У понеділок, 24 серпня, президент України Петро Порошенко, президент Франції Франсуа Олланд і канцлер Німеччини Ангела Меркель провели зустріч у Берліні.
Згідно з їхніми заявами на підсумковій прес-конференції, на зустрічі обговорювалися питання виборів на Донбасі, формату подальших контактів і дотримання Мінських угод, а також імплементації угоди про асоціацію.
Дотримання Мінських угод
Як відомо, приводом для ініційованої президентом України зустрічі стало загострення ситуації на Донбасі. Україна звинувачує російську сторону в недотриманні угод.
Водночас на переговорах з очільниками Франції та Німеччини Порошенко заявив про безальтернативність визначеного цими угодами мирного урегулювання.
"Альтернативи Мінському процесу не існує", - сказано в опублікованій на сайті президента України заяві за підсумками переговорів.
Згідно з заявою, до визначеного Мінськом кола питань належать негайне припинення вогню, відведення важкої техніки і артилерії, негайне звільнення заручників, безперешкодний доступ інспекторів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до контролю виконання досягнутих домовленостей.
Ангела Меркель, у свою чергу, заявила, що ухвалені раніше домовленості не були виконані, оскільки надалі не дотримується режим припинення вогню, місія ОБСЄ має перешкоди з доступом до зони конфлікту на Сході України, а її спостережні безпілотники неодноразово збивали, повідомляє Deutsche Welle.
"Необхідно зробити все для того, щоб угоду про припинення вогню було реалізовано", - наголосила канцлерка. Водночас вона назвала обговорення змін до української Конституції "великим досягненням" і таким, що відбулося у відповідності з Мінськими угодами.
Франсуа Олланд наголосив, що відповідальність за виконання Мінських домовленостей несуть всі сторони-підписанти.
"Головне сьогодні – повне виконання усього пакету заходів Мінських угод. Президент Порошенко може підтвердити, що Україна зробила дійсно багато зусиль, щоб провести всі необхідні реформи – і щодо конституційних реформ, і щодо виборчого законодавства", - цитує його прес-служба українського президента.
Вибори на Донбасі
Трійка лідерів домовилися, що місцеві вибори на Донбасі повинні проводитися у відповідності з українським законодавством.
"Ми обговорили крайню небезпеку, яку становить проведення фейкових виборів 18 жовтня та 1 листопада не у відповідності до українського законодавства", - сказано в опублікованій на сайті президента України заяві за підсумками переговорів.
"Вибори повинні відбутися за українським законодавством, щоб Схід отримав в органи влади легітимних представників", - заявив Франсуа Олланд.
За даними російських ЗМІ, на необхідності проведення демократичних виборів наголошувала і Ангела Меркель, назвавши це питання одним із ключових.
![]() |
Фото прес-служби президента |
Нормандський формат
Порошенко заявив, що впевнений у відсутності необхідності створювати новий формат переговорів з урегулюванню ситуації на Донбасі, пише УНІАН.
"Що стосується нових форматів, я впевнений в тому, що ми не потребуємо нових форматів. У нас є "формат Мінська", формат нормандський, упевнений в тому, що в рамках цих форматів ми можемо вирішити всі необхідні питання. Якщо буде бажання, у нас є і інший досвід, наприклад в Британії під час саміту НАТО ми збиралися країнами G7 для обговорення цих питань і в інших - в женевському форматі, ми готові співпрацювати, але базовим вважаю формат нормандський, який довів свою ефективність", - заявив він.
Меркель і Олланд також говорили про нормандський формат як основу для подальших переговорів.
"Ми зібралися, щоб обговорити зміцнення нормандського формату і критичні питання. Ми всі троє впевнені в тому, що Мінські домовленості повинні бути фундаментом для досягнення миру", - заявила канцлер.
"Нам треба продовжувати спілкуватися у нормандському форматі в контексті підготовки до наступної зустрічі. Ми зібралися сьогодні і для того, щоб підготувати таку зустріч", - сказав французький президент.
Як повідомляв INSIDER 20 серпня, президент України Петро Порошенко назвав основною метою берлінської зустрічі "координацію жорстких дій, спрямованих на зупинку агресії Росії проти України".