Російське видання "Новая газета" опублікувала документ-план відторгнення Росією низки територій України.
Як зазначає видання, в цілому високий ступінь збігу цього проекту з подальшим діями російської влади кидається в очі, хоча реальний хід української драми вніс певні корективи.
Так, зокрема, оточення Путіна розраховувало розпочати розчленування України з Криму та Харківської області, а зовсім не Донецької з огляду на "тісні ділові та політичні зв'язки місцевої бізнес-еліти, очолюваної Ахметовим, з рядом представників опозиційного олігархічного альянсу".
"Під час оцінки політичної ситуації в Україні слід виходити з визнання, по-перше, банкрутства президента В. Януковича і його правлячої "сім'ї", що нестримно втрачає контроль над політичними процесами. По-друге, паралічу центральної влади і відсутності в країні виразного політичного суб'єкта, з яким Російська Федерація могла б вести переговори; по-третє, невисокої вірогідності появи такого консенсусного суб'єкта після дострокових парламентських і президентських виборів, анонсованих В. Януковичем 4 лютого ц.р.", - йдеться в документі.
У тексті зазначається, що Євросоюз і США припускають дезінтеграцію країни і навіть не вважають такий розвиток подій екстраординарним.
Також, за російським планом, Конституція України в будь-якому разі має бути нездатна стати механізмом, за допомогою якого можна було б легітимним чином запустити інтеграцію українських східних територій і Криму у державно-правове поле Російської Федерації.
Також там зазначено, що "Росія повинна домогтися укладення договорів про транскордонне та транскордонне співробітництво, а потім встановити прямі державно-договірні відносини з тими українськими територіями, "де в наявності стійкі проросійські електоральні симпатії".
Серед таких областей, згідно з документом, немає Донецької області.
"У першу чергу - з Республікою Крим, Харківською, Луганською, Запорізькою, Миколаївською, Дніпропетровською і меншою мірою - Херсонською та Одеською областями.
У документі також прописано послідовне висування трьох гасел, що випливають один з одного:
- вимога "федералізації" (або навіть конфедералізаціі) в якості гарантії для даних регіонів від втручання прозахідних і націоналістичних сил в їхні внутрішні справи;
- незалежний від Києва вступ східних і південно-східних областей на регіональному рівні до Митного Союзу;
- пряма суверенізація з наступним приєднанням до Росії, як єдиного гаранта сталого економічного розвитку та соціальної стабільності.
У плані також передбачається підготовка умов для проведення в Криму та Харківської області (а далі і в інших регіонах) референдумів, що ставлять питання про самовизначення та подальшої можливості приєднання до Російської Федерації.