Що там у морпіхів, які боронять Маріуполь

120 феодосійських морпіхів сьогодні доукомплектували добровольцями, із якими пліч-о-пліч готувалися боронити Україну від ворога
11 серпня 201510:00

По волі чи по неволі, так сталося, що морпіхам я почала допомагати ще до того, як це стало мейнстрімом. Ще у квітні минулого року, коли частина з них вийшла з Криму, ми з дівчатами взяли їх під крило.

Їх лякали російські військові:

- Вийдете з Криму, вас посадять на материковій Україні, залишайтеся з нами, ми ж вам тут... гори золоті зробимо…

- Ліпше сидіти у в’язниці в рідній Україні, ніж зрадити її і служити загарбнику, - із такими словами 120 феодосійських морпіхів повернулися в Київ.

Хлопці виходили з літака і постягували руки для наручників, а дівчата їм і оркестр, і хліб із сіллю… Героїв же зустрічали, як-не-як. Тиждень ми показували їм Київ, влаштовували футбол із зірками естради - робили все, аби вони знали, що їх не покинули. Потім Міноборони перевело їх на службу в Миколаїв.

На проводах здорові кремезні чоловіки обіймали нас зі скупою чоловічою сльозою і казали:

- Тепер ми знаємо, чого ми служимо - заради вас, дівчата. Ви ж для нас тут усе робили, а ми будемо боронити нашу Україну заради вас.

Уже тоді пахло байдужістю влади. Пайки в дорогу ми вибивали в міністерства ледь не погрозами. Камуфляж, берці, окуляри… це були просто незвідані терміни.

Потім почалася війна. Почалася перша волонтерка. Я знайшла перші тисячу доларів на рації. Довго шукали, які саме купити. Це зараз ми профі, а тоді хто що про них знав.

Почалися масштабні бої, пішли друзі боронити країну, і від морпіхів я переключилася на інші батальйони.

Рівно через рік, у квітні 2015 року, у морпіхи вирішив піти друг Тарас, який навчив мене всім тонкощам волонтерства. Він почав описувати кожен день служби на своїй сторінці в мережі Facebook. Терміни "військова таємниця" всі ми розуміємо, тому зайвого і "нас сливают" там не було. Писав про те, як забезпечують, як тренуються, про плюси і мінуси.

Порівнювати йому було із чим. За рік волонтерства доля покидала Тараса по різних бригадах на різних лініях фронту.

Починалася війна важко, про брак абсолютно всього писати не буду, проте минув рік і все, наче, змінилося. Питання елементарної форми і берц, наче, поставати не має, але…

- Форми не видали, - в одному з перших постів написав Тарас.

За це отримав доброго нагая від свого комбата з "проханням" припинити писати щоденник. Але завдання молодих - міняти стару систему, тому щоденник веде й до сьогодні.

Всі фото із Facebook Тараса Чмута

24 липня, коли хлопці заступили на повноцінне АТО, Тарас писав:

- …Сьогодні я розкажу вам історію про те, як морську піхоту забезпечують технікою. Да не буде ні для кого секретом, що на 501-й та 1-й батальйони морпіхів наше командування обіцяло Х-к-ть Хаммві. Звучали цифри від 10 до 30 на бат. І першими "на роздачі" мали бути ДШРи цих батальйонів.

Що вийшло на практиці? Нам урочисто вручили МТ-ЛБ. Техніка непогана, після капітального ремонту, для мене вони чимось більш підходять для морпіхів, аніж БМП, наприклад. Тим паче, на частині з них стоять 23-мм ЗУ-23-2 (для контррозвідки - інфа із сайту МОУ, під час візиту Першого це все озвучувалося і показувалося).

Але що варта техніка без водіїв?) І тут найцікавіше. Наші штатні водії готувалися на Урали або ж БТР-70/80. Тому нам дали нових, які пройшли "підготовку" у Яворові. 10 км ходу і 30 хв у машині. Це весь їхній досвід водіння МТ-ЛБ, із яким вони поїхали в АТО!!! 10 КМ КАРЛ!!!!! Водії на повністю новій, необкатаній техніці, з новим особовим складом і без досвіду водіння, ах да, ще у більшості ВЗАГАЛІ прав немає, ПОЇХАЛИ ВОЗИТИ МОРПІХІВ в АТО!!!! Отака у нас взаємодія і готовність.

Сьогодні марш у 100-150 км показав все, що варто було очікувати, - необкатані машини клинили, грілися, ламалися. І це нормально, техніку завжди треба доводити під себе, АЛЕ Ж НЕ В АТО!!!

Чия в цьому вина? Наша? Ні. Порошенка/Муженка - теж ні. Водіїв? Ні. Вина тих, хто сказав президенту, що морська піхота всім забезпечена і супер готова до АТО, замість того, щоб дати тиждень-два полігону для обкатки машин і людей.

І я не нию, я доношу те, про що мене просив особовий склад роти. Мине 2 тижні, і все буде їздити і працювати, але так бути не має. Не має показуха затьмарювати здоровий глузд.

Щоденник читають. Не тільки друзі\волонтери\солдати, а й міністерство оборони. 29 липня до морпіхів навідався заступник керівника Генерального Штабу.

- Головна подія дня - приїзд заступника начальника Генерального Штабу. Цілий генерал читає мій щоденник:)) Зустріч була позитивною. Як не дивно, ніхто не забороняв писати, не критикував, запитав, як служба, чи є скарги, чи все добре. Як офіцери, як харчування... Порушили питання якості підготовки водіїв на техніці, її технічний стан, забезпеченість магазинами до Ак, пообіцяв, що всі питання буде якнайшвидше вирішено…

І питання дійсно вирішують. Попри те, що Тарасові у прямій формі забороняють писати такі пости:

- "Чмут, ты пещинка в море!! Кто ты такой, чтоб решать, что и кому надо?? Кто дал тебе право писать об этом??!! Ти - МАТРОС, вот и не лезь туда, куда тебе не надо!!!", - десь така розмова була у нас із комбатом щодо забезпечення роти магазинами декілька днів тому, після мого посту про 4 видані магазини.

Минуло 6 днів від того... Сьогодні всі ми отримали достатню кількість магазинів - по 10 на чоловіка. 10!!! Не 4, не 120 набоїв, готових до застосування, а 300!!!

ЦЕ НАША ПЕРША РЕАЛЬНА ПЕРЕМОГА ІЗ СИСТЕМОЮ В ЦЬОМУ БАТАЛЬЙОНІ!!!

І це лише початок. "Піщинки" мають властивість об'єднуватися і змінювати моря. Керівництво або почне працювати, або зникне. І це має відбутися на всіх рівнях. Армія мусить стати ефективною…

 

Зараз усі як один пишуть:

- "НасЗдали", "ШирокиноЗдали", "ПорохЗдайотМариуполь". Поміняли "Азов" із Донбасом на морську піхоту і все, завтра Марік до Росії приєднають.

Можна подумати, що до минулого понеділка Широкине захищали військові, які пройшли 10 війн і сюди приїхали аж такі досвідчені.

Як таке можна говорити про людей, які 60 днів готувалися зранку до ночі на полігонах, щоб боронити цю землю? Про людей, яких поставлено в умови "вибивання" собі найнеобхідніших речей, як-то обмундирування і боєприпаси.

Рік тому, коли ми з дівчатами провели морпіхів у Миколаїв, виходячи з вокзалу зійшлися на думці, що не так і погано, що так трапилося: зрадили присягу найбільші щурі, а найкращі сини України повернулися на материкову її частину.

Саме тих 120 феодосійських морпіхів сьогодні доукомплектували добровольцями, із якими пліч-о-пліч готувалися боронити Україну від ворога. Поки всі, сидячи вдома на диванах, кричать "НасЗдали", вони просто лупають свою скалу і боронять цю землю, бо так їм підказує серце.

 
Розділи :

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 08:40
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus