Міністр фінансів Олександр Данилюк на початку осені може втратити посаду. Плани позбутися міністра INSIDER підтвердили в оточенні президента і в "Народному фронті".
Він устиг нажити собі ворогів як в групі Кононенка, так і в оборонному крилі "фронтовиків".
Співрозмовники видання стверджують, що до того, як проти міністра почали перевірку, йому пропонували самостійно написати заяву про відставку.
Як звільнять міністра поки достеменно невідомо, так само як і хто стане його наступником.
Чому обидві політичні сили ополчились проти міністра і хочуть звільнити, розбирався INSIDER.
Статки зароблені в АП Януковича
На початку минулого тижня стало відомо, що 18 липня суд доручив співробітникам Державної фіскальної служби провести перевірку міністра фінансів на предмет дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 1998-2016 років.
В повідомленні було вказано, що Генеральна прокуратура підозрює чиновника в ухиленні від сплати податків і зборів (ч. 1 ст.212 Кримінального кодексу).
Відповідне кримінальне провадження зареєстровано 4 липня 2017 року.
За даними ГПУ, Данилюк, очолюючи в 2010-2014 роках координаційний центр з впровадження економічних реформ при Адміністрації Президента Віктора Януковича, придбав житловий будинок площею 290 кв. м вартістю 2 млн гривень, а також автомобіль БМВ Х5.
Крім того, в 2014 році Данилюк зробив внесок в розмірі 519,6 тис. гривень на рахунок в Укрсоцбанку.
![]() |
Фото зі сторінки Данилюка у Facebook |
Разом з тим, згідно з податковою інформацією про доходи, за 2010-2014 роки Данилюк отримав дохід на суму 556,1 тис. гривень.
Як підтвердили джерела видання у ГПУ, справу порушено на підставі звернення народного депутата Тетяни Чорновіл.
Свою позицію депутат і колишній журналіст виклала у блогах видання Цензор.
Там вона стверджує, що "фінансування Координаційного центру", де в часи Януковича працював Данилюк, було нелегальним і за кошти фонду Сергія Льовочкіна, який тоді очолював адміністрацію президента.
"Фінансування Координаційного центру загалом та гр. Данилюка О.О. особисто відбувалося через створений Льовочкіним Міжнародний благодійний фонд "Фонд економічних реформ в Україні", який поповнювався за рахунок "благодійних", насправді корупційних вливань з боку Сергія Льовочкіна та інших топових-корупціонерів режиму В.Януковича", - зазначила депутат.
Данилюк у відповідь на обвинувачення зазначив, що ніякої підозри або будь-яких інших офіційних документів від Генпрокуратури або інших органів він не отримував і про своє нібито ухиленні від сплати податків дізнався з преси.
Міністр підкреслив, що кошти на придбання квартири і машини він заробив до приходу на державну службу.
"Будинок купили влітку 2010 року, коли я ще працював в Лондоні. Для сім'ї було важливо обов'язково мати" точку опори "в Україні, тому купили біля Борисполя, щоб було простіше поєднувати міжнародну роботу, але не відриватися від України", - написав він.
Незважаючи на те, що міністр заявив, що не перериватиме відпустку через порушення кримінального провадження, постанову суду він оскаржив.
Апеляційний суд Києва розглядатиме її 10 серпня.
Танкова справа
У тому ж блозі Тетяна Чорновіл описала один з діалогів, що свідчить про конфлікт міністра з комітетом з нацбезпеки, який очолює Сергій Пашинський.
"В середині 2016 року, коли заводи просто стали, наш Комітет з нацбезпеки і оборони став опікуватися запровадженням системи банківського кредитного фінансування заводів. Банківський кредит це цивілізований ефективний підхід, на відміну від прямого бюджетного фінансування - пережитку кам'яного віку. І тоді нас дуже здивувало, що в цьому питанні ми раптово стикнулися з протидією міністра фінансів - євроінтегратора, реформатора, улюбленця західних посольств", - написала депутат.
![]() |
За її словами, міністр півроку блокував прийняття відповідної постанови Кабміну. Коли він нарешті її пропустив, пішов наступний 2017 рік і заводи вже мали традиційне бюджетне фінансування.
"Коли мій колега нардеп Іван Вінник прямо спитав тоді Данилюка, чи він усвідомлює, свою відповідальність: що це "мінус", наприклад, конкретна сотня танків?
"А навіщо тобі танки? Мені танки не потрібні", - процитувала Чорновіл слова з комітету.
Судячи з того, що дізнався INSIDER – це був лише один з епізодів протистояння міністра і комітету.
"Там і справді дуже серйозна напруга по лінії Міноборони - Мінфін. Розборки у них серйозні. Я думаю, що пости Чорновіл - відголоски цих розборок", - каже ще один співрозмовник у Кабміні.
"Там були історії і по змінах в бюджет (Данилюк був проти збільшення фінансування МО), і по державному оборонному замовленню були різні позиції, і по системі державних гарантій для Міноборони", - додає він.
За словами джерел INSIDER, конфлікти між Пашинським і міністром фінансів спалахували і на засіданнях РНБО.
Зокрема, на одному з таких засідань голова комітету запропонував начальнику Генштабу Віктору Муженку забрати Данилюка в армію прямо з засідання. При чому як стверджує співрозмовник, пропозицію зустріли оплесками.
Але комітет з нацбезпеки не єдиний, з ким конфліктував міністр.
Він також мав конфлікти і по фінансуванню МВС, і з податковим комітетом, який очолює близька до Ігоря Кононенка та Петра Порошенка Ніна Южаніна.
Затяжний конфлікт і дорога поправка
Півтора роки тому Данилюк потрапив в Кабмін за квотою президента. При чому в оточенні Гройсмана дуже скаржились, що міністр більше часу проводить на Банковій, ніж в Кабміні. Але вже за кілька місяців міністром фінансів стали невдоволені і в АП.
За рік роботи у Данилюка були постійні конфлікти з податковим комітетом і його головою Ніною Южаніною, яка є вихідцем з бізнесу Петра Порошенка і близька до Ігоря Кононенка.
Конфлікти спалахували то через створення фінансової поліції (Южаніна намагалась поновити повноваження податкової міліції), то передачу баз даних від ДФС до Мінфіну, то реформу регіональних ДФС та визнання незадовільним роботи Насірова (комітет не підтримав).
![]() |
фото прес-служби президента |
У 20-х числах червня нардеп від "Самопомочі" Андрій Журжій написав про можливу близьку відставку міністра.
"Президент України Петро Порошенко дав команду "фас" на звільнення міністра фінансів Олександра Данилюка. Робитися це буде руками вірного виконавця Ніни Южаніної, яка не робить жодних рухів без узгодження з Банкової. 19 червня частина депутатів, членів податкового комітету, на чолі з Ніною Южаніна направили лист прем'єр-міністра з критикою міністра фінансів і з фактичної вимогою його звільнити. З тексту листа важко зрозуміти що саме пред'являється міністру. Але сам лист наскрізь пронизаний звинуваченнями у відсутності співпраці міністра з членами комітету і в його некомпетентності ", - стверджував тоді депутат.
Тоді Южаніна назвала звинувачення колеги політичним піаром.
Але самого конфлікту ніяк не спростовувала.
Остання ж сварка відбувалася навколо змін до бюджету та поправки по ОВДП, на яких мала заробити близька до президента інвесткомпанія ICU.
Як розповідали тоді джерела в оточенні президента, голова держави був не вдоволений, що через певну схему Гройсман віддав "без дисконту старі борги по ПДВ". Тоді Южаніній доручили переписати проект, в якому зявилась правка Артура Герасимова та Андрія Тетерука. В результаті її ухвалення ОВДП мала шанс скупити інвесткомпанія ICU, яку пов'язують з оточенням президента, з чого би заробила понад 2 мільярди.
Але в залі після коментаря Віктора Пинзеника поправку провалили. Група Кононенка просила депутатів не голосувати за бюджет. І як стверджує депутат Віктор Чумак, Кононенко підійшов до Гройсмана і сказав, що той ще пошкодує за провалену поправку.
Прем’єр тоді промовчав, а Данилюк написав пост, де вказав, що "мало місце некомпетентне втручання, яке створило ризики по дохідній частині".
"Але Уряд відстояв принципову позицію, і в сесійній залі не пройшла найбільш шкідлива для бізнесу правка, якою пропонувалося відшкодовувати суми ПДВ шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики. Тут маю відзначити виважену позицію депутатів в залі, які не підтримали створення додаткових перешкод для бізнесу та можливості повернення до корупційних схем", - вказав Данилюк.
Тиждень тому в коментарі РБК-Україна Южаніна висловилась про те, що вважає Данилюка "найменш компетентним в податковій сфері і фейковим реформатором", а також, що було б добре якби правоохоронці дали оцінку участі Данилюка в розкраданні країни в часи Януковича.
Ігор Кононенко коментувати справу не захотів і порадив чекати висновків.
Справа чи відставка
Одразу після появи новини INSIDER спитав у колег міністра, чи справді йому загрожує відставка.
Але відповіді були досить скептичні.
"Якщо б хотіли звільнити, то вже б звільнили", - відповів один з міністрів на умовах анонімності.
"Думаю, що просто є бажання показати суспільству, що "чешуть" всіх, в тому числі і "своїх", - додав він.
Крім того, співрозмовники в Кабміні припустили, що і сам міністр використає цю справу зараз для власного піару.
Втім, їх прогнози не справдилися. Вже цього понеділка кілька співрозмовників INSIDER таки підтвердили намір відправити міністра у відставку.
Питання як?
Особливих формальних причин зробити це через Раду поки немає. Хіба що на міністра могли б повісити зрив траншу МВФ, але це занадто дорого б коштувало державі.
Тоді потрібен депутат-цап відбувайло, який би написав постанову. Але й цього буде замало, бо в коаліції нараз нема голосів ні на те, щоб призначити міністра охорони здоров’я, ні щоб відправити у відставку Тараса Кутового та Юрія Стеця, які ще кілька місяців тому написали заяви про звільнення.
![]() |
Фото прес-служби президента |
Тому легше добитися відсторонення через кримінальну справу.
У ГПУ наразі виявились стриманими в своїх коментарях, зазначивши, що це звична справа і що попереду перевірка ДФС.
Такі коментарі можна зрозуміти, бо поки що жодна з подібних перевірок відомства не закінчилась позитивно. Депутат Нестор Шуфрич, який отримав подібні звинувачення в лютому, зміг все пояснити наявністю австрійського заможного дядька, а нардеп Констянтиновський – статками дружини, з якою розлучився.
Але це не означає, що у випадку міністра буде так само.
"Можуть постаратися і знайти: не можна ж бути міністром фінансів, спаливши за все життя менше 200 тисяч податків, але мати квартиру і 2 автомобілі", - заначив співрозмовник видання в оточенні президента.
Ймовірно, що претензії торкатимуться не лише несплати податків, але й зловживань "по розкраданню бюджетних коштів через схеми Льовочкіна-Каськіва".
"Думаю, що до вересня він буде без посади. Він усіх дістав: йому казали напиши заяву ,але він відмовився", - заявив нардеп він "Народного фронту".
Плани позбутися міністра підтвердили і в оточенні президента.