Волею президента: Як Порошенко повернув повноту влади за «дякую»

Чи насправді так багато було в президента проблем від закону по РДА, які були справжні мотиви голосування і чому передумав Гройсман
фото прес-служби президента
13 листопада 201717:11

Президент повернув собі повноту влади щодо адміністративної вертикалі. У четвер Рада проголосувала зміни до Закону про держслужбу, які передбачають скасування конкурсів для керівників місцевих адміністрацій. Тепер це знову буде виключно функцією президента.

Зміни в законодавство були внесені руками групи "Воля народу".

Офіційно їх пояснили тим, що в окремих областях місяцями не призначаються голови райдержадміністрацій, оскільки робота конкурсної комісії буксує.

Але, чи насправді так багато було в президента проблем від закону по РДА, які були справжні мотиви голосування групи "Воля народу" і чому аналогічні зміни по Кабміну були зняті на прохання прем’єра Гройсмана, розбирався INSIDER.

Держслужбова скриня Пандори

Ухвалення закону про держслужбу передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків у 2015 заявляв, що голосування за нього було однією з вимог для отримання Україною макрофінансової допомоги в розмірі 600 млн євро від Євросоюзу.

Закон про держслужбу був прийнятий у грудні 2015, а набув сили у травні 2016. Однією з головних його новел була норма про проведення конкурсів на посади голів місцевих адміністрацій та центральних органів виконавчої влади.

Відбирати кандидатів мала незалежна комісія і це переставало бути волею виключно президента і Кабміну. Але така демократія не протрималася і місяця. У липні 2016 в закон були внесені зміни, що дозволили формувати конкурсну комісію по адміністраціях при АП, а не при Кабміні.

Внесені зміни дали свої плоди, і поставили під сумнів незалежність роботи комісії. За останній рік було призначено трьох нових керівників обласних державних адміністрації. І в кожному випадку – це були прогнозовані і бажані для президента люди. Керівником Миколаївської області став нардеп від БПП Олексій Савченко, Харківської – заступниця голови ХОГА, нинішнього голови АП Ігоря Райніна Юлія Світлична, Одеської – близький до екс-голови АП Бориса Ложкіна Максим Степанов.

Райнін та Світлична. Фото Восточный дозор

Історія з призначенням Савченка виявилась найбільш знаковою і скандальною. Журналіст програми "Схеми" Сергій Андрушко оприлюднив результати тестування кандидата. З них випливало, що переможець відповів на тестові завдання за 6 хвилин, тобто на кожне з 40 питань витрачав не більше 9 секунд. Це при тому, що його найближчий опонент витратив на це завдання 30 хвилин.

 Крім того, журналіст оприлюднив програму кандидата, з якої видно, що Савченко знає українську мову ще гірше ніж Віктор Янукович. Текст був повний перлів на кшталт "Підрамка селу", "Пітоні води", "дующего институту праці".

Все це викликало підозри, що Савченко переміг в результаті змови АП і конкурсної комісії, а за свою посаду банально заплатив.

Місцеві журналісти і експерти знали, що Савченко мав перемогти на конкурсі ще влітку. І ця очікувана перемога відвернула від конкурсу інших сильних кандидатів.

"Нам тижнів ще два чи три тому було відомо вже… В засобах масової інформації розповсюджувалося прізвище Савченка Олексія, який… Вже вирішено питання про призначення його на цю посаду, але яким же чином тоді проходить конкурс?" – розповідав "Схемам" активіст із Миколаєва Ігор Блошко.

Призначення Світличної і Степанова відбулось без таких скандалів, але, що вони отримають свої посади теж було відомо задовго до конкурсу.

Кабмінівські конкурси на держсекретарів також проходили зі скандалами та звинуваченнями в договорняках.

"Він просто так хотів"

Втім, незважаючи на те, що конкурсна комісія більше нагадувала фіговий листок ніж незалежний конкурс, сам по собі закон створив чимало незручностей президенту.

Наприклад, голови державних адміністрацій не мали права бути членами партій. Таким чином, Віталій Кличко вже більше не міг бути хоч і "весільним", але головою "БПП Солідарність".

Більше року в БПП не могли знайти заміну Кличку, а тепер і не треба. Фото прес-служби президента

Для того, щоб отримати посаду в адміністрації і стати держслужбовцем категорії А, вже недостатньо бути довіреною особою президента. Треба було відповідати низці вимог: від наявності диплома магістра, загальний стаж роботи не менше 7 років, в тому числі досвід держслужби або роботи на відповідальній посаді.

Найбільш згадуваною перепоною – була низька швидкість проведення конкурсів комісією, через що 40-50 районів постійно були без голів райдержадміністрацій.

Саме останню проблему і підняли на щит задля внесення змін у законодавство.

"Зараз в законі про державну службу в чинній редакції передбачається, що кандидатів на це призначення має обирати комісія з питань Вищого корпусу державної служби і це створило "вузьке горлечко", через яке місяцями не можуть пройти кандидати. Крім того, Президент втратив можливість самостійно звільнити людину, якщо вона не справляється", - пояснював журналістам Олексій Гончаренко.

Хоча насправді, як кажуть джерела INSIDER, президент "просто так захотів".

8 листопада Петро Порошенко провів зустріч з представниками БПП, де повідомив, що треба провести законопроект від "Волі народу". І вже зранку наступного дня він був проголосований в цілому.

"Цим законом, на жаль, передбачається повністю вивести з Закону про державну службу, з державної служби керівників місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників. Але, найгірше, виводиться питання щодо політичної неупередженості. Вони знову можуть бути членами політичних партій. Вони знову можуть балотуватися і поєднувати в собі виконавчу гілку влади і законодавчу гілку влади. Вони зможуть очолювати знову фракції влади на місцях в місцевих радах. Вони фактично знову будуть політиками і будуть керувати політичною діяльністю", - заявила з трибуни головний опонент закону, депутат "Батьківщини" Олена Шкрум.

"На жаль, робиться це з однією метою, і не треба тут прикриватися благими намірами і війною, робиться це з однією метою – провести вибори під адмінресурсом за допомогою свого, закритого абсолютно призначення голів місцевих державних адміністрацій. Маски зняті", - обурилась одна з ідеологів реформи держслужби.

Очікувалось, що закон викличе різку критику послів. Але за 4 дні жодної заяви не з’явилося. Можливо, через те, що коли рік тому екс-представник ЄС в Україні Ян Томбінський спробував натиснути на адміністрацію президента в цьому питанні, йому просто вивалили всі документи по непризначеним головам і запитали, що робити з країною без вертикалі влади.

"Я думаю, що посли навряд чи будуть оскаржувати Конституцію України або будуть її собою підміняти. Це конституційне право президента призначати голів місцевих адміністрацій і звільняти. А тепер доходить до того, що корупціонера не можемо звільнити по кілька місяців", - спокійно заявив INSIDER у четвер Сергій Березенко.

 

На уточнення, що в принципі і з комісією у президента непогано виходило проводити свої кадри, Березенко відповів: "Ви так думаєте? А я з цим не погоджуюся".

"Тут питання оперативності. Можливо, через півроку і можна провести свою кандидатуру, але справа не в результаті, а в часі", - додав депутат, що займається виборами у президентській партії.

Історія про час дійсно була в Березенка минулого року, коли на виборах до ОТГ одеська організація БПП вимагала звільнити до грудня голів РДА, яких привів Саакашвілі і які, на їх думку, працювали на Тимошенко, але звільнили їх лише в лютому.

До речі, голови РДА не завжди  цінні для президента і наступних виборів. Принаймні там, де проходять вибори до об’єднаних територіальних громад. Вже майже рік влада пачками висуває голів РДА кандидатами на голів ОТГ. І там, де ці вибори вже пройшли, голови РДА владі вже і не потрібні. Бо адмінресурс даватиме голова ОТГ.

Час розплати

Зміни в закон про держслужбу були запропоновані 7 депутатами від групи "Воля народу" і проголосовані 16 з 18 від складу фракції.

Такий добрий вчинок навряд чи може виглядати випадковим, зважаючи на останній рік стосунків групи і президентської команди.

Група "Воля народу"  виступає головними донорами голосів при голосуванні президентських законопроектів.

Влітку, щоб ця група не розвалилася за останні місяці туди відрядили обраного від "Нашого края" Сергія Шахова та близького до Кононенка київського забудовника Максима Микитася.

Восени, після того як через підозру в вимаганні хабара втратив посаду голова Київської обласної адміністрації Максим Мельничук, її віддали наближеному до Москаленку Олександру Горгану. Зважаючи на те, що на сьогодні навіть у Народного фронта є лише два голови області, це був більш ніж щедрий подарунок.

Але "Воля народу" хоче отримати ще одного свого голову ОДА – волинського. На вотчині Степана Івахіва та покійного Ігоря Єремєєва група веде запеклу боротьбу з Ігорем Палицею. Зокрема, вже більше 9 місяців вони не можуть поділити луцьку міськраду після того як помер мер міста.

Деякий час кандидатом на заміну Володимира Гунчика розглядалась близька до "Континіума" Олена Палагута, яка  займалась передвиборчою кампанією покійного мера Луцька Миколи Романюка. Але ще в червні вона відмовилась від посади. Вже майже місяць в групі натякають на нового узгодженого кандидата з числа депутатів, але відставки близького до Гладковського Гунчика досі не анонсували.

 "Насправді, ми нічого не отримали від президента за таке жирне голосування, крім його дзвінка зі словами подяки Москаленку. Тобто це було одне "дякую". Але буде ще смішніше, якщо ми не лише нічого не отримаємо, але й ще щось втратимо", - сказав співрозмовник у групі.

 Яролав Москаленко

Крім того,  перепони у вигляді комісії президент зняв, але може отримати несподівано іншу.

За законом, голови  місцевих  державних  адміністрацій  призначаються  на посаду  президентом України за поданням Кабінету Міністрів.  Досі Володимир Гройсман ніколи не чинив опору цим кадровим призначенням президента.

"Але на останній політраді нам сказали, що Володимир Борисович стане ретельнішим в цьому питанні. А Арсен Борисович пообіцяв простежити за тим, щоб не було випадкових схвальних галочок над потрібними прізвищами. Ну і як оголошено на з’їзді, ми продовжимо наполягати на реформі і ліквідації держадміністрацій", - розповів один з депутатів-фронтовиків на з’їзді партії у суботу.  

На що в оточені Порошенка відповіли, що в принципі галочки можуть малювати навіть на паркані, якщо їм так заманеться, але кадрову політику в цій вертикалі все одно визначатиме президент.

 Є ще один нюанс, який варто відзначити в контексті ухвалення закону. Так само як і для адміністрацій конкурс мали скасувати і для органів центральної влади. Але в останній момент, за твердженням джерел INSIDER, Гройсман попросив  залишити в силі попередню редакцію.

На питання, чому так, прем’єр виданню в суботу не відповів.

З неофіційного пояснення в середу в Україну приїздить Йоханнес Хан, з яким зустрічатиметься прем’єр, і тому кабмінівські посади вирішили залишити конкурсними, щоб не дратувати вже геть європейців. Більше того, якби в закон внесли всі зміни в держслужбовцях категорії "А" лишились би лише держсекретарі.  

"Проти були ми. Крім того, проти цього була група "Відродження", тому там ми комісію лишили. До того ж, якщо навіть вона буксуватиме, це буде вигідно прем’єру – він же любить призначати в.о", - розповів виданню один з депутатів НФ.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 19:40
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus