Роковини Майдану: сум і невдала спроба "Реваншу"

Як прожив Майдан першу річницю революції
22 листопада 201400:37

Буде бум!

- Це що за х*рня? Ще трохи, і буде соціальний вибух! – кричить чоловік років 35-ти на тепер уже алеї Небесної сотні.

Навколо молодого чоловіка збирається більший натовп, аніж навколо Юлії Тимошенко, яка поруч іде в кільці охорони й сумно зупиняється біля кожного портрета загиблого. Тимошенко та Власенка знімає купка журналістів, а біля обуреного чоловіка збираються люди, які починають підтакувати.

Чим саме він обурюється, ніхто не цікавиться. Кожен додає своє:

- Ну добре, пішли по ускореній програмі, вибрали в першому турі… Нам обіцяли кінець війни.

- Чому ми маємо терпіти?

- Бо ми жлобйо!

- В нас народу немає.

Дивно чути таке від людей, які прийшли на річницю Майдану.

 

- Знайдеться знову такий, як я! – кричить молодий чоловік, який зібрав натовп. – Як вийшов Володя Парасюк, коли вони підписали з зеком договір!

До нього підходять спершу боєць Нацгвардії, а потім вусатий у цивільному, який пробує відвести його в бік. І хоча скоріше молодий чоловік поводився як провокатор, натовп тут-таки накидається на вусатого:

- Може, ти на Путіна працюєш?

- Скільки тобі Порошенко заплатив!

- Чому як тільки я ріжу правду-матку, мені затикають рота!

Вусатий у цивільному – судячи з поведінки, рангом не нижче полковника – таки відводить молодого й професійно розсіює натовп. Але люди ще довго продовжують говорити про "нажиті маєтки", про "проклятий шоколад" і "всіх цих порошенків, яценюків і турчинових". Або всі тридцять-сорок чоловіків і жінок, переважно старшого віку, були провокаторами, або ця група щось свідчить про настрої людей. Зачинщик, до якого я підходжу, представляється Сергієм і каже:

- Я вам кажу! Буде соціальний бум! – він вживає слово "бум", імовірно, замість "бунту".

Зате яка у нас молодьож!

Виглядає так, що "нова влада"-2014 розчаровує людей із більшою швидкістю, ніж свого часу "нова влада"-2005. Критика нової влади звучить увесь день. Причому критика ця дуже непослідовна й нелогічна – ймовірно, вона є вираженням загального поганого настрою.

Порошенка та Яценюка критикують за те, що "стільки часу не можуть домовитись", і водночас за те, що "вони собі ділять портфелі". Одночасно хочуть "зупинити кровопролиття" й "припинити псевдоперемиря". Порошенкові постійно закидають зростання його статків під час війни, хоча звідки така інформація, ніхто сказати не може.

 

- Зате яка у нас молодьож! Я думала, наркомани, а оказалося, скільки молоді хорошої! – каже 62-річна Катерина Шевченко з Обухівського району. – Я це сказала своєму сусіду, а він каже, ми і самі од себе не ожидали.

- Я послєвоєнна, – каже 64-річна консьєржка Галина. – Но 18 лютого я запомню на все життя. Це для мене була війна.

Галина згадує, як поверталася з роботи й випадково потрапила в гущу подій і під дію сльозогінного газу, і як молода дівчина промивала їй очі.

Катерина з Галиною щойно встигли побачити Порошенка. Кажуть, покладав квіти, а вони його зупинили й поставили пару запитань, перш ніж президент "утік".

Поки ми говоримо, повз нас ідуть покладати квіти на Інститутській іще декілька делегацій. Саме місце покладання квітів охороняють люди у військовому без розпізнавальних знаків.

- Ми добровольчий батальйон, – відповідає на моє запитання один із них.

- Який?

- Це не має значення.

Сто пятнадцять шевронів

Людей в уніформах на Майдані весь день, до початку вечірнього мітингу, було добра половина. Цікаво було підходити ближче й дивитися на різноманітні шеврони та нашивки, на сто різних варіацій на тему тризуба. Найпопулярніша, звісно, нашивка – "Укроп", але це на одному рукаві. На іншому – велике розмаїття. Окрім більш відомих типу "Київ-1", "Айдар" чи "Добровольчий український корпус", є ще різні козаки, різна самооборона, всілякі громадські варти і так далі.

 

Четверта козацька сотня зібралась у "козацьке коло" навколо фонтана на Майдані. Сотник Микола Бондар – той, що стояв до останку, коли Майдан уже після виборів збиралися розганяти, – із гнівом критикує таких людей, як "Парубій і ряд виродків, які прорвались у систему і просякли цією системою". За ним виступають по колу ще кілька козаків. Часто звучать вирази "виродки", "нахабні тварюки".

Тим часом на Михайлівській площі Андрій Парубій збирає Самооборону Майдану з різних областей. Там мені навіть почало здаватися, що я без шеврона надто виділяюсь із натовпу й можу викликати підозру. Аж почав жалкувати, що не зробив шеврона "Батальйон спецпризначення "Інсайдер", коли побачив значно винахідливішого хлопця. У нього на рукаві був шеврон у вигляді мультяшного зайчика.

- Да будь він проклят, той шоколад! – кричить якийсь козак своєму співрозмовникові.

- Олігарх олігарха послав, – обговорюють якісь бабусі на краю натовпу, як Кучма їздив на переговори з сепаратистами.

Андрій Парубій, координатор Самооборони, виступає з опозиційною риторикою й заявляє, зокрема, що "ми будемо вимагати розслідування вбивств на Майдані". При цьому Парубія охороняли люди з шевронами МВС, а в натовпі ширилися чутки, що "Аваков сам нищить докази, щоб своїх підлеглих прикрити".

 

Коли колона Самооборони проходить Майдан, боєць Нацгвардії, котрий щойно повернувся з Дебальцевого на ротацію, каже:

- Столько людей в военных формах. Почему они здесь, а не там?

Атмосфери єдності чи тим паче свята вранці та вдень не відчувається. Тут не всі – учасники чи співчуваючі. Якийсь чоловік, проходячи повз козаків, із відвертим сарказмом сичить "С-с-слава Украине!", але козаки зайняті своїм й на автоматі відповідають "Героям слава!".

А вже на тролейбусній зупинці біля "МакДональдса" на вигук самооборонівця "Слава нації!" ніхто з натовпу не відповідає.

Колона Самооборони проходить Володимирською і потім Хрещатиком наче сама по собі, окремо від решти людей. Вигуки – ті, що й минулого року, тільки "Зека геть!" замінило кількатисячне "Путін – ху*ло".

Удень важко відчути й себе частиною цих людей, а не відчуженим спостерігачем.

Враження міняється лише надвечір після одного епізоду. Відчуття "того Майдану" приходить, коли під час молебну на алеї Небесної сотні дяк виводить "за убієнних героїв Майдану, безвісти зниклих…". Якась жінка втрачає свідомість, і після вигуку "Лікаря! Лікаря!" медик-волонтер зявляється упродовж двадцяти секунд. Коли допомагають жінці, всі знов єдині. Єдині по-своєму.

 

О шостій вечора колона Самооборони, завершивши обхід центру, тихо й без пафосу влилася в натовп звичайних людей. Внизу, у підземному переході, фольклорний ансамбль співає "новий гімн". Дівчина знайомиться з хлопцем, як привід просячи у нього сигарету. Якась парочка цілується. Кілька літніх жінок обіймають незнайомого їм нацгвардійця, який повернувся з того-таки Дебальцевого.

На Майдані починається основне віче – Євген Нищук оголошує, що почнеться воно, як і минулого року, священик молитиметься за загиблих героїв Майдану, за наших воїнів на Донбасі, але не згадує про тамтешніх мирних мешканців чи про переселенців.

Політиків на мітингу немає, хіба що колишні громадські активісти, які тепер стали депутатами. Але не колишні "лідери опозиції". Виступи змінюються піснями.

Все мирно, ностальгічно і сумно. Ситуація викликає занепокоєння лише раз — близько восьмої з Трисвятительської на Майдан спускається студентський мітинг. Частина його йде вверх на Інститутську з лампадками, а частина чогось чекає. У балаклавах.

- Хлопці, а чого ви обличчя ховаєте? Чого хочете? - питає хлопців чоловік років 50-ти.

- А ми не хочемо, щоб нас потім шукали, - відбивається молодик.

Як розповідають самі студенти, вони йшли спокійно від Володимирської, коли з дворів понабігали ці, у балаклавах.

Вони з того самого "Реваншу", що штурмував нещодавно Раду. Збиралися вони вже традиційно через "ВКонтакте". А нашим знайомим хвалилися, що нікуди просто так не приходять, кажуть схвильовано студенти.

"Реваншисти" просуваються в бік мітингу і несподівано щось запалюють — на всю Інститутську знову валить чорний дим.

Нищук просить зі сцени не чинити провокацій. Хлопці ще якийсь час стоять натовпом, а потім групою по 10 заходять у мітинг. Один із них знімає з вудочки свій прапор і для чогось тут же чіпляє прапор батальйону "Азов". Потім з'являється ще один — зі скринькою для пожертв, теж з емблемою батальйону.

Втім, на щастя, далі нічого не відбувається — молодики розходяться потихеньку. Схоже, влаштовувати провокації серед мирних людей не так просто, ніж атакувати міліцію і батальйони Самооборони.

Мітинг проходить за сценарієм — від пісні до виступу, і закінчується новим дуетом "Одою радості" і "Ще не вмерла Україна".

 
Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 03:27
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus