Мосійчука взяли під арешт

Що не потрапило у відеосюжети, і чи підуть від Ляшка соратники назад у коаліцію
18 вересня 201501:51

Верховна Рада в середу дала згоду на арешт народного депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука. Чутки про справи проти нього ширилися в парламенті більш ніж три місяці, але поки Олег Ляшко був у коаліції, їх тримали в шухляді. Варто було радикалам піти - і справи пішли в хід.

При цьому Петро Порошенко здобув плюс один бал у заліковій таблиці вимог США. Коли кореспондент INSIDER запитав на початку тижня в одного з лідерів БПП, чого хочуть Штати, той відповів: "Посадок".

Окрім того, президент отримав козир для передвиборної риторики – тепер на кожен закид опонентів він зможе здивовано відповідати: "А хто мене критикує – корупціонери і здирники?".

Є в сьогоднішньому арешті і ще один посил – відтепер депутати Радикальної партії не захищені від кримінальних справ, а отже, не виключено, що багато хто з них захоче повернутися в коаліцію, якій катастрофічно не вистачає голосів.

Як розгорталися події довкола арешту Мосійчука, стежив INSIDER.

Повернути в коаліцію поштучно

Весь пленарний тиждень у парламенті подейкували, що в Адміністрації президента думають над тим, як домогтися стабільної роботи коаліції після виходу Радикальної партії.

Хоча формально після виходу "ляшківців" у коаліції залишилося значно більше, ніж необхідні 226 депутатів, однак перша половина тижня показала, що навіть у такій ситуації й без того не надто рівна робота коаліції дає збої. "Самопоміч" і "Батьківщина" відразу вирішили скористатися моментом і почали боротьбу за свої права.

Малі фракції коаліції раз у раз відмовлялися голосувати за ті чи інші питання, чим викликали невдоволення БПП і "Народного фронту". Голосів не вистачало. При цьому БПП і НФ мали б скаржитися на себе, оскільки тиждень показав головну проблему великих фракцій – слабку дисципліну. Інколи у великих фракціях не вистачало до третини голосів їх депутатів.

 

У Радикальній партії на ситуацію дивилися з неприхованим задоволенням, входячи в улюблене опозиційне русло. Однак уже ближче до середини тижня риторика радикалів стала більш емоційною.

"У стінах українського парламенту знову з’явилася політична корупція. Шляхом шантажу, залякування, банального підкупу намагаються розколоти фракцію Радикальної партії після її переходу в опозицію", - заявив із трибуни Ради в середу лідер фракції Олег Ляшко. Таким чином він відреагував на небажання депутата фракції Артема Вітка виходити з коаліції. Лідер радикалів заявив, що за дорученням президента Петро Порошенка депутати від БПП Ігор Кононенко й Олександр Третьяков намагаються підкупити радикалів, схиляючи їх вийти з фракції.

Самі звинувачені Ляшком депутати від БПП свою провину спростовували, однак інші члени пропрезидентської фракції підтверджували слова головного радикала. "Вітко мав бути першим. Так би мовити, зібрати весь негатив, щоб наступним було легше", - розповів один із депутатів БПП. Серед тих, хто мав піти, називали прізвища ще п’ятьох членів РПЛ із так званої "групи Артеменка". Переговори саме з "групою Артеменка", за словами співрозмовника, вели не просто так, а тому що Артеменко має хороші стосунки і з Третьяковим, і з Кононенком.

Як стверджує один із впливових депутатів у БПП, у фракції РПЛ, окрім зазначеної групи, є ще декілька груп, які потрапили до фракції від різних політичних і бізнесових кіл. "Там є група Артеменка, 6 людей – бізнес-група, 4 – люди Львочкіна, 2 – Ахметова, 2 відомих обличчя – Денис Силантьєв і Злата Огнєвіч і 6 так званих "сімейних", із найближчого оточення Ляшка", - розповів депутат.

За словами одного з депутатів "Самопомочі", президент Порошенко не пробачив Ляшкові вихід із коаліції і таким чином намагався приструнити радикалів. "Він так показує й нам, і "Батьківщині", що вихід із коаліції не залишать без покарання. І якщо йому буде треба, то фракцій у нас не буде взагалі", - додав співрозмовник.

Сам Ляшко розповів, що про намагання підкупу з боку БПП йому розповіли безпосередньо члени фракції, однак джерела у БПП підозрюють, що переговірники просто зробили крок на випередження, оскільки інформація дуже швидко просочилася в ЗМІ. Чим би не завершилися такі вмовляння, в другій половині четверга про них забули.

До Верховної Ради несподівано прибули міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і генпрокурор Віктор Шокін.

Подвійний удар

Виступи обидвох силовиків виглядали наче політичні постріли, хоч і носили різноплановий характер. Аваков довго і з притаманною йому візуалізацією у вигляді демонстрації відео намагався переконати депутатів, що події біля будівлі Ради мають зовсім не випадковий характер, а були спровоковані керівництвом партії "Свобода". За словами Авакова, подіям під Радою передувала поїздка керівництва "Свободи" Олега Тягнибока, Юрія Сиротюка, Олега Гелевея та Ігоря Кривецького до місця дислокації батальйонів МВС "Січ" і "Карпатська січ", до складу яких входили представники партії.

За словами міністра, саме з таких осіб було сформовано групу для дестабілізації ситуації під Радою? внаслідок чого постраждали 110 силовиків. Метою цього теракту Аваков назвав дестабілізацію ситуації в країні, створення озброєного громадського протистояння.

Після виступу Авакова на трибуну вийшов Шокін, якого радикали зустріли плакатом "Шокін=Пшонка". "О, дякую, - посміхаючись прокоментував генпрокурор, побачивши плакат. - Я дуже вдячний панові Ляшку за таке порівняння, однако".

 

А після цього почав показувати депутатам уже своє відео, яке він назвав одним із фрагментів слідчих розшукових дій. Фігурантом відео став депутат РПЛ Ігор Мосійчук. Згідно з цим відео, схожий на Мосійчука чоловік отримував гроші за "прикриття" від силових органів щодо кар’єру.

Що більше роликів спливало на табло Ради, то сумнішим ставало обличчя Олега Ляшка. З обличчя Мосійчука потрохи спливала пиха.

 

Це відео багато депутатів зустріли посмішками, потім почали вигукувати: "Ганьба!" та "Тюрма!". "Колеги, я не бачу тут нічого смішного", - роздратовано відреагував на посмішки колег спікер Володимир Гройсман.

Одразу ж після демонстрації відео Шокін звернувся до Ради з проханням негайно дати згоду на затримання та арешт Мосійчука. "Щоб Мосійчук не втік", - заявив Шокін. Це прохання миттєво підтримав Гройсман, який швидко поставив на голосування внесення цього питання до порядку денного, а потім і саму постанову. "Я шокований тим, що побачив зараз, і я вважаю, що ми маємо діяти як абсолютно чесні люди і захистити парламентаризм, незважаючи на те, що в нашому стаді є паршива овца", - виголосив спікер.

На табло засвітилося 262 "за".

Ляшко про щось перемовився з Мосійчуком і побіг до спікера. "Репліку, я не в суді! Дай слово, я сказав!" - почав кричати Ляшко.

"На фракції будеш командувати", - відповів Гройсман, після чого до президії ринулися радикали й інші депутати. Перепалку з балкона чути не було, однак у певний момент випадково в спікера увімкнувся мікрофон, з якого долетіла лайка Ляшка в бік Гройсмана.

 

"Подонок, скотина", - кричав Ляшко, вириваючи мікрофон спікера. У відповідь той просто закрив засідання.

Радикали пішли вниз на нараду. В кулуарах другого поверху стояв у супроводі прес-служби заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.

"Ну що, красиво було? Я ж вам казав, ідіть нагору, буде цікаво", - сміявся він.

Про те, що в парламенті готують арешт Мосійчука, журналістам INSIDER стало відомо ще о 2-й годині дня. А ось переважна більшість депутатів ані сном, ані духом про це не знали.

"Я нічого не знав, та й колеги нічого не знали. Більше того, в нас на гальорці перед засіданням тусували радикали, і Мосійчук, були доволі безтурботними", - каже представник "Народного фронту" Олександр Сочка.

"Я чув, що має щось бути, але нічого подібного не чекав", - зізнався представник БПП Олександр Черненко.

Навіть прес-секретар МВС Артем Шевченко запевняє, що нічого не підозрював про такий поворот подій. Так само, як і прес-служба ГПУ.

Уже після всіх виходу з зали радикали переконували, що знали про наміри силовиків. "Ми зранку на фракції це обговорювали. Навіть було прийнято рішення, що Мосійчук не буде нікуди тікати. Щоправда, думали, що знову лякають. Це ж не вперше", - зізнався після подій один із депутатів РПЛ.

Щоправда, ще в обід Андрій Лозовий запевняв INSIDER, що такий сценарій неможливий.

З речами на вихід

Після голосування Мосійчук вийшов із зали й одразу ж потрапив у щільне коло телекамер і диктофонів.

"Це відео змонтоване. Я нічого не брав", - буквально кричав він, прямуючи на перший поверх до кабінету, де зазвичай проходять засідання фракції. За Мосійчуком потягнулись у бік кабінету й інші радикали, а потім прийшов і Ляшко.

"Я не збираюся його покривати, але навіть останній найгірший злочинець має право сказати слово на свій захист. Гройсман його цього права позбавив", - заявив журналістам Ляшко. Разом із тим лідер радикалів назвав те, що відбулося, "судом Лінча". "Це розправа Петра Порошенка наді мною та моєю фракцією", - кричав він на камери.

Після цього члени фракції закрились у кабінеті на засідання, а депутати від пропрезидентської БПП коментували те, що сталося.

"Дуже важливо, що головуючий поставив на голосування пропозицію про зміну звичайної процедури розгляду. Ви ж знаєте, що звичайна процедура розгляду передбачає два тижні, регламентний комітет, виступи і так далі. Але сьогоднішнє відео було дуже переконливим. Депутати вирішили дати можливість правоохоронним органам заарештувати народного депутата у процедурі аd hoc", - розповідав лідер фракції БПП Юрій Луценко.

Крім того, Луценко додав, що наступного пленарного тижня генпрокурор має намір виступити зі зверненням у Раді. При цьому він підтвердив, що в ГПУ є ще декілька подань на нардепів.

Водночас інший депутат із БПП розповів, що силовики два місяці "вели" Мосійчука. За словами співрозмовника, про операцію, яку проводила окрема група молодих слідчих, знали всього 5 осіб. Депутат також не відкинув, що це не останнє затримання й натякнув, що може йтися не тільки "про тих, про кого давно говорять".

Журналісти очікували завершення засідання фракції радикалів, а інші депутати періодично підходили подивитися, що там відбувається. В певний момент підійшов "свободівець" Юрій Левченко, однак, перекинувшись декількома словами з одним із радикалів, швидко пішов. Буквально через хвилину двері кабінету радикалів відчинились і в них з’явився роздратований Мосійчук. "Ми щойно подивилися результати голосування. За мій арешт проголосували три "свободівця". Тепер я маю повне моральне право не мовчати і заявляю, що Кривецький (екс-депутат від "Свободи") був в Адміністрації президента 30 серпня!", - вирішив раптом розповісти радикал.

Цікаво, що таку саму інформацію раніше INSIDER розповів один із депутатів "Народного фронту". Згодом в ефірі "Громадського" сам Кривецький спростував цю інформацію, заявивши, що був у Львові в цей день та позиватиметься до суду за наклеп.

Згодом у парламенті залишилися практично лише журналісти та представники Управління державної охорони, які чекали на вихід Мосійчука. Через годину очікування групами почали виходити радикали, однак від коментарів відмовлялися. Через ще півгодини, коли в кабінеті залишалися лише зо п’ять депутатів, у парламент зайшли спецпризначенці СБУ на чолі з начальником УДО Валерієм Гелетеєм. Вони швидко попрямували до кабінету радикалів, де на порозі їх зустрів Ляшко.

"Це територія, яка закріплена за фракцією. Ти не маєш права заходити", - різко звернувся до Гелетея Ляшко. "Я не знаю з чим ти сюди прийшов. З наркотою, з патронами, зі зброєю, що ти хочеш підкинути. Подонків таких ми знаємо! Валєра, ти поклав тисячі пацанів, ти не маєш права в український парламент заводити маски-шоу. Валєра, мотай звідси. Мосійчук сам вийде, не буде ніякого опору", - апелював до Гелетея Ляшко. Після недовгої перепалки Гелетей зайшов у кабінет і через 5 хвилин Мосійчук у супроводі спецпризначенців вийшов із будівлі Ради.

 

У цей час біля стін парламенту працівники СБУ обшукували авто Мосійчука, біля якого зібрались інші "ляшківці". На певний час на частині вулиці Грушевського навіть утворився затор, поки сам Ляшко біля машини розповідав журналістам про корупцію Порошенка.

За словами одного з депутатів БПП, після сьогоднішніх подій про наявність фракції РПЛ у Раді мова вже фактично не йде. "8 людей уже не там", - переконував депутат. Разом із тим, як розповів INSIDER один із радикалів, ще близько до опівночі тривало засідання фракції "в тісному колі".

"Не знаю, як буде далі, але поки що ніхто нікуди не виходить", - переконував депутат.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 16:36
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus