Президенту Петру Порошенку довелося провести 2 дні у приміщенні Верховної Ради, щоб та проголосувала 2 законопроекти про реінтеграцію та мирне врегулювання ситуації на Донбасі.
Боротьба навколо текстів велась як всередині команди коаліції, так і з боку опозиції. І якщо “Батьківщина” просто умила руки, то деякі депутати “Свободи” і “Самопомочі” вдались до застосування сили та димових шашок. А праві сили під Радою, які начебто готові були штурмувати парламент, взагалі були використані у подвійній грі.
В четвер голосування було зірване, і спікер Андрій Парубій змушений був закрити засідання. Але через брак часу його призначили на п'ятницю, коли більшість депутатів вже їдуть з Києва. Щоб отримати результат, були скасовані всі закордонні відрядження.
За тим, як торгувались і голосувались законопроекти, стежили кореспонденти INSIDER.
Воєнний стан і Мінськ. Турчинов vs АП
4 жовтня тексти по реінтеграції нарешті дійшли до Верховної Ради. При цьому через розходження в позиціях між НФ і БПП в зал було внесено два законопроекти - про що ми писали на початку тижня.
-Як би вам пояснити, законопроект писався Турчиновим. І писався він ним під себе. На перший погляд, він пустий, і містить лише визнання Росії агресором. Але він грає зовсім іншими барвами, у випадку, якщо таки ввести воєнний стан, - розповів один з членів команди президента.
Тому звісно, що в АП при останньому редагуванні намагались зробити все, щоб президент зрештою міг контролювати ситуацію. Крім того, туди вписали норми по виконанню мінських угод, як вимагали західні партнери.
-Але коли в АП туди вписали Мінськ, то почався конфлікт і у НФ стали вимагати розведення по двох законопроектах. Зрештою вони добились свого, - додає він.
У четвер зранку на засідання фракції БПП приїхав сам Петро Порошенко. Присутні кажуть, що він був у доброму гуморі, подякував депутатам за підтримку судової реформи і пояснив важливість прийняття законопроектів щодо Донбасу.
Власне, після розмови із президентом та заступником голови його адміністрації Костянтином Єлісєєвим представники БПП вийшли до журналістів із головним меседжем: якщо не показати Заходу підтримку мінських домовленостей і не заспокоїти бойовиків, продовживши особливий статус на рік, то санкції проти Росії будуть скасовані і Україна залишиться без міжнародної підтримки.
![]() |
Крім президентської фракції свою нараду також проводив НФ на чолі з Арсенієм Яценюком. В результаті цього зірвалося засідання комітету з питань національної безпеки та оборони, яке мало відбутися зранку. Станом на 9:30 на ньому були присутні аж два депутати: Олександр Бригинець та Надія Савченко.
“Народний фронт” вирішив, що законопроекти можна підтримати, але за умови, що у першому зникне згадка про Мінськ.
Свою позицію в НФ обґрунтували тим, що у разі прийняття його в редакції АП, в українському законодавстві буде легітимізований документ за підписами ватажків бойовиків Олександра Захарченка та Ігоря Плотницького.
Були зауваження і по другому законопроекту.
Після зустрічі з фракціями і президент, і Яценюк лишилися в Раді, і продовжували обговорювати ці нюанси.
По першому зійшлися на компромісі: вписати у тіло закону замість “Мінська” виконання резолюції Ради безпеки ООН від 17 лютого 2015 року. Тут варто відзначити, що вона, по суті, зводилася до того, що всі сторони конфлікту в Україні повинні повною мірою імплементувати мінські домовленості. Тобто вийшов такий собі реверанс на два боки: Захід отримав привід продовжувати санкції, а Мінськ лишився за дужками (точніше легітимізація статусу двох ватажків бойовиків).
По другому законопроекту, який до цього зводився фактично до однієї фрази: "цим Законом тимчасово, на строк, що закінчується через один рік з дня набрання чинності Законом України "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей", запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", додати вимогу, що закон вступає в дію після виводу усіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України.
- Яценюк особисто надиктував цю правку, після чого законопроект забрали в АП, і переписали, - каже Андрій Іванчук.
![]() |
У президента пішли на всі вимоги “Нафронту”. Як відомо, Порошенко погоджував текст законопроекту із міжнародними партнерами з червня, а 18 жовтня спливає строк дії закону про особливий статус Донбасу. Якби його не вдалося продавити і в п'ятницю, то остання спроба була б аж на початку наступного пленарного тижня, тобто 17 жовтня, в розпал акцій опозиції.
Натомість НФ отримав ще один шанс показати президенту свою важливість. За умови, що місяць тому президент не захотів віддати Олександру Турчинову свій виборчий штаб, це виглядало особливо колоритно.
Але і президентська сторона спробувала трохи зіграти на нервах опонента.
Аваков без Нацгвардії
Напередодні у кулуарах також активно розганялася інформація, що у першому варіанті закону про реінтеграцію президент хотів перевести у своє підпорядкування Національну гвардію, забравши її у Арсена Авакова. Ще вчора один із бойових “фронтовиків” не під запис обурювався INSIDER такою можливістю.
“Еротичні фантазії президента нас не цікавлять. Повинен бути баланс влади. У нас все-таки парламентсько-президентська республіка. А так: СБУ, прокуратура, армія, прикордонники у президента, ще Нацгвардію йому давай? Голосів під це не буде”, - заявив співрозмовник.
Чи існувала така редакція законопроекту в АП не зізналися. Можливо, це був просто вкид, щоб подратувати Авакова, чий конфлікт з президентом останній місяць знову досяг піку.
Так чи інакше, у четвер у кулуарах представники БПП пояснили, що відбулося непорозуміння, мовляв, мова йшла тільки про підпорядкування всіх силовиків на Донбасі новоствореному Об’єднаному оперативному штабу. Також з’явилася норма про можливість глави держави оголошувати військовий стан на окупованих територіях без погодження із парламентом.
Після перемовин у коаліційних фракціях, комітет нацбезпеки під головуванням Пашинського таки зібрався. Було прийнято рішення рекомендувати парламенту підтримати за основу перший законопроект в редакції комітету, тобто замінити “Мінськ” на рішення Радбезу ООН, а от пропозицію про продовження особливого статусу Донбасу на рік вирішили відправити в АП на доопрацювання. За уже згаданою правкою від Яценюка - про верифікацію виведення російських військ. Альтернативний законопроект “Самопомочі” комітет відхилив.
Залишалось лише проголосувати. Про голоси було домовлено. За словами коаліційних депутатів, перемовини із депутатськими групами “Воля народу” і “Відродження” щодо підтримки президентських пропозицій пройшли успішно.
Лідер “Опозиційного блоку” Юрій Бойко заявив, що його фракція голосуватиме за продовження дії особливого статусу ОРДЛО на рік, а от законопроект про реінтеграцію назвав “замороженням конфлікту”. На питання, чи вся фракція підтримує його рішення і чи дійсно в “Опоблоці” є розкол, він досить агресивно відповів: “Ні немає, а шо таке?”.
![]() |
Власне, інший нардеп від цієї фракції на аналогічне запитання INSIDER пояснив, що на 20 голосів вони точно можуть розраховувати, а “далі як вийде”. Зрештою, вийшло як сказав.
Політсила Юлії Тимошенко президентські законопроекти вирішила “валити”, проте екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк намагався переконати колег, що за реінтеграцію таки можна голосувати. Мовляв, західні дипломати дійсно рішуче очікують від України цього кроку. Однак генеральна лінія “Батьківщини” залишилася незмінною: президента не підтримувати.
Після другої години комітет з нацбезпеки зібрався знову. Іван Вінник представив оновлений варіант законопроекту про мирне врегулювання на Донбасі, зауваживши, що контраверсійні положення у документі про особливий статус ніколи не запрацюють, поки Росія не виведе свої війська.
Після короткого обговорення депутати перейшли до голосування. Однак розмірену роботу перервав “свободівець” Юрій Левченко, який приніс на комітет свій альтернативний законопроект. У нього сталася доволі запекла сварка із Пашинським, який в результаті втратив терпець і протягом хвилини без упину кричав “Левченко, сядьте на місце!”. Але законопроект на розгляд все ж винесли.
Лідер фракції БПП за час комітету Артур Герасимов кілька разів мінявся в обличчі, було видно, що для нього швидке рішення комітету вартує багато.
Для презентації законопроекту, в зал прибув особисто секретар РНБО Олександр Турчинов.
“Шановні народні депутати! Запропонований законопроект має стратегічне значення для нашої країни. Він створює правові і організаційні умови для відновлення територіальної цілісності України, повної деокупації Донецької та Луганської областей, забезпечує тверду та непохитну правову позицію України в міжнародних судових інстанціях, у переговорних процесах, блокує будь-які спроби Російської Федерації продовжити агресію, маскуючись під миротворців. Головне, проект чітко і недвозначно визначає Російську Федерацію державою-агресором, а території окремих районів Донецької і Луганської областей окупованими”, - заявив він з трибуни.
Поки Турчинов виступав, його колега, голова комітету Сергій Пашинський сидів на своєму місці як на голках. Потім він не витримав, встав і пішов на інший бік сектора, про щось радитись з Вікторією Сюмар. Після цього обоє підійшли до лідера фракції Максима Бурбака і поговорили ще з ним. Сюмар лишилась біля лідера фракції, і вочевидь допомогала йому з правками до тексту виступу. А Пашинський пішов нарізати кола по залу.
![]() |
В цей час один з лідерів БПП Ігор Кононенко про щось жартував з Костянтином Усовим, а Сергій Березенко спокійно говорив під ложею уряду з Дмитром Білоцерковцем.
Нереалізована погроза штурму
Тим часом під стінами парламенту розминались близько 2 сотень активістів “Свободи”, “Національного корпусу” та “Правого сектору”. Вони виступили категорично проти другого законопроекту Порошенка.
“Багато претензій до законопроекту про реінтеграцію, але вони не критичні. Найважливіше, аби вони не протягнули туди легітимізацію Мінських домовленостей. Ми будемо блокувати це рішення в залі. Але якщо вони таки це зроблять і ще й продовжать особливий статус, то мені важко прогнозувати у що виллється гнів людей на вулиці”, - натякнув на вулиці нардеп Олег Петренко на силовий варіант розвитку подій.
В свою чергу лідер “Нацкорпусу” Андрій Білецький розповів, що не буде перешкоджати ухваленню першого законопроекту, за умови того, що звідти зникне Мінськ, а от другий - може підтримати тільки за однієї умови:
“Він перетворив нашу країну з унітарної в федеративну. Немає різниці, які там будуть внесені правки. Там може бути одна правка, яка відміняє особливий статус ОРДЛО.”
Розгляд питання в залі вже добігав кінця, коли спікер встав зі свого місця і рушив до дверей. Коли він їх відкрив, звідти вийшла вся фракція “Самопомочі” і заблокувала трибуну. Далі туди кинулись фронтовики, Тетяна Чорновол зчепилася зі свободівцем Юрієм Левченком, але переможця в цій сутичці так і не з'ясували. Андрій Парубій оголосив перерву і покликав до себе лідерів фракцій.
Поки депутати блокували президію, а Парубій проводив екстрену нараду із головами фракцій, на вулиці активісти “Нацкорпусу” почали готуватися до штурму. Увімкнувши на повну гучність бойову музику, вони почали показово розминатися і відпрацьовувати удари руками по невидимому супротивнику.
![]() |
Фото Яна Доброносова |
Кілька разів здавалося, що вони прямо зараз зірвуться в бій, однак їх, очевидно, стримувала відсутність наказу від командирів. Насправді на той момент на площі під Радою залишилося десь півсотні праворадикалів, яких з усіх боків оточили силовики. Навряд при такій диспозіції у них були шанси фізично повпливати на події у сесійній залі.
“Якщо зачеплять наших депутатів — ми заходимо в Раду. Поки всередині заблокована трибуна, тут сутичок не буде”, - пояснив INSIDER заступник голови “Нацкорпусу” Назар Кравченко.
![]() |
Зрештою до силового протистояння так і не дійшло. Андрій Парубій о 18-05 закрив засідання, а націоналісти відсвяткували це як особисту перемогу.
Випередити Суркова
Одразу після завершення засідання члени БПП отримали смс, що їх чекає нове засідання фракції з президентом. Депутати поспішили в "Катрусин кінозал", при чому явка була така, що аж стільців не вистачило.
На фракції він ще раз пояснив, що цей законопроект потрібен для санкцій, і тому ухвалити його необхідно вже завтра.
Логіка президента проста - 18 жовтня спливає строк дії попереднього закону. Захід тисне на Україну забезпечити виконання політичної частини мінських угод, щоб потім вимагати від Росії - виконати безпекову.
Терміновість була продиктована ще й тим, що в суботу у сербському Белграді відбудеться зустріч спецпредставника Держдепу США по Україні Курта Волкера із помічником російського президента Владиславом Сурковим. Мова йтиме про стимуляцію реалізації “Мінська” та відновлення територіальної цілісності України.
Will meet Russian counterpart Oct 7 in Belgrade to discuss how to catalyze Minsk implementation and restore Ukraine's territorial integrity.
— Kurt Volker (@SpecRepUkraine) October 4, 2017
До того ж, на 14, 17 жовтня опозиція планувала свої акції, тому давати їм зайвий привід для піару і мобілізації радикальних елементів у владі не хотіли.
Тому президент оголосив мобілізацію депутатів на п'ятницю. Членів фракції БПП попросили скасувати всі закордонні відрядження, включно в ПАРЄ та повернутися до Києва.
Крім того, для голосування мав би дати 100% всі голоси НФ. А у членів БПП їх голосування викликало сумніви і підозри. Так само як і поведінка спікера.
- Чесно, його поведінка здивувала, бо він міг би спокійно поставити це питання на голосування. Депутати в залі були, але він цього не зробив. Зважаючи на те, як по нотах ми проходили цього тижня всі реформи, коли ми до хвилини знали час голосування, думаю, це все було неспроста, - зізнався після засідання один з депутатів БПП.
- Я теж на це звернула увагу. Крім того, всі ці деталі з виходом Парубія і заходом “Самопомочі”, а також Білецький під Радою наводять на тривожні думки. Ми ж розуміємо, що Білецький з Аваковим, - продовжила розмову його колега.
На Банковій теж підозрювали, що результативне голосування не відбулось в тому числі і через ігри Авакова.
Але соратник президента Ігор Кононенко такі підозри заперечив: “Що ви зі своєю конспірологією? Ви що не бачите, хто блокує і як це робить?”.
“Самопоміч” відпрацьовує російський сценарій . Що ви хочете від людей, які роками сидять на грошах Фрідмана”, - зауважив один з депутатів НФ, маючи на увазі проведення у Львові “Альфа-джазу”.
Ввечері до президента прийшли західні посли, а от звичного засідання стратегічної ради не було. Саме це і подали журналістам як доказ відсутності розбіжностей.
Обережно, шашки
Ще до початку ранкового засідання у п'ятницю депутати коаліції заблокували трибуну і президію, аби не пустити туди “Самопоміч”.
![]() |
Натомість під Радою зібралось значно менше активістів “Нацкорпусу” і “Свободи”.
На пряме запитання, про добрі стосунки міністра Авакова і Білецького і що міністр міг би вплинути на праворадикалів, один з лідерів НФ відповів, що це були “ідейні, на яких не вплинеш”, але потім визнав, що на сьогодні з НК домовились.
Як розповіли самі представник Нацкорпусу, вони навіть не змогли зайняти площу перед Радою - силовики на підходах знайшли у одного із них перцевий балончик і на цій підставі почали затримання. За 10 хвилин на місці лишилися кілька десятків невойовничо налаштованих “свободівців”.
Андрій Білецький пояснив, що було прийнято рішення сьогодні виходити без прапорів, щоби не асоціюватися із поразкою. В той час, як у Раді приймалися президентські закони, він визволяв своїх побратимів з автозаку.
“Влада не почула цивілізований меседж націоналістів, тож 14-го жовтня вона почує нас по-іншому”, - резюмував лідер “Національного корпусу”.
Тим часом праві депутати переклали всю вину на “Самопоміч”.
“Перед вчорашніми сутичками в залі Парубій запропонував взагалі забрати із закону про реінтеграцію і Мінськ, і рішення Радбезу ООН. Це був найкращий варіант, треба було голосувати. Навіть статтю про торгівлю був готовий викинути, але “Самопоміч” побігла блокувати. Довелося і нам, бо як би це виглядало: їх там пи***ть, а націоналісти сидять в першому ряду і аплодують. Але ж у них інша задача, їм треба показати з себе ісусиків”, - пояснив співрозмовник.
У радикальній частині НФ кажуть, що сутичка сталась, бо вчора був відсутній голова фракції “Самопоміч” Олег Березюк.
“Він би розібрався в ситуації і все пройшло би тихо. Але вчора Семенченко і Соболєв здійняли бучу. Ну всі за ними і підтягнулися”, - каже “фронтовик”.
Сьогодні Березюк таки прийшов у Раду і блокування вже не було. Проте конфлікт все одно виник. По суті, у бій рвався тільки “свободівець” Юрій Левченко. Він намагався прорватися через ряди коаліціантів до президії, навіть кидався речами у Парубія.
Але виривання мікрофонів результату не дало. На табло висвітився результат у 233 голоси, які вдалося назбирати завдяки “радикалам” та “Волі народу”, а от майже вся група “Відродження” в парламент не прийшла. Хоча це не завадило Віталію Хомутинніку радо спілкуватися та обійматися з Ігорем Кононенком та Андрієм Іванчуком після голосування
Поки коаліція раділа, радикальна опозиція не вгавала. В якийсь момент журналісти помітили, що охорона біжить під чоловічий туалет на першому поверсі. Добігши туди, вони побачили хмару чорного диму і почули, що хтось кинув димову шашку.
В цей час журналіст 24 каналу бігла за Левченком і Семенченком з запитанням, що вони хочуть зробити.
Поки гасили пожежу в туалеті, чергову шашку кинули в зал Ради. Хто це зробив - Семенченко чи Левченко - журналісти не помітили, але свободівець взяв вину на себе і запевнив, що при нагоді спалить парламент.
- Якщо встигнемо зараз, то ви ще побачите, що я можу зробити, - заявив депутат INSIDER, на питання, а що він власне робить.
В ситуації швидко зорієнтувався “фронтовик” Андрій Тетерук: схопивши рукою шашку, він вибіг з нею із зали, по дорозі ще й встиг дати стусана Семенченку, думаючи що шашку кинув саме він, а не Левченко. В зал ці двоє зайшли разом.
Лідер фракції “Самопоміч” причетність Семенченка до міні-теракту в залі парламенту спростовує.
“На хріна це нам?! Це все більшість зробила. Може, й Левченко. Дивіться, журналісти, пишіть об’єктивно, бо скоро буде кінець. Кінець!”, - апокаліптичним голосом додав Березюк.
“Ну якщо вони шашку по людськи кинути не здатні, то чим вони нам погрожують”, - зіронізував на це Андрій Левус з НФ.