З життя українських спецслужб в окупованому Луганську

Як охоронець Новинського очолив луганську народну міліцію, і не тільки це
10 жовтня 201408:00

Співробітники СБУ Луганської області ще два місяці залишались у ворожому тилу, працюючи під самим носом у сепаратистів.

Про цей період своєї роботи, подальшу евакуацію та роботу на "великій землі" у бесіді з INSIDER розповів один зі співробітників спецслужби.

Коли відбулося захоплення обласного управління, виходили хто як. Хтось примудрився, дуже сильно ризикуючи, винести цілком таємні документи на собі, хтось прихопив спорядження.

Вище обласне керівництво ще під час штурму будівлі було зайняте своєю втечею та пакуванням, тож організовувалися по відділах.

 

Наш чудовий гуртожиток зі спортзалом, їдальнею та новими меблями ми втратили, його заселили бойовиками. Пішло все, взагалі все.

Наступного ранку після подій з облуправлінням у Луганську були Парубій і Наливайченко. До них поїхав наш генерал Олександр Петрулевич із заступниками.

Голова управління написав Наливайченкові рапорт про те, як він героїчно оборонявся, відстрілюючись у падінні через себе і на льоту вихоплюючи з сейфу секретні документи.

Зрештою, на особовий склад керівники понаписували, що ми там усі зрадники, завербовані Росією ще 2010 року, і все управління – агенти Кремля.

Якщо ж зі співробітників когось і можна було вважати завербованим тою стороною – то це хіба людей, завербованих Партією регіонів. Ті, хто був  у хороших стосунках із ними.

Наша "Альфа", я так розумію, просто розбіглася. Втім залишились, не втекли люди, від яких я такого не очікував. От, наприклад, усі ЗМІ кричали про "луганську "Альфу", яка розстріляла Майдан". І, попри це, залишився їхній командир, заступник і старший офіцер.

Решта ж, коли приїхав Наливайченко, – хто захворів, хто відмовився брати участь у штурмі, а дехто – навіть у охоронних заходах голови СБУ.

Там уже такі розмови пішли в деяких, що навіть на запитання "Якому народу служиш?" відповідали: "Поки що народу України". На мій погляд, це через власну слабкість. Не для співробітника спецслужб така нестійка позиція.

Потім ще довгий час працівники, які залишилися вірними Україні, перебували в місті. Конспіративно зустрічались. Управління немає, а працювати треба.

У захопленому місті ми працювали ще два місяці. 17 червня, після наказу про евакуацію, вірні Україні співробітники почали прибувати на нову базу на території, яку контролювали українські війська.

Я також знаю, що такого наказу щодо співробітників у Донецькій області досі не було.

У Луганську за ці два місяці захоплювали інші будівлі.

У нашому управлінні після взяття зброярні сепаратисти побігли до серверної, де вся інформація зберігається.

У Росії їм підказали, що треба в першу чергу захоплювати зброярню, потім серверну, потім відкривати сейфи, шукати особові справи, кримінальні справи, на кого що велось.

Ми знали: якщо захопили особисті справи, то нас будуть шукати. В особовій справі на співробітника є все. В тому числі абсолютно безцінна річ – психологічна характеристика. В Росію нам усім тепер краще не виїжджати.

Після захоплення управління ми діяли за принципом підводного човна із закритими відсіками – розбилися по відділах, і зв’язок підтримували тільки з начальником своєї групи.

Якщо навіть когось захоплять, то в разі тортур він зможе видати тільки обмежену групу людей, а не всіх.

Більшість співробітників, однак, "відморозилася" від роботи в українській СБУ. Хтось написав заяву на звільнення, хтось захворів, дехто просто не виходив на зв’язок.

Петрулевич іще два тижні "керував" управлінням, але ми його не бачили. Після цього його зняли і він із полегшенням відбув до Донецька. Варто згадати, що при штурмі управи він чомусь забажав, аби всі найважливіші справи спакували в мішок і повантажили в його машину.

Щодо переходу на бік противника – я точно знаю про одного "альфівця", який перейшов на службу в "ЛНР", але не знаю характер роботи, яку він виконує: чи це ведення бойових дій, чи просто охорона когось із ватажків.

Він час від часу пише смс на кшталт "ви всі ідіоти, вас усіх зіллють, а ми займемо Київ".

Нові охоронці порядку в Луганську

Про решту особового складу, які залишились у Луганську, достовірної інформації у мене немає. Однак відомо, що "ЛНР" допомагають люди з числа колишніх співробітників.

Спочатку, думаю, про нас дійсно думали, що 100% наших перейшло на той бік. А потім, певно, вирішили – скільки вийде, стільки вийде. Погодилися на евакуацію щось близько половини.

Тим часом у місті відбувалося постановочне захоплення обласного телебачення. Просто ж так не можна почати вести просепаратистське мовлення, бо тоді проти Мірошника порушать справу. Тому потрібно зробити вигляд, що захопили. От його "захопили" швиденько і продовжили роботу в звичному для себе антиукраїнському ключі.

Також захопили міліцію, ОДА, компанію Ландіка тощо.

Мене в обличчя ніхто не знав із того боку, тож я міг працювати. Навіть просив у них якесь відео. Косив під "сепара", мовляв, "Русь свята православна", все таке. Ходив документувати захоплення інших будівель.

При мені з ОДА витурили Нацгвардію вінницьку, їм, як і нам, теж команди на утримання від керівництва так і не надійшло.

В обласному управлінні один із підрозділів почав було відстрілюватися, то головний міліціонер Гуславський наказав припинити стрілянину, його начебто змусили підписати відмову від посади і "призначили" народного начальника міліції  - Анатолія Науменка.

Для розуміння – він очолював службу безпеки у "Смарт-Холдингу" Новинського. Казав потім: "Зрозумійте правильно, мені сказали, що треба". Я так розумію, що Новинський сказав йому, мовляв, "давай".

 

Казав він це громадянам, які прийшли знайомитися з новим начальником "народної" міліції. "У мене зарплата 10 штук баксів, у мене вже придбані були квитки в Італію на відпочинок із родиною, і тут мені бос дзвонить".

Він прізвища не називав, але було зрозуміло, хто в нього бос. "Тобі потрібно швиденько очолити управління, давай". І він очолив. І досі офіційно очолює МВС Луганщини, евакуйоване на українські території, і там керує міліцією.

Його офіційно призначив заступник Авакова Євдокимов, як я розумію, це було зроблено для того, аби заспокоїти ситуацію. Ситуація не заспокоїлася, керує він досі.

Одного разу, коли ми ще залишались у  Луганську, мій співробітник поїхав виявляти канали поставки зброї. Таксисти його здали міліції, а ті – сепаратистам. Останні його допитували. Міліція так вчинила, тому що вважають, що їх у Києві палили, принижували, і тому "ми хочемо тут свою владу, а не київську". Таксисти ж, як відомо, – міліцейська агентура здебільшого, а відтак перейшли в розпорядження сепаратистів. Співробітника потім випустили, але зі зламаною щелепою.

Визволяти його поїхали ще троє людей, і теж потрапили в полон. Станом на зараз усіх виміняли. Вони побиті, але нічого не зламано.

З нашим підрозділом переважно все було добре. З місць реєстрації поз’їжджали хіба.

До евакуації я жив у Луганську, на квартирі у свого агента. Мені пощастило - там мене ніхто не додумався би шукати.

Якось ледь не попався після того, як фотографував військкомат. Однак після розпитування дядька, який ув’язався за мною, сказав, що я, звісно, "за владу народу", а сам ходу-ходу.

Фотографував я військкомат, оскільки тоді ми ще думали, що будуть штурми захоплених сепаратистами будівель, будемо їх відбивати.

В евакуації ми проходимо необхідні заходи безпеки. Нас опитують, серед нас є агентура внутрішньої безпеки, прослуховують телефони. Це правильно.

Внутрішня безпека вже вирахувала кількох, скажімо так, ненадійних осіб, їх відсторонили від справ, тривають перевірки. Постійно допити, пишемо рапорти, поліграф.

Окрім того, ми проходимо перевірку дією. Хто не хоче працювати проти сепаратистів – з ними теж усе зрозуміло.

Наша робота зараз полягає у виявленні та документуванні тих, хто організував референдум 11 травня, документування тих, хто брав участь у бойових діях із боку сепаратистів. Формуємо бази даних, виявляємо диверсійно-терористичні групи та боремося з ними.

Приклад однієї з невдалих операцій сепаратистської групи – "підрив" мосту через річку Євсуг.

У хлопців закоритив детонатор раніше призначеного часу. Міст цілий, мінувальник - ні. Розкидало на 45 метрів. Однак встановили особу – терористом виявився співробітник Старобільського відділку міліції…

Знайшли його групу, один загинув під час затримання. Так і працюємо.

Вважаю, головне в боротьбі з тероризмом – ліквідувати ватажків терористів.

Валерій Болотов - екс-лідер "ЛНР"

Ще у Сєверодонецьку є кілька груп. Хлопці дзвонили, що приїжджав губернатор у частину, там була стрілянина, військові ліквідували снайпера, який намагався убити губернатора, я так розумію.

Щодо забезпечення в евакуації – живемо на зарплату. На неї ж винаймаємо житло. Нам не виплачують ніяких додаткових коштів на житло чи "підйомні" через те, що наші речі залишилися на окупованій території.

Однак існують доплати за особливо успішну роботу. Також нам виплачують 900 грн відпускних на місяць.

Допомагають волонтери. Ніякого департаменту, який займається облаштуванням евакуйованих співробітників, у нас немає. Ти ж співробітник спецслужб, маєш терпіти усе.

Думаю, коли все закінчиться, багато кого звільнять. Але поки ми потрібні й у нас в управлінні купа вакантних місць – приходь і працюй.

Сказати, що в евакуації якось змінився стиль роботи, не можу. Хоча ми кажемо керівництву, що взагалі-то йде війна, і потрібно трохи по-іншому вже працювати.

До речі, у мене новий начальний, дуже хороша людина.

А замість Петрулевича призначили Михайла Грека, першого заступника начальника Львівського обласного управління, і я зрозумів, що все в "конторі" залишиться, як і раніше. Під час Майдану Грек наказав своїм підлеглим залишити управління СБУ, аби "не провокувати людей". І не тому, що був прихильником Майдану, а тому, що не хотів нічого вирішувати, брати на себе будь-яку відповідальність.

Але, зрештою, йому теж нелегко – довірили керувати підрозділом "зрадників", так би мовити. Як у Другу світову – хто побував у полоні – той зрадник автоматично, ми все розуміємо.

Що важко: там, на Сході, ми – вороги, бо перейшли на бік "київської хунти". Тут – "зрадники".

Щодня ми пишемо шифровки нагору про все, що відбувається в Луганську й області. Від нас центр отримує усю інформацію, яку запитує. Досьє на лідерів сепаратистського руху, місце перебування заручників.

Однак спеціально для нас за семінарами про місцевий політичний "бомонд" чи обстановку ніхто не приїжджав.

Я песимістично налаштований щодо керівництва АТО. Керівники, які ставлять нові батальйони на вже пристріляні позиції, де були знищені попередні…

Чи ці домовленості про "коридор", хоча вже були приклади того, чим закінчуються домовленості з сепаратистами.

Або це робиться від тугодумства військового керівництва, або вони мають за це гроші, або завербовані на нематеріальній основі ГРУ, ФСБ чи СЗР.

Або в них тісні політичні зв’язки, як у родини Литвинів. Коли розстрілювали Луганський прикордонний загін, Литвин так і не надіслав допомоги, хоча б якоїсь – обороняйтесь як хочете. Хоча у прикордонній службі є мобільний загін, який на гвинтокрилах повинен вилетіти.

Якщо людина довго керує, то вважають, що так треба. Ось так про Литвина думали.

…У нас на керівних посадах люди досі бояться приймати рішення, потрібно усім подолати це якнайшвидше.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 09:07
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 22 серпня 2019

  Обвинуваченого у вбивстві журналіста Сергієнка випустили із СІЗО

  Вадима Мельника обвинувачують в організації викрадення та вбивства журналіста Василя Сергієнка

   
  • 21 серпня 2019

  Огляд рішень Уряду: звіт Гройсмана, саботували трансформацію національних лікарень та виділили гроші постраждалим в АТО

  У Кабміні заслухали звіт Гройсмана, проте не трансформували найбільші лікарні 

   
  • 21 серпня 2019

  Справа фермера Бутрименка: фінансування тероризму vs теракт

   
  • 20 серпня 2019

  Черняхівський з небуття. Хто озвучує меседжі Портнова на квазі-мітингах у Києві

  Дивні акції, суголосні з заявами Портнова та Богдана, охороняють тітушки

   
Система Orphus