У Донецькій області пройшли вже другі за останні півроку вибори в умовах воєнного конфлікту. Ця парламентська гонка в регіоні запам'ятається низкою характерних особливостей, які формують загальну картину виборів у краї териконів.
Область - лідер за кількістю зареєстрованих кандидатів
На Донеччині цього разу було заявлено 302 претенденти на парламентські мандати. Незважаючи на ситуацію в регіоні, ця цифра є найбільшою по країні. Друге місце посіла Одеська область, в якій було зареєстровано 293 кандидати.
Через окуповані території в Раду
Важко судити, чим саме керувалися ті, хто балотувався в округах, які контролюють бойовики, і навіщо взагалі ЦВК надала цю можливість, але таких кандидатів виявилося чимало. Наприклад, у 41-му окрузі (Будьонівський і Пролетарський райони Донецька) "йшов" уже колишній нардеп-комуніст і перший віце-спікер Верховної Ради Ігор Калетник.
Переселенці голосували, але тільки за партії
Жителі Донбасу, котрі покинули свої міста через бойові дії, могли проголосувати де завгодно по Україні, в тому числі і на донбаських територіях, що їх контролює Київ. Для цього їм потрібно було звернутися до найближчого відділу Держреєстру виборців і отримати відкріпний талон. За підрахунками Мінсоцполітики, взяти участь у голосуванні на цих виборах мали намір понад 150 тисяч донбаських переселенців. Щоправда, їм видавали тільки партійний бюлетень; за мажоритарників вони голосувати не могли.
Більш ніж у половині округів області вибори відбулися
Якщо точніше, то в 12 з 21. Як зазначають у Донецькій ОДА, на 6 округах голосування здійснювалося на всіх дільницях, ще на 6 - частково. 9 окружкомів так і не відкрилися. Для порівняння: на останніх президентських виборах голосування проходило лише на 8 обласних округах.
Найнижча, але закономірна явка
У Донецькій області правом голосу скористалися найменше по країні - 32,4%. Якщо на минулих парламентських виборах явка на Донеччині становила 60%, то цього разу зниження вдвічі. Але це цілком логічно з точки зору того, що "русская весна" розділила донбасівську громадськість на два приблизно однакові за чисельністю табори - на тих, хто пов'язує своє подальше життя з Україною, і тих, хто вірить у "ДНР"/"Новоросію"/Кремль. Але багато хто з останніх голосували у 2012 році за ПР і КПУ, тому їх електоральний відтік призвів до зниження явки на цих виборах майже вдвічі. До слова, 25 травня в Донецькій області взяли участь у голосуванні 15% місцевих жителів.
"Свої" все одно ближче та фактор діючої влади
Якщо на травневих виборах Петро Порошенко переміг на всіх округах Донеччини, а Сергій Тігіпко скрізь по області фінішував другим, то в цій гонці президентському блоку вдалося виграти лише на трьох округах (Авдіївка-Ясинувата, Вуглегірськ, Волноваха), а на інших тріумфував "Опозиційний блок". Але перш ніж хтось знову захоче сказати "спасибо жителям Донбасса", варто зауважити, що оновлені "регіонали" перемогли не лише в Донецькій і Луганській, а й у Дніпропетровській, Запорізькій і Харківській областях. Тобто по всьому сходу країни. До того ж, ОБ отримав значну підтримку на Півдні та подолав 5-процентний бар'єр навіть у Кіровоградській і Полтавській областях.
Місцева поміч "Самопомочі"
Об'єднанню "Самопоміч", яке вистрілило на цих виборах, вдалося набрати на Донеччині більш ніж 5% у двох містах - Краматорську та центральних районах Маріуполя. У цих округах і на всіх останніх виборах більше голосували за політсили, які позиціонували себе проукраїнськими та проєвропейськими, ніж на інших територіях області.
Мажоритарка: два "винятки"
В одномандатних округах у Донецькій області скрізь перемогли колишні або діючі "регіонали", окрім двох округів. На 58-му (все ті ж центральні райони столиці Приазов'я) виграв екс-губернатор Донеччини Сергій Тарута. А на 60-му (Волноваха) перше місце посів кандидат від БПП Дмитро Лубинець. Він із великим відривом випередив колишнього "регіонала" Олександра Риженкова, пов'язаного з Донецьким металургійним заводом. Лубинець став єдиним депутатом Волноваської міськради, який відкрито підтримав українську сторону ще з самого початку бойових дій на Донбасі.
Обстріли округів
І знову Волноваха: вночі 27 жовтня неподалік від місця розташування окружкому №60 почалися військові дії, через що членам комісії довелося тимчасово призупинити роботу. Приблизно в той самий час на території 53-го округу в районі Дебальцевого під обстріл потрапили члени однієї з дільничних комісій. Про ці факти повідомляли ОПОРА та "Комітет виборців України". Але загалом, як свідчать їхні звіти, вибори на Донеччині пройшли відносно нормально.
Найстарший із Київського району
Згідно із законодавством, перед відкриттям першої сесії нового парламенту присягу народного депутата буде зачитувати найстарший із новообраних депутатів. Це належить зробити 79-річному представникові "регіоналів" і фактичному власнику донецької "Шахти ім. Засядька" Юхиму Звягільському. Він укотре потрапив до Ради по 45-му мажоритарному округу, в який зазвичай входить і Київський район Донецька, де, власне, і розташовується його шахта. Але сьогодні цей район більше відомий тим, що там уже кілька місяців тривають активні бойові дії, зокрема на території донецького аеропорту.
***
Загалом, говорячи про результати парламентських перегонів на Донеччині, можна виокремити дві основні тенденції.
Перша - закріплення в електоральному полі області на доволі вагомому рівні політсили Порошенка (з урахуванням президентських виборів), яка спочатку уявлялася "чужою" для більшості жителів Донецького краю.
Друга - повернення позицій "синьо-білих". Головне тепер, щоб їхня парламентська діяльність сприяла не поглибленню суперечностей між окремими донбаськими групами та Києвом, а, в підсумку, - поверненню окупованих територій під контроль України.