У п’ятницю о 4-й ранку, вже традиційно - без детального аналізу, Верховна Рада ухвалила бюджет на 2016 рік.
За проголосували 263 депутати.
Як повідомила перед голосуванням міністр фінансів Наталія Яресько, доходи бюджету заплановано в обсязі 595,1 млрд гривень, а видатки – 684,5 млрд гривень, що відповідає узгодженому з МВФ дефіциту в 3,7% ВВП.
Мінімальну зарплатню заплановано збільшити на 12,5% впродовж року, у два етапи - з 1 травня та з 1 грудня. Видатки на оборону мають становити 113,6 млрд гривень (5% ВВП).
За кілька годин до того Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до Податкового кодексу", який і визначив базу для розрахунку бюджету.
Знову в останній день
Як відомо, саме податкова реформа була предметом кількамісячних торгів команд президента і прем’єра. Але вони так і не змогли вирішити, чия реформа краща, і зійшлися лише на відсотках податкових ставок та підвищенні акцизів.
Робоча група засідала в понеділок до 7-ї ранку, але у вівторок результативних голосувань не відбулося через невдоволення "Батьківщини" та вимогу "Самопомочі" спершу призначити перевибори у Кривому Розі. У середу перевибори призначили, але до податкових законів руки депутатів так і не дійшли.
- Не повірите, зранку було все домовлено, і ось знову ці домовленості зірвано, - дратувалися в кулуарах представники уряду.
- Тут теж треба звернути увагу на гру Гройсмана. Він не особливо викладався, щоб ці закони були ухвалені. Він же не тільки не ініціював зборів лідерів фракцій, але й поставив ці питання на кінець дня, коли в залі вже традиційно нема депутатів. Я не виключаю, що Володимир Борисович уже себе бачить в кріслі прем’єра, але якщо бюджету не буде, то не буде грошей МВФ – не буде зарплат, пенсій, забезпечення армії, бо з цього року їх не можна фінансувати за принципом 1/12, – зізнався на умовах анонімності у середу один з депутатів-фронтовиків.
Його колеги з БПП на те, що відбувається, лише розводили руками.
- Якщо не голосуємо, значить команди з Банкової немає, - припустив один з представників політсили Петра Порошенка.
Водночас в апараті фракції БПП були впевнені, що бюджет буде ухвалений цього тижня, адже за їхніми підрахунками у половини депутатів уже були зарезервовані на п’ятницю квитки на новорічний відпочинок.
Решту ж вони чекали у п’ятницю ввечері на новорічний корпоратив у ресторані SanPaolo.
Після прийняття змін до податкового законодавства депутати пішли на перерву.
- Я вас вітаю, Яресько й Уманський пішли рахувати бюджет. Тому десь годин за 5 він буде тут у залі, - сказала журналістам речник прем’єра Ольга Лаппо.
А ще за кілька хвилин вона анонсувала на 22:00 засідання Кабміну. Вечірнє засідання, а точніше нічне парламенту мало розпочатися о 23:00.
У джинсах і з кавою
Однак до заявлених 23:00 уряд не вклався. Депутати, переодягнені з ділових суконь і костюмів у джинси, сходилися в парламент, і бачачи, що в залі нічого не відбувається, групами спускалися вниз - хто в буфет, а хто на вулицю.
О пів на дванадцяту вечора спікер Володимир Гройсман заявив, що уряд і комітет продовжують роботу над бюджетом.
- Зараз ми почекаємо на колег і продовжимо нашу роботу. Робота зараз продовжується і в комітеті, і нагорі - засідання уряду. Всі працюють, - повідомив спікер.
Ближче до першої в зал прийшов прем'єр-міністр Арсеній Яценюк разом із лідерами найбільших фракцій. Стало відомо, що бюджет уже нарешті передали до комітету.
![]() |
Спікер, щоб утримати депутатів у залі, задав інтенсивний темп роботи над низкою важливих законопроектів. Наприклад, законом про Нацгвардію, який передавав президентові право призначати голову цього формування.
Раптом під час обговорення закону на трибуну вийшов "укропівець" Андрій Денисенко, який повідомив колегам про затримання в Дніпропетровську співробітниками СБУ і Генпрокуратури свого соратника Геннадія Корбана.
Гройсман вислухав виступ, подякував... і продовжив розгляд порядку денного.
У кулуарах на цю новину деякі депутати відреагували саркастичними коментарями.
- То президент учора подивився форум Саакашвілі і побачив, що рейтинг Міші неконтрольовано росте. І вирішив на противагу наростити рейтинг Корбана, - пожартував один із "фронтовиків".
- Я чув, що новорічні свята взагалі пройдуть під знаком посадок, - додав один із депутатів БПП.
- На запитання, що відбувається між президентською політисилою і прем'єрською, "фронтовик" махнув рукою.
- Нічого особливого: тут усе, як в анекдоті про того дядька, який набирає собі землі, уже і так набрав повно, з ніг валиться і в останній момент кидає шапку: "а це ще хай буде на огірочки". Так і президент.
Рада почала працювати ударними темпами і незабаром було прийнято відразу кілька законів, ухвалення одного з яких, про публічні держзакупівлі, надзвичайно порадували урядову ложу і безпосередньо міністра економіки Айвараса Абромавічуса. Після чого частина міністрів на чолі з Яресько пішли вечеряти в буфет парламенту.
![]() |
У залі ж почався певний хаос. Депутати з голосу спробували поставити відразу кілька законопроектів, що внесло плутанину і без того не в найстрункішу роботу.
Водночас віце-спікер Андрій Парубій як міг намагався "утримати зал", що виходило в нього доволі непогано.
- Підійшли єврооптимісти - це дає оптимізм, вони ж роками нас виховували, що ми не ходимо на сесію у робочий час. От Лещенко підійшов. Ще б Заліщук і Мустафа прийшли. Сергій Лещенко, подзвоніть Мустафі. Скажіть: Мустафа, в зал! Ми проскандуємо всім залом: Мустафу в зал! - тролив віце-спікер колег, тоді як Заліщук і Найєм пили каву в буфеті.
![]() |
Щоправда, таких, як вони, був не один десяток. Нудьгуючі депутати "Опозиційного блоку" теж усе частіше і частіше виходили із зали попити кави.
- Дивись там акуратно, не перестарайся, у мене після 5 чашок інсульт був, - повчав свого колегу один з "опозиціонерів".
З іншого боку кулуарів у зал із великою чашкою гарячого напою поверталася Вікторія Сюмар, яку тут же оточили журналісти і почали питати про податкові зміни і бюджет.
- Підвищення ставок податку від нас вимагав МВФ. Оскільки ми живемо за рахунок податків західних громадян, то ті не розуміють, чому ми платимо нижчі податки, ніж європейці, - сказала депутат.
Вона також спрогнозувала, що до 3-ї години ночі бюджет буде прийнято, а от на вранішнє засідання парламент навряд чи збереться.
Остання спроба урвати собі
Ближче до пів на другу ночі віце-спікер Андрій Парубій оголосив чергову перерву.
Як розповіли депутати-"фронтовики", в цей момент із бюджетного комітету повернулася їхня колега Ліля Гриневич і розповіла, що там повний хаос і депутати намагаються переписати видатки. І що краю цьому не видно.
- Але зараз Олена Ледовських надіслала смс, що вони вже закінчують, і Парубій зменшив час перерви з 50 до 30 хвилин, - пояснив "фронтовик".
Під час перерви депутати прогулювалися в кулуарах, не забувши поспілкуватися з пресою. "Запалював", як завжди, радикал Олег Ляшко, який і вздовж, і впоперек проходився по бюджету, називав його "плодом олігархічної змови" і запевняв, що за такі речі голосувати не можна.
Не відмовив собі Ляшко і в критиці колег. Благо під руку потрапив Єгор Соболєв з "Самопомочі", якого головний радикал вирішив перед камерами "відчитати" за денні голосування податкових змін.
- І не кажіть тепер, що ви самі правильні! Я правильніше, ніж ви, - переконував Ляшко.
У цей час повз журналістів пройшла Ірина Подоляк з "Самопомочі", яка поскаржилася присутнім на те, що в Раді відбувається бардак, а з бюджетом тим більше.
- Нам що, за них ще й бюджет писати, - нарікала Подоляк.
Її екс-колега по фракції Ганна Гопко тут же розповідала журналістам, що на комітеті відбувався справжній дерибан. Але їй вдалося отримати для МЗС на 100 мільйонів більше.
У цей час біля свого виходу в кулуари зібралися представники БПП, багато з яких теж були не в захваті від того варіанту бюджету, який бачили.
- Я 5-й термін мотаю в парламенті і це найгірший бюджет для людей, - розповідав депутат від БПП Микола Томенко, - насправді це голосування за вотум довіри до прем'єра. Хто проголосує за бюджет, нехай заявляє про створення коаліції.
Ближче до 2:30 в кулуарах почали з'являтися представники бюджетного комітету, які розповідали, що саме відбувалося на його засіданні.
- Ми точно прийняли всі пропозиції, які не стосуються розбалансування бюджету, - з червоними від утоми очима розповідав член комітету Олег Медуниця з "Народного фронту".
Якихось особливих подробиць депутат не розповів, посилаючись на те, що не може без документа назвати якихось конкретних цифр. Проте на питання про спірні теми виніс стос паперів удвічі більший ніж бюджет.
- Ось таких ось папок було ще дві. Ось це спірні питання. Кожен депутат, який приходив на бюджетний комітет, намагався щось запропонувати. Тільки тут на 200 млрд. пропозицій по видатковій частині на збільшення. Жодної пропозиції з погляду доходів, - розповів Медуниця.
У свою чергу екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник назвав головною проблемою бюджету його дисбаланс.
- Знову ділять те, чого немає. Знову тягнуть країну в борги, - резюмував екс-міністр.
З піснею по життю
Вже безпосередньо перед початком голосування з'явився лідер фракції БПП Юрій Луценко, який повідомив, що "Самопоміч" та "Батьківщина" голосувати відмовляються, в той же час швидше голосуватимуть "Воля народу" і "Відродження", а Ляшко думає. При цьому позицію "Самопомочі" він назвав неконструктивною, згадавши про голосування за вибори в Кривому Розі.
- Сьогодні ставати в позу і наполягати на регламенті тим, хто голосував за закони в день внесення, бо були дуже потрібні, що аж граната з'являлася в кишенях, дуже негарно, - сказав Луценко.
У той же час він висловив сумнів, що після голосування можна говорити про переформатування коаліції. Однак на питання про те, чи можуть повернутися "радикали", не забув підколоти Ляшка.
- Олег Валерійович у нас завжди або член коаліції, або кандидат у члени коаліції, - зазначив Луценко.
![]() |
За словами ще одного учасника зібрання, за годину, що минула, Ляшко "радикально" змінив погляди на бюджет, оскільки отримав традиційний рядок фінансування особисто від Арсенія Яценюка.
- Тому голоси в натяжку, але є, - сказав співрозмовник. – а щодо змін, то Луценко протягнув пропозицію їх всіх перенести на кінець лютого, а значить попри всі бажання збільшити видатки на мільярди, ми ухвалимо кабмінівський варіант бюджету. І будемо по ньому і жити весь рік, - сказав депутат.
Тим часом депутати вже вчиталися в зміни і це викликало хвилю невдоволення.
- Боже, ну депутати тут мучаються, а ви чого над собою знущаєтесь?, - спитала втомлена Олександра Кужель у журналістів. – Вам то що з того? Тепер бюджет Вінницької області найбільший з усіх областей. Раніше були донецькі, тепер вінницькі... А, ще тепер за мільйон доларів АП проведе конкурс якоїсь там пісні. Всі заспіваємо, - махнула рукою депутат "Батьківщини".
![]() |
Кажуть, саме ця астрономічна сума на пісенний конкурс і видатки на ДУС і стали приводом, щоб "Самопоміч" не голосувала.
- Ми їм сказали, що приберемо видатки на цей конкурс. А вони у відповідь: еее, раз ви так легко прибираєте, то в вас там ще багато такого є, і стали вимагати перенести голосування на вівторок, - розповів Луценко, повертаючись до сесійної зали. Там вже починався розгляд бюджету.
Як пожежники бюджет врятували
- В ложі уряду біля прем’єра сидів газовик Ярослав Москаленко з "Волі народу". Ще два дні тому депутати цієї групи не на диктофон казали, що бюджет не підтримають, бо на округи там нічого не отримали.
Потім навіть казали, що за голосування їм обіцяли посади міністрів, але в Кабміні такі торги заперечили.
Москаленка біля прем’єра змінили інші ходоки.
Міністра фінансів Наталію Яресько запросили до доповіді. Замість планових 20 хвилин тривала не більше 2-х. Міністр обмежилась ключовими показниками.
Потім почалося обговорення.
Депутат від БПП Олексій Мушак обурився 24 млн. гривень на фестиваль патріотичної пісні від ДУСі, а Яценюк нагадав що ДУСя - це не парафія Кабміну і віддав гроші на МЗС.
Тимошенко згадала, що на адміністрацію Вінницької області дали більше ніж на адміністрацію Києва.
- Особлива родзинка, унікальна, наприклад, на утримання адміністрації Вінницької області спрямовується більше, ніж на утримання столичної адміністрації міста Києва. Скажіть, ми що, нове мусимо переживати з вами?! , - обурювалася Тимошенко.
- Це Вінницька спеціально була названа, я так зрозумів? , - відповів їй спікер, переборюючи невдоволений шум у залі.
- Ні. ну це правда. У Вінницькій області найбільша кількість сільських рад в Україні. І я думаю, що коли були різні кабінети міністрів, в тому числі і різних прем'єр-міністрів, то пропорція цих цифр була однакова, бо це заробітна плата людей, - спробував пояснити ситуацію Гройсман.
Далі заяви депутатів ставали все більше сповненими передвиборчого пафосу.
Олег Мусій з БПП , у якого особиста неприязнь до прем’єра з часів невдалої спроби працювати міністром, звинуватив БПП і НФ у змові з людьми, які голосували за закони 16 січня і пообіцяв народну відплату.
- Український народ довго терпіти отаке знущання не буде. І якщо ви хочете бунт, який назріває в українському суспільстві, то ви його отримаєте обов'язково, тільки набагато кривавішим, ніж була революція гідності, - попередив депутат Яценюка.
Його колега Сергій Лещенко теж не втратив нагоди завдати кілька дошкульних ударів по прем’єру. Спершу депутат поцікавився, чому вони знову приймають бюджет в останній момент о 5 ранку і чому в бюджет так і не потрапили гроші від "Укрнафти", які має виплатити Ігор Коломойський.
![]() |
Прем’єр слухав депутата з незворушним виглядом, читаючи якісь папери. Потім досить зі зневажливим виразом обличчя підняв очі, і відповів депутату.
- Ви сказали про те, що в минулому році ми обіцяли не приймати бюджет о 5-й ранку. Ми виконали свою обіцянку! Ми приймемо бюджет о пів на четверту, - зіронізував прем’єр, але зал несхвально зашумів.
Щодо "Укрнафти", то Яценюк повідомив, що говорив днями з головою правління компанії Марком Роллінзом і попередив його про те, що "невиконання зобов'язання, яке він особисто підписав при призначенні на цю посаду, тягне за собою звільнення з посади і невиплату, штрафні санкції".
Після виступів лідерів фракцій і груп став зрозумілий бюджетний розклад. Найбільше потішив колег звісно Ляшко, який передумав і вирішив підтримати "ганебний бюджет".
Колеги тут же озвучили ціну зміни позиції – 450 мільйонів на пожежні автомобілі. Начебто, саме на цьому потоці і сидять давно "радикали".
За пару хвилин на табло загорівся результат – 263 голоси "за".
Після цього спікер запропонував колегам прийти на роботу вже аж на 12 годину, щоб почати з рубрики "Різне". Але депутати його вже не слухали і поспіхом бігли до гардеробу.