Один за всіх: Як за облави на активістів судять єдиного "беркутівця"

Репортаж із судового засідання, де справу "беркутівця" знову віддали в прокуратуру на доопрацювання
28 травня 201512:00

Маленький зал заледве вміщає всіх, хто прийшов на засідання. Чи не половина присутніх – постраждалі, яких побили та незаконно затримали працівники "Беркуту" в ніч проти 23 січня 2014 року. Ті події більшість протестувальників пам’ятають, як ніч полювання на автомайданівців.

Тієї ночі щонайменше двічі активісти, які поспішали на допомогу після тривожних сигналів в ефірі, потрапляли в засідку до силовиків. Спершу - біля 17-ї лікарні, потім - у Кріпосному провулку. Їхні машини трощили, а власників і пасажирів люто й методично били, потім привозили у відділки. Затриманим складали за свіжоприйнятими "диктаторськими законами" справи зі строками позбавлення волі на 8-15 років і відправляли до слідчих ізоляторів.

Декого з активістів утримували у спеціалізованому відділення для в’язнів у Лікарні швидкої допомоги - з тяжкими побоями та переломами, відбитими внутрішніми органами. Після ночі знущань хлопці приходили до тями в лікарняній палаті, де їм повідомляли, що попереду – 15 років тюрми.

Через кілька тижнів їх відпустили, а потім утік Янукович. Постало питання відповідальності винних за розправи над протестувальниками, і прогрес тут, на жаль, невеликий.

За ту ніч облав і масових катувань на лаві підсудних – лише один силовик. Командир роти колишнього "Беркуту" Добровольський Михайло Валерійович. Він керував операцією в ту ніч. Про це свідчить, зокрема, рапорт із його підписом.

27 травня 2015 р. До судової зали охорона суду не пропускає активістів, помітивши в них у руках згорнутий плакат. Трохи словесних баталій – і його таки вішають у залі. На стіні тепер колаж із фотографій розтрощених тієї ночі автівок.

 

- Ну що ви цирк влаштовуєте, тут серйозно все, - з прикрістю кидає хтось із силовиків.

- Звісно, що серйозно, ви тільки подивіться, що ця людина натворила, - опонують йому з залу.

На початку підготовчого судового засідання реєструють новоприбулих постраждалих. Їх тепер - з добрий десяток тільки на цьому засіданні.

Поруч з екс-"беркутівцем" – два його адвокати. Один із них, Ситницький Олександр, прийшов у вишиванці, називає себе націоналістом. Він вступає в гарячі суперечки з присутніми. Під час засідання, а особливо поза ним – видає полум’яні та експресивні промови на захист Добровольського. У перерві, коли до підсудного підходять із претензіями постраждалі, Ситницький моментально вступає з ними в дещо базарну дискусію, професійно перемикаючи увагу та потік негативу на себе. Це дозволяє його підопічному виграшно триматися на тлі емоційної суперечки – мовчазно стоячи осторонь. Утім довго трюк не працює, активісти знову засипають питаннями Добровольського. Він намагається триматися приязно, але камера раз у раз таки ловить промовисті вирази його обличчя. Нічого обнадійливого.

Другий адвокат поводиться стриманіше та мовчазніше. Здається, саме він тут більше наглядає за Добровольським, аніж щиро переймається його долею.

Відмінність мотивації  двох захисників стає очевидною, коли потерпілі просять повернути обвинувальний акт прокурору задля усунення серйозних недопрацювань. Один із основних недоліків - після слідства щодо кількох епізодів тієї ночі, в подіях якої брали участь не один десяток силовиків, на лаві підсудних лише один Добровольський. Інші, хоч і фігурували під час слідства, "розгубилися" дорогою до фінішного обвинувального акта.

Михайло - єдиний, кого звинувачують у побитті та катуванні десятків людей, нищенні їхніх автівок і незаконному затриманні. Зрозуміло, чому це не влаштовує потерпілих. Зрозуміло, чому це не влаштовує Добровольського, який підтримує це клопотання, як і його захисник Ситницький. На відміну від другого захисника, який переконує суддю, що не бачить підстав щось змінювати в цьому обвинувальному акті.

 Підсудний Добровольський

Повернення обвинувального акта означає заново підбити підсумок усього досудового слідства, прописати особи всіх підозрюваних, ступінь їх участі та статті, за якими вони звинувачуються. Також у ньому потрібно зазначити всі скоєні злочини та їх епізоди, потерпілих і завдану їм шкоду.

Представник потерпілих Євгенія Закревська, до того ж, зазначає, що існують документальні підтвердження про щонайменше одну особу, яка мала статус потерпілої під час слідства, але відсутня в обвинувальному вироку. Можливо, таких випадків у справі більше, зазначає адвокат, інформація щодо цього продовжують перевіряти.

Окрім того, в обвинуваченні не йдеться про обтяжуючі та організаційну роль у злочині Добровольського. Не вказано також, за чиїм наказом Добровольський вчиняв протиправні дії.

Прокурор не заперечує. Каже, що й справді бачить недоліки і воліє їх усунути.

Тим часом Закревська без паузи береться до не менш термінового – просить узяти під варту Добровольського. Минулого засідання, 30 квітня, після того, як усі зібрались у судовій залі, було оголошено про перенесення слухання. Добровольського серед присутніх тоді не було. Потерпілі та їхні представники наполягають: не з’явився на судове засідання, про це не попереджав, пояснень та обґрунтувань відсутності не надав, а тому варто взяти під арешт.

- Ми приходили на попереднє засідання з Добровольським, - не змигнувши оком каже у відповідь його адвокат.

Зал вибухає реготом.

- Пані Закревська була так зайнята спостереженням за тим, що відбувалося біля кабінету судді, що просто його не помітила, - незворушно продовжує Ситницький. Із залу починають звучати саркастичні коментарі. Суддя закликає до порядку.

 Ситницький дискутує з потерпілими

Захисник "беркутівця" починає переконувати присутніх, що Добровольський насправді приїжджав, але сидів на вулиці в машині. Не оминає нагоди зіграти на формалізмі – засідання не відбулося через перенесення, а немає засідання – немає й відсутності на ньому.

Прокурор каже: даних про порушення режиму домашнього арешту підсудним він не має, отже, не підтримує ідею тримання під вартою. Юристи в залі маякують жестами – тепер шансів на арешт небагато. 

На захист Добровольського його адвокат від несподіванки поривався виступити поза чергою й ледве дочекався свого слова.

- Мій підзахисний не міг отак просто взяти і зробити щось за своїм бажанням, він був на службі. Є люди, є верхівка, яка давала накази, а судять його. За цією книгою, - потрясає Кримінальним кодексом, - як би він не вчинив у тій ситуації, все одно був би винен. Він зараз закінчує книгу про Майдан, там він розповість усе, як було насправді. Тоді подивимося, хто буде сміятися, - погрожує він слухачам у залі.

Розповідає про політичну кон’юктуру, через яку страждає ротний "Беркуту", відбуваючи в залі за всі злочини влади. Вочевидь захопившись, захисник ступає на тонкий лід:

- Мій підзахисний сумлінно виконував свої службові обов’язки і тільки завдяки цьому ніхто з присутніх тут потерпілих не … не…

- Вмер? - підказує Катерина Бутко.

 Катерина Бутко

- Ну... не зник, наприклад, - "тушується" Ситницький.

- Ну дякуємо, рятівник ти наш, - іронізують із залу.

Суддя Карабань бере півтори години, щоби порадитися з самим собою. Питаю в захисту Добровольського, яка їхня позиція щодо звинувачення.

- Він не винен, - каже Ситницький.

- У його діях немає складу злочину, - обережно поправляє його другий захисник.

- Такого, як тут написано, - знову бере слово Ситницький і показує на обвинувальний акт, - не було. Окрім того, якщо людина перевищила свої повноваження службові, має ж бути вказано, що саме він порушив, а тут такого немає.

Ще довго пояснює, що за периметр урядового кварталу Добровольський вийти без наказу не міг. Серед тих, хто міг би дати такий наказ перераховує чільні посади МВС, київського ГУ МВС, також згадує СНБО та навіть Януковича. Проте називати конкретні прізвища, каже, не час. Коли ж буде час?

- Ну, наприклад, у судовому процесі є останнє слово в підсудного. Або, може, навіть ще раніше. Це залежить від того, як обставини складуться і коли прийде пора, - каже Ситницький під раптово пильним поглядом другого захисника.

Сам екс-"беркутівець" коментарів не дає. Махає рукою на адвокатів – мовляв, усі питання до них.

Ситницький тим часом не втомлюється створювати позитивний імідж підзахисному. Каже, що Добровольський одразу після Майдану їздив в АТО, і там, під Авдіївкою, отримав поранення. На уточнювальне запитання, яке саме поранення, скромно виправляється - таки "контузія". Уже після засідання під дверима суду ми почуємо від Ситницького історію про те, як Добровольського на Майдані протестувальники підірвали на бойовій гранаті, добили вистрілом із рушниці в упор (урятував бронежилет, звісно), після чого його взяли в полон майданівці та "рубали його сокирою". І після цього всього в березні – відразу в АТО. Отакої.

Підсудний і потерпілий

Після перерви з’являються всі, крім Добровольського. Суддя, попри це, зачитує рішення. Обвинувальний акт повернути прокурору. Запобіжний захід не змінювати. Лише після того, як оголошено останню новину, до зали заходить підсудний.

Після завершення засідання до плаката з розтрощеними машинами підходить Ситницький.

- А знаєте, - раптом каже він. – для того, щоб так розтрощити і знищити автомобілі, потрібен наказ від цілком конкретних людей. 7-й відділ, контррозвідка міліцейська так звана, повинна обґрунтувати в оперативно-розшуковій справі, що такий транспорт бере участь у блокуванні спеціального транспорту чи ще подібних діях, і тоді може бути виданий наказ на знищення цих авто. І я думаю, що такі накази в МВС є. Хоча, звісно ж, вони засекречені.

Учасники процесу розходяться. Наступний крок у цій справі - знову за київською прокуратурою.

P.S.: Для уявлення про строки розслідування прокуратурою: Михайлові Добровольському вперше було висунуто звинувачення в жовтні 2014 року.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 04:02
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus