Шаман швидкої допомоги з АТО. "Ми не бажаємо спокійної ночі - поганий знак"

Як працюють волонтери-медики, чому солдати часом гинуть через дурість, і чого зараз бояться в Артемівську
15 січня 201508:30

П'ята ранку, дзвонить телефон:

- Прокинулась?

- Так, уже навіть одяглася. Все під контролем.

Поїзд "Київ-Костянтинівка" відправляється о 06:49. За п'ять хвилин до відправлення з'являюся на платформі. Юра вже рознервувався, але не сильно. Всі, хто постійно буває на війні, вже не переймаються через дрібниці. Ми сидимо в комфортабельному "Хюндаї" - їдемо на Схід. Туди можна дістатися за 6 годин 18 хвилин.

Юра - волонтер екстренної медичної служби "Хоттабич", водій швидкої допомоги, парамедик в одній особі. Шаман - так його називають бійці, які добре знають і поважають його. Юра був на День Святого Миколая у Львові, бавився з маленьким сином, вітав родичів та кохану, і ось знову їде на Схід.

Юра різкий, своє ставлення висловлює прямо і категорично, за словом у кишеню не лізе.

Під грюкіт коліс починаємо розмову.

- Юро, а що саме ти робиш в АТО?

- У нас є 4 екіпажі швидкої допомоги: "Ветерок", "Хоттабич", "Пума" і мій "Шаман". Екіпаж складається з водія "швидкої" і парамедика. Я можу поїхати і сам, бо вмію надавати першу допомогу. Все це розпочав Ілля Лисенко, якого всі знають як "Хоттабича" через його бороду, він зараз більше як координатор "швидких" працює. 

- А в тебе є медична освіта?

- Ні.

- А як же ти знаєш, що робити?

- Якщо людина хоче чогось навчитися, якщо є інтерес, то вона знайде шляхи дізнатися. В мене родичі - дуже хороші медики, я багато в них запитував, читав.

- А інструктажі проходив, що їх проводять для бійців і волонтерів?

- ... Був я на одному такому. Але не витримав і півгодини. Спочатку собі під ніс матюкався, а потім встав і вийшов. Коли виходив, то мене інструктор запитав: у чому річ. А річ у тім, що під час справжніх ситуацій усі ті поради не підходять. Наприклад, він вчив, як витягувати людину, як її підняти, тягти і так далі. А насправді, коли ти в повній екіпіровці та ще й поранений боєць так само, то прийоми, яким вчать інструктори, не годяться. У мене є досвід, волонтерю з квітня.  У мене в реанімобілі ніхто не помирав.

 

- А що ти робиш у першу чергу, коли приїжджаєш по пораненого?

- Транспортую в автомобіль або в безпечне місце і роздивляюся поранення  - це куля, осколок, глибоке поранення чи поверхневе. Коли розумію, що поранень може бути багато, то беру ножа і розрізаю одяг, щоб роздивитися, що і де. Бо був такий випадок, що моя напарниця обробила рану біля коліна в бійця, і ми думали вже везти в лікарню, аж я дивлюся, а під взуттям усе більше і більше крові, вже калюжа, схопив ножа, розрізав штани - а там, вище, ще багато осколочних поранень. А вся кров всотувалася в термобілизну, як у губку. Так би ми його вже обезкровленим привезли до лікарні. Тому іноді бійці жартують, що до мене краще в руки не потрапляти, бо залишишся в одних трусах.

Юра почав волонтерити ще на Майдані, а потім побачив, що знайомі хлопці з організації "Рабів до раю не пускають" збирають якусь допомогу та завантажують в автомобілі, та не міг стояти осторонь. Так і став волонтером АТО.

- Це дуже дивна війна. Війна, яку на собі тягнуть волонтери. Це дуже сумно. Ми, як та ворона з анекдоту про лебедів і ворону, знаєш?

- Ні.

- Збираються лебеді летіти на зимівлю і тут до них підходить ворона і каже: "Лебеді, я з вами полечу".  Лебеді на неї уважно дивляться і кажуть: "Ворона, подивися на наші крила і на свої, ти ж не долетиш". Ворона: "Ні, я сміливий птах, гордий, долечу". Лебеді: "Ну дивись, твоє життя, тобі і вирішувати". Летять вони один день і прилетіли до берега Середземного моря, сіли перепочити, і тут хвилин через п'ять ворона підлітає. Лебеді до неї підходять і кажуть: "Ворона, нам зараз через море летіти дві доби без зупинки, сісти ніде, якщо впадеш, то все! Хана!". Ворона: "Ні, я птах сміливий, гордий, долечу". Лебеді: "Ну дивись,  твоє життя, тобі і вирішувати". Летять день, другий, на третій прилетіли. Сіли вони на березі, і один запропонував ворону почекати. Годину чекають, дві чекають і на третю годину чорна цятка в небі наближається і падає в пісок на березі. Лебеді дивляться - ворона лежить, язик на плечі, очі докупи, пір'я розкарякою. Підходять до неї і кажуть: "Так, ворона, ти сміливий птах, гордий!". Ворона: "Ага, але єба..та".  Оце про нас, про волонтерів.

Юра розказує анекдоти постійно. Ситуації, в яких ризикував життям, теж оповідає зі сміхом. Кожен свій пост у Фейсбуці він, як і інші члени екстренної медичної допомоги "Хоттабич", закінчує словами "Бути добру!". Але і той сміх, і це "Бути добру" звучить уже не так жваво та дзвінко. Річ у тім, що пожертв надходить усе менше. Тому волонтери іноді дратуються, вважаючи, що колеги іноді неефективно розподіляють зібране. Коли через неуважність на складах миші можуть погризти жгути з натівських аптечок, або навіть коли бійці викидають поношені трохи шкарпетки в смітник, щоб не прати. Прати їх справді ніде, але ж...

 

Після таких історій у мене теж сердце кров'ю облилося, адже я згадала кадри та й на власні очі бачила, як пенсіонери віддають чи не останні 50 гривень, бо вони вирішили десь недоїсти, але віддати на оборону країни. Це не заклик припинити жертвувати, навпаки, гроші потрібні постійно. Адже авто швидкої допомоги має обов'язково завжди бути справним і заправленим, будь-якої хвилини воно має бути готовим урятувати життя.

- Знаєш, як кажуть у рекламі - день починається з кави... Це неправда, день починається з солярки. Мій новий реанімобіль нам подарували в Одеській лікарні, їм він уже не потрібний, а для нас - те, що треба. Головне, що з ліжком для перевезення важкопоранених. А щодо деяких волонтерів, то мене ще бісять туристичні поїздки деяких невеликих груп. Спочатку збирають гроші на речі, мандарини, апельсини. А потім завантажують в якийсь джип та їдуть в АТО - передавати бійцям.

Але ж скільки коштує бензин, туди і назад, ще, можливо, людям треба десь переночувати, не здивуюсь, що все за зібрані кошти, а не свої. А насправді тут усе це продають: і банани, і апельсини, і мандарини. Передали б гроші відразу на передову, об'єдналися би з волонтерами, які вже організували значні поставки, - було б ефективніше. Навіщо вони так роблять? Щоб сфотографуватися і викласти у Фейсбук?

- Справна техніка рятує життя. Одного разу, коли я їхав забирали тіла бійців з 32-го блокпоста, то заблукав у полі. Довго їхав, нарешті виїхав на дорогу, бачу, а там на мене з блокпоста дуже прискіпливо дивляться. Однак усе ж бачать, що це їхня швидка допомога. Кажу їм: "У чому річ, хлопці?". Вони відповідають: "Ти ж від сепарів їдеш! Вони з отого кургану постійно по нас стріляють". А я саме там, на тому кургані, вийшов до вітру.

Усі дороги тут вивчити нелегко, вони схожі, тож було ще пару разів, коли в тил до сепарів заїжджав, - пролетів через блокпост наш, думав, далі ще наша територія, а це був крайній. Доїжджаю до наступного блокпоста, вийшов спитати дорогу. Відкриваю дверцята авто, йду, бачу якось дивно на мене дивляться і прапор "ДНР" тріпощить. Я зупиняюся, б'ю себе по кишенях і кажу: "Ой, пацаны, сейчас, забыл сигареты в машине", швидко сідаю та натискаю на газ. Вони не встигли зрозуміти, що відбулося. Їду до своїх, а вони вже виглядають мене в бінокль, виходжу, кажу: "Що ж ви мене не зупинили?". Кажуть: "Ти швидко проїхав, ми й не встигли. Тепер от стояли, дивилися, чи вернешся". Які турботливі!

 

- А під обстріл доводилося потрапляти? Ти ж забираєш поранених із поля бою.

- Ну як? Нас зазвичай кличуть, коли обстріл завершено. Від мін і куль ховаються в бліндажах. Але був такий випадок, що нас викликали і я приїхав на авто, дивлюсь, а всі по схованках сидять, і боєць дивиться на мене та не знає, що робити. Бо я ж на своєму світлому великому автомобілі просто чудова мішень. Ми все ж таки завантажили "200-го" в автомобіль, і я швидко поїхав. І тоді мені осколком пробило шину, та все ж доїхав до безпечного місця. Слава Богу, обійшлося.

Після Слов'янська поїзд почав зупинятися частіше: Краматорськ, Дружківка і кінцева станція Костянтинівка. З Костянтинівки ми поїхали до Артемівська, де розташована одна з лікарень, куди доправляють поранених бійців, наприклад, із Дебальцевого. Потім після першої допомоги відправляють у госпіталі в Дніпропетровськ, Харків, Київ чи Одесу. Живуть волонтери екстренної медичної служби "Хоттабич" в Артемівську у звичайному не дорогому готелі. Ми закинули речі та поїхали до лікарні.

У лікарні "Шамана" зустрічали інші волонтери та лікарі. А з подвір'я від'їжджала "швидка" до Харкова.

- Обгорілий на 80% боєць, - зітхає командир.

Ще в поїзді "Шаман" тримав зв'язок, про обгорілого чоловіка знав ще вранці. Причина трагедії - недбалість і надлишок алкоголю.

- Один із бійців напідпитку штовхнув буржуйку і загорівся намет. У наметі теж спав боєць і майже заживо згорів. Якби просто спав, а не "відключився" від випитого, то прокинувся б раніше, - розмірковує "Шаман". А напишуть, мабуть, що зазнав поранень під час бойового завдання. І такі смерті бувають, через недбалість. Але шкода дружину, дітей, не хочуть залишати їх без компенсації.

Був такий випадок. У наметі сиділи бійці. Троє пили, а один своїми справами займався. І раптом один витягнув гранату та давай нею махати. Та так, що витягнув кільце та вона впала. Той, котрий був тверезим, схопив гранату та намагався викинути. Відтак цей хлопець втратив руку, врятував трьох придурків, а сам постраждав. Так часто і буває. Я таких все ж таки карав би. Під час перемир'я, через те, що робити було нічого, стільки випадків нещасних. Вони не розуміють, що їхні життя для нас цінність.

Далі розмова пішла ще важча. Про ганебний обшук сепаратистами бійців, які їдуть в аеропорт, про відступ нашої техніки, про скупчення техніки в сепаратистів. Один зі співрозмовників, назвемо його Вова, впевнений, що буде черговий наступ.

 

- Щось буде. Щось буде, - повторює він, як мантру.

- Може, все ж таки це обманний маневр, може, буде наш наступ? - каже інший.

- Ви знаєте, хлопці, тут в Артемівську зовсім неспокійно стало, стільки автівок з'явилося дивних, із луганськими та донецькими номерами. Краще по місту не ходити дарма. Я не виходжу, наприклад.

- А звідки знаєш, що дивні автомобілі з'явилися, якщо не виходиш? - кепкують волонтери.

Мовчання. 

- Тут за тиждень чи два вже 7 людей на вулиці вбили. Якщо зараз буде якийсь наступ, ми звідси і по каналізаційних трубах не повилазимо, - скаржиться Вова.

- Не панікуй, - заспокоює "Шаман".

- Я що, схожий на панікера, у свої 42 роки? Я і у Слов'янську був і де тільки не був. Я не панікую, - обурюється Вова.

- А тут у місті багато сепаратистів? - запитую я.

- Ми вже основних вибили звідси. До одних у квартиру разом із міліцією зайшли, а там стільки динаміту. Менти стільки ніколи не бачили, - розповідає Вова.

- А як ви дізнавалися, де сепаратисти? - знову питаю.

- А це легко тут, підходить до тебе жіночка і на вушко каже вулицю і номер будинку. А в Слов'янську пам'ятаю, як до нас підходила бабуся і казала: "Спасибі, що нас захищаете". Ще й "барбариски"! Мої улюблені. Звідки вона знала? Стою і плачу. Тож у місто не виїжджайте. Замовте піцу сюди, - радить чоловік.

"Шаман" вирішив не звертати уваги на застереження, і ми поїхали по їжу. Вже було близько 19:00, і це був перший прийом їжі для нас. Піцерія в Артемівську нічим особливим не відрізнялася. Лише в дальніх залах за великими столами сиділи люди у військовій формі. Ми взяли з собою піцу та салатів і поїхали знову до волонтерів та лікарів, накрили на стіл та налили по чарочці. Перший тост - за знайомство, другий - за військових, а третій... за тих, кого з нами немає. "Не сумуймо, що їх немає, радіймо, що вони були!".

Коли ввечері розходилися на ночівлю, дізналася, що медики не бажають "Спокійної ночі" - це поганий знак.

- Мене часто вдома запитують: "Як там, на Сході?" Спочатку я розповідав, а потім перестав. Нічого там хорошого немає. Кажу: поїдьте і подивіться.

Аліна Сугоняко для INSIDER. Усі фото автора

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

 • GET FAST SECURED AND UNSECURED LOANS Do You Need A Business Loan? Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com , ( PergoCF@qualityservice.com ) , bayport@safrica.com , ( PergoCF@aol.com ) Do you need Financial Assistance? Do you seek funds to pay off credits and debts? We give out loan with an Interest rate of 1.00% Please, contact us for more information: PergoCF@gmail.com Interested applicants should Contact us via email: bayport@safrica.com Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - How Did You Hear About Us: Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com Interested applicants should Contact us via email: bayport@safrica.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly PergoCF@aol.com We look forward to hear from you ASAP.

 • GET FAST SECURED AND UNSECURED LOANS Do You Need A Business Loan? Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com , ( PergoCF@qualityservice.com ) , bayport@safrica.com , ( PergoCF@aol.com ) Do you need Financial Assistance? Do you seek funds to pay off credits and debts? We give out loan with an Interest rate of 1.00% Please, contact us for more information: PergoCF@gmail.com Interested applicants should Contact us via email: bayport@safrica.com Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - How Did You Hear About Us: Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com Interested applicants should Contact us via email: bayport@safrica.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly PergoCF@aol.com We look forward to hear from you ASAP.

 • GET FAST SECURED AND UNSECURED LOANS Do You Need A Business Loan? Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com , ( PergoCF@qualityservice.com ) , bayport@safrica.com , ( PergoCF@aol.com ) Do you need Financial Assistance? Do you seek funds to pay off credits and debts? We give out loan with an Interest rate of 1.00% Please, contact us for more information: PergoCF@gmail.com Interested applicants should Contact us via email: bayport@safrica.com Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - How Did You Hear About Us: Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com Interested applicants should Contact us via email: bayport@safrica.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly PergoCF@aol.com We look forward to hear from you ASAP.

 • Dear valued customer, WELCOME TO PERGO CORPORATE FINANCE,(PCF), pergocf@fastservice.com aims is to provide Excellent Professional Service. WE OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS. Do you need Financial Assistance? We can help you We give out loan with an Interest rate of 1.0% Please, contact us for more information: pergocf@fastservice.com Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed...$, €, £: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - Name of the Site: If you are interested to get a loan then kindly write us with the loan requirement. Please, contact us for more information: pergocf@fastservice.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly pergocf@fastservice.com We look forward to hear from you ASAP.

 • Dear valued customer, WELCOME TO PERGO CORPORATE FINANCE,(PCF), pergocf@fastservice.com aims is to provide Excellent Professional Service. WE OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS. Do you need Financial Assistance? We can help you We give out loan with an Interest rate of 1.0% Please, contact us for more information: pergocf@fastservice.com Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed...$, €, £: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - Name of the Site: If you are interested to get a loan then kindly write us with the loan requirement. Please, contact us for more information: pergocf@fastservice.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly pergocf@fastservice.com We look forward to hear from you ASAP.

 • Здравствуйте, Подати заявку на швидкий і зручний кредит, щоб погасити рахунки і почати новий фінансовий проект на найдешевшої процентній ставці 2%. Зв'язок з нами сьогодні через Електронна пошта: stewartd887@gmail.com з суми кредиту необхідно. Наш мінімальний пропозицію кредиту становить $ 5,000.00 до $ 50,000,000.00USD. ми сертифіковані, зареєстровані і законним кредитором. Ви можете зв'язатися з нами сьогодні, якщо ви зацікавлені в отриманні цього кредиту, зв'яжіться з нами для отримання додаткової інформації про кредитному процесі. Процес, як умови кредиту і умов і, як кредит буде переданий Вам. ми потребуємо вашої термінової реакції, якщо ви зацікавлені. Незлим Заливка і ФОРМИ ВВЕСТИ КРЕДИТНИЙ бланк:   Твоє ім'я:______________________ Вашу адресу:____________________ Твоя країна:____________________ Ваша професія:__________________ Сума кредиту Необхідні: ______________ Кредит Тривалість: ____________________ Місячний дохід:__________________ Номер мобільного телефону:________________ Чи зверталися ви за кредит перед: ________________ Якщо ви подали заявку на отримання кредиту до, де ви зверталися чесно? де компанія знаходиться? ... електронна пошта: stewartd887@gmail.com З найкращими побажаннями Г-н Ларрі Уолтерс

 • Я приватний кредитор, видають кредит для фізичних і юридичних осіб за ставкою 2%. Ви були відхилені так багато банків? Ви потрібні кошти, щоб побудувати свій бізнес? Ви потрібні кошти, щоб розширити свій бізнес? Або вам потрібен персональний кредит? Мій кредит коливається від особистого бізнес-кредит. Мій процентна ставка дуже доступним і наш процес кредит дуже швидко, як добре. Я дійсно хочу, щоб всі ваші фінансові проблеми пішли, як тільки можливо. За додатковою інформацією звертайтеся: Кредитор: пан Марк Відаль. Кредитор Електронна пошта: Vitalloansaccreditation@gmail.com

 • Привіт Я містер Джонс Кріс, приватний кредит кредитор, який дає час життя можливість кредити. вам потрібен кредит терміново погасити свої борги або вам потрібен кредит для підвищення вашого бізнес? Ви були відхилені банками та іншими фінансовими інститутами? Вам потрібен кредит консолідації або іпотечного кредиту? шукає більше, тому що ми тут, щоб зробити всі ваші фінансові проблеми пішли в минуле. Ми позичити кошти фізичним особам, які потребують фінансової допомоги, які мають поганий кредит або потребує грошей, щоб оплатити рахунки, інвестувати в бізнес в розмірі 2%. Я хочу використати цю середу повідомити Вам, що ми забезпечуємо надійну та одержувача допомоги і будуть готові запропонувати кредит. Таким чином, зв'яжіться з нами сьогодні електронною поштою за адресою: joneschrisloan@gmail.com)

 • Кредити !! Кредити !! Кредити !! Чи є хто-небудь тут, хто все ще бореться, щоб отримати кредит? Ви потребуєте в кредит по будь-якої причини, і ви не знаєте, де отримати дешеві і надійні кредити, ваша допомога, нарешті, тут, як ми пропонуємо дешеві кредити за низькою відсотковою ставкою всього 2%. Зацікавлені позичальники повинні зв'язатися з нами по електронній пошті (Freemanloanfinance@gmail.com) і отримати ваші позики сьогодні.

 • Кредити !! Кредити !! Кредити !! Чи є хто-небудь тут, хто все ще бореться, щоб отримати кредит? Ви потребуєте в кредит по будь-якої причини, і ви не знаєте, де отримати дешеві і надійні кредити, ваша допомога, нарешті, тут, як ми пропонуємо дешеві кредити за низькою відсотковою ставкою всього 2%. Зацікавлені позичальники повинні зв'язатися з нами по електронній пошті (Freemanloanfinance@gmail.com) і отримати ваші позики сьогодні.

 • Привіт, Ви шукаєте бізнес-кредит, особистого кредиту, іпотечного кредиту, і т.д ..? В даний час ми пропонуємо особисті і ділові кредит на будь-який бажаючий індивідуальний на 2% процентної ставки від 1 до 30 років. ім'я: Дата народження : Стать: Сімейний стан: Адреса: місто: Країна: Телефон: Розмір позики: Кредит Тривалість: Чистий щомісячний дохід. Зв'яжіться з нами : creditsolutionhome1@gmail.com

 • Вам потрібен терміновий кредит? Ми видаємо кредити на розвиток бізнесу, персональні кредити, студентські кредити, позики на покупку автомобіля E.t.c, Якщо ви зацікавлені, зв'яжіться з нами через: info.financialloanhome@gmail.com Зв'яжіться з нами сьогодні для термінового кредиту. Зв'яжіться з нами: info.financialloanhome@gmail.com

 • Мене звуть містер Картер Коллінз, я приватний кредитор, які видають кредиту і фізичних осіб. Ви були відхилені так багато банків? Потрібен Фінанси, щоб створити свій бізнес? Зробити необхідні Фінанси для розширення вашого бізнесу? Чи потрібна вам особистого кредиту?. зв'яжіться з нами зараз:: cartercreditunionoffer.link@gmail.com ПОЗИЧАЛЬНИКИ ДАНИХ ФОРМИ 1) ВАШЕ ІМ'Я: 2) СЕКС: 3) ВАШОЇ КРАЇНИ: 4) ВАШОГО РОДУ ДІЯЛЬНОСТІ: 5) СІМЕЙНИЙ СТАН: 6) ТЕЛЕФОНУ: 7) ЩОМІСЯЧНОГО ДОХОДУ: 8) АДРЕСА: 9) ПРИЗНАЧЕННЯ: 10) КРЕДИТНОЇ ЗАЯВКИ: 11) КРЕДИТУ ТРИВАЛІСТЬ: Якщо ви зацікавлені, зв'яжіться з нами через копію на цей:cartercreditunionoffer.link@gmail.com у електронній пошті З найщирішими побажаннями Містер Картер Коллінз

 • Хороший день, Як ви думаєте, про отримання кредиту? Ви серйозно потребує термінової позички, щоб почати свій власний бізнес? Ви в боргу? Це ваш шанс для досягнення ваше бажання, ми даємо персональні кредити, кредити на розвиток бізнесу і корпоративних кредитів, і всі види кредиту з відсотками на 2% для отримання більш докладної інформації зв'яжіться з нами по електронній пошті: (anitaloanfirm1@live.com АБО anitaloanfirm1@outlook.es ) Привіт

26.05.2021, 06:38
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus