Октоберфест Саакашвілі під Радою

Частина учасників акції обурилась діями хлопців Семенченка, а Авакова на ніч викликали на Банкову
17 жовтня 201723:34

-        То що, ви на акцію Саакашвілі підете?, - спитав кілька тижнів тому  INSIDER у одного з опозиційних до влади депутатів.

-        Та, піду. А чому б і не сходити? Особливо, якщо там буде 5-10 тисяч людей. Зараз же тільки Юля може півтори тисячі людей зібрати. Тому на такі великі мітинги треба ходити, піаритися, - зізнався співрозмовник.

Велика акція опозиції була анонсована ще місяць тому. Організатори  із різноманітних політичних проектів та громадських організацій зійшлася на трьох ключових пунктах: антикорупційний суд, новий виборчий закон та зняття депутатської недоторканності.

Підтримати ці вимоги вирішила збірна солянка – Нацкорпус, "Свобода", Рух нових сил Саакашвілі, політрух Наливайченка, ГО, що займаються антикорупційною діяльністю, і "Самопоміч".

Для всіх цих сил – це була хороша нагода заявити про себе в контексті наступних, нехай і строкових виборів. Та й на Банковій до цього мітингу ставились з серйозним побоюванням. Адже стосунки президента і голови МВС не найкращі, Нацгвардія могла б не стримати ситуацію, а крайнім виявився би президент як вище уособлення влади.

Тим більше, що організатори мітингу навіть не виключали захоплення приміщення Ради. Серйозність намірів мало би показати святкування Покрови правими силами, яке, як відомо, зібрало понад 12 тисяч людей.

За словами організаторів мітингу, у вівторок під Радою мало бути близько 8 тисяч людей. Але на 10-ту ранку там було заледве 2.

 

Хто не справився з завданням, вони говорили неохоче. Громадський сектор кивав на політиків, що це вони не підвезли людей.

-        Та сьогодні вже нічого не буде. Ще й Нацкорпус нас кинув, так що постоять та й розійдуться, - сказав депутат-антикорупціонер о 12 ранку, дивлячись на мітинг з 2-го поверху Ради.

Якраз за пару хвилин до цього партія "Національний корпус" роздала прес-реліз, що вона підтримує висунуті на акції 17 жовтня політичні вимоги, однак не поділяє риторику колишнього президента Грузії, лідера партії "Рух Нових сил" Михайла Саакашвілі.

Активістів "Свободи" на мітингу теж було небагато.

Коли INSIDER спитав про це в Юрія Левченка, той заперечив:

-        Та ні дивіться, он наші прапори. Просто наші люди ззаду стоять, і їх не видно. І сцену вони охороняють.

Люди в символіці "Свободи" справді були під сценою (так само як і хлопці НК), але було їх не більше сотні. На питання до Левченка, чи будуть сьогодні знову димові шашки в залі, той відповів, що ні.

-        Шашкою можна було спробувати зірвати голосування, але не примусити голосувати, - сказав він.

Левченко та інші його колеги не виключали 2 сценарії розвитку подій: або спробувати прорватися в Раду, або розгорнути наметовий табір.

Коли INSIDER запитав в Єгора Соболєва, хто може штурмувати парламент і чи буде це знову "Донбас", він відповів:

- Чому ж "Донбас", тут багато пасіонарних людей є.

Але, як виявилось, пасіонарії носять досить конкретні шеврони. На відміну від тих, хто мирно тримав півдня прапори до їх появи.

Зранку більшість учасників мітингу були з прапорами "Батьківщини", "Банку Михайлівський" та "Народного контролю". В передніх рядах також стояли представники "Самопомочі", а на перехресті Шовковичної і Грушевського люди з прапорами Європейської партії Катеринчука та Руху нових Сил. Останні чекали, коли на мітинг прибуде Михеїл Саакашвілі.

 

-        Ну що велика революція провалилася. Привели аж 2 тисячі і поставили по десятку провокаторів біля Нацгвардії, щоби влаштувати бійку, - кинув із презирством один із депутатів "Народного фронту" в бік опозиціонерів.

В цей час в "Катрусиному кінозалі" Ради проходила погоджувальна Рада. За спиною спікера Парубія стояли Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Дмитро Добродомов, Світлана Заліщук, Юрій Дерев’янко та вимагали включити їх законопроекти до порядку денного цього сесійного тижня. Натомість БПП і НФ говорили, що парламент має розглядати медичну реформу, яку чекає вся країна, а не закони, за які стоять 2 тисячі людей.

Спікер же нагадав, що лише один з законопроектів, які вимагають поставити опозиціонери, пройшов комітети. Це був закон про вибори, серед авторів якого є і сам Парубій. Тому він запропонував розглядати спершу медичну реформу, а потім президентський законопроект про зняття недоторканності і виборчу реформу.

Молоді опозиціонери були проти і навіть не дали договорити представнику президента Ірині Луценко, але плани більшості щодо порядку денного змінити не змогли.

Близько 11-ої урядовий квартал буквально почав здригатися від вибухів. Це викликало паніку навіть у деяких силовиків, яких, певно, забули попередити, що на честь державного візиту президента Мальти запланований армійський салют. Гармати після останнього залпу швидко зібрали та вивезли, але осад, як в тому анекдоті, лишився.

Саакашвілі дійшов до своєї ж акції близько першої дня. Пройшовши вулицею Грушевського у супроводі прихильників, лідер "Руху нових сил" безперешкодно потрапив на периметр мітингу – силовики його не перевіряли навіть формально, на відміну від інших учасників демонстрації.

Активісти зустріли Саакашвілі оплесками та вигуками "Гамарджоба!" і "Міша повернувся!", проте без особливого запалу – зрештою, більшість з них стояла під Радою вже четверту годину.

 

В цей час за подіями під парламентом з вікна 2 поверху стежили соратники Тимошенко - Олена Кондратюк та Олександр Абдуллін.

-        Ти кому там рукою махаєш, Сашо?, - спитала Кондратюк.

-        Та он наша Віра, - відповів депутат.

-        Яка Віра? А, медсестра з Франківська. От свята жінка, і сюди приїхала, - розгледіла жінку Кондратюк.

Згідно із внутрішньою рознарядкою "Батьківщини", яка підтримала акцію лише в останній момент, кожна обласна організація мала дати по 100 людей.

Тут до депутатів підійшов парламентський завсідник - художник Сергій Поярков.

-        А чого ви своїй Юлі клофеліну не підсипали, щоб вона не вступила в це ***.

-        У нашої Юлі таке загострене почуття справедливості, що ніякий клофелін його не візьме, - відповіла йому Кондратюк.

-        А ти нам краще як художник поясни, це кого портрет під Радою -
Януковича чи Порошенка. А то ми ніяк не впізнаємо, - змінив тему Абдуллін.

 

-        Та, то син Порошенка і Саакашвілі, - проявив творчу фантазію Поярков.

-        Саш, пішли в зал. Подивимся ще що там, - запросила колегу Кондратюк.

На момент, коли вони пішли, на мітингу був максимум учасників. Прихильники Тимошенко на мітинг привезли близько тисячі своїх "бійців". Вдвічі більшу кількість вдалося зібрати соратникам Саакашвілі, проте у неофіційних розмовах вони визнали, що це провал. Загалом кількість учасників не дотягнула і до 5 тисяч.

Тепер опозиції слід було вирішити, що з ними робити і який сценарій дій обрати. Мустафа Найєм і Юрій Левченко всіляко уникали коментарів про майбутні дії. А Володимир Парасюк, який встиг побитися з керівником УДО Гелетеєм, навіть обурився, чому до нього за коментарями ходять лише через бійки, а не, скажімо, пенсійну реформу.

Бойовою частиною акції мав стати "Національний корпус", активісти якого напередодні закріпилися за 300 метрів від Ради – на вертолітному майданчику Януковича у КВЦ "Парковий".

І хоча вони охороняли сцену, загалом організацією акції і самим Саакашвілі були невдоволені.

Співрозмовник у керівництві "Нацкорпусу" розповів INSIDER, що активістам цієї організації була дана команда після обіду розходитися. "Ми були тут без пізнавальних знаків, але тепер ідемо", - сказав він. На периметрі залишилося близько десятка представників "Національної дружини" для контролю за ситуацією.

"Ми дали Саакашвілі шанс не обісратися, але він обісрався. Ми дали свою сцену, охорону, були готові підтягнути людей. У Фейсбуці було стільки крику, а на вулицю вони змогли вивести всього кілька тисяч. Ми не повинні все за нього робити!", - пояснив співрозмовник.

О другій в парламенті оголосили перерву і більшість депутатів залишили будівлю, скориставшись одним із підземних виходів з Ради.

 

Здавалося, що і акція протесту потроху вщухає. Проте ближче до четвертої години у передні ряди мітингу вийшли камуфльовані чоловіки із символікою батальйону "Донбас". Вони розтягнулися спочатку по площі Конституції, а потім і по вулиці Грушевського, вздовж депутатських під’їздів.

Силовики у повному екіпіруванні в цей час значними силами взяли Раду у внутрішнє кільце - вийшло так, що активісти опинилися між двома вогнями, бо ззовні урядовий квартал ще зранку був перекритий загорожами та металошукачами.

На образливі вигуки активістів правоохоронці не реагували, деякі із поліцейських навіть співали разом із натовпом гімн. Здавалося, що мітингувальники самі шукають приводу для силового конфлікту. І він не забарився. Натовпом прокотилася чутка, що до парламенту несуть намети. Половина чоловіків із шевронами "Донбасу" рушила до перехрестя із Садовою, де силовики перегородили дорогу металевою сіткою та живим кордоном.

Знизу вулиці до Ради дійсно рухалася колона інших активістів. Дійшовши до перепони, вони почали виламувати блоки огорожі. Хтось розпилив у натовп сльозогінний газ, в хід пішли поліцейські кийки та палиці, на яких до цього майоріли прапори. Проте це була тільки розминка.

Як виявилося, під час сутички один із правоохоронців вдарив по голові чоловіка похилого віку, мітингарі вимагали його документи для того, щоби потім притягнути до відповідальності, проте поліцейського оточили нацгвардійці із щитами, намагаючись захистити колегу від агресивного натовпу.

 

"Беркут! Беркут!", - неслося з усіх боків.

Ця ситуація стала основним фактором подальшої ескалації. Бо тепер оточеними опинилися кілька десятків силовиків, яких довелося визволяти. Операція переросла у масштабну сутичку, в результаті якої постраждали щонайменше один поліцейський та активіст. Обох на руках винесли до швидкої, до тями постраждалі на той момент не приходили.

Коли бійка стихла, виявилося, що "донбасівці" захопили кілька десятків поліцейських щитів. 15 хвилин обидві сторони стояли одна навпроти іншої, проте ніхто не починав наступальних дій. Зрештою силовики розступилися і дали своїм супротивниками безперешкодно занести намети на периметр під вигуки "Революція!".

 

За тим, що відбувається надворі з вікон Ради активно спостерігали народні депутати.

-        Щось мені ці дії Нацгвардії до болю нагадують. Знову дали прорвати? Ще одні Шегині, - запитав депутат з НФ, не дуже дружній до міністра внутрішніх справ.

-        А хто там попереду йде – Лещенко, Соболєв? Шось я не пам’ятаю їх тут 20 лютого 2014, коли ми зайшли в Раду і побачили тут 50 автоматників, - зауважила Марія Матіос.

-        А чого вони так кричать?, - спитав ще хтось з депутатів.

-        Напевно, гроші за мітинг хочуть, - пожартував за спиною Максим Саврасов з БПП.

Тим часом у вікна 2 поверху прилетіло яблуко від протестуючих.

-        Закрийте вікна негайно, - крикнув охоронець, опускаючи штори перед камерами.

-        Кудиии, я тут стріііімлю, - закричали хором оператори.

-        Так, а що буде, - знову озвався хтось з депутатів  за спиною.

-        Ну як вам сказати. Це щось дуже нагадує анекдот про маму, яка купила сину годинника і показує йому, як розуміти години. Синку, коли обидві стрілочки догори, то це 12, а коли одна донизу і друга коло неї, то це пів на шосту. От гуляє той малий, ніхто годинник не помічає. І мама вирішує йому допомогти похизуватися. Виходить на ганок і кричить: синку, а котра година. А той їй – а вже не шість, і ще не 12. Так шо пока неізвєстно. Так і тут.

 

Тим часом донбасівці вже несли до Ради пакунки з наметами. Депутати перемістились на інші вікна.

-        А це що за дитяча іграшка, це що намет? Ну якщо це намет, то я Майя Плісєцька, - розсміялась Марія Матіос. Щоправда, за пару хвилин прийшли і "дорослі" намети.

 

-        Дивись, вони намети ставлять, - кричали колеги з НФ Антону Геращенку.

-        Так хай що хочуть, те і ставлять, - байдуже буркнув соратник Арсена Авакова, щось дописуючи у телефоні.

Між тим, його колеги, дивлячись на події за вікном, потроху тікали з Ради. Розглядати поправки до медичної реформи в залі лишилось від сили 20 депутатів.

А от Надія Савченко натомість вирішила піти в народ. Щоправда, невдало. Бо як тільки вони підійшла до чоловіків в камуфляжі, ті стали реготати.

-        Дивіться! Медведчук з величезною дупою прийшов!

-        Ви переплутали, мене звати – Надія Савченко, - намагалася віджартуватися нардеп.

Але натовп вже знайшов об’єкт для насмішок, тож до самого виходу з периметру її супроводжували вигуки "Ж*па Медведчука!" і "Сравченко!".

Ще один неприємний інцидент стався з тим самим Олегом Барною, що виносив з трибуни Арсенія Яценюка. Учасники мітингу перестріли депутата, коли той намагався вийти з периметру Ради, і намагались повернути на роботу. Хоча засідання на той момент вже закрилось.

-  Мужикі, тягніть його, бо в мене сили нема, - кричала якась дама в спортивному костюмі.

Щоб не допустити кровопролиття на захист Барни кинувся Саакашвілі, який вмовляв прибічників не бити депутатів.

На цьому інциденті акція заспокоїлась. Спікери, зі сцени закликавши людей не розходитись, самі десь зникли. Саакашвілі пішов униз по Грушевського, в напрямку офісу партії. У периметрі ради залишилось чоловіків 300 активістів, 2 десятки наметів і одна польова кухня. Це якось дуже стало схожим на 30 листопада 2013 року. Хіба що у вольєрі лишились не діти.

 

В холі готелю "Київ" сидів Валентин Наливайченко і проводив якусь мікронараду на трьох. Здалеку вдалося почути лише уривок про якесь непорозуміння з Сакварелідзе. Невдовзі він пішов. А за півгодини туди ж зайшов Єгор Соболєв у супроводі спортивних активістів. О 20:30 мала початися їх нарада.

Але ніяких ексцесів депутат не обіцяв, принаймні в середу активісти, за його словами, мали б стояти мирно. У внутрішньому чаті організаторів акції було оголошено "відбій до ранку".

-        Я говорив з Парубієм, ми даємо їм час до четверга пройти медреформу. Думаю, для 500 правок – це достатній час. А потім у четвер розглянути наші закони.

Між тим ще зранку в БПП кореспондента INSIDER запевнили, що будуть розтягувати медреформу на весь тиждень.

Тим часом на Банковій ще не має готового плану, в яку гру зіграти з опозицією. Але і штурмувати їх там не збиралися.

Однак о 22 годині у периметрі сталася сутичка між активістами та поліцією. Протестувальники вирішили розширити межі свого "вольєру", натомість Нацгвардія пішла у наступ, відбила забрані в неї щити і взяла мітингувальників в "коробочку". Менше 300 осіб опинилась у щільній облозі тисячної Нацгвардії.

 

Незважаючи на переполох розбірки були недовгими.

Частина організаторів акції такої індивідуальної активності бійців Семенченка не сприйняла і вирішила усунутися.

А ось міністра внутрішніх справ викликали на Банкову. Поліція пообіцяла не штурмувати учасників протесту. Станом на 23:30 під Радою з депутатів лишалася лише невелика група Віктора Чумака, але і той скоро пішов.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 11:57
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus