Трамп, Земан чи Качинський? Що чекати Україні від результатів виборів у Чехії

фото АР
23 жовтня 201722:31

Сивий чоловік у дорогому костюмі та висока жінка у довгій чорній сукні, всипаній  конфеті, виходять до своїх прихильників. Чоловік посміхається і махає рукою під радісні вигуки аудиторії. Це Андрій Бабіш - чеський олігарх і медіамагнат. У вечір суботи, 21 жовтня, він мав усі причини для тріумфу – його партія "Об’єднання невдоволених громадян" або скорочено ANO здобула впевнену перемогу на парламентських виборах з результатом майже 30%.

За партією переможцем ідуть Громадянська демократична партія (11,32 відсотка), Піратська партія (10,79 відсотка), рух "Свобода і пряма демократія" (10,64 відсотка), комуністи (7,76 відсотка). Правлячі  соціал-демократи набрали лише 7,27 відсотка і показали шостий результат. За ними ідуть демохристияни (5,8 відсотка), рух ТОР 09 (5,31 відсотка) і рух "Старости і незалежні" (5,18 відсотка)".

Втім незважаючи на перемогу Бабіша, не всі хоуть бачити його прем'єром. Тому президент Земан дав максимальний термін на проведення коаліційних переговорів.

Що означає перемога Бабіша і які ризики вона може нести для України, спробував розібратися INSIDER.

Звідки ноги

У чеських ЗМІ Бабіша часто порівнюють з двома відомими політиками-бізнесменами – Дональдом Трампом та Сільвіо Берлусконі.

"Чехи його розглядають, як людину, яка змусить державу працювати краще. Особливо після того його заяв, що він буде управляти державою як бізнесом", - стверджує чеський політолог Любомир Копечек. 

"Його маркетингові навички завоювали підтримку серед чехів. Їм здається, що коли Бабіш побудував такий потужний бізнес, то у нього вийде побудувати і сильну державу", - стверджує чеський журналіст Ян Лопатка.

Чим же Бабішу вдалось завоювати симпатії чехів? В першу чергу, критикою Брюсселя та обіцянками не допустити вступу Чехії в єврозону. Ці гасла знайшли свій відгук у третини населення  10-мільйонної країни, де, за даними опитувань Globsec, позитивно до ЄС ставиться лише 35% населення, а негативно – 26%. Це найгірший показник у країнах Вишеградської четвірки.

Ще два важливі пункти - розширити бюджетні витрати на соціалку і на армію. І чехи забули, як політика партії коливалась від ліберальної до консеративної, і навпаки - у бік соціалістичних і популістських гасел у попередні кампанії. 

голосування Бабіша

На виборах у 2013 році партія ANO ("ТАК") набрала 18,45% голосів виборців і вперше потрапила до парламенту, взявши 45 депутатських мандатів. ANO увійшла до урядової коаліції разом з соціал-демократами і християнськими демократами. Сам же Бабіш отримав в уряді посаду міністра фінансів і одразу опинився в епіцентрі корупційних скандалів.

За цей час його звинувачували в лобіюванні інтересів свого агрохолдингу Agrofert. Зокрема, міністр давав вказівки податківцям вбити своїх конкурентів перевірками, в той час як його холдинг отримав субсидій від держави на 115 мільйонів євро.

Крім того Бабіша звинуватили у тому, що він привласнив 2 мільйони євро допомоги від Європейського Союзу, а також махінаціях з придбанням маєтку Лелече гніздо, яке міністр оформив на своїх дітей, а потім після завершення перевірки ЄС завів у свій холдинг. Гроші Євросоюзу на підтримку малого бізнесу на той момент уже маєток освоїв.

У лютому 2017 року прем'єр Чехії Богуслав Соботка поставив питання про відставку міністра, але Бабіш отримав захист від президент Чехії Мілоша Земана. Президент подання про відставку не підписав.

Звісно, що така дружба Бабіша не може не насторожувати українців. Особливо в контексті  останніх заяв Земана.

Хоча протягом виборчої кампанії Бабіш уникав будь-яких висловлювань і щодо Росії, і щодо Криму. Цю ниву освоювали дві інші партії.

Справа Путін, зліва Путін

На фоні євроскептицизму до чеського парламенту також потрапили дві партії, які мають відверто пропутінську позицію і закликають зняти санкції з Росії. Мова йде насамперед про Комуністичну партію Чехії та Моравії та про партію "Свобода та пряма демократія" Томіо Окамури (чеський політик японо-корейсько-чеського походження).

Заснована у березні 1990 року з залишків могутньої Комуністичної партії Чехословаччини, партія протягом 27 років залишається вірною ідеям марксизму. Парадоксально, що після радянського вторгнення у 1968 року багато чехів все-таки продовжують голосувати за комуністів навіть після падіння залізної завіси.

На минулих виборах комуністи набрали майже 15% голосів виборців і взяли 33 мандати у парламенті. Цієї суботи їх показник виявився вдвічі гіршим. Комуністи отримали 7,76% голосів виборців і 15 місць у парламенті.

В той же час значно наростити м’язи вдалось правим на чолі з Томіо Окамурою. Якщо в 2013 році вони набрали 6,88%, то в 2017 році посіли четверте місце з 10,64% виборців. Що ж стосується програми правих, то Окамура пообіцяв, що не допустить у Чехію іммігрантів та виступатиме за вихід Чехії з ЄС та НАТО. 

Окамура у своїй риториці щодо Путіна навіть перевершив президента Земана. За його словами, президент Росії ніколи не був агресивним.

Окамура. Фото Vinegret.cz

"Це політик і стратег з талантом геніального шахіста. На різкі емоційні вчинки він спокійно відповідає ходами, продуманими на кілька кроків вперед", - заявив чеський політик у інтерв’ю Parlamentní listy.

Підтримуючи анексію Криму Росією, Окамура наголошує, що він не є проросійським політиком: "Я в першу чергу прочеський. Путін ні у кого не крав. Крим історично ніколи не був українським: протягом століть Крим належав Росії і завжди був російським. До речі, Київ теж побудували росіяни".

Крім того, він прямо звинувачує Україну в прихильності до нацизму, при цьому виступаючи з крайньоправих позицій. "Симпатія українців до нацизму і фашизму – це їхня проблема, з якою не хочуть миритись жителі Донецька. Я цьому не дивуюсь. Я б не хотів жити в країні, де при владі нацисти, які ненавидять свій народ", - заявив Окамура, коментуючи події на сході України.

Ще до початку виборів голова чеської "Свободи" відкинув можливість увійти до уряду мільйонера Бабиша. "Ми б ще могли розглядати варіант коаліції, якби Бабіш відмовився від крісла в уряді. Однак це дуже малоймовірно", - стверджує Окамура.

Сам Бабіш теж не хоче коаліції з Окамурою.

Аграрно-піратський союз

"Ми залишаємось вірними своєму проєвропейському шляхові, тому я відкидаю можливість створити коаліцію з комуністами та з прямими демократами Окамури", - відверто заявив Бабіш майже відразу після оприлюднення остаточних результатів виборів.

Водночас ще відкритим залишається питання, хто ж таки увійде до урядової коаліції. Майже всі партії згодні на співпрацю з ANO, проте каменем спотикання є кандидатура Бабіша як прем’єр-міністра. Більшість чеських політиків не бажають бачити олігарха у прем’єрському кріслі. Про це заявив лідер чеських демократів Петер Фіала. За його словами, він не розглядає можливість переговорів з Бабішем про участь в уряді.

"Я виключаю можливість співпраці з ANO. Після виборів ми переходимо в опозицію", - заявив Фіала, відповідаючи на запитання  журналістів про можливу співпрацю з партією мільярдера.

Своє небажання працювати з прем’єром Бабишем також висловили правоцентристські ТОP 09 та STAN, які сумарно набрали на виборах 10,5% та потрапили до парламенту. "Я не можу узаконити його і робити вигляд, що все нормально", - сказав Ян Фарський з партії STAN.

Ян Фарський

Проти Бабіша в уряді також виступили і його нинішні партнери по коаліції соціал-демократи та християнські демократи. Зокрема, і нинішній прем’єр Богуслав Соботка, що вимагав його відставки за корупцію.

Зараз Бабіш може почати переговори з ліберальною Піратською партією. Також до цього союзу можуть долучитися демократи Фіали, незважаючи на заяви свого лідера, вважає український політолог Євген Магда.

У Чехії стверджують, що для формування коаліції Бабішу треба змінитись самому і стати демократом. "Ще напередодні виборів Бабіш почав наголошувати на тому, що він демократ. Хоча це поки дуже сумнівно, особливо якщо звернути увагу на його беззаперечне лідерство у партії. Але щоб бути на чолі уряду, йому треба змінитись. Чи в нього це вийде – побачимо в майбутньому", - стверджує чеський політолог і письменник Їржі Пехе.

Бабіш – новий Орбан?

Феномен Бабиша наскільки зацікавив політологів, що з ким його тільки не порівнювали. Крім Трампа, найчастіше чеського політика порівнюють з Віктором Орбаном та Ярославом Качинським. Хоча на думку Їржі Пехе, це не зовсім правильно.

"Треба усвідомлювати, що Орбан і Качинський – це ідеологічні політики. Про Бабиша цього не скажеш. Так, він виступає проти євро, однак швидше з економічних причин, ніж з ідеологічних. Він у першу чергу бізнесмен і прагматик", - стверджує політолог.

Як же тоді така прагматичність майбутнього прем’єра обернеться щодо України? І чи підтримає він позицію президента Земана щодо Криму і санкцій?.

"Я не схильний демонізувати партію ANO. Це доволі прагматична партія, багато з її членів підтримують Україну, в тому числі – чинний міністр оброни Чехії Мартін Стропніцкі, який нещодавно відвідував Київ", - вважає посол України в Чехії Євген Перебийніс.

Крім того, він зауважує, що у чехів є багато можливостей для створення коаліції з демократичних партій, що може мінімізувати негативний вплив проросійських партій.

Іншої точки зору дотримується Євген Магда. На його думку, публічна обіцянка не створювати коаліцію з проросійськими силами скоро забудеться.

"Думаю, що вже на початку 2018 року новий чеський прем’єр цілком може рушити на переговори до Москви", - вважає політолог.

Наразі ж шанси створити коаліцію з демократами не більші ніж з популістами, і все залежатиме від торгів за портфелі в уряді.

Наталія Міняйло

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 16:57
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus