Прорив на «Шегинях». Як Саакашвілі повертався до України

12 годин на двох прикордонних пунктах, у двох потягах і двох містах
11 вересня 201713:40

Михеїл Саакашвілі почав готувати своє повернення в Україну місяць тому, але ще в неділю в обід, коли він ходив між двома українськими потягами, мало хто б повірив, що він зможе перетнути український кордон.

Цілком можливо, що якби не активісти, що вже попсували президенту кров у березневій блокаді на Сході, то колишній грузинський президент змушений був би повернутися назад до Перемишля.

Як Саакашвілі проривав український кордон стежили журналісти INSIDER.

День М

Вкінці серпня Саакашвілі анонсував, що буде повертатися в Україну через пункт перетину Краковець. Тому ця локація одразу стала місцем паломництва для прихильників і противників опального грузинського президента. Його їхали зустрічати прихильники з "Самопомочі", єврооптимісти, антикорупціонери і сама Юлія Тимошенко. З іншого боку, їх обіцяв розстрілювати одіозний Ілля Ківа.

Перед початком екшену Саакашвілі планував дати прес-конференцію в Перемишлі. Тому лишивши одного кореспондента на Краковці, рушили до Польщі.

Але зранку ніякої прес-конференції в Перемишлі не було, натомість журналістів чомусь закликали до Ряшева. Але це  була не єдина конспіративна ідея цього дня.

Попри те, що найбільш завзяті журналісти облаштували спостережний пункт біля пропускного пункту "Краковець" ще задовго до дня М, "Рух нових сил" навіть прес-тур для зустрічі Саакашвілі вирішив перетворити у шпигунську авантюру. Остаточне місце збору та номер своєї автівки журналісти дізналися за день до події, до цього здавши свої паспортні дані для виїзду за кордон.

О 9-ій ранку на парковці перед "Епіцентром", на околиці Львова зібралося до сотні машин. Кожна політична сила, яка брала участь у автопробігу до кордону, формувала свою власну колону. Найдовшими виявилися "кортежі" партії "Справедливість" Валентина Наливайченка, батальйону Донбас та самого "Руху".

У акції брали участь здебільшого представники так званого середнього класу, судячи з автівок і особистої мотивації водіїв. По дорозі до "Краківця" юрист Костянтин пояснив що суть акції не так у підтримці Саакашвілі, як у встановленні справедливості.

"Він має право прибути в Україну як апатрид, тобто особа без громадянства, згідно із відповідною конвенцією 1954 року. Наявні усі законні підстави для перетину ним кордону", - розтлумачив водій основний аргумент захисників Саакашвілі.

 

Ближче до кордону соратники екс-губернатора Одещини почали помітно нервувати. За планом частина з них мала доправити журналістів через кордон, інші ж повинні були приєднатися до наметового табору, що розкинувся буквально за сто метрів до пропускного пункту.

Двосмугова дорога до ПП тут стала своєрідним берлінським муром. По один бік розташувалися прихильники повернення Саакашвілі на декларовану ним другу батьківщину, а навпроти – молодики спортивної зовнішності, проте у більшості своїй досить юного віку. Напередодні вони розповідали, що приїхали на екскурсію, проте ховали свої обличчя та документи від журналістів, часом вдаючись до неприхованих погроз.

Власне, вже від ранку 10 вересня поліцейські у повному екіпіруванні розділили два табори живим ланцюгом. За кілька днів до появи активістів, силовики провели масштабні заходи з укріплення кордону: завісили усі паркани колючим дротом та встановили пересувний командний центр за воротами пропускного пункту.

 

Також журналісти помітили "глушилку", тож на більшості девайсів цього дня інтернет просто відмовлявся працювати, що ускладнювало прямі трансляції інцидентів біля українсько-польського кордону.

Хоч поплічники грузинського екс-президента постійно наголошували на мирному характері акції, в їхніх рядах яскраво виділявся бойовий однострій "унсовців" та хороше екіпірування бійців "Донбасу". Попри відсутність вогнепальної зброї, вони справляли враження добре організованого та войовничо налаштованого угруповання. І воно таки не виявилося оманливим.

На 10 годину за польським часом (тобто 11-та за Києвом) Саакашвілі мав давати прес-конференцію у Перемишлі, аби розповісти про деталі операції зі свого повернення. Попередньо було відомо, що він збирається перетнути кордон у Краківці, перебуваючи в автобусі із міжнародними журналістами. Проте із основних політичних союзників станом на десяту у таборі активно проявляли себе тільки Єгор Соболєв, Мустафа Найєм, Давид Сакварелізде та Анатолій Гриценко.

 

 "Наостанок я звертаюся до українських офіцерів: не направляйте зброю на свій народ!", - закінчив останній ряд програмних промов своїх колег.

За диспозицією сторін стало зрозуміло, що основна "вистава" таки відбудеться у іншому місці. Тож INSIDER разом із колегами перетнув кордон і почав гонитву за невловимим Саакашвілі.

Залізнична блокада Міхо

З Ряшева Саакашвілі зі своєю командою рушив знову на Перемишль. І хоча офіційною версією була прес-конференція опального політика, насправді по секрету журналістам передавали, що їдуть вони на потяг.

- Ми ще вчора взяли квитки, - зізнався один з колег-журналістів.

 

Михеїл Саакашвілі на вокзалі з`явився не одразу. Спершу там розвідували обстановку Мустафа Найєм, Юрій Дерев`янко та Іван Крулько з "Батьківщини". Вони довго щось по змовницьки обговорювали і нервово оглядались, але нічого не казали. З Перемишля до Києва йшли два потяги – о першій та близько четвертої, але депутати не казали, на якому поїде Саакашвілі.

Втім, очевидно було, що грузинський екс-президент навіть в компанії 10 політиків 2 години брифінгувати не зможе, тому квитки купили на перший з потягів.

Для повноти картинки варто розуміти, що Перемишль – це досить невелике польське місто, розміром з нашу Шостку. Тож поява тут делегації українських політиків разом із європарламентарями та цілим натовпом різноманітної преси викликала неабиякий переполох.

Саакашвілі з’явився за хвилин 40 до відправлення – в темних окулярах і трохи пожмаканому піджаку.

Він оглянувся і спитав у прес-секретарів, куди йому йти.

-Так, шановні журналісти,  пану Саакашвілі і депутатам треба порадитись пару секунд, а потім вони проведуть брифінг.

 

Звісно, чергова промова була про президента-баригу і утиски свободи політика, який став активно критикувати владу.

Після цього весь натовп вирушив до колій. Під час цього руху Саакашвілі ще кілька разів зробив привали на спілкування з медіа.

-        Як ви думаєте, українська влада вас екстрадує до Грузії?, - спитав INSIDER у екс-президента Грузії.

-        Не вірю, - відповів він і почав махати рукою людям, що стояли на іншій колії.

-        А ви з адміністрацією президента спілкувалися якось після виходу указу?

-        Ні, вони це таємно роблять, без мене, - відповів політик, вже зосередившись на іншій стороні колії.

-        Куди цей поїзд іде?  Треба ж з людьми поздороватися, - спитав Саакашвілі, і тут же рушив через колію до людей. Там він з ними пообіймався, пофотографувався і повернувся під свій вагон.

 

І тут чи не вперше за весь день Юлії Тимошенко випало на рівних позмагатися із Саакашвілі у популярності. Українці, які буквально годину як перетнули кордон із Євросоюзом явно не очікували і тут зустріти представників своїх політичних еліт.

-        Ну як вона могла тут опинитися?! Я не розумію!, - приблизно із такою сумішшю паніки і захоплення приїжджі реагували на Тимошенко.

Проте і серед них знайшлися екзальтовані фанати "леді Ю": після спільних селфі перейшли до обійм, рукостискань та навіть коронного "Дорогі мої". А от Саакашвілі дісталася вже друга хвиля прихильності українського електорату. Символічно, хоч таку вибірку і важко назвати релевантною.

 

Коли час від часу грузинський екс-президент десь губився і відставав, депутати починали нервувати.

-        А де Міша?, - спитав Сергій Власенко, стоячи біля вагона.

-        Ти краще переживай, де Юлія Володимирівна, - підкололи його колеги.

-        Де Юлія Володимирівна, я відчуваю спинним мозком, а от де Саакашвілі, - з усмішкою відповів депутат. Втім той уже стояв поруч.

-        Пане Михайло, ви в 4-му вагоні.

-        А чому не відкривають двері, нас не впустять?, - спитав винуватець неспокою у депутатів.

-        А зараз ми в машиніста дізнаємося, - відповів Сергій Власенко.

До машиніста тут же рушила делегація і за кілька хвилин повернулася з відповіддю, що поїзд відкриють як тільки закінчать прибирання. Потяг справді скоро відкрили. Замість 4 і 5 вагонів, і журналісти і політики всі зайшли в 4-й. Підійшов час відправлення, і тут жіночий голос оголосив, що потяг ніколи не рушить, поки з нього не зійде особа, яка не може в`їхати в України.

 

А через пару хвилин прийшла стюард Інна Смирно, яка спробувала переконати Саакашвілі зійти з поїзда. Дівчину, якій певно нема і 25, оточили депутати і стали вимагати пояснень, хто дав їй такий злочинний наказ.

Стюард відповіла, що це рішення керівництва компанії, яке ухвалено після звернення правоохоронців.

-        Ільчишин Василь Михайлович, керівник філії української швидкісної кампанії, - відповіла дівчина, яка на диво стійко трималась перед Юлією Тимошенко.

-        Міхо, Міхо, підходь сюди, - кричав через натовп Сергій Власенко. Тут тебе з потягу зняти хочуть. – А ну повторіть пану Саакашвілі за що його хочете зняти з потяга!

-        Це не я, я подчіньонний чєловек, - вже менш впевнено сказала Інна.

-        Ви що хочете потрапити до в`язниці?, - спитав Саакашвілі ламаною українською. Слід зауважити, що весь цей час і він, і решта політиків говорили тільки нею.

 

Група підтримки заявила, що викликає польську поліцію і адвокатів, щоб вирішити ситуацію і змусити потяг рушити. Саакашвілі почав проводити черговий брифінг. Журналісти, які мали сидіти в двох вагонах збились навколо нього. Хтось з ногами заліз на крісла, хтось здерся і ліг на полиці для речей.

-        Чи можете ви собі, щоб таке відбувалось у ще якійсь країні. Президент України фактично взяв у заручники пасажирів потяга, щоб я не потрапив в Україну. Так на території України вони можуть ставити мені питання щодо мого громадянства, але я зараз на території ЄС і їхні дії незаконні. Таке міг зробити тільки дикий барига!

Поки Саакашвілі повторював промову англійською Валентин Наливайченко і Маркіян Лубківський викликали адвокатів та польську поліцію. Після цього політики пішли радитися в тамбур. Судячи з їх розмови, вони сподівались, що після прибуття польської поліції потяг рушить, а знімати Саакашвілі буде Нацгвардія уже на українській митній станції Мостиська-2.

-        Я не розумію, а що Саакашвілі справді дуже хоче бути затриманим і екстрадованим? – спитав кореспондент INSIDER у депутата Віктора Чумака.

-        Так, він їде сідати у в`язницю, - весело і впевнено відповів депутат.

Проте план використати силовиків з польського боку не спрацював, вони вирішили зайняти дипломатичний нейтралітет, справедливо розсудивши, що ця ситуація дістане логічного завершення і без їх втручання. Правоохоронці заявили, що потяг вважається територією України і вони не мають права заходити всередину чи примушувати працівників української залізниці до дій.

Заручники "Інтерсіті"

Взагалі те, що відбувалося протягом трьох годин із заблокованим Інтерсіті "Перемишль-Київ", більш нагадувало витончену шахову партію, в якій пішаками стали звичайні пасажири. От тільки "пішаки" це надто швидко зрозуміли і вже через годину після захоплення сусідом, деякі із них не приховуючи емоцій і пропонували Саакашвілі "з***тися з поїзда".

-        Я звісно не люблю Петю, більше нього я не люблю тільки Ляшка, але чого я маю брати участь у цьому цирку, - сердився у розмові зі своєю супутницею якийсь пан.

Решта не сильно афішували свої погляди, але теж погано приховували невдоволення.

Кафе не працювало, а вода швидко закінчилася. При цьому серед пасажирів виявилися діабетики та вагітна жінка. Депутати вмовляли її виступити із заявою для телебачення, аби підтвердити катування українських громадян "режимом Порошенка". Спочатку вона погодилася, але побачивши, що Саакашвілі втупився у телефон, замість якимось чином вирішувати ситуацію, вибухнула сердитим криком.

-        Він що там в тетріс грається?! Та йдіть ви всі до біса, - обурювалася жінка, поки за її спиною з гучномовців звучало чергове оголошення від "керівника поїзда" Інни.

Компанія-перевізник запропонувала усім пасажирам, які не можуть більше чекати, піти на вокзал до чергового станції. Мовляв, той посадить їх до автобусів, які поїдуть до України. Також пообіцяли повернути гроші за квитки.

-        Цікаво, а гроші мені як повернуть за цей квиток? Де? Я зараз стану на день в чергу на кордоні через усе це, і коли я потраплю з цим усім додому?, - питав ще один літній чоловік.

Тим часом в потяг повернувся європарламентар Яцек Саріуш-Вольский.

-        Що тут у вас сталося?, - спитав він у депутатів.

-        Та от не можемо без вас зрушити, - відповіли ті.

Депутат поспілкувався французькою з Саакашвілі, але теж нічим не зміг зарадити. Тим часом у Facebook одна за одною стали з`являтися заяви міністра Омеляна, що він не контролює Укрзалізницю та поліції, що вони не робили ніяких повідомлень, на які стюарди посилалися у своїй відмові везти Саакашвілі.

-        Панове-журналісти, в кого є запис оголошення по потягу, дайте будь-ласка нам треба для спілкування з керівництвом потягу, бо вони брешуть, - крикнув хтось з депутатів.

-        Так, Омелян, не керує залізницею. Це правда, - втрутився у переговори депутатів Добродомов. Це відання Кубіва.

-        Так, а кому дзвонити? Давайте дзвонити Кубіву. Мустафа, в тебе є номер?, - спитала в Найєма Тимошенко.

 

-        Ой, а можна я зразу Гройсману подзвоню. Не хочу я дзвонити Кубіву, - відповів депутат-єврооптиміст.

-        Так дзвони!, - запропонувала лідер "Батьківщини".

Вона постійно щось дивилась у телефоні і дуже обурилась, коли дізналась, що трансляція на ТБ веде тільки  NewsOne, а "1+1" дасть інформацію лише у вечірньому випуску новин. Як відомо, напередодні ЗМІ писали про домовленості з Ігорем Коломойським про трансляцію "переходу".

Поки депутати влаштовували мозковий штурм, Саакашвілі відсторонено сидів на своєму місці і їв снеки. Поряд стояли ще три пакунки печива, принесені його охоронцям. Але голодним людям ніхто нічого не запропонував.

 

Депутати пили "Моршинську".

-        Тримай, а то ще напишеш, що не поділився, - сказав Віктор Чумак кореспонденту INSIDER. – А ви Наталіє Василівно тепер бережіть пляшку, це наш стратегічний запас. А взагалі через три години все що тут відбувається, буде жорстоким поводженням з людьми. Через 9 – тортурами.

-        Добре хоч туалет відкрили, - один з організаторів прориву.

Власенко, Деревянко, Добродомов кілька разів ще ходили до пані Інни, але та не здалася.

-        Я майже дотис її, але хтось сказав, що неадекватна, і вона включила захисну реакцію, - розповідав Власенко Тимошенко.

В цей час лідер "Батьківщини" з кимсь говорила по телефону. Можливо, з донькою.

-        Не волнуйся, со мной все в порядке. А как там наша девочка?, - спитала вона любовно.

Після третьої до потяга почали підтягуватися нові обличчя із валізами. Ними виявилися пасажири "Інтерсіті", що мав відходити без 20 чотири, вони залазили у вагони, аж потім дізнавалися, що мають всі шанси не добратися цього дня додому, бо цей поїзд заблокував колію.

Саакашвілі та його група підтримки все ще навідріз відмовлялися залишити потяг. Коли наступний все ж прийшов до іншого перону, він разом із соратниками поспіхом почав збиратися, аби пересісти до нього. "Рух" викупив вагон і там.

-        У нас є три хвилини. Всі швидко на вихід!, - нервувати стала навіть "залізна" Тимошенко. На високих підборах і з сумкою вона поспішала до іншої колії.

На виході з перону колишнього одеського губернатора зустріли криками "Ганьба!", чи то були обурені пасажири заблокованого потягу, чи то швидко розійшлася звістка про їх "пригоди" серед новоприбулих.

Кілька сердитих чоловіків заблокували політикам прохід до вагонів нового "Інтерсіті", однак Віктор Чумак все ж примудрився проштовхатися всередину, відлякуючи стюардів зеленим дипломатичним паспортом. Обличчя одного із противників ідеї заблокувати ще один потяг, впустивши туди Саакашвілі, здалося до болю знайомим. Ним виявився військовий кореспондент "ТСН" Олександр Моторний, який подорожував разом із сім`єю.

Між чоловіками ледве не спалахнула бійка, попри недоторканний статус Чумака журналіст ледве що не копняками виштовхував його із вагону.

 

-        Йди звідси, не потрібно нам тут ваших шоу! Ти краще йди дівчинці маленькій, яка там через тебе заблокована страждає, води принеси!, - кричав чоловік.

Серед соратників Саакашвілі почалася паніка, бо вони не зрозуміли чи зайшов їх лідер до потяга чи ні. Ольга Галабала собою перекрила двері, які постійно намагалися закрити стюарди.

-        Де Міша?! Ви повинні нас пропустити, потяг не рушить поки вся команда не буде всередині!, - на грані істерики вигукувала вона.

Галабалу намагались відкликати депутати "Батьківщини", але вона продовжувала сидіти на сходах другого потягу, блокуючи двері руками.

-        У нас квитки на два потяги, і я не зійду з цього місця, поки ви не скажете, на якому ми можемо поїхати, - не вгавала представниця "Руху нових сил".

Зрештою, виявилося, що Саакашвілі вже давно повернувся на першу колію, і, неквапливо прогулюючись, роздавав інтерв`ю західним кореспондентам. При цьому повідомити про своє місцезнаходження соратникам він, ймовірно, не вважав за потрібне. Ближче до кінця цієї епопеї організація розвалилася вщент. Кожен із політиків намагався взяти ситуацію у свої руки, проте іноді їх рішення були діаметрально протилежними.

-        Ми вирішили не блокувати цей потяг, бо в заручниках опиниться ще кілька сотень людей, - казав журналістам Дерев’янко, шкутильгаючи з костуром по перону.

А в цей час Віктор Чумак все ще стояв у дверях другого потягу.

 

Несподівано біля першого заблокованого "Інтерсіті" з`явився український консул. Дмитро Добродомов та Валентин Наливайченко одразу накинулися на нього, погрожуючи відповідальністю, аби той дав вказівку потягу рушити.

-        Ми зараз підвеземо людям води і поїсти, - почав консул.

-        Поїсти? Я вперше чую, щоб консул опікувався їжею. Краще скажіть, коли я можу звідси поїхати, - напосівся на нього депутат Добродомов.

Хоча люди були раді і воді, і їжі, про що команда Саакашвілі взагалі не подумала. Хоча на "Краковець" завезли навіть польову кухню.

Ледве не перший логічний крок для збереження решток електоральної симпатії на вокзалі Перемишля зробив таки Юрій Дерев`янко.

- Ми вирішили віддати свої квитки на цей потяг людям, які заблоковані з нами тут, через злочинні накази Порошенка. Вони не повинні страждати через нас. Ми залишимось на цьому до кінця, - патетично заявив нардеп.

Грузинський прорив

Проте героїчної ночі оборони "Інтерсіті" так і не сталося. Буквально через 10 хвилин Тимошенко і Саакашвілі заявили, що повертаються до першопочаткового плану: їхати на автомобільний кордон "Краковець". Ватага вимушених мандрівників переселилася в два великих автобуси та інший транспорт. При чому, цього разу політики сіли окремо від звичайних активістів і преси.

Вже у дорозі стало відомо, що колона рухається до пункту пропуску "Медика-Шегині", де з українського боку на неї вже очікують силовики. Змучені мандрівники вдоволено жували піцу від консула і пили воду.

Від цього задоволення їх відірвала лише новина, що автобус з Саакашвілі вже перетнув кордон, а другий автобус став перед шлагбаумом, бо українська сторона закрила проїзд.

 

Преса поспіхом вискочила на вулицю і стала стежити за долею автобусу з опальним політиком. Він швидко зник з поля зору – стало зрозуміло, що поляки автобус пропустили і він зараз у нейтральній зоні.

Депутати передали, що Саакашвілі пройшов польську митницю і з автобусом чекає журналістів. Але поки натовп журналістів і автомібілістів скандував під польським шлагбаумом "Додому!", через годину прийшла інша новина – активісти прорвали кордон Нацгвардії і витягли Саакашвілі на українську територію. Він поїхав на каву до мера Львова. Дивлячись стрім з того боку кордону, журналісти ідентифікували в них бійців "Донбасу".

Весь цей час черга на кордоні з польського боку ставала все довшою, і, коли заходило сонце - сягнула за обрій. Люди, які простояли на кордоні зайвих три години, до ситуації поставилися із розумінням, Саакашвілі тут ніхто не звинувачував.

Після звістки про прорив кордону його поплічники затягнули український гімн, проте їх майже ніхто не підтримав. Незручний момент після скандування "Слава нації – смерть ворогам!", активісти намагалися згладити лозунгом "Поляки – брати!". В цей час застряглі у черзі люди перешіптувалися, що їм тепер соромно дивитися полякам в очі після всіх подій цього дня.

 

Коли близько півночі українські журналісти перетнули кордон, один з організаторів повідомив, що на їх колег, які побігли з камерами за Саакашвілі, зараз складають адмінпротокол.

Цю справу доручили Анатолію Матіосу, для якої вона, схоже, стане ще одним шансом дослужитися до титула очільника ДБР. Саакашвілі ж Арсен Аваков запропонував або повернутися на Шегині або пройти реєстрацію у митній службі.

 За день спілкування з українськими високопосадовцями INSIDER зрозумів наступне:

У ГПУ не хочуть брати на себе жодну відповідальність за історію з Саакашвілі, тим більше його екстрадицію і скидають відповідальність на Мінюст;

Адміністрація президента, скоріше за все, була в курсі рухів Саакашвілі по митним пунктам, принаймні там знали навіть те, де і скільки він пив;

Коли за годину після прориву автори спитали, що буде далі і чи вже шукають того, хто підставив ПАПу, у відповідь отримали тишу і одну показову смс: "А тепер тут кожен за себе. Тільки країну шкода".

Всі фото Влада Красінського

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 11:49
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus