"Мы пришли за перемены. Нам душно жить в этой стране"

Напереродні виборів у Мінську пройшов марш за незалежність
11 жовтня 201513:14

У Білорусі заборонені масові акції. Навіть велику групу друзів у парку правоохоронці можуть протрактувати як несанкціонований мітинг. Результатом може бути лише автозак і в’язниця. Однак увечері напередодні виборів частина білорусів усе ж не побоялася вийти на марш за свободу своєї країни.

- Я 20 лет назад оддала свой голос за Лукашенко. Грех до сих пор на душе висит… - 72-річна Олена Олексіївна дуже вирізняється з-поміж молоді, яка крокує під прапорами Білорусі. Не відстає, йде тим самим кроком, що і всі. Прийшла на марш для того, щоб у країні почалися зміни:

- Надо поддерживать свою позицию. Бойкот! Не ходить на эти… Нема выборов. Там одни "лукашысты". Я хочу, чтобы Беларусь была процветающей, чтобы у всех было право голоса. Чтобы по телевидению выступали все: и кто любит Луку, и кто не любит. А мы уже будем думать. А то мы встаём, ложимся спать, а в телевизоре один Лукашенко и его агитаторы. Жидов старых набрал и неправду говорят. А ты откуда, девочка?

- Из Украины.

- О-о-о, Украина помогла Лукашенко. Глядя на вас, люди думают: "Кабы не было войны". Поэтому и голосуют за него.

- А вы не боитесь?

- Не боюсь. Суждено умереть – умру. Я в Минске родилась, на бабушку бомба русская упала, бабушке руку оторвало, она умерла. А я родилась семимесячная и выжила.

Фото: Лізи Кузнецової

Натовп починає кричати: "Вірим! Можем! Переможем!". Гасло активно починає вигукувати й Олена Олексіївна. Колона, за одними даними, складається з 300, за іншими – з 800 активістів. Самі учасники жартують, що сотня людей із натовпу – КҐБ у цивільній формі. Розповідають, що це дуже поширена практика в Білорусі. Йдемо від Палацу республіки вздовж дороги до площі Якуба Коласа. Жодного разу я не чула автомобілістів, які сигналили би на підтримку ходи. Минаємо цирк. Із нього виходить майже така ж кількість людей, як і в колоні з прапорами. Чути, як опозиціонер Володимир Нєкляєв гукає в гучномовець: "От цирка – к нормальной жизни! Выходите!".  

Незважаючи на те, що мітинг несанкціонований, не видно жодного міліціонера в формі. Лише ДАІ вимагає дотримуватися правил дорожнього руху. Тим часом натовп починає скандувати:

- Долой Луку ублюдка!

- Незалежность!

Фото: Лізи Кузнецової

Колона закінчує свій рух на площі Якуба Коласа. Опозиціонерів одразу "обліпили" журналісти так, що активісти не можуть розчути жодного слова чи хоча б побачити, хто говорить. Трохи збоку скромно стоїть дружина екс-кандидата на пост президента Білорусі та політв’язня Анатолія Статкевича Марина. Всю дорогу в колоні вона тримала чоловіка за руку. Він лише в серпні вийшов на волю. До неї підходить старша жінка і бере за руку:

- Спасибо вам большоё!

- Да за что?

- Вы даже не представляете, что вы для нас сделали.

Фото: Лізи Кузнецової

Обіймаються. За декілька метрів зібрався міні-колектив бабусь. Після мого: "Здравствуйте!", одразу питання, звідки я. Почувши, що з України, бабусі навперебій починають висловлювати свою підтримку й обіймати. На мітинг також прийшли за зміни:

- Было бы непригоже, если бы мы сегодня не пришли. Мы были бы "лукашистами".

- Мы пришли показать, что болеем на наш народ. Мы хотим перемен.

- Без смены власти никаких перемен не будет. Запад, судя по всему, признает эти выборы, а через некоторое время понабирает политзаключённых и будет ними торговать. Этот человек не изменится. Надо полностью менять систему. Мы пришли за перемены. Нам душно жить в этой стране.

Такої ж думки і хлопці, які в перших рядах стоять біля пам’ятника Якубу Коласу. Їм по 15:

- Мы были за границей и видели, как там живут люди. Поэтому мы хотим перемен. Хотим демократичную страну, с европейскими правами.

Фото автора

Одразу за ними стоїть з плакатом Світлана. Їй – близько 40. На мітинги опозиції ходить не вперше і не боїться системи:

- У нас в стране уже 20 лет нет никаких выборов. Мы для Лукашенко – всего лишь обычное стадо для массовки. Я против такой политики и власти. У нас отобрали право выбирать, право голоса, право решать свою судьбу. У нас должна быть парламентская форма правления, а не президентская. Не должен один человек решать судьбу всего народа. Народ должен делигировать людей, которые от его имени будут принимать демократические законы. У нас отбирают даже право на собрание. Посмотрите на Статкевича. Он незгибаем. Сколько его прессовали, он собирает людей. Пока он был в тюрьме, люди не собирались. А сейчас смотрите… Его власть боится. Теперь мы начали собираться заново и стали чувствовать себя людьми благодаря Статкевичу.

Фото автора

Після останніх виборів президента Білорусі в 2010 році площу Незалежності заповнили протестувальники. Їх жорстоко розігнали внутрішні війська і спецназ. Статкевича й інших вагомих учасників мітингу затримали та засудили до шести років позбавлення волі за "організацію масових заворушень". Лише в серпні цього року Лукашенко достроково звільнив ув’язнених. Тепер вони знову на мітингу:

- Что вы пытаетесь донести своим согражданам? – питаю.

- Не бойтесь. Главное – не бойтесь. Мы прошли, показали, что мы есть. Сюди пришли люди с гордостью, идеалисты и патриоты. Они ведают, что после этого митинга власть не поменяется. Их ждут только проблемы и репрессии. Но они пришли, чтобы помочь перебороть другим страх. Это прививка против страха. Наша коллективная белорусская прихотерапия. Коли он не отдаст мирно владу выборами, придётся народу искать других способов.  У нас нема кандидата. Нема за кого выходить. Если б были – мы б сюда вышли и сказали: "У нашего кандидата воруют перемогу". Но не за кого голосовать. Все кандидаты – фиктивные и зазывают на выборы. Ведь европейским надзирателям не дадут присутствовать при подсчёте голосов. Но они могут считать по головам, сколько людей пришло.

Анатолій Статкевич. Фото автора

Активісти настільки прихильні до Статкевича, що довго не можуть його відпустити. Обіймають і дякують. До нього підходять все нові і нові люди, а він між ними дякує кожному за те, що не побоявся і прийшов.

Фото автора

- Я хочу, чтобы лидером у нас был Статкевич, - впевнено каже Юрій, який тримає банер із написом "Бойкот-2015". - Хочу его в президенты. Это человек-железо.

- Но дело в том, что репресированны люди в нас не имеют права баллотироваться в президенты. Поэтому мы считаем эти выборы безальтернативными. Если бы можно было голосовать за Статкевича и других политзаключённых… Кандидатами за участках сейчас есть кандидаты, о которых белоруси говорят, что не из кого выбирать, но они почему-то куда идут, на эти участки… Это не выбор. Это имитация.

Ірина Андрейців із Мінська

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 17:44
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus