Недоторканні-5. Чи засміється Розенблат останнім

7 липня 201721:39

Останній день робочого тижня у регламентному комітеті обіцяв бути найспекотнішим. Чотири дні поспіль депутати знаходили якісь зачіпки, щоб визнати подання ГПУ недостатньо обґрунтованим.

Навіть записи розмов нардепа Максима Полякова та його помічниці про хабарництво при протягуванні змін у закон їх не вразили.

Втім, у ГПУ були переконані, що Розенблата їм “здадуть”. Можливо тому, що ще після перших заяв НАБУ і САП народні обранці зрозуміли, що їх колега влип “залізобетонно”, а про його роботу на ринку бурштину вдалося зняти цілий фільм доказів.

Головними героями цього детективу, створеного за сприяння ФБР, стали народний депутат від БПП Борислав Розенблат, його охоронець Богуслав Ярощук, агент НАБУ Катерина Сивокінь та кілька мішків бурштину. Бюджет: понад 300 тисяч доларів.

Роль Розенблата

Ще в понеділок генпрокурор Юрій Луценко просив не роз’єднувати засідання по зняттю недоторканності з нардепів Полякова і Розенблата, оскільки йдеться про одну справу. Але комітет вирішив інакше, адже для “Народного фронту”, а його представників у комітеті найбільше, було важливо вирвати свого колегу з ареалу Розентблата. Втім, хоч слухання і розвели, але в прокурори все одно повторили всі епізоди по Полякову у справі Розенблата.

За версією слідства, обидва депутати вимагали та отримали хабарі від компанії “Фуджейра” (Об’єднані Арабські Емірати) за сприяння у видобутку бурштину в Україні. Зокрема, мова йшла про підготовку законопроектів, видачу дозволів, підкуп чиновників, прокурорів та суддів.

Насправді, це була спланована від початку спецоперація українських антикорупційних органів за сприяння Федерального бюро розслідувань США. Нібито арабську фірму представляла Катерина Сивокінь, тепер відома українцям “агент Катерина”.

У демонстрованих вчора відеодоказах помічниця Полякова - Тетяна Любонько, розповідаючи про тонкощі облаштування бурштинового бізнесу в Україні, пояснила агенту Катерині, що всі питання доведеться вирішувати через нардепа Розенблата.

По-перше, він має вплив на місцеву владу на Житомирщині де наявні великі поклади бурштину. По-друге, необхідні законопроекти проходять через комітет з екологічної політики, який, за словами Любонько, підпорядковується Розенблату.

Він, звісно, корупціонер, але зрештою нормальний хлопець і тільки він може це зробити”, - так Катерині через помічницю пояснив необхідність співпраці з цим нардепом Максим Поляков.

Попри оприлюднені вчора записи, на яких Максим Поляков домовляється про отримання хабаря, комітет визнав подання на нього недостатньо обґрунтованим. INSIDER вже розповідав про те, як вирували пристрасті перед ухваленням такого рішення.

Сьогодні ж комітет подивився повну версію фільму НАБУ і САП, щодо цієї справи. Основна частина присвячена саме ролі Борислава Розенблата у корупційних оборудках.

Катрусин кінозал

На годинному відео зафіксовані зустрічі агента Катерини із Розенблатом, починаючи з листопада минулого року. 24 листопада він підтвердив, що допоможе із вирішенням необхідних питань. Тоді ж був переданий перший транш хабаря - 7,5 тисячі доларів. Особисто нардеп ці гроші не брав, агент віддавала їх його охоронцю у ресторані “Корона” на Пилипа Орлика, поряд з Верховним судом України.

Цікаво, що один зі співрозмовників INSIDER і сьогодні бачив машину Розенблата поряд з цим рестораном.

Під час зустрічі Розенблат ясно дав зрозуміти, що грошей знадобиться набагато більше. Ця сума мала покрити тільки проведення необхідних правок через комітет: “Це не ті гроші, за які ми зараз говоримо. Це просто хлопцям я дав “заохочення”, щоб вони на комітеті “не бузіли”.

Рівень доступу та впливу на процеси він додатково окреслив ще під час перших зустрічей. Як виявилося, “свій” комітет - це тільки верхівка налагодженої схеми.

“Я виграв вибори в цьому регіоні, де видобувають бурштин. Це Олевський район. Я поставив туди свого голову. Зараз там губернатор переходить на децентралізацію, на голову “об’єднаної громади”. Він підписує всі документи, він виділяє землі, він усе це продукує. Ця людина повністю наша. Зараз я дам команду, щоб йому видали ресурс останній. Тому що я обіцяв розрахуватись за вибори”, - пояснив Розенблат.

У подальшому нардеп потроху розкривав коло зацікавлених осіб із якими доведеться домовлятися, аби бізнес не чіпали, та “не було проблем”. Також він наполіг, що повинен особисто брати участь у цьому проекті.

- Ми один без одного нічого не зможемо. Тобто Поляков не зможе нічого там без мене, а я нічого не зможу без Полякова. Теж саме, наприклад, "Держгеонадра" нічого не зможуть без облради.

- У нас не буде в області проблем? Мене це дуже сильно непокоїть.

- Без нас - будуть... Повторюю, без нас будуть.

До речі, в цьому ж діалозі Розенблат говорить, що Поляков має вплив на держкомпанію “Бурштин України”, бо це квота НФ. На цій фразі цікаво було дивитися на розмову очима генпрокурора і в.о. голови комітета Павла Пинзеника, мовляв, так що ваш Поляков геть ні до чого ?

Власне більшість зафіксованих, чи принаймні продемонстрованих на комітеті, зустрічей зводилася до вимагання грошей. Час від часу Катерині доводилося віддавати від 10 тисяч до 30 тисяч доларів на “операційні видатки”, принаймні так їх називав сам Розенблат.

Гроші йшли на досягнення домовленостей із Держлісагентством, Геокадастром та іншими дозвільними службами. Розенблат навіть використав на свою користь постанову Кабміну і в розмові з агентом згадував Мінекономіки.

За озвученим планом, добувати бурштин планувалося у рамках урядової програми з рекультивації пошкоджених земель. Для запуску повноцінного видобутку Катерині запропонували викласти близько 150 тисяч доларів, з уточненням, що на 10 тоннах бурштину компанія заробить 3 мільйони.

“Наше яке завдання - до кінця огородити парканом ці ділянки, добути камінь і після цього зробити там рекультивацію. Якщо у вас є бажання вже, не чекаючи на закон, починати працювати, у мене ж пропозиція з вами обговорити це питання. Тому що, ну, як би, учасників процесу об’єдную я”, - заявляв Розенблат.

Вже навесні він, через охоронця Віктора Адобаша, отримав 25 тисяч доларів на ліквідацію конкурентів - не фізичну, а юридичну. Ці кошти були розділені між суддями, прокурорами та чиновниками для скасування ліцензій іншим компаніям, які претендували на видобуток в обраній для “Фуджейри” зоні.

Всі скарги в суд Розенблат подав через місцеву прокуратуру.

 

Натомість він попросив Катерину зареєструвати в Арабських Еміратах офшорну компанію, співзасновницею якої мала стати його сестра - Олена. Пакет копій її документів також був переданий агенту.  

Саме про схему вивезення бурштину та його подальшу легалізацію детально розповів компаньйон нардепа - Роман Руденко. За його словами, з України сонячне каміння вивозиться контрабандою “абсолютно втемну”.

Якщо нас затримують на митниці, то, ну це просто товар. Чий він? Ну, наш товар. Так? А чому так везете? Ну, тому що ми контрабандисти. І все. При цьому наш замовник жодним чином не спливає”, - говорить він на відео.

Коли бурштин, не без допомоги підкуплених митників, перетинає кордон - його приймає на баланс шотландський “офшор. При цьому у фіктивних документах засвідчено, що він був придбаний у польських чи литовських фірм.

Остаточна ж пропозиція від Розенблата “Фуджейрі” виглядала наступним чином: нардеп отримує від “арабів” 200 тисяч доларів і за ці гроші створює “під ключ” підприємство, яке матиме законне право на видобуток бурштину на площі у 30 гектарів.

19 червня 2017 року в ресторані "Три виделки" Катерина передала йому цю суму через охоронця Ярощука, якому Розенблат жестом руки надав вказівку забрати гроші, як це відбувалося і в минулі рази. Після цього Ярощука затримали правоохоронці. Наразі він співпрацює зі слідством, як і Адобаш.

В фільмі є свідчення охоронця, що Розенблат наказав йому брати гроші в Катерини.

Закінчується фільм вилученням 100 кілограмів бурштину, який Руденко передав Катерині для ознайомлення. Днями була запланована перша поставка “арабам” у розмірі однієї тонни. По суті, її ціна покриває усі витрати, які понесла “Фуджейра” на облаштування бурштинового бізнесу в Україні.

Недвозначні рецензії

Після фінальної сцени слово взяв Юрій Луценко. У цілковитій тиші він заявив, що з огляду на представлені докази прокуратура просить парламент надати згоду на притягнення Розенблата до кримінальної відповідальності, а також його затримання і арешт. Народні депутати тим часом відводили погляд від головного фігуранта фільму.

З їх облич було зрозуміло, що захищати колегу вони не збираються.

Сам Розенблат, вочевидь, надихнувшись прикладом попередніх чотирьох засідань, пішов у наступ. На підвищених тонах він звинуватив НАБУ та САП у провокації проти нього. На думку депутата, за всім цим стоїть боротьба бурштинової мафії проти його принципової діяльності.

Дуже чудовий, художній фільм. Я вважаю, що він знятий професійно. 40 мільйонів чи 100 мільйонів гривень, в принципі, витрачено на цей фільм. Я не знаю, хто актори, які в ньому виступають, хто озвучує, монтаж робить”, - зазначив політик.

Далі свою заяву Розенблат читав вже з листочка.

 

Адвокатом Розенблата став Андрій Федур. 17 років тому він зробив собі ім'я на справі Гонгадзе, а вже через кілька років захищав Віктора Колеснікова.

Він вимагав виклиати в зал агента Катерину і зясувати, чи провокувала вона на хабар. Але навідміну від першого засідання по Дейдею, де свідка виклкали, спецагента в комітеті ніхто бачити не захотів.

Цікаво, що “радикал” Олег Купрієнко, який на попередніх засіданнях був своєрідним тараном на позиції прокуратури, прискіпуючись ледь не до кожного речення, сьогодні заявив, що комітет не може оцінювати надані факти, а повинен тільки визначити законність їх отримання.

Розенблат ще кілька разів спробував заявити про свою невинуваність, зазначивши, що не має жодного впливу на Житомирську облраду, окремих суддів чи прокурорів. Проте Луценко перебив його чи не єдиним емоційним виступом на цьому засіданні:

- Для мене все закінчилося в той момент, коли ви говорите агенту Катерині: “Солнце, у нас такая жизнь, бл***, с этой дебильной страной”. Борис Соломонович, складайте мандат і припиняйте тут кіно! Ви все це вчинили, перестаньте тут грати із себе ангела невиновного.

- Я хочу зазначити, Юрій Віталійович, що не треба на мене тиск чинити, я дуже виважена людина…

- Я бачу. Все зважуєте: бурштин, бабки.

Зала вибухнула сміхом і оплесками. Навіть оператори відірвали руки від камер. Подальші спроби Розенблата переконати присутніх, що на відео він, проте озвучка накладена, серйозно вже не сприймалися. Апогеєм його виступу стала фраза “В моїх руках ніколи не було жодного грама бурштину!”.

Вочевидь зрозумівши, що тактика агресивного наступу діє проти нього, депутат почав розповідати, що агент Катерина втерлася до нього в довіру, що вони багато спілкувалися на особисті теми і навіть разом відвозили іграшки до дитячого будинку. Розенблат додав, що нікуди не втікатиме та боротиметься за свою честь у суді.

Тут вже не витримав Назар Холодницький, зазначивши, що іграшки все ж таки були для дітей, а не для довіри Розенблата, і запропонував тому здати паспорти. Члени комітету у своїх коротких виступах зазначили, що побачили достатньо для винесення рішення.

“Хто після мене захоче займатися легалізацією бурштина? Ніхто. От відповідь вам на всі ваші питання. Я вважаю, що сьогодні знову перемогла мафія”, - під регот залу виголосив Розенблат своє заключне слово.

Після нетривалої перерви комітет визнав подання законним, достатнім та обґрунтованим із приміткою, що законність набуття доказів правоохоронцями має бути розслідувана окремо. Жодний депутат не проголосував проти зняття з Розенблата недоторканності.

Після оголошення рішення Розенблат стрімко покинув залу і попрямував до виходу в оточенні помічників. На запитання журналістів відповів тільки, що це рішення емоційне та політичне, тож він чекатиме на юридичні наслідки.

В цей час генпрокурор розповідав, що прокуратура традиційно задоволена його результатами.

 

“Зараз в суспільстві йде зміна політичної матриці. Йдеться вже не про партії, коаліцію чи опозицію, йдеться про зміну системи влади. Каста недоторканних має бути ліквідована!”, - сказав Луценко-політик.

Луценко-генпрокурор пообіцяв об’єктивно ставитися до дій усіх високопосадовців, зокрема депутатів, яку би фракцію вони не представляли. Очільник ГПУ також зазначив, що чекає рішення комітету щодо Михайла Добкіна, аби в наступний четвер всі 6 подань потрапили до сесійної зали.

Хоча сьогодні серед журнаілствв був дуже популярним жарт, що “Борислав більше не сміється” за назвою повісті Івана Франка, втім і Луценко, і Холодницький мають великий скепсис щодо того, що в четвер Розенблат буде в залі.

“Я хотів був побитися об заклад з Назаром, але в нього така ж погана думка як і в мене. Може, хтось із вас хоче з нами посперечатися?”, - спитав генпрокурор у журналістів.

“Я не дарма спитав у залі про паспорти, бо я маю дуже багато сумнівів, що в четвер Розенблат буде у залі”, - сказав Холодницький після засідання журналістам. І він, і генпрокурор не мають жодних важелів впливу, щоб затримати депутата в Україні. І це найгірше в цій історії.

 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 00:02
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus