Нездоланий “Карфаген”: чого чекати далі від єврооптимістів і Саакашвілі

Всі сторони сходяться на тому, що тепер треба чекати, хто кого пересидить, або влаштовувати провокації і сутички з Нацгвардією, щоб акція набула нових обертів і отримала інші приводи
20 жовтня 201710:30

Три дні мітингу під парламентом не стали переможними для організаторів акції. І хоча політики серед єврооптимістів називають своєю перемогою те, що парламент почав розглядати їхні законопроекти, насправді м`яч і надалі залишається у команди президента.

З усього пакету ініціатив парламент проголосував лише законопроекти по недоторканності, що і так вкладалося в риторику президента.

Наразі очевидно, що частина організаторів не готова себе ідентифікувати з вуличними акціями в такому вигляді, оскільки обличчя присутніх на них важко порівнювати з натхненним Євромайданом.

Всі сторони сходяться на тому,  що тепер треба чекати, хто кого пересидить, або влаштовувати провокації і сутички з Нацгвардією, щоб акція набула нових обертів і отримала інші приводи. Оскільки зняття недоторканності Київ як важливу тему для себе не сприйняв. Поки учасники акції скандували під Радою “Київ вставай”, пасажири автобусів, які змінили через акцію маршрути здивовано питали: “а що там?”

Недоторканність за розкладом

Четвер організатори акції розглядали як ключовий для себе день. Коаліція мала до обіду розглянути свою медичну реформу, а потім перейти до тих законопроектів, які були включені до вимог організаторів мітингу.

Точніше мали розглядатися два законопроекти про недоторканність - президента та Юрія Левченка і три варіанти змін у виборче законодавство - варіант з відкритими пропорційними списками Віктора Чумака, закриті пропорційні списки як у 2006-2007 від Юлії Тимошенко і законопроект Юрія Мірошниченка, що серед іншого передбачав пониження виборчого бар’єру до 1%.

- Реформу проголосуємо, президентський законопроект про недоторканність також, а от виборчі законопроекти, думаю, не наберуть голосів, - спрогнозував зранку депутат від БПП Олександр Черненко.

Аналогічної думки дотримувалась і Світлана Заліщук.

Всі прогнози справдились.

Верховна Рада відправила на розгляд Конституційного суду обидва законопроекти щодо змін до Конституції у частині скасування депутатської недоторканності.

За направлення до КС президентського та депутатського законопроектів проголосувало 336 та 328 депутатів відповідно.

Розуміючи що це їх єдиний успіх організатори акції представили голосування як свою перемогу.

 

Водночас Сергій Лещенко, який по обіді вийшов до людей, сказав, що не може назвати це цілковитою перемогою - лише початком боротьби. І просив людей і надалі приходити підтримувати їхню боротьбу в тому числі за антикорупційний суд.

Олексій Гончаренко з трибуни Ради заявив натомість, що депутати-антикорупціонери просто піаряться на праці інших. Мовляв, проголосований законопроект внесли 158 депутатів, включаючи самого Гончаренка, а не тільки Левченко.

По обіді депутати взялися за виборчі законопректи, але всі провалили. За словами організаторів мітингу, у них була кулуарна домовленість зі спікером Парубієм, що він відправить на доопрацювання законопроект Віктора Чумака, але оскільки БПП і НФ не було в залі, то ця ініціатива не набрала голосів.

Втім навіть це Чумак сприйняв як свою перемогу.

- Ми їх змусили розглядати те, що вони не хотіли робити роками. Я скільки пікетів провів під Радою і нічого, а тут за три дні стільки всього розглянули, - заявив депутат.

На зауваження, що законопроекти не ухвалені, а провалені, а більшість без врахування своїх інтересів нічого не робитиме, Чумак висловив думку, що все одно Раді доведеться створювати робочу групу і напрацьовувати законопроект.

Поки що ж позиції узгоджені лише між єврооптимістами-антикорупціонерами, Тимошенко і Ляшком.

Як відомо, третьою з вимог організаторів було ухвалення законопроекту про антикорупційний суд. Але напередодні, перед тим як піти на зустріч з президентом, яка так і не відбулася, Мустафа Найєм і Світлана Заліщук заявили, що відкликають свій законопроект. Подано це було як поступку від авторів президенту, щоб він вніс новий проект.

Хоча навіть в РПР визнають, що відкликати його довелося б все одно - бо така була вимога Веніціанської комісії. В комісії радили доопрацювати норми пов'язані з тим, що Антикорупційний суд виявився сам собі і судом першої ланки і апеляцією, зокрема щодо того як відбуватиметься касаційний розгляд у таких випадках. Також у висновках комісії було вказано, що при створенні АК мають уникнути можливого враження, що судді з питань протидії корупції мають інший або привілейований клас суддів.

Між тим перед організаторами мітингу вкотре постало питання, що робити далі і що казати людям.

Або прапори, або люди

Ініціативу проведення акції почали обговорювати ще в липні у закритій групі під символічною назвою “Карфаген”.

Але чим ближче до мітингу, тим більше було суперечок між учасниками. Після довгих дискусій вони зійшлися на вже добре відомих трьох вимогах, але потім Міхеїл Саакашвілі вийшов з заявами про імпічмент президента.

Це викликало роздратування спершу у націоналістичного крила, а потім і у представників громадських організацій.

 

Як відомо, Нацкорпус, очолюваний Андрієм Білецьким, офіційно відмежувався від вимоги імпічменту. Оскільки Білецький ніколи не заперечував добрі стосунки з міністром Арсеном Аваковим, то багатьма ця заява була сприйнята як знак перемир’я між міністром внутрішніх справ і президентом. Хоча однопартійці Авакова просили не перебільшувати його вплив на лідера Нацкорпусу.

- Він може його про щось попросити, але не наказувати і не вимагати, - переконували депутати.

Після Нацкорпусу тертя виникли і зі “Свободою”. “Ви ж зрозумійте, що одна справа Юра Левченко, який тут бігає з Соболєвим, а зовсім інше Пупс-Кривецький, який пробує вирішувати свої питання і дружити з президентом”, - зауважували співрозмовники INSIDER у коаліції.

У середу розборки через імпічмент дійшли і до команди Реанімаційного пакету реформ.

- У нас відбулася серйозна розмова з колегами, що ми не можемо виходити з вимогами імпічменту. І як тільки Саакашвілі заявив, ми стали від цього відмежовуватись. Це не наше поле. Ми адвокаційна організація, і ми маємо співпрацювати з владою, запроваджувати законодавчі ініціативи. Ми довго сперечалися і про те, чи підтримувати акцію. Нас просили добре подумати і Ірина Бекешкіна, і Олександр Сушко, але радикальне крило перемогло в один голос. Тепер ми зробили висновки, і тому вчора з'явились такі заяви в тому числі і від Шабуніна щодо ненасильницьких методів боротьби, - сказав співрозмовник видання, пообіцявши, що в п'ятницю РПР вийде з учасників акції.

Політичні лозунги не єдине, що розсварило учасників мітингу. У середу в парламенті кореспондент INSIDER почув уривок розмови соратника Тимошенко Олександра Абдулліна з Сергієм Лещенком, де він просив колегу повпливати на інших організаторів акції, і навести там лад.

 

Що малось на увазі під наведенням ладу депутат не уточнив, але у вівторок “Батьківщина” забрала своїх бабусь як тільки розпочав активність “Донбас”. У четвер же бійці батальйону почали вимагати від прихильниць Тимошенко згорнути партійні прапори, мовляв, акція непартійна. Аналогічні вимоги були озвучені і представникам “Свободи”. На що останні обурились, що це нечесно, бо згорнути прапори тоді має і Рух нових сил. А якщо це вимагають тільки від “Свободи”, то вона зараз взагалі збереться і піде з акції - “І залишаться тут три прапори РНС”.

Цікаво, що сама Тимошенко, зібравши навколо себе у кулуарах натовп журналістів, жодної конкретики у своєму ставленні до того, що відбувається на вулиці, не висловила. 10 хвилин абстрактно розповідаючи про неправильну політику влади щодо трьох пунктів, які організатори мітингу винесли на свої знамена, вона із полегкістю зіскочила на свою улюблену тему - тарифи.

Захисники “Карфагену”

Мітинг у четвер зібрав ще менше прихильників, ніж у вівторок.

- Якщо у вівторок звезли з областей 2 тисячі людей, то сьогодні десь 300, - розповіли співрозмовники серед “людей у різному“, які теж у великій кількості гуляли по мітингу і ретранслювали настрої мітингарів на Богомольця,10.

Попри це кістяк акції все ще складав “Рух нових сил” за бойової підтримки “Донбасу”.

За два дні стояння значна частина його контингенту більше нагадувала Євромайдан влітку 2014-го року.

Вільний час мешканці наметів проводили у розмовах на загальнополітичні та історичні теми. Особливо яскравою була полеміка тих, хто корінь всіх бід України бачить у “жидівському пануванні”. Доходило і до відвертого силлогічного колапсу.

- Там під куполом 80% жидів, хай пробачать мене євреї.

- Кстаті, ви знаєте як Саакашвілі розшифровується по їхньому? Син Ісаака!

 

Сам екс-президент Грузії вдень у табір зайшов хвилин на 20: потиснути руки своїм прихильникам, роздати коментарі журналістам та спробувати “революційної” каші. Поки Саакашвілі із голівудською посмішкою походжав між наметів, його партнери із числа організаторів акції серйозно замислилися над тим, чи контролює хтось в повній мірі людей, що зібралися під Радою і як вмовити їх розійтися, якщо 3 основні вимоги будуть виконані.

Очевидно найбільший вплив на бойову частину мешканців наметів - чоловіків із символікою “Донбас”, мав Семен Семенченко. Показовою була відповідь одного із близьких соратників Арсена Авакова на запитання INSIDER, що робитиме поліція, якщо активісти підуть у наступ.

“От зараз приймуть скасування депутатської недоторканності і Семен, с*ка, на “десятку” присяде”, - запевнив він.

До вечора четверга мітингарі, по суті, розділилися на дві частини: активісти із прапорами під сценою, які чекали на новини із пленарної зали, та бійці на стометрівці на Грушевського, які третій день поспіль готувалися до штурму силовиками.

Ледь не щогодини назрівав новий конфлікт. Близько 5-ої вечера на периметр спробували занести пінопласт та “буржуйки”, трохи поштовхавшись біля готелю “Київ” із правоохоронцями, мітингувальники почали бити металевими трубами по блокам пінопласту, обіцяючи притягти поліцію та нацгвардійців до “народного трибуналу” за виконання злочинних наказів. Таким чином учасники акції самі знайшли чим себе зайняти, бо на сцену до них вже майже ніхто не виходив.

 

Близько сьомої за сценою зібралася нарада організаторів мітингу: вони узгоджували текст фінальної резолюції. При цьому Семенченко і Єгор Соболєв із Саакашвілі не радилися - вели власні переговори на двох. Результатом перемовин стала спільна заява від усіх організаторів, мовляв “Рух нових сил” Саакашвілі залишається із людьми у наметовому містечку, а всі інші партії та організації продовжують “домагатися виконання вимог іншими методами”.

Коли прийшла черга Саакашвілі виступати, натовп екзальтовано заревів, це, вочевидь, дуже сподобалося екс-губернатору Одещини, бо у своєму спічі він був надемоційним і зовсім не стримувався у висловах.

Нацгвардійці під Радою під час виступу пересміювалися:

- Йому тільки штандарта зі свастикою не вистачає.

- Да нє, йому шаурму треба продавати, диви, який голос гучний.

Тим часом лідер РНС перейшов на особистості, дісталося як “сірому кардиналу” БПП Ігорю Кононенку так і його молодшому колезі.

“Ці мразі, як Березенко…”, - неслося зі сцени. Люди із хорошою пам’яттю тихцем посміхнулися, бо ж всього два роки назад Саакашвілі активно агітував за Сергія Березенка на 205 окрузі. Закінчив він свій спіч одкровенням про президента: “Поки ми стояли тут, він там три дні сидів і тремтів. Я добре знаю: він боягуз!”

Єгор Соболєв закликав своїх прихильників о 20:15 йти до Адміністрації президента, щоби змусити президента внести законопроект про Антикорупційний суд. Поки колона йшла під АП, журналісти перестріли на Інститутській голову парламентської фракції “Самопоміч” Олега Березюка, ухиляючись від прямої відповіді, він, зрештою, визнав, що Семенченко і Соболєв не консультуються із партією з приводу своїх дій.

- Проте я особисто, як людина, їх цілковито підтримую, і однопартійці також.

- Ви підтримуєте всіх людей, які стоять там під Радою? Серед них трапляються досить неоднозначні елементи, - запитали в нього.

- Знаєте, у Рєпіна є картина “Козаки пишуть листа турецькому султану”. І от на ній є Сірко з мудрими очима, писар, а навколо дуже різні люди. Ви придивіться.

Під Адміністрацією президента до сутичок також не дійшло. Депутати передали свій варіант законопроекту про Антикорупційний суд і закликали людей іти назад під Раду, проте половина замість цього рушила до найближчої станції метро.

Що далі?

Як відомо, формальне спілкування організаторів і президента не вийшло. Неформального, як стверджують співрозмовники видання, теж не було.

- Там з душевнохворими не говорять, - не підбираючи слів казав один з впливових депутатів коаліції.

Наразі єврооптимісти розгублені і думають, як вийти з ситуації і зберегти обличчя.

Мустафа Найєм написав у Фейсбуці, що він продовжуватиме добиватися виконання раніше висунутих вимог "своїми силами та засобами".

"Від завтрашнього дня я знову починаю поїздки по регіонах", - написав депутат. Так само вчинить і Віктор Чумак.

В коментарі INSIDER останній результати акції позитивними.

- Ми не посварилися, не пішли на публічні образи одне одного, ми змусили владу рухатися. Так що все добре, - сказав депутат.

Юлія Тимошенко підтримала акцію скоріше ситуативно, як сказала депутат фракції Олена Кондратюк “з почуття справедливості”, але це не її тема. Націоналісти і РПР, як вже було згадано вище, відмежувалися.

 

Зараз прихильниками продовження пікетування Ради лишаються лише “донбасівці” Семенченка і люди Саакашвілі.

На думку представників Банкової, вони і продовжуватимуть розхитування ситуації на гроші Ігоря Коломойського. На що начебто виділено від 1 до 3 мільйонів доларів.

“Тепер Міхо з Семенченком будуть як мозоль для Петра Олексійовича. І тепер питання в тому, в кого з них виявляться міцнішими нерви”, - сказав один з опозиційних депутатів.

У вівторок міністр Аваков до ночі сидів на Банковій і вирішено було не штурмувати наметове містечко. Натомість один з його соратників припустив, що ще кілька днів і до мітингувальників приїде новий автомайдан з тих, кому набридне об'їжджати учасників акції.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 03:30
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus