У вівторок Верховна Рада без особливих ексцесів і душевних надривів ухвалила судову, а потім і пенсійну реформу. За першу проголосували 234 депутати, за другу – 288.
Ще зранку депутати різних фракцій були впевнені, що голоси і за першу, і за другу вже зібрані. Навіть "Батьківщина", яка на три тижні затягнула свій перформанс з правками, склала руки.
Графік знову було розписано погодинно – до першої проголосувати судову, до вечора – пенсійну.
"От зараз вони проведуть засідання комітету, потім прийдуть з усіма тими правками, які ми відбили , але їм вони треба, і все скопом проголосують", - припустив нардеп-мажоритарник Віктор Чумак, і не помилився. Депутати проголосували все, що треба , включаючи скандальні поправки Андрія Лозового, які впливають на строки слідства.
- Це вам тільки так здається, що наші не зацікавлені в судовій реформі. Там дехто з наших керманичів розраховує через цю реформу підібрати під себе всі судові експертизи, - зізнався один з депутатів фронтовиків не під запис.
На відміну від 21 вересня сьогодні провели повну мобілізацію. Під голосування в зал повернувся навіть Віталій Хомутиннік, а "Воля народу" та "Відродження" сукупно дали за судову реформу 27 голосів. Пороголосував і "Опоблок", з яким домовились ще два тижні тому. А заяви Новінського і Добкіна про вихід з партії і формування нової політсили там назвали "виплескуванням емоцій".
Зважаючи на те, що і першому, і в другому випадку мобілізація голосів залежала від депутатів БПП Ігоря Кононенка та Сергія Березенка, то певного виховного моменту для прем’єра два тижні тому не можна виключати. Нагадаємо, що тоді депутати озвучували як одну з версій неголосування реформ, що прем’єру влаштували чергову виховну годину, а реформи проголосують, коли в країну повернеться президент. Щоб показати, хто в домі господар.
Правда, журналісти в кулуарах слідкували вже не стільки за правками до двух реформ, як шукали підводні течії в законі про реінтеграцію. Зокрема, журналістам злили, що через поправки в цьому законопроекті в Арсена Авакова начебто хочуть забрати Нацгвардію і підпорядкувати президенту, як і ЗСУ.
Напередодні голова фракції "Блок Петра Порошенка" Артур Герасимов оголосив, що законопроект про реінтеграцію, який анонсували ще на початку літа, в середу нарешті внесуть у парламент.
Депутат припустив, що парламент прийме закон в найближчі дні, і вже точно до 18 жовтня - до того, як припинить дію закон "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей". Збереження замороженого статусу спецтериторій є вимогою закордонних партнерів для збереження санкцій.
Зранку віце-спікер Оксана Сироїд оприлюднила текст законопроекту, який їх передали закордонні колеги і звинуватила авторів в тому, що вони хочуть узаконити мінські угоди.
![]() |
Сироїд, яка давно вже пропонує Раді свій варіант законопроекту по Донбасу, вказала на те, що норми мінських угод намагаються зробити нормами українського законодавства.
"Як на мене, це взагалі неприпустимо, бо мінські домовленості написані в інтересах Росії. І я не бачу жодного аргументу вписувати мінські домовленості в наше національне законодавство. Тим більше, що вони не є нормами міжнародного права і невідомо ким підписані", - заявила Сироїд журналістам.
"Друга загроза, на мою думку, в наданні довіреності президентові на приватне управління війною. На тих підставах, на яких базується демократична держава передбачається контроль парламенту за збройними силами, зокрема що вони не будуть використані проти свого населення всередині держави. У верховного головнокомандувача, якщо він бачить агресію, є повноваження прийти до парламенту і просити дозволу на застосування збройних сил", - зазначила віце-спікер, додавши, що президент за 3 роки війни такого ні разу не зробив.
Натомість, за її словами, цей законопроект передбачає, що Верховна Рада дозволяє президенту в будь-який момент застосовувати збройні сили у мирний час. "Фактично це руйнування демократії і одного дня на Майдані можуть з’явитися танки", - застерегла Сироїд.
Як відомо, законопроект про реінтеграцію Донбасу розроблявся Олександром Турчиновим і передбачав зокрема створення замість штабу АТО Оперативного штабу з найширшими повноваженнями, якому будуть підпорядковані всі армійські й силові структури, військово-цивільні адміністрації.
Тому депутати НФ були здивовані, почувши, що їх колеги розповіли РБК-Україна, що в законопроекті з реінтеграції Донбасу Національну гвардію можуть перепідпорядкувати президенту.
"Так там структура Оперативного штабу і так була виписана, що все йому підпорядковується", - зауважила Вікторія Сюмар.
"Я не вірю в це, бо тоді треба переписати ще й закон про Нацгвардію, а не тільки внести правки в цей закон", - відповів на аналогічне питання член БПП Іван Вінник.
Звісно, що така подача виглядала як черговий виток конфлікту президента з керівником МВС Арсеном Аваковим.
Тим більше, що напередодні близький соратник Авакова Антон Геращенко заявив в ефірі ICTV, що конфлікт Порошенка і міністра існує з першого дня президентства.
"Президент хотів сконцентрувати всю владу над правоохоронними органами в своїх руках, а "Народний фронт", я і Арсен Аваков вважаємо, що це дуже небезпечний прецедент", - заявив нардеп і екс-радник міністра.
![]() |
"На сьогодні є певний баланс влади: президент відповідає за СБУ, і несе відповідальність за все позитивні та негативні зміни в СБУ, президент пропонує генпрокурора і разом з Верховною Радою ділить цю відповідальність, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков (...) є балансом влади в цій країні і гарантом недопущення тих помилок і злочинів, які були допущені Януковичем і його оточенням", - додав Геращенко.
В принципі, в словах Геращенка все правда. Тільки в кожної зі сторін вона своя.
Конфлікт між Порошенком і Аваковим дійсно існує від самого початку. Восени 2014 Яценюк ледь не відмовився від поста прем’єра через те, що президент не хотів лишати Авакова у МВС. Коли міністр пожбурив у Саакашвілі склянкою, президент хотів його звільнити. Але не зміг. Минулої осені перші політичні чутки сезону були також про звільнення міністра. Але вже в листопаді Аваков довів свою необхідність президенту при нейтралізації акцій протесту.
В липні, якщо вірити розповідям можновладців з обох команд, президент домовився з Аваковим і реалізував операцію щодо позбавлення Саакашвілі громадянства. Але вже через пару днів віддав наказ затримати заступника міністра Вадима Трояна на хабарі. Історія з затриманням, як відомо, закінчилася нічим для Трояна і великим скандалом в АП між першою і другою особами в державі. 24 серпня Аваков не з'явився на парад з нагоди Дня незалежності. А вже 10 вересня в БПП стали серйозно підозрювати, що міністр допустив спеціально те, щоб Саакашвілі перетнув кордон України.
"Їх стосунки чисті як сльоза дитини, вони так посміхаються одне одному. Тільки чомусь при цьому в тебе так зводить зуби, коли ти на них дивишся", - прокоментував нещодавно стосунки політиків один із соратників Авакова.
Тому звісно в такому конфлікті перепідпорядкування Нацгвардії виглядало б логічно.
Але ті, хто брав участь у стратегічній нараді виклали зовсім іншу версію конфлікту.
"Не було там такого (перепідпорядкування Нацгвардії). Там головне - формальне продовження замороженого особливого статусу Донбасу. Без цього - кінець санкцій. Американці і німці попередили жорстко: або-або", - сказав виданню співрозмовник у команді президента.
Як розповіли джерела INSIDER в НФ, " в понеділок перед засіданням фракції лідери ходили на стратегічну Раду. Першим з неї прийшов Аваков і зізнався, що він пішов в розпал найцікавішого – суперечки щодо перехідних положень законопроекту про реінтеграцію.
Міністр пояснив, що мова іде про те, що мінські положення будуть прописані в законопроекті про реінтеграцію, і вони проти цього.
Через півгодини після появи Авакова, з Банкової також повернулись Олександр Турчинов і Арсеній Яценюк. Вони пояснили останні новини щодо законопроекту, і сказали, що виступили проти того, щоб мінські домовленості прописувались у перехідних положеннях. І пропонують президенту внести два окремі законопроекти.
"Вони погодились, але якщо у середу принесуть один проект, то ми ще раз зберемося і поговоримо, як діяти", - сказав Яценюк.
На питання, де, лідер НФ зіронізував: "Ну, певно, в будинку з химерами, що навпроти будинку з потворами".
Сьогодні в АП заявили, що законопроектів буде два.
"Буде два законопроекти. Один про реінтеграцію Донбасу. Другий про замороження на рік закону про особливості місцевого самоврядування на Донбасі", - сказав співрозмовник Української правди в АП.
"Думаю, вони спеціально запускали про Нацгвардію, на випадок, що ми не погодимось на ці мінські домовленості в законопроекті", - пояснив журналістам вчора депутат НФ.