У четвер депутати так і не підійшли до розгляду медичної реформи. З першого погляду, їм банально забракло часу. Хоча досить сумнівно, що в цей день їм вдалося би пройти 800 поправок, які напередодні були внесені в текст.
МОЗ скаржиться, що група народних депутатів і профільний комітет ВР зробили все, щоб затягнути розгляд законопроекту та змінити його суть до невпізнаваності.
Головна ж противниця реформи – Ольга Богомолець – навіть потрапила у лікарню, разом з документами комітету.
Перед якими ризиками опинилися медична реформа в Україні – в матеріалі INSIDER.
800 поправок на завтра
Як відомо, команда Міністерства охорони здоров’я витратила на підготовку реформи майже рік.
Здавалося б, законопроекти №6327 та №6604 - це вже повністю готові до голосування у сесійному залі Верховної Ради документи. Проте буквально за останні тижні до фінального голосування й перед літніми канікулами депутатів, із ними раптом стали відбуватися радикальні зміни: до законопроектів внесли цілих 886 поправок, які повністю змінюють суть реформи, наголошують у МОЗ.
Крім того, навіть і ці поправки профільний комітет до останнього "не встигав" розглянути.
У вівторок 11 липня засідання комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я закінчилося шумно: увесь список поправок до ключових законопроектів реформування системи охорони здоров’я так і не встигли розглянути. Громадські активісти наполягали, щоб комітет продовжив роботу, але депутати пропрацювали усього дві години, не розглянувши й половини поправок.
"Між першим та другим читанням до законопроекту №6327, що передбачав докорінне реформування медичної галузі, запропонували 886 правок. 396 з них врахувала робоча група. Документ зазнав серйозних змін, у тому числі по ключових позиціях. Зараз існує загроза, що модель, закладена командою Міністерства охорони здоров’я та міжнародними експертами, буде суттєво змінена", - каже в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.
![]() |
фото РБК-Україна |
За її словами, до законопроектів "протягнули", зокрема, ключові зміни, які скасовують визнання в Україні міжнародних протоколів лікування. Також була вилучена важлива частина про співоплату медичних послуг. Замість неї пропонується передавати передати всі кошти на первинну медицину через медичну субвенцію на розподіл місцевим чиновникам.
Скоріше за все, саме медична субвенція стала однією з перепон для проходження законопроекту у залі.
Ще 2 тижні тому джерела INSIDER в БПП розповіли, що медичну реформу відкладуть до осені. Причина – депутати-мажоритарники проти знищення медичної субвенції.
Перформанс Доктор Смерть від профспілок і Тодурова
У середу працівник одного з кардіохірургічних інститутів Києва повідомив INSIDER, що з самого ранку їх лікарня в буквальному сенсі "стоїть на вухах": медикам було "рекомендовано" о 9 ранку 13 липня (по суті вирішальний день розгляду законопроекту нардепами) виходити під стіни Верховної Ради з протестами проти реформи в тому вигляді, який пропонує МОЗ.
Також лікарям біля Інституту серця роздавали листівки із закликами прийти на "мирне зібрання" і не дати міністерству "проводити геноцид українського народу".
![]() |
Медики в розмовах між собою зізнаються, що поняття не мають, навіщо туди йти. Приблизно половина медиків цієї установи підтримує медичну реформу, але боїться зізнатися у цьому своєму керівництву.
У МОЗ запевняють, що на шляху до голосування за законопроекти №6327 та №6604 стала група народних депутатів у змові з фармацевтичними компаніями і головними лікарями-хабарниками.
Наочно в цьому можна було переконатися вже у четвер, коли Рада мала розглядати законопроект.
З самого ранку під стінами Міністерства охорони здоров’я мітингували профспілкові організації. Більшість учасників швидко втомилася скандувати образливі гасла на адресу команди Уляни Супрун. Тож газон у Маріїнському парку вкрився тілами мітингарів. Хтось вирішив перекусити, а хтось і взагалі поспати, користуючись неочікуваним вихідним.
![]() |
Хоч акція була приурочена до голосування медичної реформи, сюди прийшли шахтарі, залізничники та навіть ветерани силових структур. Як пояснюють самі мітингарі: через трудову солідарність. Подекуди дійсно траплялися медики, принаймні судячи з написів на жилетах.
Попри те, що середній вік більшої частини натовпу можна окреслити як “передпенсійний”, траплялися і поодинокі групи молодиків у спортивному вбранні. Вони здебільшого відповідали за озвучку, прапори та роздачу транспарантів. Від журналістів хлопці тікали та намагалися сховати обличчя.
Виступи з імпровізованої сцени перед входом до міністерства були не дуже конструктивними, проте надемоційними. Уляну Супрун тут називають не інакше як “доктор Смерть”, через реформу якої вмиратимуть тисячі українців.
Таку “кличку” їй дав чи не найзатятіший противник реформи від МОЗ - нардеп Олег Мусій. Він також просив всіх йти під парламент, бо там “Березенко вже ходить і збирає голоси”.
![]() |
Аби закріпити образ “доктора Смерті”, на мітинг привели бороданя на ходулях у чорному плащі та з косою. Обличчя його було закрите маскою з фото Супрун. Театр абсурду закінчився розбризкуванням червоної фарби біля входу в МОЗ.
Після цього натовп рушив до Верховної Ради. Там вже мітингували націоналістичні організації, вимагаючи зняття недоторканність з усіх депутатів.
Жінки старшого віку в цей час залишилися відпочивати на лавочках в парку. Одна з них пояснила, що вони не підтримують нову медичну реформу, бо в країні не вистачає кваліфікованих медичних кадрів.
“Мені немає з ким той договір підписувати, бо мій лікар і так мене вже до пневмонії долікував. Але Супрун я підтримую, вона єдина, хто може порядок навести”, - запевнила вона.
Ця теза викликала відверте здивування, бо на мітингу очільницю МОЗ ледве що не закликали розіп’яти. Співрозмовниця пояснила, що половина людей тут за Супрун, а половина проти, але нова реформа не подобається нікому.
Для участі в сьогоднішній акції людей звозили ж регіонів силами тих самих профспілок.
Львів’янин Василь пояснює, що нова реформа зіткне лобами пацієнтів та лікарів, і скаржиться, що при її розробці думки практикуючих медиків та науковців ніхто не питав.
“Вам буде важче отримати допомогу і доведеться за все платити. Кошти на безоплатну медицину в державі є, їх просто не достатньо виділяють. Зараз пацієнтів захищає закон, а в цій реформі закладений геноцид”, - каже лікар.
![]() |
Галина працює в швидкій допомозі, каже що основний контингент її пацієнтів складають безпритульні, алкоголіки та пенсіонери, у яких коштів на оплату медичних послуг просто немає.
“Подивіться на вторинну допомогу, коли в кращому випадку частину платитиме пацієнт, а частину держава. Звідки у бомжа гроші, як йому вирізати апендицит? Боюся дійдемо до того, що маєш гроші - ти лікуєшся, не маєш - ти вмираєш”, - обурюється медсестра і переконує, що термінові операції зараз роблять всім і безкоштовно.
Прийшовши на засідання Ради, сама Супрун заявила журналістам, що її опоненти "звозили на мітинг тітушок на швидких від Бориса Тодурова", який на початку року влаштував справжню війну в.о. міністра.
Шляхами Насірова. Від реформи у Феофанію
Зранку Супрун заявила, що голова комітету з питань охорони здоров'я, депутат Верховної Ради від фракції "Блок Петра Порошенко" Ольга Богомолець відмовляється підписувати позитивний висновок комітету щодо законопроекту №6327, який передбачає зміну фінансування системи охорони здоров'я.
Голова комітету охорони здоров'я Верховної Ради Ольга Богомолець відмовляється підписувати вчорашній позитивний висновок комітету і тим самим блокує можливість голосування закону сьогодні і початку медичної реформи", - написала Супрун у Facebook.
Сама ж голова комітету заявила, що те, що внесла Супрун – взагалі не реформа.
"В законі від міністерства немає медичної реформи. Цей закон говорить про контроль над потоками, про централізацію бюджетних коштів. В законі немає пацієнта, зарплати лікаря, немає того, що гарантує держава. По великому рахунку цей закон не мав би бути в комітеті охорони здоров'я бо там немає охорони здоров'я. Правки, які розглядали вчора, нічого не дають. Це спам", - заявила Богомолець INSIDER.
За її словами, закон ще має переглянути юридичний відділ і редакційний відділ, тому що там дуже багато юридичних помилок. "Я не розумію як його можна виносити в зал і чому це має відбутися саме сьогодні", - заявила депутат.
"Потрібно працювати, я працюю. Я за реальну медичну реформу. Реальна медична реформа має полягати у тому, щоб у тих людей у яких немає коштів ні на співоплату, ні на що, у них має з'явитися шанс, що вони отримують допомогу. Це має бути медичне страхування. Фонд медичного страхування. Це те, чого в законі зараз немає. Більше того, там немає бюджетних обґрунтувань. Скільки брати грошей і звідки. Закон називається про державні гарантії, але він не підкріплений грошима, немає калькуляцій, - наголосила Богомолець.
![]() |
фото з сайту Верховної Ради |
В цей час в кулуарах Ради INSIDER зустрів ще одного опікуна реформи Сергія Березенка.
Він подякував ЗМІ за увагу до реформи і поскаржився, що парламент займається не тим чим треба, а спекулятивними речами.
"Мені б дуже хотілося щоб ми сьогодні проголосували за медреформу так само як і за конституційний суд і зміни до бюджету. Ми дуже хочемо працювати до 9. Ми узгодили з комітетом понад 800 правок і будемо просити зал узгодити в редакції комітету. Ми працювали дуже довго, хто хотів - обговорили, внесли", - заявив депутат.
Попередньо депутати збирались розглядати реформу у другій половині дня. Але буквально перед засіданням журналісти довідались, що Ольгу Богомолець забрала з Ради швидка і відвезла у Феофанію.
За словами однієї з журналісток, депутату стало зле в туалеті, де та її і знайшла.
Медслужба Верховної Ради підтвердила, що Богомолець стало погано і її забрала швидка.
Але Уляна Супрун заявила, що це не завадить розгляду питання і повідомила, що проект підписала заступник голови комітету Оксана Корчинська.
До 20 години Супрун і її заступник були в залі. Коли депутати завершили розгляд змін до бюджету, подання на Добкіна і перше читання пенсійної реформи, спікер Андрій Парубій поставив на рейтингове голосування, що розглядати далі – законопроект про медичну реформу, освітню чи законопроект про кібербезпеку. Жоден не наблизився до 200 голосів.
І хоча представники всіх фракцій готові були на словах працювати ніч, тільки 163 погодились працювати до 22 години.
![]() |
фото з сайту Верховної Ради |
Таким чином, законопроекти про реформи будуть вочевидь перенесені на осінь, бо депутати вранці відмовились продовжити пленарну роботу.
Без міжнародних протоколів і співоплати медичних послуг
В.о. міністра хоч до останнього моменту і сподівалася на проведення реформи, тиб більше, що їй це обіцяв прем’єр, але вочевидь передчувала гірше.
Тому і провела з активістами прес-конференцію у середу, де вони ще раз розповіли, навіщо роблять реформу і що з неї намагаються викинути депутати.
"Коли ми допомагаємо онкохворим дітям, то завозимо медикаменти нелегально з-за кордону. Бо в наших протоколах їх просто немає. Ми не можемо лікувати дітей, а депутати вважають, що так і має бути. А своїх дітей вони повезуть лікуватися за кордон", - каже Ірина Литовченко, співзасновниця МБФ "Таблеточки".
Нещодавно БФ "Пацієнти України" провів всеукраїнське дослідження, яке довело, що безкоштовне лікування в Україні просто не діє, каже Ольга Стефанишина, виконавчий директор фонду.
"97% українців десятиріччями платять за медичні послуги. Це при тому. що ніби-то безкоштовну медицину нам гарантує Конституція. Ми платимо за все: за бинти, за аналізи, за ліки, за послуги лікарів. Платимо в основному нелегально. При цьому 70% пацієнтів готові до спів оплати, коли частково за послуги платять вони, а частково – держава. Якщо прибираємо співоплату, значить лишаємо систему у старому вигляді. Коли ви приходите до лікаря і вам потрібна операція, то ви не зможете доплатити за неї офіційно, не знатимете офіційний тариф. Що натомість пропонує уряд? Зробити чесні тарифи, коли пацієнт знатиме скільки що коштує і скільки платить держава".
Вилучення з законопроекту пункт про співоплату залишить старі корупційні схеми, вважає Олександра Устінова, член правління Центру протидії корупції.
"Зараз нам всім хочуть показати ще одну бутафорську реформу. А крім того, хочуть змусити МОЗ під це підписатися. На тих схемах і далі будуть збагачуються головні лікарі, які зараз мають приватні фонди при всіх своїх лікарнях. Ми бачили декларації цих лікарів: це дуже багаті люди. Також є питання по субвенціях. Що таке субвенція? Передбачається, що фінансування системи охорони збільшиться удвічі, але ці кошти не можна буде контролювати. Ми пропонуємо, щоб їх контролював єдиний орган, який міг би бути створений саме для цього. Але зараз пропонують, щоб цими коштами і далі розпоряджалися головні лікарі. Кошти таким чином не будуть рухатися за рівними тарифами, як це було мало бути передбачено раніше. Тепер це буле вирішуватися на місцевому рівні, і кошти будуть і далі "дерибанити", - каже Устінова.
Про впровадження міжнародних протоколів лікування в Україні говорили давно. Цю пропозицію довго розглядали, і врешті теж хочуть прибрати. До того ж, у правках тепер є пропозиція, щоб протоколи лікування затверджувала Національна Академія Наук України.
![]() |
"Що таке адаптація міжнародних протоколів лікування з корупційної точки зору в Україні? Це відбувається так: під час засідання Національна академія наук це ігнорує, - каже Ольга Стефанишина, - У нас вже так було з лікуванням гепатиту. Тоді МОЗ пропонував долучити міжнародні протоколи, за якими лікування цієї хвороби коштувало близько 700 доларів. Мав бути курс ліків на три місяці, який мав 93% ефективності. Але замість цього вирішили купувати ліки за ціною біля п’яти тисяч доларів. Коли лікуватися треба було від 6 до 12 місяців, а ліків ефективність була не 93%, а 46%. Коли ми прийшли на засідання інституту Громашевського, який вирішував це питання, нам сказали: "а нам все одно, які там у вас міжнародні протоколи, у нас є свої, від Академії наук. У п’ять разів дорожче, з побічними ефектами".
МОЗ розраховував почати втілюватися в життя реформу вже з 1 січня 2018 року. Але зараз доля реформи опинилася в руках групи депутатів, які не дають документам рухатися далі.
"Я бачив, як обговорювали в комітетах інші реформаторські законопроекти. Наприклад, законопроекти екс-міністра Квіташвілі щодо автономізації державних закладів охорони здоров’я. Тоді комітет так само затягував час, - каже Олександр Ябчанка, експерт Реанімаційного Пакету Реформ, лікар-педіатр, - По суті, ми з вами зараз є заручниками профільного комітету. Маємо дивну коаліцію, коли голова комітету Ольга Богомолець фактично об’єдналася з Оппоблоком і представниками фармацевтичного лоббі, які фактично блокують реформу. Нам всім можна тільки вимагати змінювати правила, за якими ми вибираємо наших народних обранців. Але зараз першочергове завдання – це вивести нормальний законопроект до голосування".
"Всі розуміють, що коли немає міжнародних протоколів лікування, коли немає єдиного прозорого фінансування й можливості для пацієнта впливати на своє лікування, тоді немає й ніякої реформи. І ми маємо буди готові, що ключових реформ не буде. Але навіть законопроект, у який "протягли" ті правки, все одно не випускають в зал для голосування. Всі ці правки можуть просто не встигнути розглянути. На це може знадобитися 32 години, цього мало. Я не можу знайти інших пояснень, крім тих, що вони хочуть зруйнувати реформу і лишити все таким, як є", - пояснює Уляна Супрун.
В.о. Міністра звернулася по допомогу до всіх, кому небайдужа доля української медицини. Вона закликала народних депутатів проголосувати за "здоровий" варіант законопроектів.
Фармацевтична мафія - те ж саме, що і наркотична. Дуууже великі відкати. То ж Богомолець і іже з нею ріжуть все. Але я не розумію Мусія. Невже відкат получив? А такий був кролик. Тепер я розумію, чого він з Яйценюком не зпрацювався. Закрив йому і його корешам Яйценюк дорогу до відкатів. Ну, от, тепер думай, за кого голосувати? Як вони представляються нам в кролячих шкурках. А самі - людожери. Люди, давайте допоможемо пані Ульяні Супрун довести цю реформу! вийдемо на захист ЇЇ праці, це виходить що сама чесна людина серед всіх цих медицинських барин. Підтримуємо!!!!!