Мешканці селища Червоний Жовтень розповіли, що бачили політ ракети з боку територій бойовиків перед катастрофою "Боїнга" в Донецькій області 17 липня
"Свідчення чотирьох жителів Червоного Жовтня, який раніше і зараз контролюють бойовики, важливі, тому що розповідають про ракету під час її ранньої стадії польоту", - повідомляє Reuters.
Це означає, що ракета була запущена з території бойовиків біля селища, ставлячи під сумнів припущення Москви і сепаратистів, що літак збили українські військові, пише видання.
Водночас, за даними видання, найближчі контрольовані Україною території перебували за 6 км від селища.
Повідомляють, що досі точного положення комплексу "Бук", з якого могли збити літак, не підтверджено. Передбачається, що "Бук" доставили у Сніжне, яке контролювали сепаратисти, і яке розташоване за 7 км від Червоного Жовтня.
Після 17 липня "Бук" відвезли з цих територій, пише видання.
Один із жителів села розповів, що ракетна батарея була розташована в полі біля Червоного Жовтня в день, коли впав малайзійський "Боїнг". Колишній бойовик підтверджує це, пише видання.
Вище керівництво української армії відмовилося коментувати цю ситуацію. Один із ватажків бойовиків Андрій Пургін заявив, що сепаратисти не мали озброєння, яке могло збити літак на такій висоті.
"Вона злетіла, і спочатку ми подумали, що це падає літак. Але це була ракета", - сказала мешканка Червоного Жовтня Валентина Коваленко. Тоді вона подумала, що це був дим із шахти в Торезі за 9,5 км на північний захід.
Її 14-річна донька розповіла, що бачила політ ракети над селом, а потім на відстані - падіння літака.
Ольга Красильникова розповіла, що бачила ракету між 16:00 і 17:00. "Я бачила, що вона летить, летить наді мною. З того боку", - сказала Красильникова, вказуючи на околицю села. "Я бачила дим у небі, потім я чула вибух і побачила велику синю (хмару) диму", - додала вона.
Видання повідомляє, що малайзійський "Боїнг" упав приблизно о 16:20. Найбільшу кількість уламків було знайдено біля Грабового, за 20 км від Червоного Жовтня. Старі версії "Бука" мають дальність від 25 до 35 км, сучасні можуть сягати до 45 км, пише видання.
Повідомляють, що через бойові дії з минулого літа потрапити в Червоний Жовтень було важко, проте в лютому журналіст Reuters зміг дістатися до селища.
"Моя мати і я були в дворі, коли це сталося", - розповів Петро Федотов. "Був такий вибух, що ми мимоволі присіли, у дворі наші ноги відчули хвилю. Потім нам стало цікаво, і ми швидко пішли на інший кінець двору подивитися", - сказав він.
"Ракета була там, вона крутнулась, потім деякі частини ракети відокремилися, а потім, десь у напрямку Лугутіного, Тореза, я бачив, як літак розпався на шматки в повітрі. Лише потім ми дізналися, що це був "Боїнг", - сказав він.
Видання пише, що зі свідчень очевидців не можна вивести, що ракету запустили біля Червоного Жовтня, оскільки ніхто з жителів не бачив самого запуску.
Колишній бойовик батальйону "Схід", який побажав залишитися невідомим, розповів, що "Бук" привезли в район Червоного Жовтня 17 липня, і він розміщувався недалеко від села.
Він розповів, що місія "Бука" була в тому, щоб запобігти польотам українського Су-25, який атакував бойовиків у навколишніх районах. Також він додав, що за півгодини до того, як упав "Боїнг", із "Бука" стріляли по українському військовому літаку.
Пасажирський "Боїнг" компанії "Малайзійські авіалінії", що здійснював рейс МН-17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур, розбився 17 липня в Донецькій області.
Усі 298 осіб, які перебували на його борту, загинули. Більшість пасажирів - 196 осіб - були підданими Нідерландів, 38 осіб були з Австралії.