Із часу масових розстрілів на майдані Незалежності минуло вже близько 8 місяців. Однією з головних вимог активістів була люстрація правоохоронних органів і покарання винних.
Натомість 20 вересня стало відомо, що Печерський районний суд столиці звільнив із-під варти командира роти "Беркута" Дмитра Садовника, підозрюваного в розстрілі 39 майданівців 18-20 лютого на Інститутській. Йому "світило" від 10 років до пожиттєвого ув’язнення.
INSIDER спробував з’ясувати, як триває слідство в інших справах майданівців, і що зараз із підозрюваними в розстрілах і перевищенні службових повноважень міліціонерами, яких заходів вжито для "очищення" спецслужб і міліції.
Янукович і ще 11, обвинувачених у розстрілі Майдану
Згідно з відповіддю прокуратури Києва на запит INSIDER, на сьогодні відкрито 27 кримінальних проваджень на співробітників МВС за фактом перевищення повноважень щодо учасників акцій протесту з листопада 2013-го до лютого 2014 року.
Досі жодного рішення не винесено, розслідування все ще триває.
Аналогічний інформаційний запит INSIDER надіслав і до Генпрокуратури.
З'ясувалося, що ГПУ проводить розслідування у кримінальному провадженні про умисні вбивства 77 громадян України в центрі Києва з 20 січня до 20 лютого цього року.
Виходить, що вбивство білоруса Михайла Жизневського та Сергія Нігояна під ці дати не підпадає.
Крім того, ГПУ за невідомими критеріями скоротила Небесну сотню до 77 загиблих активістів, хоча, за деякими даними, цифра перевалює за 100.
Провадження за фактом умисних убивств на Майдані провадять за статтями 115 ("Умисне вбивство"), 119 ("Вбивство через необережність"), 262 ("Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем"), 365 ("Перевищення влади або службових повноважень"), 340 ("Незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій"), 125 ("Умисне легке тілесне ушкодження") Кримінального кодексу України.
"У цьому кримінальному провадженні на сьогодні повідомлено про підозру 11 працівникам міліції, а також колишньому президентові України Януковичу В. Ф. та іншим вищим посадовим особам країни", - зазначає ГПУ.
Трьох із 11 міліціонерів тримають під вартою, інших оголошено в розшук. Справу не закрито, досудове розслідування все ще триває.
Наприкінці весни до суду дійшла справа про побиття та знущання з активіста Михайла Гаврилюка. Було встановлено трьох військовослужбовців внутрішніх військ МВС України, які катували чоловіка. Наприкінці травня Печерський суд виніс щодо них обвинувальний вирок.
Прокурори пояснюють, що тривале розслідування вказаних кримінальних проваджень зумовлено необхідністю проведення значного комплексу слідчих (розшукових) дій, проведення комплексних судово-медичних, судово-балістичних та інших експертиз, встановлення певного кола учасників подій і проведення за їхньою участю слідчих дій".
Досудові слідства досі тривають і за фактами незаконного затримання 135 активістів.
ГПУ рапортує, що вона "повідомила" трьох слідчих Солом'янського РУ ГУ МВС, двох прокурорів Києва та Солом'янського району, слідчого суддю Солом'янського району про підозру у вчиненні злочинів проти правосуддя за незаконне затримання та взяття під варту двох громадян.
Але історії людей свідчать про інше.
![]() |
Фото Азада Сафарова |
Кадри з побиттям активіста Олександра Кравцова "Беркутом" подивилися тисячі користувачів інтернету.
"Ми на своїх машинах їхали по Кріпосному, нас зупинили, побили і затримали. Мене ув’язнили на два тижні, потім відпустили під домашній арешт", - нагадав Олександр свою історію INSIDER.
За його словами, у рапорті працівники спецслужби написали, що автомобілісти були терористами, і вони ("Беркут") вимушено від них захищалися.
"Це була друга рота київсього "Беркута". Хто конкретно - ще треба буде шукати", - додав автомайданівець.
Олександр подав позов до суду, але до відповідальності нікого не притягнуто.
Справа Луценка. Замовників ніхто не шукає
![]() |
Фото УНІАН |
Один із найвідоміших постраждалих Майдану Ігор Луценко теж не задоволений тим, як розслідують його справу.
"Зараз справу намагаються передавати в суд, але ми вважаємо, що те формулювання, з яким її направляють, є не зовсім правильним", - зазначив Луценко.
За його словами, двох виконавців викрадення затримали, але один із них утік: "Він (той, що втік) імітував викрадення з-під домашнього арешту, а того, що залишився, скоріше за все, не вдасться притягнути до кримінальної відповідальності, бо його роль там така, що він майже нічого і не робив".
За словами Луценка, в обвинувальному вироку взагалі не відображено ролі організаторів викрадення: "Вони на рівні слідства не дійшли до них (замовників). Якщо організаторів не зловили, то, відповідно, вони кажуть, що на замовників вийти не можна. Тому організаторів вони називають замовниками, а який мотив їм замовляти було – не зрозуміло".
На думку Луценка, таким чином із-під уваги суду виводяться безпосередні організатори – кримінальний бізнесмен Олексій Чеботарьов і ще десяток людей.
"А насправді це була організована група, яка кожну ніч виїжджала, яка щоночі ловила людей. Ці люди отримували по 3 тис. доларів щомісяця, вони мали ще й орендовані квартири в Києві. Тобто люди працювали, як на роботі: була високоорганізована злочинна група, яка кожного дня чимось таким займалася", - обурюється Луценко.
Нічого зі сказаного Ігорем у матеріалах справи немає - злочинці, хто міг втекти, той утік.
"Співучасники відсиджуються в Росії та Криму. Через те, що підсудний утік з-під домашнього арешту, відкладаються судові засідання", - резюмував активіст.
Протоколи автомайданівцям. Немає документа — немає справи
Так само саботується слідство і у справах переслідування автомайданівців. Як відомо, за участь у пікетах "Межигір'я" та підтримку акцій протесту людям виписували протоколи, проводили обшуки, відбирали автівки, а декого і затримували.
Ірина Закатова наприкінці грудня за поїздку до "Межигір'я" отримала протокол за незупинку.
"8 січня ми (Автомайдан, – ред.) їхали в бік "Межигір'я", 5 машин. Мене зупинив прапорщик Муха на Вишгородському КПП, а в нього вже на руці був виписаний мій номерний знак, тобто вони вже на мене чекали, хоча тоді я їхала без прапорців і символіки".
Після зупинки ДАІшники намагалися звинуватити Ірину в тому, що пасажири ззаду не пристебнуті. Жінка відразу викликала наряд міліції. Після двогодинної сварки вона написала на ДАІшника Муху заяву в Оболонському відділі міліції за незаконну зупинку.
Але коли Ірина передзвонила через кілька днів слідчому, то їй сказали, що справу розслідувати не будуть, а передадуть у ДАІ. Аналогічну історію Ірина чула від інших автомайданівців.
![]() |
Фото з Facebook |
Адвокат Роман Маселко, який займається справами Майдану та Автомайдану, а також є одним з організаторів спільноти у Facebook "Юридичний захист Автомайдану", каже, що всі протоколи були фальшивими. Але домогтися покарання винних досі не вдалося.
За словами адвоката, за весь час звільнили з посади лише міського та обласного начальників ДАІ.
"Усі їхні заступники досі працюють, інспектори ДАІ, котрі тоді зупиняли та заарештовували людей, – усі залишилися на своїх посадах", - додав Маселко.
Прокуратура міста Києва повідомила, що на сьогодні відкрито лише 13 кримінальних проваджень на співробітників ДАІ, щодо яких немає остаточних процесуальних рішень.
Натомість Маселко наводить інші цифри - 51 справу закрито, залишилося 30.
"В останні два місяці кримінальні справи почали масово закривати, причому на абсурдних підставах", - скаржиться адвокат.
"Прокуратура почала закривати справи на підставі того, що нібито рапорт не є документом. Не є документом, а отже, немає фальсифікації, немає і злочину. Все – кримінальну справу закрито. Ми оскаржували постанови про закриття справ, суд визнав, що це незаконно, але справи продовжують закривати", - зазначив Роман.
Юрист розповідає: йому надали документи, де було зазначено, що 180 співробітників притягали до адміністративної відповідальності.
"Вони (слідство, – ред.) взагалі нічого не хочуть робити. Навіть жодного суддю, який виносив відверто неправосудні рішення, не викликали на допит і, відповідно, не притягнули до відповідальності", - обурюється адвокат.
Що стосується замовників злочинів проти Автомайдану, то, за словами Романа, у слідства до цього руки взагалі не дійшли, а всі допити проводили "для галочки", щоб показати видимість слідства.
"Були випадки, коли ми подавали всілякі клопотання, нам затримували відповіді, а потім дізнавалися, що справу закрито два місяці тому", - наводить приклад роботи слідства Маселко.
На думку адвоката, такі нахабні випадки порушення закону є показником того, що "зверху" на такі дії дали добро.
Ірина Закатова, Олександр Кравцов і багато інших активістів зараз допомагають українським бійцям в АТО. Їм не до сварок у ДАІ та міліції. Генпрокуратура не поспішає робити "чистку" в правоохоронних органах, а поки ті самі міліціонери та ДАІшники, які били людей і конфісковували права, "зберігають наш спокій".
Лілія Макашова для INSIDER