ОТГ: за що другий рік воюють Тимошенко і Порошенко

31 жовтня 201707:00

29 жовтня в Україні пройшли вибори в нових об'єднаних громадах. Навіть для багатьох журналістів слово ОТГ - порожній звук. Але тим не менше, вже більше року ці вибори викликають справжнє загострення пристрастей в штабах "Батьківщини" і БПП.

У минулому році президент попросив главу АП зателефонувати в штаб БПП і влаштувати прес-конференцію про перемогу своєї партії на виборах. Все б нічого - тільки напередодні ввечері націоналізували Приватбанк і навряд чи б перемога в ОТГ затьмарила цю тему дня. Але президенту це було важливо.

Цього року конкуренти вирішили не розслаблятися, і навіть влаштували екзит-поли, щоб раніше оголосити про свою перемогу.

Але чи дійсно можна екстраполювати результати цих виборів на всеукраїнський рівень і чому за їх результати так завзято борються, з'ясував INSIDER.

Що таке ОТГ і чому це важливо

Створення ОТГ - це головна частина реформи децентралізації, яку проводять в Україні з 2014 року. За основу взята польська модель укрупнення громад, реалізована 25 років тому. Її метою є об'єднання сіл і міст, що знаходяться поруч територіально, навколо найбільш економічно розвинених одиниць. В результаті такого об'єднання громада отримує від Кабміну набагато більше коштів, ніж до цього. Наприклад, якщо три села до об'єднання мали бюджет 1,2 мільйона, то тепер - 20 мільйонів.

Новоствореним ОТГ залишають 60% ПДФО, акцизний податок, податок на майно, єдиний податок, штрафи, 50% ренти від використання лісових і водних ресурсів і 25% ренти від використання надр.

Державним фондом регіонального розвитку цього року було передбачено для ОТГ 3,5 мільярда гривень, субвенція  на формування інфраструктури ОТГ складе 1,5 мільярда гривень, субвенція на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку території - 4 мільярди гривень.

фото прес-служби президента


На кінець минулого року в Україні було створено 367 громад. Після 30 квітня до них приєдналися ще 47, а тепер ще 200.

"Взагалі створення громад - це щастя для мажоритарника, тому вони і ратують за їх створення. За минулий рік ми порахували, що наша економія по округу завдяки ОТГ склала 15 мільйонів. Раніше вони ходили і канючили у нас кожну копійку - дайте на ремонт лавки, вікна в клуб, паркан на цвинтарі. Тепер вони все це закуповують самі. У нас є село, в якому без нас в школі плінтуси не могли прибити, а тепер вони самі нову школу будують", - розповідає один з помічників депутатів.

Крім того, в громадах дуже чекають новий закон, який ще й дозволить розпоряджатися землею поза межами населених пунктів. У минулому році, кандидати від БПП просто влаштували з цього приводу істерику голові штабу Сергію Березенку.

За словами співрозмовників INSIDER серед політтехнологів, такий ресурс змушує місцеві еліти активніше включаться в політичну боротьбу. А партії вже вибирають, кого з сильних місцевих підтримати. Правда, є й інші крайнощі - Луцьк, який скоро вже рік як живе без мера, можуть відправити на нові вибори вже в рамках ОТГ, якщо такий розклад знадобиться, щоб провести потрібного кандидата в мери і додати виборців.

Звідки беруться кандидати

Ніяких партійних осередків в селах, звісно немає. Носії сільської влади і адмінресурсу мігрують від однієї партії влади до іншої.

Перший варіант - партія сама знаходить сильного кандидата.

"Умовно кажучи, сідають десь місцевий депутат- мажоритарник і глава місцевого партійного осередку, дивляться, наскільки хороший рейтинг у голови сільради, навколо якого утворюється ОТГ. Хороший рейтинг - беремо. І йдуть домовлятися з іншими головами, щоб не заважали. Вийшло? Супер! Ні, є конкурент? Він може піти до іншої політсили. І запропонувати свої послуги в обмін на фінансування ", - розповідає політтехнолог, який працює на виборах не одну кампанію.

"При великих ОТГ є ще місць 25 депутатів. Тоді умовний глава сільради бере директора школи, лікаря, бійця АТО ще когось із шанованих людей в селі і складає список. А потім йде в партію, і пропонує цю команду підтримати ", - продовжує він.

Другий варіант - це коли хитрий глава райадміністрації йде балотуватися в голови перспективно багатої ОТГ. Йде за підтримки партії влади.

Правда, бувають і такі глави районів, які мріють об'єднати його в одну ОТГ, і зривають інші форми об'єднання. Нещодавно нардеп від "Батьківщини" Олена Шкрум поскаржилася, що деякі депутати спеціально блокують через ОДА створення нових ОТГ, якщо це суперечить їхнім економічним інтересам.

Наприклад, в минулому році така історія трапилася в Херсонській області, де громади хоч і допустили до об'єднання, але не затвердили перспективний план, який і відкриває доступ до бюджетних грошей.

В цьому році схожа ситуація була Дніпропетровській області, де громади були створені, тому що порушували економічні інтереси деяких депутатів.

За словами регіонального представника Комітету виборців та Опори, які моніторять вже не перші вибори, основна маса кандидатів - самовисуванці, бо така форма балотування зручна на випадок зміни правлячої партії.

"Чесно кажучи, ніхто на такому рівні не утримує осередки партії, це просто економічно невигідно", - зізнався один з керівників Комітету виборців.

фото з сайту Солідарності


У минулому році в одній з ОТГ Одеської області була прекрасна історія, коли дружина очолювала сільську раду від "Батьківщини", а чоловік йшов на голову ОТГ від БПП "Солідарності".

З іншого боку, кандидати-потенційні переможці все одно намагаються заручитися підтримкою партії влади. І задля цього змінюють партійність.

Навесні "Батьківщина" заявила, що в місті Снігурівка Миколаївської області на позачергових виборах мером був обраний Леонід Голобля, керівник фракції "Батьківщини" у райраді. Але його тут же стали кликати в БПП.

У той же час політтехнологи кажуть, що багато кандидатів нишком пишуть заяву про вихід з партії, щоб потім перекинутися на бік влади.

"У Запоріжжі її кандидат сам за три тижні до цього написав заяву про вступ у "Солідарність", розуміючи, то без цього йому бюджетних грошей не бачити", - говорить один із технологів, які працювали у виборчих кампаніях в ОТГ.

Так за що ж б'ються Тимошенко і Порошенко?

В умовах, коли немає виборів, а соціології не завжди вірять, потрібно використовувати будь-який шанс, щоб показати, що ти перший.

"Є категорія людей, яка взагалі не думає і не читає, і голосує за лідера. Є люди, які не можуть визначиться і голосують за лідера. Тому показувати своє лідерство важливо ", - каже технолог.

Три кампанії з виборів ОТГ штаби "Батьківщини" і БПП змагалися в тому, хто раніше прокинеться і оголосить про перемогу.

Чи можливо однакові цифри інтерпретувати по-різному? Можна.

Вранці 12 грудня 2016 штаб "Солідарності" розіслав новину, що вони перемогли на виборах - 277 депутатів рад від політсили президента проти 92 у "Батьківщини". Керівники кампанії заявили, що ці показники краще за будь-яку соціологію доводять ставлення народу до влади і опозиції. Але вже ввечері Тимошенко вийшла на брифінг і заявила протилежне - що перемогла її політсила. За уточненими даними, у "Батьківщини" було 132 мандата, а у "Солідарності" тільки 60.

Весь секрет полягав у тому, що тоді в число своєї перемоги політсила Порошенка включила і самовисуванців. Хитрість швидко розкрили. Більше в БПП так не робили, але це не скасувало переходу самовисуванців на сторону влади.

Навесні цього року Юлія Тимошенко поспішила першою оголосити про успіхи, поки не було точного підрахунку голосів. Десь недорахували голосу Ляшка, десь 18 кандидатів "Нашого краю" втратили, десь 27 мандатів "Відродження" загубили, і перемога за відсотками пішла Тимошенко.

фото Олександра ПрокопенкаЦього разу штаби ще посилили загострення пристрастей, і кожен провів екзит-поли. Спочатку про перемогу заявили в БПП, потім у Тимошенко.

Вранці в понеділок на прес-конференції Юлія Тимошенко заявила про переконливу перемогу - 880 кандидатів "Батьківщини" проти 568 у БПП. У той же час прес-служба партії президента повідомила про перемогу 111 своїх кандидатів на посаду глав ОТГ. До речі, підрахунки двох партій знову розійшлися. Але про перемогу своїх 702 висуванців в партії президента говорити не стали. По цифрах все одно виходила поразка.

 Хоча політтехнологи зазначають, що в селах набагато важливіше мати в свого голову ОТГ, ніж  депутатів. Тому що саме від голови залежить отримання бюджетних грошей в селах.

"В одній з волинських громад була історія, що переміг глава ОТГ, близький до "Континіуму", а депутати обралися від "Батьківщини" і УКРОПу. Ось вони голові вирішили влаштувати обструкцію, поки не дасть посади і що вони хочуть, а він взяв і не поставив на голосування бюджет. І коли селам довелося жити на 1/12 бюджетному розпису, то депутатів селяни стусанами змусили йти на уклін до глави. І тепер він повністю контролює раду", - розповідає ще один співрозмовник видання.

Представники Комітету виборців вже заявили, що поки рано кому-небудь з політсил говорити про свою перемогу, тому що багато вирішать 1072 самовисуванці, які також отримали мандат довіри.

У БПП ж натякають, що хоч і не включили їх до своїх списків, але контролюють понад 60% з них.

А політтехнологи продовжують повторять, що все одно цей результат не має ніякого відношення до загальнонаціональних розкладів. "У нас на минулих виборах в одній з ОТГ у від партії Гриценка обрали 10 депутатів. Так ось ніхто там Гриценка не бачив, просто у когось виявилася печатка цієї партії", - говорить співрозмовник видання.

А в міських ОТГ, де була пропорційна система, БПП хоч і з незначною перевагою, але випереджає "Батьківщину" - 34,6% проти 26,7%.

Але з сокирами навіщо?

Найскандальнішим інцидентом цієї кампанії став напад на виборчу дільницю в с. Майське Синельниківського району Дніпропетровської області. Туди за годину до закінчення голосування зайшло 2 десятка невідомих, які розбили в приміщенні вікна, напали на присутніх, поранили 2 міліціонерів і намагалися пошкодити урни.

 


В результаті скриньки вдалося врятувати, тільки три бюлетені залили машинним маслом. А ось синька і зеленка хоч розлилася, але на документи не потрапила.

Через пару годин 7 автомобілів затримали на трасі Москва-Сімферополь. Автомобілі змінили київські номери на дніпропетровські, а в їх багажнику виявилися вогнепальну та травматичну зброю, автомати Калашникова, карабіни, мисливські рушниці, патрони, бронежилети, балаклави, арматуру і біти.

 

У понеділок майже всіх учасників нападу відпустили, затримали тільки чотирьох.

Про подію першою заявила "Батьківщина". Адже мова йшла про її кандидата Володимира Хорішка. Підприємство Хорішка "Агро-Союз" має давню історію і її початок пов'язують ще з Павлом Лазаренком. Зараз Хорішки одні з тих небагатьох, хто допомагають "Батьківщині". Однак на вибори Володимир Хорішко пішов як самовисуванець.

Його син Дмитро в коментарі INSIDER сказав, що всю кампанію вони відчували тиск з боку влади і керівництва області, яке наполегливо попереджало, що якщо вони не припинять співпрацю з "Батьківщиною", їм доведеться дізнатися, що таке кримінальні справи і адмінресурс.

Володимир Хорішко таки переміг на виборах голови ОТГ з перевагою в 500 голосів. Це село було дуже важливим для перемоги, адже тут знаходяться базові підприємства.

"Думаю, що невипадково напад був саме на Майське, тому що вони розуміли, що тут у нас буде велика підтримка", - каже син Хорішка.

Такий розвиток подій вони чекали, тому що до цього під тиском зняли кілька інших сильних кандидатів по району. А проти самого Хорішка виставили 2 однофамільців. Хоча справжніх кандидатів було лише 2 - сам аграрний бізнесмен і сільський голова Світлана Борисова.

"Ці хлопці з битами колесили по всьому району. Потім ці машини стояли три години під селом. За 6 кілометрів від Майського стояв "Беркут" або як їх там тепер, але приїхали вони на місце тільки через годину. Хоча місцеві поліцейські, безумовно, великі молодці", - каже син і начальник районної "Батьківщини".

"Ми не виключаємо, що це пов'язано з бізнес-конфліктом, який стався кілька років тому з одним дніпропетровським депутатом і мало не закінчився рейдерським захопленням", - каже син Хорішка.

У "Батьківщині" кілька разів те, що трапилося в Майському назвали підступами бізнесмена-опонента Хорішків, але імені не називали. На пряме запитання відповіли, що мова йде про Василя Астіона, з яким у "Агросоюз" начебто був конфлікт за землю. А друга кандидат по округу могла б нібито по дружбі допомогти йому з землею.

У той же час спостерігачі від громадських організацій були здивовані, що все відбулося в Майському. За їх словами, подібних конфліктів через землю вони чекали в інших ОТГ.

Такі історії дійсно трапляються досить часто в ОТГ, де є що ділити. У минулому році кандидат від БПП на Вінничині втратив у боротьбі з соратником Ляшка свій готель, який спалили за пару тижнів до виборів. А напередодні виборів учасники штабів влаштували бійку, так що всі потрапили в лікарню.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

17.11.2018, 06:55
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus