Точки орієнтації 2015: страх та жертовність

Буде справедливо, коли наші страхи збудуться зі страхами можновладців - кожен чимось пожертвує та заплатить справедливу ціну за життя в країні
20 січня 201509:56

Прогнозувати, яким буде 2015 рік для України, немає жодного сенсу.

Завтра можуть оголосити позачергові вибори, післязавтра збанкрутує великий банк у США або Китай не зможе впоратися з черговою природною катастрофою. І це все, незважаючи на фізичну відстань до України, забере велику частину ефірного часу у вечірніх новинах.

Проте, щоб мати якийсь орієнтир і відчувати, куди рухається країна, можна визначити точки, які, як дорожні знаки, показуватимуть, чи правильним є напрямок.

Основний принцип цього року такий, що до його кінця все стане краще, якщо політики організують публічне самогубство своїх амбіцій - поділяться владою з громадянами. А самоліквідація соціальної держави, як нічний кошмар більшості українців, одного ранку таки збудеться.

Перша точка орієнтації - чи віддадуть можновладці з печерських пагорбів владу місцевому самоврядуванню. Тобто чи імена міських голів і місцевих депутатів стануть для нас важливішими, ніж якийсь там президент і черговий міністр. Тоді звинувачувати в усіх бідах та організовувати майдани будемо перед місцевими радами. Що буде справедливо, адже люди живуть не у віртуальній країні, а в селах, селищах і містах.

Ще один важливий маркер - місцеві вибори, які повинні відбутися в жовтні 2015 року. Мабуть, партійні боси і далі продовжать українські традиції та встановлять "правила гри" за декілька тижнів до дня голосування, а потім ще раз змінять уже під час перегонів.

Важливо, чи нові правила дозволять чесним громадянам балотуватися до місцевих рад без потреби поклону містечковим партійним директорам. Тобто, чи дозволять самовисування на одномандатних мажоритарних округах. Тоді є шанс, що в наших містах хтось із владних представників розпочне про них думати. Адже після Помаранчевої революції політична еліта швидко закрила ці соціальні ліфти, заборонивши самовисування, і тим самим встановила контроль над місцевими радами. Спокуса парламентських партій монополізувати всі місцеві ради нікуди з їхніх центральних офісів не зникла.

Розвал іменних депутатських фракцій у Верховній Раді та створення окремої сили політиків із новими підходами - найкраще, що може відбутися під куполом у 2015 році. Це буде чіткий сигнал, що система Кучми-Януковича не змогла перетравити молодих нардепів. Тому створення справжньої, великої, багатолідерної політичної партії ціною розвалу парламентської коаліції - це прекрасно.

Директор Національного антикорупційного бюро має стати найпопулярнішим службовцем у владі. Тут усе просто - в нього або вийде, або не дуже. В ідеалі кількість новин від НАБу про чергові корупційні викриття має перевершити кількість урядових і президентських релізів. Якщо до цієї інституції буде довіра не менша, ніж до церкви та волонтерів, то рівень корупції трохи зменшиться.

Основний маркер-2015 - гроші, а точніше де вони і як розподіляються. Більшість податків в ідеалі мали б іти в місцеві бюджети, а рішення місцевих рад про встановлення їх ставки мають турбувати громадян більше, ніж заяви президента та прем’єра. Зараз усе навпаки - централізація бюджету, про яку міг лише мріяти Микола Азаров. Якщо нас у 2015-му почнуть турбувати цифри доходів місцевого бюджету та місцеві податки - ми врятовані.

Страшні сни деколи мають здатність збуватись у реальному житті, тому сон про скасування різних пільг, як для простих громадян, так і для можновладців, означає, що щастя близько, незважаючи на біль. Дивно, ми живемо в бідній країні, де позашляховики Lexus, Range Rover чи Mercedes не викликають жодного здивування. Хоча в багатих містах Європи - Страсбурзі, Франкфурті, Лондоні - останні новації західного автопрому доволі складно побачити на дорозі.

Також треба не забувати, що ціна на проїзд у потягах і міському транспорті чи не найнижча в Європі. Хочемо жити по-європейськи - за це треба платити, тому чекаємо на суттєве подорожчання та паралельно підняття якості. В Києві найнижча вартість проїзду в метро в Європі, а в Україні - на подорожі залізничним транспортом. А ще протилежна тенденція - різке падіння ціни на внутрішні авіаперельоти по Україні означає, що справедливість є, і недарма за неї боролися через обмеження прибутків олігархів.

У нас бідна держава і допомагати громадянам вона не може, а тому повинна дати можливості турбуватися нам самим про себе.           

Якщо змусити громадян за все платити, то треба дати їм можливість заробляти гроші. Економіка та фінанси люблять баланс. Тому якщо одного ранку ви, попиваючи каву, зможете через свій планшет отримати довідку, зареєструвати підприємство та адмініструвати свої податки - це означатиме, що в Україні запрацював електронний цифровий підпис. Тобто ви перестанете заважати працювати чиновникам, а він перестане заважати вам жити. Ви ніколи з ним більше не зустрінетесь, а все, що вас буде пов’язувати з державою, - бездушний додаток на планшеті чи смартфоні.

Ініціативи від влади та точки для орієнтації мають нам показати, чи почнемо ми довіряти владі так само, як собі. Державі довіряти ми почнемо, тільки коли вона буде справедливо ставитися до всіх, з ким уклала однаковий договір на обслуговування, незалежно, чи живемо ми в райцентрі, чи в Києві, працюємо олігархом або підприємцем.

Буде абсолютно справедливо, коли наші страхи збудуться одночасно зі страхами можновладців - кожен чимось пожертвує та кожен заплатить справедливу ціну за життя в країні.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 03:14
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus