Чи готові ми тримати оборону з моря?

Роки наполегливої праці, сотні годин під водою, колосальний досвід...
16 червня 201508:00

Літо 2015, Десна, тренувальна база підготовки військових водолазів Збройних Сил України.

- Робочу перевірку закінчив, тиск в апараті 200 атмосфер!

Чіткі, але спокійні команди інструктора:

- Одягти водолаза!

Гідрокостюм, сигнальний кінець, грузовий пояс, одягнути апарат, маску, підтягнути браси...

Серце б'ється частіше, ніж хотілося б - все-таки перший спуск під воду...

- Перевірка зв'язку. Готовий? Готовий! Водолаз - на трап!

Крок, ще крок, і ось вода вже змикається над головою, заспокоїти дихання... Не забути доповідь:

- Почуваюся добре, герметичний!

- Пішов!

Ноги торкаються дна, течія збиває з ніг. Чотири метри глибини - а навколо майже суцільна темрява, тільки згори ледве пробиваються темно-багряним світлом сонячні промені. Так, заспокоїтись, не втратити просторове положення. Головне правило - зупинись, дихай, думай, дій! Перші секунди ще не розумієш, що відбувається, а у навушниках вже чути вимогливий голос інструктора:

- Тримай надрайку сигналу! Де доповідь про самопочуття? Зорієнтувався? Рухайся вперед!..

 

Військові водолази. Хто вони, люди цієї непростої професії? Які задачі виконують, для чого потрібні? Такі питання зазвичай виникають у людини яка "не в темі".

Спробуємо розібратись.

- Водолаз - фахівець, що вміє виконувати роботи під водою у водолазному спорядженні й допущений до виконання водолазних спусків у встановленому порядку. Професія водолаза належить до професій з особливо шкідливими й особливо тяжкими умовами праці.

За цими сухими рядками з "Правил водолазної служби" - роки наполегливої праці, сотні годин під водою, колосальний досвід. Завданням військового водолаза є не просто занурення під воду, а виконання ним певної роботи, а оскільки спектр задач які виконують ці фахівці надзвичайно великий, їх розділяють за напрямками та спеціалізаціями.

Еліта і гордість будь-якої країни, водолази-розвідники. Люди-жаби (frogman), "морські котики", SEAL, спецрозвідка ВМФ... Так називаються підрозділи морського спецназу різних краін. Це спеціалісти надвисокої кваліфікації в завдання яких входить виконання розвідувально-диверсійних задач в морських та річкових акваторіях, портах, та узбережжі противника. Достатньо сказати, що всього одна диверсійна група, якій вдається прорватися через численні загородження на територію військово-морської бази ворога здатна своїми діями вивести з ладу одночасно десяток потужних військових кораблів, підірвати склади палива та озброєння, нейтралізувати вище командування флоту, порушити лінію управління та зв'язку, або "зняти" з них важливу інформацію.

В наших реаліях це означає наступне - якщо не дай Боже, почнуться повномасштабні бойові дії ворог ніде не почуватиметься в безпеці. Військові кораблі злетять у повітря прямо на рейді, інформацію про можливий наступ буде перехоплено надчутливою мобільною апаратурою, ефект несподіваності та ініціативу буде втрачено, кримський сценарій не пройде.

Згадаємо події річної давнини, коли спецназ Головного розвідувального управління Генерального штабу Російської Федерації як удома роз'їжджав по Севастополю, а російські кораблі блокували наших моряків у Балаклавській бухті та Донузлаві! Якби ми на той момент мали сильні, чисельні та підготовлені підрозділи морського спецназу, один натяк на їх можливе використання унеможливив би російську агресію. Сильніший аргумент ЗА створення потужного морського спецназу придумати важко.

Бойові плавці загонів боротьби з підводно-диверсійними силами та засобами. Їх "метода" роботи зовні чимось схожа на дії водолазів спецназу, з тією різницею, що задачі діаметрально протилежні. Запобігти диверсії, не дати ворожим "бойовим водолазам" прорватись на свою територію, знищити противника. Загони по боротьбі з ПДСЗ потрібні не тільки військово-морським силам, а й СБУ, ДСО, Нацгвардії, прикордонникам.

Територією України протікають потужні ріки - Дніпро, Десна, Дністер і Дунай. Є гідро- та гідроакумулюючі електростанції, стратегічно важливі мости, АЕС, половина з яких "стоять" на воді, військово-морська база Одеса - всі ці об'єкти потрібно охороняти з-під води, періодично проводити огляди підводних частин споруд, а за потреби оперативно локалізувати небезпеку.

На дні водойм зони АТО, на глибині 50 (!!!) метрів було знайдено контейнери-закладки зі зброєю, які спливали за сигналом гідроакустичного передавача. Також існують дані, що в районі узбережжя Азовського моря неодноразово діяли диверсійні групи противника, які виходили з-під води. Школа морського спецназу РФ вважається однією з найсильніших у світі, а протистояти їм з нашого боку наразі можуть спеціалісти, кількість яких можна полічити на пальцях рук, які до того ж задіяні в зоні АТО не за прямим призначенням.

7 червня, близько 14 години при виході з Маріуполя підірвався катер морської охорони Державної прикордонної служби України проекту UMS-1000. Загинули моряки-прикордонники. Якби на кораблі знаходились навіть не бойові плавці, а хоча б водолаз-позаштатник, трагедії можна було б уникнути, а вибуховий пристрій ідентифікувати та знищити.

 

Водолази інженерних військ. На переправі через річку під водою зупинився танк. Під загрозою не тільки екіпаж, а й інші машини, що можуть чекати переправи під вогнем. Відлік часу йде на хвилини. І ось уже водолаз під водою, подано провідник, за ним- важкий трос, і тягач евакуює поранену машину.... Забезпечення наведення понтонних переправ, евакуація техніки, встановлення та знищення інженерних загороджень в прибережній зоні, інженерна розвідка під час висадки морської піхоти, розмінування акваторій - це все задачі водолазів інженерних військ.

При чому, задачі з якими стикаються водолази-інженери не прописані в жодній інструкції, в жодному підручнику, а останній раз досвід таких робіт ми мали ще під час Другої Світової! Як, приміром, знешкодити боєприпас що не розірвався, якщо поряд лежать десятки таких же, і при детонації вони просто глибше зариються в мул! Вихід один - водолаз класифікує боєприпас за критерієм "чи можна то чіпати" і власноруч виносить небезпечну знахідку на поверхню для подальшого знищення.

Ну і звичайно, водолази центру пошуково-рятувальних та аварійних робіт ВМС України: водолаз-зварювальник, водолаз-підривник, водолаз-глибоководник, оператор ROV (малогабаритний керований підводний робот) - далеко не повний перелік спеціалізацій.

Надання допомоги аварійним кораблям та суднам на рейді та у відкритому морі, спасіння людського життя - непроста задача. На кожному військовому кораблі для виконання елементарних завдань повинна знаходитись команда позаштатних водолазів. А для більш складних випадків існують спеціалісти ЦПАРР флоту, які мають досвід складних операцій. Достатньо згадати роботи по зняттю з мілини стап'ятидесятиметрового танкера "Южний", які проводились за допомогою серії керованих підводних вибухів, або розмінування та утилізацію німецької донної неконтактної міни (LMA), яку було знайдено поблизу пам’ятника Затопленим кораблям у Севастополі.

До окупації Криму спеціалісти ЦПАРР мали мінімально достатній для виконання задач флот, на озброєнні знаходились окремі зразки сучасного обладнання та спорядження. Наразі більшу частину матеріальних активів втрачено, і аварійно-рятувальну службу доводиться "піднімати" мало не з нуля, силами нечисленних професіоналів.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 12:42
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus