Володимир Бондаренко: На відсутності води в Києві заробили газовики Бойка

Чому в Києві немає води, і чи витримають електромережі, якщо всі встановлять бойлери
29 вересня 201409:54

Проблеми з гарячою водою в Києві – головна тема розмов жителів міста в останні 4 місяці. За цей час владі вдалося зекономити лише на 4 дні опалення взимку. Тоді чому все місто сидить без води і кому це вигідно.

Про це INSIDER запитав у Володимира Бондаренка, який був головою КМДА з березня по червень, боровся за крісло мера, а зараз рядовий депутат "Батьківщини", політсили, яка в опозиції до влади Кличка.

На думку депутата-опозиціонера, відсутність води – це ігри монополістів і неправильна політика влади.

Ігри монополістів

- Ви можете пояснити, що цього року відбувається з водою?

- Ця гра – гра монополістів, які заробляють на споживачах. Узагалі кажучи, ігри на трикутнику газ-вода-електрика для тих, хто на цьому розуміється, – клондайк для заробляння мільярдів.

Цього року ми маємо унікальний сезон. Перша особливість: відключення від гарячої води практично всього міста. Досі приблизно третина не включена.

Між іншим, у нас – на догоду монополістам – системи обліку води рахують не її якість (температуру), а лише кількість. Від бойлера й до будинку повинно йти дві труби, щоб була постійна кругова циркуляція. За кордоном вода, як білочка, бігає по колу, і при відкритті крану зразу йде гаряча. У нас дублюючі труби переважно відрізані й нема циркуляції, а є тільки подача. Тому перший, хто відкриє вранці кран, буде довго спускати холодну воду...

- І при цьому платити за лічильником за гарячу.

- Безумовно. Бо лічильник не якісний, а об’ємний.

Друга особливість сезону цього року. Це ненормальна практика, запроваджена старішими рішеннями, які давно не використовувались. Існували постанови Кабінету Міністрів, які передбачали майже подвійну оплату за спожитий газ у разі планових відключень води.

Цього року відключення на все літо – планове. Гра полягає в тому, що планове відключення води в Києві дає можливість іншому монополістові, "Київгазу", нараховувати подвійні тарифи на споживання газу там, де немає лічильників. Бо люди нібито використовують газ для підігріву води в каструльках. Тож "Київгаз" автоматично нараховує всім, у кого немає лічільників, удвічі більше.

Гра міської влади на нормативному відключенні гарячого водопостачання потягла за собою подвійну плату за газ. Це стосується, звісно, будинків, які мають газ – п’яти- й дев’ятиповерхівок.

- А де тут інтерес міської влади? Це якось наповнює бюджет?

- Це діє за законом наповнених посудин. Це чистий відкат. Ні про яке наповнення бюджету при цьому не йдеться.

Економії за все літо, коли не подавали гарячої води, за підрахунками фахівців КМДА, вистачило "аж" на чотири дні повноцінного опалення.

Потреби відключати воду не було. Економія газу на чотири дні опалення, шляхом кількамісячного знущання над населенням – це не рішення для великого міста!

- А хто тоді від цього виграв?

- Ну як же. Це київські газовики під контролем Бойка, відомого вам транспортера вишок, заробляли на цьому десятки мільйонів. "Київгаз" перебуває під контролем тих самих людей, які контролювали його раніше.

- А заяви, що ДТЕК Ахметова, якому фактично належить "Київенерго", заборгував "Нафтогазу"?

- Якщо у власника ДТЕК Forbes показує 18 мільярдів доларів, то я запитую: а чому він заборгував? Я пропонував поставити Ахметова в рамки, але в мене, коли був головою КМДА, не було такого інструмента, як Київрада. Монополіст "Київенерго" абсолютно безпідставно отримав усі тепломережі у використання. У використання, а не в оренду. Якби в оренду – можна було б регулювати його діяльність орендною платою.

У мене як у голови КМДА такого інструменту, як Київрада, не було. Сьогодні Київрада практично повністю під контролем УДАРу. Ну, разом із "Солідарністю". Вони можуть зробити все, що захочуть.

- А що саме може зробити Київрада?

- Як мінімум, Київрада може направити фінансові ресурси на оперативний ремонт трубопроводів, де це потрібно. Київрада може заборонити подвійне нарахування плати за газ при плановому відключенні гарячого водопостачання – цю, на перший погляд, безглузду, а насправді корупційну практику.

Київрада може перевести стосунки з ДТЕКом із використання тепломереж на оренду.

- Чому зараз в одних районах є вода, а в інших немає?

- Ну, котлів на ТЕЦ є декілька. Можуть працювати всі, а можуть лише деякі.

- Але Печерськ чомусь завжди в пріоритеті?

- А ця територія, яку ви згадуєте, по-іншому забезпечується не тільки гарячою водою й опаленням. На прибирання одного квадратного метра на Печерську виділяється в сім разів більше, ніж в інших районах.

- Це що таке? Людей, які там живуть, вважають кращим сортом...

- (Перебиває) Да-да-да-да, а ви знаєте, що і поставка продуктів там інша? Це не тільки сьогодні. Завжди так було, на жаль.

Газу на зиму не вистачить

- Як ви оцінюєте підготовку міста до зими?

- Дивіться. Три основні точки опалення – ТЕЦ-5 біля Південного мосту, ТЕЦ-6 за Троєщиною і Дарницька ТЕЦ – підлягають диверсифікації паливного компонента. Можна ж працювати не тільки на газу, а й на вугіллі та мазуті. Але ТЕЦи не підготовані до зими з погляду диверсифікації паливного компонента.

Так от, сьогодні в Мозирі [Білорусь] можна купувати достатню кількість мазуту. А в Білій Церкві в Жеваго є сховища для запасів на всю зиму. І звідти мазут можна "з коліс" прямо в топки.

До речі, зараз у КМДА на цю ділянку прийшов хороший фахівець - Петро Пантелеєв. Він розбирається в цьому, на відміну від попередніх.

- Тобто газу на зиму точно не вистачить?

 - Уряд і місцева влада кажуть, що точно не вистачить. Але замість диверсифікації вони йдуть найпростішим шляхом: скоротити опалювальний сезон на один місяць або більше; регулювати зимові канікули у школах.

 - Ви вважаєте, що краще просто перейти на мазут?

 - Принаймні мати такий варіант. Фінансово це не найкращий варіант, але якщо нема газу, то що робити? Мазут дорожчий, вугілля також дороге, особливо тепер, коли частина Донбасу відрізана. Але якщо немає чим топити, треба думати.

 Узагальнюючи: місто слабко підготоване до зими в частині диверсифікації газового компонента.

Проводка може горіти на стояках


- Давайте тепер про побутові речі, які цікавлять киян. Зараз встановлюють бойлери
,  електромережі їх витримають?

- У Київ веде 9 потужних ліній електрики. Було 12 до Чорнобиля, зараз їх перенаправили, але працюють слабше, то, скажімо, 9. Тож потужності вистачить. Узагалі в Україні існує перевиробництво електрики.

Мереж доставки теж достатньо. Трансформаторне господарство в Києві теж нормальне. Інша річ, що на "нестачі" електрики теж можливі ігри, щоб щось умикнути...

От хіба вже на вводах у будинки можуть бути технічні проблеми. У старих будинках буває, що "вигоряють" стояки. Але, як правило, розрахунок у будинку ведеться по максимально ввімкнених усіх приладах. І січення дротів розраховується навіть на подвоєння максимальної потужності.

- Іншими словами, якщо всі повмикають електробойлери й масляні обігрівачі – проводка витримає.

- Повинна. В нових будинках точно витримає. Влітку кондиціонери витримує.

Але треба диференціювати. Влітку в старих будинках у центрі потужні кондиціонери – це страшна проблема.

В нових будинках таких питань немає.

Узагалі в будинках найбільш ненадійне місце у проводці – не внутрішня проводка квартири, а "стояк". Від вводу і до верхнього поверха. Буває, наші "любителі" замість пробок ставлять "жучки". У пробці тонка нитка перегорає, якщо можливий перегрів кабеля. А ниточку можна замінити на таку, що все згорить, а вона буде ціла. І якщо "любителі" таке роблять – може вигоріти цілий стояк. Це технічна безграмотність і бажання жити на "авось". Тому треба зробити ревізію мереж і закрити доступ до них для "побутових електриків".

Єдине, що залежить від самих людей, – утеплюватися

- Що ви порадили би простим киянам? Купувати бойлери, не купувати бойлери? Купувати електроопалювальні прилади, не купувати?

- Що б ми не радили, люди будуть робити все, щоб у них було тепло в хаті, щоб їхні діти не хворіли.

Це влада повинна зробити ревізію по кожному будинку. У нас культура деяких споживачів дуже низька. Хтось врізався в батареї, доставив десять секцій – отже, хтось інший буде мерзнути.

А ще в ЖЕКах ставлять лімітні шайби. При недогріві в будинку народ скаржиться, приїжджає комісія. Лімітну шайбу знімають, але при цьому беруть за використаний теплоносій більше... Це гра на тому, як заробити додаткові кошти.

- А все-таки, що робити людям?

- Єдине, що залежить повністю від окремих людей, – це побутова теплоізоляція квартири.

До речі, зараз модним стало зовнішнє утеплення квартир. Це абсолютно неприпустимо.

- Чому?

- Виникає різниця температур суміжних поверхів, що призводить до корозії залізобетону. Тому утеплення має бути або всього стояка, або нічого.

Друге – це ізоляція сходових маршів. Цього мають добиватися люди в під’їздах. Наші будинки в чотири рази гірше теплоізольовані, ніж у Фінляндії чи Швеції. Є ж велика влада - міська, а є ЖЕКівська. От на ЖЕКівську треба тиснути. І утеплюватися.

- А з приводу іншого? Обігрівачі?

- А тут треба дивитися по кожному будинку окремо. Що витримає їхня проводка. Влада має чітко роз’яснити: ось, ми ставимо цей запобіжник, який не призведе до вигоряння стояка. Й не міняйте його. І якщо не вистачає, то домовтеся між собою – по скількись батарей у кожній квартирі. Проводити будинкові збори і так далі. Це краще проходить в організованих формах житла. В будь-яких органах самоорганізації.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 23:24
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus