Як Анджей Дуда переміг на виборах президента Польщі

Та чого від нього очікувати Україні
25 травня 201511:15

Те, що ще в березні здавалося неможливим, відбулося. За даними екзит-полів, у Польщі новий президент – представник польської консервативної партії "Право та справедливість" (PiS) Анджей Дуда.

Але якщо в березні це й здавалося за межею реальності, оскільки рейтинг лідера "Громадянської платформи" Коморовського доходив до 65%, то вже на початку травня, після першого туру виборів, стало зрозуміло, що діючому президентові варто дуже сильно попрацювати, щоб змінити думку поляків на свою користь.

Перший тур, про який INSIDER докладно писав два тижні тому, закінчився сенсаційною перемогою Дуди, який у підсумку обійшов Коморовського на 0,99%.

Боротьба за виборців Кукіза

Ще одна несподіванка першого туру - третє місце незалежного кандидата, рок-музиканта Павла Кукіза, який отримав близько 20% голосів на виборах. Зрозуміло, що саме за його голоси мали боротися кандидати у другому турі.

Кампанію з перетягування на свій бік виборців і Дуда, і Коморовський почали буквально у виборчу ніч після першого туру. Дуда недвозначно натякнув, що не проти провести переговори з Кукізом, а вже зранку ходив по вулицях і пив із виборцями каву, що більше було схоже на кампанію Кукіза.

Коморовський, своєю чергою, заявив, що хоче провести загальнонаціональний референдум із трьох питань, на які педалював саме Кукіз. Мова про одномандатні виборчі округи, ліквідацію державного фінансування партій і податкові зміни. Власне, сама система вирішення питань на референдумах була однією з основних тез Кукіза.

 

Ці заяви діючого президента відразу піддали критиці політики й експерти, називаючи такі кроки передчасними й емоційними. Більшість експертів схилялися до того, що Коморовський погарячкував і діяв під впливом не дуже приємних результатів першого туру.

Кукіз почав гратися з супротивниками в ігри, запропонувавши їм провести зустріч із його виборцями у Глядацько-спортивному залі в Любліні. Дуда відразу ж пристав на пропозицію, а Коморовський, який уже трохи відійшов від результату 10 травня, назвав ініціативу "дивною".

Пропозиція насправді виглядала винятково, як піар Кукіза, який до того вже встиг заявити, що не підтримує ні Дуду, ні Коморовського. Рок-музикант уже повним ходом готується до осінніх парламентських виборів, в яких уже анонсував свою участь.

Дебати

17 травня відбулися теледебати між Коморовським і Дудою, на яких, на думку більшості польських експертів, краще виглядав діючий президент. Коморовський наполягав на економічних успіхах влади. Він наголошував, що після того, як "Громадянська платформа" прийшла до влади, кількість робочих місць збільшилася на 2 мільйони, і цей процес, за його словами, мав тривати й далі.

При цьому він не оминув нагоди дорікнути висуванцеві PiS, що за час правління консервативної партії з країни емігрувала рекордна кількість поляків, переважно молоді.

Цікаво, що Дуда так само закидав Коморовському еміграцію молоді, яка, за його словами, просто не бачить перспектив у Польщі. Насправді, таким чином обидва кандидати намагалися загравати саме з тим прошарком виборців, які за них у першому турі особливо не голосували. Саме молодь віком до 29 років була ядром електорату Кукіза.

Разом із тим Дуда не забув і про своїх виборців (у першому турі його підтримали здебільшого пенсіонери), обіцяючи їм зменшення пенсійного віку. В риториці кандидата від PiS відчувалося багато популізму, особливо в питаннях соціальної сфери й охорони здоров’я.

Уже після першого туру стало зрозуміло, що найбільшою проблемою для Коморовського є низька явка. Чимало з тих, хто декларував підтримку діючому президенту, просто не прийшли до виборчих кабінок. Головним завданням Коморовського стала мобілізація помірного сегменту, який був його цільовим електоратом.

 

Колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський в інтерв’ю "Польському радіо" назвав результати першого туру демонстрацією "жовтої картки" для Коморовського і "Громадянської платформи". Після цього багато експертів використовували цю футбольну термінологію, нагадуючи, що друга жовта картка перетвориться для Коморовського на червону.

Другий тур. Пудинг і бігос для поляків

Між першим і другим туром соціологічні опитування нагадували гойдалки. Спочатку перевагу віддавали Коморовському, потім Дуді, потім знову Коморовському, тому мало хто міг спрогнозувати результат виборів.

Одним із важливих показників на виборах для Коморовського мала стати явка. Цей результат виявився значно кращим за перший тур. До дільниць цього разу прийшло 56% поляків.

Не обійшлось і без надзвичайної ситуації. Під час голосування на одній із виборчих дільниць померла 80-річна жінка, і Центральна виборча комісія вирішила продовжити на півтори години "режим тиші", щоб дати можливість виборцям на цій дільниці проголосувати. Цікаво, що кількість людей, які зареєстровані на ній, становить загалом лише близько 600 осіб.

Але подовження "режиму тиші" жодним чином не вплинуло на настрої в штабах. У соціальних мережах поляки вже повним ходом ділилися замаскованими даними екзит-полів. І якщо в Україні для маскування результатів, які за законом не можна оприлюднювати, використовують зазвичай алкогольну та спортивну тематику, то в Польщі наголос іде більше на кухню. Так, вже за кілька годин до офіційного оголошення екзит-полів поляки "смакували" Пудинг (за Дуду) за 53 злотих і Бігос (за Коморовського) за 47 злотих. Увімкнення зі штабів показували, що про ці результати поінформовані й вони.

Одразу ж після оголошення результатів екзит-полів діючий президент Броніслав Коморовський визнав свою поразку на виборах. Сталося це буквально через півтори хвилини після припинення "режиму тиші". "Шановні друзі, не вдалося цього разу. Вітаю мого конкурента Анджея Дуду. Бажаю йому вдалого президентства", - заявив усе ще діючий президент. Дуда ж подякував Коморовському за конкуренцію і пообіцяв бути "відкритим президентом".

 

Результати голосування засвідчили, що поляки просто змучилися від Коморовського, а молодший Дуда з гаслами "Зміни!" дуже вчасно скористався настроями суспільства.

Пан президент 

43-річний Анджей Дуда народився у Кракові, у дитинстві був активним учасником польського руху скаутів. Закінчив юридичний факультет Ягеллонського університету, після чого залишився в ньому ж викладати.

Свою політичну кар’єру фактично почав у 2005 році, а вже у 2006-му зайняв посаду заступника міністра юстиції. У 2007 році тодішній президент Лех Качинський запросив його працювати у Президентський палац на посаду заступника державного секретаря в Канцелярії президента. Саме Леха Качинського на старті передвиборної кампанії якось Дуда назвав своїм учителем.

Після трагічної загибелі Леха Качинського в авіакатастрофі під Смоленськом Дуда подав у відставку. 2010 року став депутатом міськради Кракова, в 2011-му – депутатом Сейму.

2014 року був обраний депутатом Європейського парламенту, а в листопаді того ж року лідер партії "Право та Справедливість", брат загиблого президента Ярослав Качинський саме молодого юриста назвав кандидатом від партії на виборах президента.

Новий президент. Україна та Росія

Якщо ЦВК Польщі підтвердить результати екзит-полів, то до своїх повноважень Дуда приступить 6 серпня. Багато польських та українських експертів сходяться на думці, що польська політика щодо України не зміниться, а, можливо, покращиться, зважаючи на більш жорстку, ніж у діючого президента, антиросійську позицію Дуди.

 

Дуда в зовнішній політиці є прихильником більш активної участі Польщі в міжнародних процесах. Зокрема, він неодноразово піддавав критиці, що Польща не є учасником переговорного процесу щодо України. Також він виступає за посилення позиції Польщі в ЄС та НАТО.

З останнім, на думку Дуди, Польща співпрацювала недостатньо тісно. Він вважає, що в Польщі якомога швидше необхідно розмістити військові бази НАТО.

Разом із тим радикальніша та консервативніша позиція Дуди в зовнішній політиці, зокрема й щодо України, може приховувати й багато потенційних загроз, особливо якщо політики з обох боків будуть порушувати питання історичних відносин між державами. В PiS здебільшого такі розмови закінчуються сварками. У Коморовського вдавалось їх уникати та шукати компроміс.     

Уже восени на Польщу чекають парламентські вибори, в яких і PiS, і "Громадянській платформі" доведеться непросто. Президентські вибори стали сигналом до того, що в польському суспільстві з’явився значний попит на протест проти діючої політичної еліти.

Гасла популізму, виявляється, можуть бути популярними не тільки на Півдні Європи. І на парламентських виборах Дуді як президентові та PiS уже не так просто буде педалювати на популістичні лозунги, оскільки в багатьох інших теж це непогано виходить. І тоді "червона картка" може засвітитися не тільки перед Коморовським. 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

20.11.2018, 04:06
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus