Чи готові міськради до великих бюджетів

Зважаючи на тенденції в найбільших містах Київщини, складно навіть припустити, наскільки прозоро новообрані депутати будуть ділити нові великі бюджети в малих населених пунктах
Пам'ятник у Києві в Десятинному провулку. Фото організаторів
24 листопада 201510:00

За останній рік політична еліта добре вивчила нове слово - "децентралізація".

Кожен політик вкладає в це слово свій зміст, проте в регіони дійшов чіткий меседж: децентралізація - це бюджетний пиріг, який можна ділити без Києва.

А ділити є що. За вісім місяців цього року податкова Київської області зібрала 7,5 мільярда гривень до бюджетів усіх рівнів. Це більш ніж на третину перевищує минулорічні результати за аналогічний період.

Великі гроші потребують максимальної прозорості розподілу, а з цим у місцевої влади Київщини існують суттєві проблеми.

Навесні 2014 року, після Революції гідності, набули чинності зміни до закону "Про місцеве самоврядування в Україні". Місцеві ради по всій території держави були зобов’язані надавати громадянам на запити низку важливих політичних документів. А саме: протоколи сесій ради та протоколи засідань постійних комісій, з яких можна отримати інформацію, як депутати лобіюють і голосують за розподіл бюджетних коштів, комунального майна, земельних ділянок. Урешті-решт, із протоколів активна громадськість може дізнатися, чи приходили обранці до сесійних зал.

У вересні-жовтні 2015 року експерти Центру локального самоврядування в рамках кампанії "Відповідальний місцевий депутат" провели на Київщині моніторинг, наскільки сумлінно місцеві ради виконали минулорічний закон. До п’яти найбільших міст Київської області й облради були надіслані ідентичні запити з проханням надати протоколи сесій і комісій.

Як показали результати дослідження, місцева влада не готова до прозорої роботи. Фактично, Бориспіль та Бровари - єдині з п'яти найбільших міст Київщини впоралися із законом. У Білоцерківській, Ірпінській, Фастівській міських радах і Київській обласній раді приховують документи від допитливих платників податків.

У Білій Церкві надали протоколи засідань сесій. Однак не спромоглися знайти документи комісій.

У Фастові аналогічна ситуація. Як пояснив місцевий мер Михайло Нетяжук на звернення народного депутата Єгора Соболєва, протоколів засідань постійних комісій не писали та не зберігали в електронному вигляді.

Прикро, але в Київській обласній раді, яка має бути взірцем для менших рад, також безлад. На запити не надали жодних документів.

Також повний ігнор виконання закону зафіксовано в Ірпені.

 

Водночас надані документи розкрили інформацію, яка може суттєво вплинути на вибір електорату в нинішніх і майбутніх виборах.

Для прикладу, народний депутат від "Батьківщини" Вадим Івченко до 2014 року відвідав лише третину засідань Білоцерківської міськради, куди потрапив від проекту "Нова політика" віце-прем'єра в уряді Азарова Володимира Семиноженка.

Майже половина прогульників засідань Броварської міськради знову балотувалася в цьому році. Причому на рівні з "регіоналами" після Революції гідності до ради не ходили висуванці "Фронту змін" та "ударівці".

Не зроблять владу більш відкритою в деяких містах і нинішні вибори. В Ірпені та Фастові від "Нових облич" до влади прийшли "старі" мери Карплюк і Нетяжук.

До слова, вже перше засідання оновленого виконавчого комітету Ірпінської міськради завершилося гучним скандалом. Депутати звинуватили Карплюка у приховуванні інформації, за яку мав голосувати виконком.

Таким чином, виконання простих умов прозорої діяльності місцевої влади на Київщині можна вважати проваленою. Із п’яти міськрад найбільших міст регіону лише дві зуміли безперечно відкрити інформацію про власну діяльність. Причому обласна рада з завданням також не впоралася.

Зважаючи на тенденції в найбільших містах регіону, складно навіть припустити, наскільки прозоро новообрані депутати будуть ділити нові великі бюджети в малих населених пунктах.      

Дослідження проведено за підтримки Програмної ініціативи "Громадські ініціативи нової України" Міжнародний фонд "Відродження" в рамках проекту "Відповідальний місцевий депутат".

Розділи :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 09:43
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus