не можна виправдати незаконні дії детективів.

"Високопосадовець ДМС точно не є ангелом і в її словах є ознаки корупції. Чи це зафіксовано так, щоб в суді довести її провину? Хай з цим розбирається антикорупційний прокурор Холодницький. Але по всіх трьох епізодах, пропозиції детектива НАБУ стосувалися прийняття нею завідома незаконного рішення, що є неприйнятним, як з точки зору закону, так із точки зору моралі",- заявив Луценко.

Він назвав незаконними дії агента Боярського, згадавши, що провокування хабара в українському законодавстві не передбачено.

 

"Коли правоохоронці отримують сигнал про те, що за законне рішення чиновник просить відкат – це законний метод затримання корупціонера. А коли чиновника просять зробити паспорт тому, хто не має на це права – це кваліфікується як провокування хабара. Тому ми продовжимо наше розслідування, бо вважаємо, що боротися з корупцією потрібно законними методами",- сказав Луценко.

Генпрокурор кілька разів наголосив, що статті, яка б дозволила провокацію хабара в Україні нема. За іронією долі, колись така стаття була потрібна самому Луценку.

Восени 2009 тодішня прем’єр Юлія Тимошенко закликала міністра внутрішніх справ Луценка використовувати схему провокації хабара при видачі актів на землю. Тоді Тимошенко звинуватили в порушенні 344 статті тодішнього КПК – про втручання в діяльність державного діяча, а всім щодо кого застосують такий метод радили писати заяви в прокуратуру.

В оприлюдненій НАБУ нарізці розмов Діни Пімахової та "агента" Сергія немає того епізоду, де вона просить принести 15 тисяч доларів. А саме там СБУ та ГПУ вбачають провокацію хабара.

Вочевидь, це буде та тема, на якій спробують підловити й інших агентів.

Наприклад, справа Розенблата-Полякова щодо лобіювання за гроші бурштинового закону досі не передана в суд. Хоча на початку осені в САП і НАБУ говорили, що передадуть її до 15 жовтня, і що в слідства лишились лише незавершеними роботи з розшифровки розмов.

В останньому інтерв’ю Українським новинам Артем Ситник говорить про завершення слідства до Нового року.

Водночас по іншу сторону барикад INSIDER доводилося чути, що причина затягування слідства в тому, що адвокати підозрюваних вимагать дати повну розшифровку розмов з Катериною, оскільки їх клієнти наполягають, що з її боку теж була провокація хабара.

А якщо це так, то звинувачення на адресу депутатів суттєво зменшаться в суді.

Крім того, сьогодні кілька журналістів-блогерів поширили інформацію про машини та будинки в Конча-Заспі агента "Катерини". Інформація, як кажуть вони, здобута внаслідок обшуків СБУ.

Навіть, якщо це все куплено не на хабарі, це може зіграти не на користь іміджу агента, якій ще влітку журналісти передавали квіти за вдалу роботу. Сам же генпрокурор частково озвучив інформацію, що відділ спецагентів НАБУ керується колишнім працівником МВС Борисом Індиченком, і працював там у відділі протидії корупції. Ще відтоді там була спеціальна база агентів.

Крім сумнівного морального рівня агентів у директора НАБУ виникла ще одна проблема, пов'язана з його квартирою. Держаудитслужба написала довідку про порушення при придбанні броварського помешкання Ситником у 2008-2010 рр.

 

Мова йде про отримання теперішнім директором НАБУ квартири в Броварах, яку на прохання прокурора Київської області Олександра  Гардецького оплатив місцевий благодійний фонд "Правозахисна фундація "Вільна громада" .

За законом правовових підстав на таку доброчинність не було, бо "прокурори забезпечуються жилою площею місцевими органами влади в першочерговому порядку (частина четверта статті 49), а прокурори і слідчі прокуратури, призначені на роботу в іншу місцевість, протягом шести місяців забезпечуються виконавчими комітетами місцевих Рад".

Ситника на той момент перевели з 24.03.2008 з прокуратури Кіровоградської області. Відтак держаудитслужба виписала протокол про придбання квартири з порушенням законодавства.

Це вже другий документ після протоколу НАЗК, де Ситника звинувачують в порушеннях на свою користь. 

Крім того, 29 листопада керівник Держаудитслужби Лідія Гаврилова заявила, що дізналась з преси про те, що її підозрюють детективи НАБУ у поданні неправдивих даних у деклараціях, а також незаконному набутті активів у розмірі 9,92 млн гривень.

За інформацією Наших грошей, провадження відкрили ще 4 січня, але опубілкована інформація 28 листопада

Таким чином, директор НАБУ може сам собі зібрати чимало проблем і суперечливих дій на момент, коли його дії почне перевіряти незалежний аудитор.

"Проблема Ситника, що він вирішив одночасно воювати з усіма – Порошенком, Луценком, Аваковим. Тепер йому нікому буде і ковдру для Насірова подати", - сказав один з високопставлених співрозмовників INSIDER після сварки директора НАБУ з очільником МВС.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 04:42
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus